Jump to content

Wireless on Windows Xp


porcupine
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα,

 

έχω το εξής πρόβλήμα το οποίο συναντάω συχνά-πυκνά στα windows xp pro.

προσπαθώ να συνδέσω σε ενα ασύρματο δίκτυο ένα λαπτοπ,ενώ βλέπει κανονικά το access point στα διαθέσιμα δίκτυα,όταν του ζητάω να συνδεθεί,προσπαθεί για κανά δυό λεπτά χωρίς τελικά να επιτυγχάνεται σύνδεση.Το πάραδοξο είναι πως την προηγούμενη ημέρα, είχε συνδεθεί κανονικά όχι μόνο στο συγκεκριμένο access point,αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο και να το δοκίμασα.Πρόβλημα με το access point & το configuration δεν τίθεται διότι άλλο λάπτοπ η pocket pc Με wifi, Παίζουν κανονικά.

οτι και να έχω κάνει,disable/enable το ασύρματο του λαπτοπ,απεγκατάσταση των drivers Και εκ νέου εγκατάσταση,αρνείται πεισματικά να συνδεθεί.

Καμία ιδέα για το πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

 

ευχαριστώ.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να το κάνεις repair και να δεις σε ποιο σημείο κολλάει.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζα ακριβως το ιδιο προβλημα οταν συνδεσα για πρωτη φορα το wireless και μου εκανε τα ιδια για πανω απο μια βδομαδα. Ενω το εβρισκε δεν μπορουσε με τιποτα να συνδεθει. ΕΙχα πειραξει ολες τιε ρυθμισεις αλλα τιποτα! Τελικα λυθηκε μονο του μια μερα.. Ποτε δεν καταλαβα τι ειχε, το μονο που σκεφτηκα ηταν μηπως ειχε κατι η καρτα(εσωτερικη).

Στο δικτυο εσυ μηπως εχεις καποια προστασια με κωδικο WPA η WEP και γι'αυτο δεν μπορεις να συνδεθεις;

Link to comment
Share on other sites

έπαιξε!

τα μόνα που έκανα ηταν να ρίξω το τελευταίο management console της intel και ένα Patch της Microsoft Και έπαιξε άμεσα....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας τι ακριβως εκανες; Τι patch απο τη Microsoft εβαλες; Και το αλλο που λες τι ειναι;

Συνήθως για ανεξήγητο λόγο χάνει τις ρυθμίσεις στα securtiy section και βλέπει αλλά αντι άλλων!!! Κράτα τις ρυθμίσεις κάπου γραμμένες και είναι οκ πάλι. Ενα απόγευμα τρελάθηκα και εγώ. Windows είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

έπαιξε!

τα μόνα που έκανα ηταν να ρίξω το τελευταίο management console της intel και ένα Patch της Microsoft Και έπαιξε άμεσα....

Για κάποιο λόγο το software της Intel φαίνεται να δουλεύει πολύ καλύτερα από αυτό που εγκαθιστούν τα windows για τις κάρτες WLAN. Αποσυνδέεται πολύ πιο σπάνια και γενικά δουλεύει καλύτερα. Όποιος έχει φορητό με κάρτα WLAN της Intel, μπορεί να δοκιμάσει το αντίστοιχο software.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως για ανεξήγητο λόγο χάνει τις ρυθμίσεις στα securtiy section και βλέπει αλλά αντι άλλων!!! Κράτα τις ρυθμίσεις κάπου γραμμένες και είναι οκ πάλι. Ενα απόγευμα τρελάθηκα και εγώ. Windows είναι αυτά!

 

Τι εννοεις να κρατησω τις ρυθμισεις; Το κωδικο στην προστασια του wireless και αυτες τις ρυθμισεις;

 

 

Για κάποιο λόγο το software της Intel φαίνεται να δουλεύει πολύ καλύτερα από αυτό που εγκαθιστούν τα windows για τις κάρτες WLAN. Αποσυνδέεται πολύ πιο σπάνια και γενικά δουλεύει καλύτερα. Όποιος έχει φορητό με κάρτα WLAN της Intel, μπορεί να δοκιμάσει το αντίστοιχο software.

 

Εγω που δεν εχω φορητο (athlon 64 επεξεργαστη) αρχισε να μου κανει νερα παλι. Χωρις να πειραξω καμια μα καμια ρυθμιση καμια φορα οταν ανοιγω τον υπολογιστη δεν μπορει να συνδεθει. Μπορω να κανω κατι; Να βρω ενα πιο σταθερο software; Αν αλλαξω drivers στην καρτα δικτυου θα δω διαφορα η ειναι ασχετο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...