Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως έπρεπε να περάσουν οι χρήστες όσα πέρασαν με την άθλια υλοποίηση της Pop Port για τόσα χρόνια, ώστε να το πάρουν απόφαση οι φωστήρες της Nokia να βάλουν USB. Πάντως είναι καλή η σκέψη του να απενεργοποιείται η δόνηση όταν είναι κάτι συνδεδεμένο στο τηλέφωνο, φορτιστής ή καλώδιο δεδομένων. Ίσως στη μόνη περίπτωση που κάτι τέτοιο δεν είναι χρήσιμο είναι όταν έχεις συνδεδεμένα ακουστικά. Δεν ξέρω τι ισχύει, οι χρήστες του Ν95 και των καινούργιων 3rd edition phones μπορούν να μας διαφωτίσουν. Λογικά υποθέτω ότι δεν απενεργοποιείται by default η δόνηση μόλις συνδεθούν ακουστικά στη συσκευή, καθώς κάτι τέτοιο μπορείς να το ρυθμίσεις μόνος σου κάλλιστα με την αυτόματη αλλαγή των προφίλ στη σελίδα ρύθμισης των εξαρτημάτων (handsfree, ακουστικά βαρηοΐας κλπ). :)

 

1ον) Και στο Ν80 όποτε συνδέεις USB ή φορτιστή, η δόνηση απενεργοποιείται

2ον)Όταν συνδέεις handsfree η δόνηση ΔΕΝ απενεργοποιείται

3ον) αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, το γεγονός της απενεργοποίησης δόνησης όταν το κινητό συνδέεται, τουλάχιστον με φορτιστή, αναφέρεται και στο manual της συσκευής, είτε μέσα στις "οδηγίες" είτε στο τέλος, στο κεφάλαιο 'troubleshooting".

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παραγγειλα και εγω απο vodafone shop σημερα.Μου ειπαν την παρασκευη θα εχουν 10 κομματια.Τιμη καταλογου vodafone 728.Και για να μην γινει κανα μπερδεμα την ειδα την τιμη μεσα στο computer στο μαγαζι σε δικο τους καταλογο.Ακομα δεν εχει update στη σελιδα τις vodafone

 

 

Μάλλον δεν θα είδες καλά.........απλά σήμερα ξεκίνησε απο την αποθήκη της εταιρείας η προώθηση στα καταστήματα.......η τιμή έχει βγει απο την προηγούμενη εβδομάδα.........;) ;)

 

se pio voda shop tha gini auto? sto katastima suntagmatos pantos milane gia telos evdomadas arxi tis allis...

 

Τα πρώτα κινητά που όποιος προλάβει .......... θα είναι λίγα και θα είναι μη vodafonized.......πιστεύω ότι μέσα σε 10 μέρες το πολύ θα έχει τελειώσει η διάθεση αυτής της παρτίδας και μετά απλά θα βγουν τα vodafonized.......η ζήτηση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Paidia, i mnimi microSD tou n95, otan sindeete me pc tha fenete san usb mnimi opos simvenei me ta Sony kai tis memory stick duo pro ? An nai xriazete drivers i kati allo ?

 

Έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις είτε τη μορφή «mass storage» είτε τη μορφή «PC Suite».

Η πρώτη είναι πολύ πιο λειτουργική,μιας και η κάρτα μνήμης αναγνωρίζεται σαν ένας ξεχωριστός δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα είδες καλά.........απλά σήμερα ξεκίνησε απο την αποθήκη της εταιρείας η προώθηση στα καταστήματα.......η τιμή έχει βγει απο την προηγούμενη εβδομάδα.........;) ;)

 

 

 

Μαζι με την πωλητρια επειδη ειναι και φιλη τα κοιταγα στον επισημο καταλογο τις vodafone και μου ειπε τιμη και παραδοση την παρασκευη...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι μενω γιαννενα και σε 2 vodafone shop που πηγα μου ειπανε την παρασκευη θα τα εχουν.Ελπιζω να ειναι ετσι...
kai ego meno kerkyra kai mou ta idia exthes,elpizo na isxiei giati ta idia mou eipan k' ti proigoumeni evdomada!epitelous telos?a,pe epidotisi.........
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω και εγω (μιας και πήγα σε κατάστημα vodafone για να ρωτησω κατι για μια συνδεση, επειδη ξερω τον υπεύθυνο εκει) oti ρώτησα και εμαθα οτι στις 2 παρελαβε γενικά σαν εταιρια καποια κομματια...
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω και εγω (μιας και πήγα σε κατάστημα vodafone για να ρωτησω κατι για μια συνδεση, επειδη ξερω τον υπεύθυνο εκει) oti ρώτησα και εμαθα οτι στις 2 παρελαβε γενικά σαν εταιρια καποια κομματια...

 

enois to sugekrimeno katastima i oli i vodafone pire kapia komatia?

Link to comment
Share on other sites

σ.σ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ Ή ΝΟΜΙΖΩ???:mad:

 

Δεν Νομιζεις .....

:rolleyes:

Τα αχρηστα μηνυματα χωρις ουσια & στυλ chat, ,διαγραφονται :!:

Μην το συνεχισεις λοιπον! :!:

Υπαρχουν chatrooms για κουβεντουλα .,.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το alpha copy έχει τα πάντα στο κουτί εκτός από κάρτα μνήμης, που δεν με νοιάζει γιατί έχω 2gb! Τρίζει ελάχιστα, πρέπει να κουνιέται 1 χιλιοστό στο πάνω κάτω αλλά απαράδεκτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εξηγείστε μου λίγο εσείς που το έχετε πως δουλεύει το gps. Πώς το βάζω μπροστά απλά να δείξει που είμαι?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εξηγείστε μου λίγο εσείς που το έχετε πως δουλεύει το gps. Πώς το βάζω μπροστά απλά να δείξει που είμαι?

 

Λοιπον. Ανοίγεις εφαρμογη. Ανοιγεις και το πληκτρολόγιο... Περιμένεις 3-4 λεπτα το πολύ μεχρι να βρεις δορυφόρους. (Μπορεις να τους ελέγχεις από τις επιλογές και το επισκόπηση δορυφόρων) Μολις βρει θα σου δειξει που εισαι εφόσον εχεις τον χαρτη της Ελλάδας. Κανε και ζουμ με το *

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το alpha copy έχει τα πάντα στο κουτί εκτός από κάρτα μνήμης, που δεν με νοιάζει γιατί έχω 2gb! Τρίζει ελάχιστα, πρέπει να κουνιέται 1 χιλιοστό στο πάνω κάτω αλλά απαράδεκτο.

 

Auto isxiei gia oles tis siskeuasies?

Giati an isxiei na pao na agoraso gia na exo

Link to comment
Share on other sites

paides kserei kanenas pou mporw na brw kana n95 kana 600ari? den leei parapanw gia kinito den pa na kanei kai kafe...:lol:

 

600 περιπου κανει.. (Χωρiς ΦΠΑ).. Λες αν υπήρχε με 600 να καθόμασταν με σταυρωμένα χέρια???;) :p

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει το αναλογο θεμα εδω.

καλυτερα να τα λεμε εδω οτι εχει σχεση με το GPS.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει το αναλογο θεμα εδω.

καλυτερα να τα λεμε εδω οτι εχει σχεση με το GPS.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 :)

 

 

Thanks aris_21 :)

 

 

Παιδια ,

τα μηνυματα σχετικα με το smart2go μετεφερθηκαν στο παρακατω θεμα : :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1894167#post1894167

Ας συνεχισουμε εκει λοιπον τα σχετικα :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, έχω και γω στα χέρια μοε ένα N95 απο Alpha Copy.

 

Εννοείται Ελληνικά στα πλήκτρα, made in finland, χρώματος deep plum (δυστυχώς για μένα γιατί περίμενα το sand), με το πακέτο να περιέχει τα εξής (αναλυτικότατα)

Την συσκευή (φυσικά)

Μπαταρία

Τον πολύ μικρό νέο φορτιστή

Αντάπτορα για ακουστικ΄αμε πλήκτρα ελέγχου μουσικής και κλήσεων

Ακουστικά

Το καλώδιο για την οπτική έξοδο

Καλώδιο usb

CD

Ελληνικός οδηγός για γρήγορο ξεκίνημα

Και Ελληνικό βιβλίο οδηγιών

 

Δεν περιέχονται:

Κάρτα μνήμης

Πανάκι για την οθόνη

Λουράκι

Θήκη

Προστατευτικό της οθόνης

Αντάπτορας για τους παλαιότερους φοριστές

 

Το πακέτο που θα εισάγεται απο την Alpha Copy, και που θα προμηθευτούν όλα τα κατασήματα, πιστεύω οτι θα είναι αυτό που περιγράφω παραπάνω. Άρα, πλέον, λύνονται οι απορίες όσων αναρωτιόντουσαν τι θα περιέχει το πακέτο αγοράς.

 

Αυτό που πιστεύω οτι μπορεί να αλλάξει είναι το χρώμα.

 

Το πακέτο κατά την άποψή μου είναι πλήρης. Δεν μου χρειάζεται τίποτα παραπάνω (εκτός ίσως του προστατευτικού της οθόνης).

 

emperor69, εσένα τι χρωματάκι σου έτυχε;

 

 

Πριν λίγο το έβγαλα απο την πρώτη φ'ορτιση, πέρασα όλες τις ρυθμίσεις και τα αρχεία μου απο το Ε50, και μου δώθηκε λίγος χρόνος να το ψάξω.

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να μας προσφέρουν ένα πιο ποιοτικό προιόν οι Φινλανδοί. Όταν το σύρουμε στην πάνω ή στην κάτω θέση, είναι πάρα πολύ σταθερό, ενώ στην μεσαία θέση υπάρχει ένας ελαφρύς τζόγος. Να πω την αλήθεια όταν το πρωτοέπιασα, παρόλο που είχα διαβάσει πάρα πολλά σχόλια για το τρίξιμο στην μεσαία, θέση, δεν το εντιλήφθηκα. Είναι ελάχιστος. Γίνεται όμως αρκετά αντιληπτός όταν δουλεύεις με την συσκευή σε οριζόντια θέση. Πατώντας το αριστερό ειδικό πλήκτρο και το μενού, καταλαβαίνεις οτι κουνιέται.

 

Το μενού ταχύτατο αλλά φαίνεται οτι ακόαμ και αυτός ο πανίσχυρος επεξεργαστής δεν μπορεί να βελτιώσει σημαντικ΄αούτε την ταχύητα στην έκθεση, ούτε την ταχύτητα λειτουργίας της κάμερας.

 

Είναι εκνευριστικά αργό στην αυτόματη εστίαση (ίσως πιο αργό απο το Ν73) αλλά και στην αποθήκευση/συμπίεση των φωτογραφιών. Βίντεο δεν έχω τραβήξει ακόμα και δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Το μενού πολυμέσων είναι πάρα πολύ εύχρηστο και ταχύτατο και παρόλο που με ξένισε στην αρχή (πτοριμούσα την υολοποίηση στα Ν73 και Ν80 με τις 5 κατευθύνσεις), πιστεύω οτι στην πορεία, με την υψηλή του ταχύτητα και την παραμετροποίηση που προσφέρει, θα μας βολέψει. Όσοι το έχουν στα χέρια τους το κινητό καιρό τώρα, μπορούν να το επειβεβαιώσουν.

 

Πολύ ευχάριστο το γεγονός οτι μπορούμε τώρα και νόμιμα να δημιουργήσουμε φάκελο μέσα σε φάκελο. Κάτι που παρόλο που ήτνα εφικτό και σε προηγούμενες εκδόσεις, χρειαζόταν κόλπο για να επιτευχθεί.

 

Πολύ μεγάλη η βελτίωση στο μενού των ρυθμίσεων. Όλα έχουν κατηγοριοποιηθεί με απόλυτα λογικό τρόπο και πλέον μπορείς να βρείς τα πάντα, ακόαμ και αν εν έχεις προηγούμενη εμπειρία απο series 60 συσκευή.

 

Το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο αρκετά βολικό στην σύνταξη μηνυμάτων αλλά θα ήθελα τα πλήκτρα να έχουν λίγο πιο μαλακή υφή.

 

Πολύ καλά τα εξωτερικά ηχεία. Δεν παίζουν πάρα πολύ δυνατά αλλά είναι τα πιο ποιοτικά που έχω ακούσει απο κινητό τηλέφωνο. Εκεί που στο Ν73, όταν η φωνή ήταν στο 100%, υπήρχε πού μεγάλη παραμόρφωση, το Ν95 τα καταφέρνει πάρα πολύ καλύτερα.

 

Προς το παρόν, μέσω των δυνατοτήτων που μας δίνει το feature pack 1, έχω ανακαλύψει τουλάχιστον 3 εφαρμογές που τις θεωρούσε μέχρι σήμερα μεγάλα must.

Πολλαπλά ξυπνητήρια με επανάληψη

Υψηλής ποιότητας ηχογράφηση

Αυτόματο κλείδωμα πληκτρολογίου

ενώ μία ακόμα δυνατότητα μας δίνεται απλόχερα χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε τις ταρζανιές του παρελθόντος: η επιλογή του μεγάθους της γραμματοσειράς. Επιλέγοντας την μεγάλη γραμματοειρά, παραγματικά, σου βγαίνουν τ αμάτια. Όλα φαίνονται τεράστια. Θα ήθελα όμως μί ακαόμα επιλογή για πολύ μικρά καθώς σε πολλές περιπτώσεις θα ήθελα να εμφανίζονται στην οθόνη μου ακόμα περισσότερες πληροφορίες.

 

Προς το παρόν, η εντύπωσή μου για το Ν95 είναι άψογη.

 

αυτό που μένει να δω είναι πως δουλεύει στην πράξη το gps και ποιά είναι η απόδοση της μπαταρίας σε βαριά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ενα ατομο που ειπε αναλυτικα τι εχει μεσα το πακετο.

καλοριζικο και σε σενα.

οσο για το χρωματακι και αυτο ωραιο ειναι ισα ισα

(γουστα ειναι αυτα).

και μενα μου ειπανε παρασκευη θα ερθει το δικο μου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έγινε η αρχή, λίγα λίγα κομμάτι αθα φτάνουν συνέχεια στα nokia shops ενώ και τα υπόλοιπα καταστήματα (vodafone, Πλαίσιο κτλ) δεν θα αργήσουν νατο προμηθευτούν.

 

Έκπληξη μου προκάλεσε το γεγονός οτι η συσκευή μου δεν φοράει την νεότερη αναβάθμιση αλλά την 10.0.018 15-03-07

Καλά, τι έκαναν τόσο καιρό; Το καθηστέρησαν που το καθυστέρησαν, δε μπορούσαν να του φορέσουν και την νεότερη αναβάθμιση; Βέβαια, μικρό το κακό, αλλά, λόγος να γίνεται.

 

Πάντως τα μηνύματα με την αναβάθμιση συτή, όσον αφορά την έλλειψη μνήμης, είναι πολύ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

deep plum.. ωραίο είναι όμως μωρέ.

 

 

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά θέλατε αναλυτικότατη επεξήγηση για να καταλάβετε πως έχει μέσα φορτιστή και ελληνικό βιβλίο οδηγιών????

 

 

Γιώργο to gps είναι αυτό που θέλει να ασχοληθείς και να το χαρείς!! Εγώ έχω πέσει με τα μούτρα και αγόρασα και License.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...