Jump to content

ΜacOS emulator σε Windows


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρηκα καποιες πληροφοριες στο ιντερνετ που μπορεις μεσω emulator προφανως, να τρεξεις τα μακ μεσω των windows xp... γνωριζει κανεις κατι για να βοηθησει???
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια προγράμματα (VMware, Virtual PC - το δίνει δωρεάν η Microsoft αυτό...) που σου επιτρέπουν να κάνεις εξομοίωση ενός υπολογιστή μέσα στον κανονικό σου. Δηλαδή να κάνεις setup ένα λειτουργικό, να ρυθμίσεις την πρόσβαση του εικονικού στα περιφερειακά του κανονικού κτλ., ο εικονικός τρέχει σε παράθυρο σαν πρόγραμμα. Η ταχύτητα βέβαια είναι άστα να πάνε...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

τοσο χαλια δηλαδη θα ειναι η ταχυτητα? δε θα μπορω να δουλεψω???

 

ειδα σε καποιο μακ υπολογιστη να τρεχει και windows και ηταν μια χαρα...

 

το αντιθετο δηλαδη ειναι δυσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είχα βρει ένα έτοιμο εικονικό υπολογιστή για VMware και πήγαινε χάλια, πρακτικά δεν μπορούσες να δουλέψεις. Μπορεί βέβαια να έφταιγε το συγκεκριμένο setup. Γενικά επειδή έχω στήσει 1-2 εικονικούς (DOS, WIN 98) έχω παρατηρήσει ότι οι επιδόσεις είναι σχετικά χαμηλές, παιχνίδι δράσης π.χ. δεν μπορείς να παίξεις.

 

Το ανάποδο το έχω δει κι εγώ, μάλιστα η πρώτη φορά στη ζωή μου που είχα δει Win 2000 ήταν σε emulator σε MAC και όντως πήγαινε μια χαρά. Αλλά οι MAC φημίζονται για τον τρόπο με τον οποίο εκμεταλλεύονται το hardware...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της εγκατάστασης, αν υποστηρίζεται το hardware του υπολογιστή σου, μέσω το OSx86 project. Για πληροφορίες δές εδώ:

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα καποιες πληροφοριες στο ιντερνετ που μπορεις μεσω emulator προφανως, να τρεξεις τα μακ μεσω των windows xp... γνωριζει κανεις κατι για να βοηθησει???

 

Μπορείς να κάνεις κανονική εγκατάσταση του Mac OS X στο pc σου, χωρίς

την χρήση emulator, και έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σε θέμα ταχύτητας.

Περισσότερα μπορείς να βρεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=147345

 

EDIT

Με πρόλαβαν! :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...