Jump to content

Είναι πολύ του κλαρίνου..


aijivl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτή την φράση τι εννοούμε? Τι κατηγορία άραγε (τσιφτετέλια, καψούρικα ή τι άλλο?)

 

Θα με βοηθούσατε αν αναφέρατε και μερικά ονόματα καλλιτεχνών.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασίλης Σαλεας, Γιώργος Μαγκας...από τους κορυφαίους μουσικούς κλαρίνου!:)

Eκτός..αν εννοείς άλλο "κλαρίνο"..οπότε το δελτίο Star θα σε διαφωτίσει;) για το ποιες είναι expert!:p

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Κλαρίνα ή αλλιώς καμένα.Τραγούδια που τα ξέρουν μόνο αυτοί που πάνε σε καμμένα μπαρς :P

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κλαρίνα ή αλλιώς καμένα.Τραγούδια που τα ξέρουν μόνο αυτοί που πάνε σε καμμένα μπαρς :P

ΔΕν συμφωνω με αυτο που λες.τα Κλαρινα(δημοτικα) ειναι η μουσικη παραδοση της χωρα μας.οπως και τα ρεμπετικα και Νησιωτικα.δεν ειναι ετσι τα πραγματα,αυτα θελουν σεβασμο!! :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΔΕν συμφωνω με αυτο που λες.τα Κλαρινα(δημοτικα) ειναι η μουσικη παραδοση της χωρα μας.οπως και τα ρεμπετικα και Νησιωτικα.δεν ειναι ετσι τα πραγματα,αυτα θελουν σεβασμο!! :respect:

 

Δεν εννοεί τα δημοτικά τραγούδια, ούτε αυτό που αναφέρομαι έχει να κάνει με δημοτικά τραγούδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το κλαρίνο και άλλο τα σκυλολαϊκότσιφτετελοειδή!

Θα συμφωνήσω με τον Raver...μην παρερμηνεύουμε τα πράγματα :rolleyes:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το κλαρίνο και άλλο τα σκυλολαϊκότσιφτετελοειδή!

Θα συμφωνήσω με τον Raver...μην παρερμηνεύουμε τα πράγματα :rolleyes:

 

απο αυτά τα σκυλολαικοτσιφτετελοειδή, ψάχνω κάποιο όνομα καλλιτέχνη.

Όχι τόσο τσιφτετέλια, αλλά και τα καψουρικά.!

 

Ας μην δημιουργείται παρεξήγηση για το κλαρίνο, το όργανο χρησιμοποιείται σε αυτού του είδους τη μουσική, αλλά χρησιμοποιείται και στην όπερα, δεν το μείωσε κανένας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν εννοώ την δημοτική μουσική.

Εννοώ κάτι κομμάτια τα οποία είναι εντελώς άγνωστα σ όλη τη χώρα πλην εξαιρέσεων και οι ερμηνευτές είναι γνωστόι στον τόπο γέννησης συνήθως:P

Δε μου ρχετε κανα όνομα ρε γμτ..

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.Η Δημοτικη μουσικη περιεχει (κλαρινο,βιολια,τσαμπουνες,και αλλα..) ο καθε τοπος εχει και τον δικο του καλλιτεχνη..που προσπαθει να διασωσει αυτη την κουλτουρα.τωρα δεν νομιζω οτι το κλαρινο μπορει να θεωρηθει "καμμενο" :blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να έχει κλαρίνο το καμμένο είδος που συζητάμε εδώ.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.Η Δημοτικη μουσικη περιεχει (κλαρινο,βιολια,τσαμπουνες,και αλλα..) ο καθε τοπος εχει και τον δικο του καλλιτεχνη..που προσπαθει να διασωσει αυτη την κουλτουρα.τωρα δεν νομιζω οτι το κλαρινο μπορει να θεωρηθει "καμμενο" :blink:

Τί είναι αυτό?Η δημοτική παραδοσιακή μουσική στο τόπο μου τουλάχιστον περιέχει:κλαρίνα τρομπέτες,κορνέτες,κιθάρα ή και μπάσο μπουζούκι ντράμς καθώς και synth όπως και αρμόνια και ακορντεον.

Άρα τα κλαρίνα είναι για άλλα πράγματα!:p

Link to comment
Share on other sites

Το κλαρίνο είναι παραδοσιακό όργανο και είναι η συνέχεια του αυλού που παραπέμπει στην αρχαία ελληνική μουσική και το οποίο είναι η βάση του δημοτικού-παραδοσιακού τραγουδιού.

Διευκρινείστε αν είναι για ποιο κλαρίνο μιλάτε....για το πανηγυριώτικο, για το μπουζουκερί ή για το κλαρίνο της Σάσας Μπαστα! :p

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινείστε αν είναι για ποιο κλαρίνο μιλάτε....για το πανηγυριώτικο, για το μπουζουκερί ή για το κλαρίνο της Σάσας Μπαστα! :p

 

μαλλον γι'αυτο θα λενε..:X :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε μάλλον οι επισημάνσεις μου δεν χρειάζονται στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί προφανώς δεν μιλάμε σοβαρά.

Τουλάχιστον όταν περί "κλαρίνου" ο λόγος ή περί "magnum" καλό είναι να μπαίνουν και τα "..." για να καταλαβαίνουμε τι λέμε. :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε μάλλον οι επισημάνσεις μου δεν χρειάζονται στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί προφανώς δεν μιλάμε σοβαρά.

Τουλάχιστον όταν περί "κλαρίνου" ο λόγος ή περί "magnum" καλό είναι να μπαίνουν και τα "..." για να καταλαβαίνουμε τι λέμε. :)

 

Ζήταω κάτι συγκεκριμένο και νομίζω πως φαίνεται ξεκάθαρα τι ζητώ από την αρχή, αν δεν ξέρεις δεν χρειάζεται να γεμίζεις ανούσια ποστ το καημένο thread μόνο για να γίνονται.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ζήταω κάτι συγκεκριμένο και νομίζω πως φαίνεται ξεκάθαρα τι ζητώ από την αρχή, αν δεν ξέρεις δεν χρειάζεται να γεμίζεις ανούσια ποστ το καημένο thread μόνο για να γίνονται.:)

 

Δεν συνηθίζω καλέ μου να ποστάρω ανούσια μόνο και μόνο για να πω κάτι και ούτε σου επιτέθηκα. Παράθεσα διευκρινήσεις για την σωστή ερμηνεία του όρου....άσχετο αν η γλώσσα μας χρησιμοποιείται λάθος στις μέρες μας και για το λόγο αυτό επεσήμανα την χρήση των εισαγωγικών.

Σου απάντησα επίσης, για την προέλευση του κλαρίνου και ότι έχει να κάνει με την μουσική του παράδοση. Στις μέρες μας άξιοι εκπρόσωποι του συγκεκριμένου είδους είναι ο Σαλέας και ο Μάγκας, όπως έχει προαναφερθεί και για τους οποίους είχε και αφιέρωμα το MTV. :D

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει η astarti είναι.Απορώ τι σχέση έχουν τα καμμένα που ακούστηκαν ή τα "επίπεδο δαπέδου" με τα κλαρίνα.

aijivl μάλλον ήταν ατυχής ο ορισμός που έθεσες για τα τραγούδια που ψάχνεις και που τελικά ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι είδους τραγούδια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει η astarti είναι.Απορώ τι σχέση έχουν τα καμμένα που ακούστηκαν ή τα "επίπεδο δαπέδου" με τα κλαρίνα.

aijivl μάλλον ήταν ατυχής ο ορισμός που έθεσες για τα τραγούδια που ψάχνεις και που τελικά ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι είδους τραγούδια είναι.

 

Τη φράση αυτή την έχω ακούσει επανελλειμένως, και αφού έχω ξεκαθαρίσει τέλος πάντων τι ψάχνω δεν βρίσκω το λόγο να μιλάμε για τα υπέροχα δημοτικά μας, έτσι δεν ειναι?

Νομίζω άλλωστε οτί από το 3ο ποστ, κάποιοι έχουν καταλάβει τι ψάχνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχουν πολλών ειδών κλαρίνα.

1)Στα δημοτικά τραγούδια(Ιτιά,Παπαλάμπραινα και πολλά άλλα).

2)Στα λαϊκοδημοτικά τραγούδια(όπως του Κ.Μετζελόπουλου,Φ.Πυργάκη,Γ.Κωνσταντίνου,Κ.Σκαφίδας κ.ά.)

3)Στα νέα υποτιθέμενα δημοτικά όπως τα τραγούδια της Θώδη,της Αγάθης.

4)Των άγνωστων τραγουδιστών(Σ.Τσουράπας,Χ.Σερέτης π.χ.)τα οποία είναι κλαρίνα χαμηλής ποιότητος.

 

Άν υπάρχουν ακόμα απορίες,άς γραφούν για περαιτέρω ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...