Jump to content

Windows XP English to Greek Προβλημα


Dragonheart
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβασα το αρχειο της microsoft που μετατρεπεις την αγγλικη εκδοση xp σε ελληνικη (100mb περιπου) και το εγκατεστησα αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν παω να εγκαταστησω καποιο ελληνικο προγραμμα στην εγκατασταση ολα ειναι αλλαμπουρνεζικα. Επισης οταν κανω δεξι κλικ πανω σε ενα αρχειο για παραδειγμα και θελω να χρησιμοποιησω το winrar (το ελληνικο να το zipαρο δηλαδη) στις επιλογες η επιλογη για το winrar ειναι στα κινεζικα παλι. Και αυτο συμβαινει με ολα τα ελληνικα προγραμματα. Ξερει κανεις καποιον τροπο να λυθει; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Του έκανες restart του pc μετά την εγκατάσταση του MUI?

Δοκιμασες να γυρίσεις σε Αγγλικά και μετα πάλι Ελληνικά να δείς μήπως φτιάξει?

Αν όχι, δοκίμασε το, εγω πάντως δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν το είχα κάνει σε αγγλικά xp.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Έχω ελληνικά XP και δε γνώριζα αυτή τη δυνατότητα. Είναι ασφαλές να γίνει η αλλαγή σε αγγλικά; Θα εξακολουθήουν να είναι νόμιμα τα XP και μετά την αλλαγή;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Του έκανες restart του pc μετά την εγκατάσταση του MUI?

Δοκιμασες να γυρίσεις σε Αγγλικά και μετα πάλι Ελληνικά να δείς μήπως φτιάξει?

Αν όχι, δοκίμασε το, εγω πάντως δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν το είχα κάνει σε αγγλικά xp.

 

Εσυ το ειχες δοκιμασει απο ελληνικα σε αγγλικα η αγγλικα σε ελληνικα;

 

 

Έχω ελληνικά XP και δε γνώριζα αυτή τη δυνατότητα. Είναι ασφαλές να γίνει η αλλαγή σε αγγλικά; Θα εξακολουθήουν να είναι νόμιμα τα XP και μετά την αλλαγή;

 

Δεν διαβασες καλα.. Απο αγγλικα σε ελληνικα το εκανα. Και ναι ειναι νομιμοτατο! Η microsoft νομιζω εχει βγαλει αυτο το προγραματακι.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα απο Αγγλικά σε Ελληνικά και νομίζω πως είχα πειράξει κι εγω κάτι απο τις 'Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας' (Regional and Language Options). Δοκίμασε αυτό που γράφει ο ariadgr και μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα με τα κινέζικα.

 

t300, το patch είναι απο την microsoft αρα τα xp θα εξακολουθήσουν να είναι νόμιμα.

Για να το βρείς μπές στην σελίδα και κάνε αναζήτηση για MUI ή Multilanguage User Interface.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Start > Settings > Control Panel

Regional and Language Options

Advanced

Language for non-Unicode Programs: Greek

 

:)

 

Κανω αυτο ακριβως που μου λες αλλα οταν παταω την επιλογη english(United States) και παω να πατησω τα ελληνικα η οποιαδηποτε αλλη γλωσσα μου βγαζει αυτο το μηνυμα:

"Το προγραμμα εγκαταστασης δεν ηταν δυνατον να εγκαταστησει τη επιλεγμενη τοπικη ρυθμιση. Επικοινωνιστε με τον διαχειριστη του συστηματος σας."

Ξερει καποιος γιατι βγαζει αυτο το μηνυμα και δεν μου επιλεγει τα ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το αρχειο της microsoft που μετατρεπεις την αγγλικη εκδοση xp σε ελληνικη (100mb περιπου) και το εγκατεστησα αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν παω να εγκαταστησω καποιο ελληνικο προγραμμα στην εγκατασταση ολα ειναι αλλαμπουρνεζικα. Επισης οταν κανω δεξι κλικ πανω σε ενα αρχειο για παραδειγμα και θελω να χρησιμοποιησω το winrar (το ελληνικο να το zipαρο δηλαδη) στις επιλογες η επιλογη για το winrar ειναι στα κινεζικα παλι. Και αυτο συμβαινει με ολα τα ελληνικα προγραμματα. Ξερει κανεις καποιον τροπο να λυθει; Ευχαριστω εκ των προτερων!

control panel

regional and language options

advanced

code page conversion tables: τικαρε καθε επιλογη που εχει διπλα greek

:)

Link to comment
Share on other sites

control panel

regional and language options

advanced

code page conversion tables: τικαρε καθε επιλογη που εχει διπλα greek

:)

 

Το δοκιμασα και αυτο! Τσεκαρα ολες τις επιλογες με ελληνικα και μετα πατησα οκ και μου ζητησε το cd των windows. Το εβαλα μεσα εκανε κανονικα εγκατασταση αλλα και παλι το ιδιο μηνυμα βγαζει! Τα νευρα μου πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου σαν Administrator και κάνε αυτό:

Start > Settings > Control Panel

Regional and Language Options

Advanced

Language for non-Unicode Programs: Greek

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το αρχειο της microsoft που μετατρεπεις την αγγλικη εκδοση xp σε ελληνικη (100mb περιπου) και το εγκατεστησα αλλα εχω ενα προβλημα. Οταν παω να εγκαταστησω καποιο ελληνικο προγραμμα στην εγκατασταση ολα ειναι αλλαμπουρνεζικα. Επισης οταν κανω δεξι κλικ πανω σε ενα αρχειο για παραδειγμα και θελω να χρησιμοποιησω το winrar (το ελληνικο να το zipαρο δηλαδη) στις επιλογες η επιλογη για το winrar ειναι στα κινεζικα παλι. Και αυτο συμβαινει με ολα τα ελληνικα προγραμματα. Ξερει κανεις καποιον τροπο να λυθει; Ευχαριστω εκ των προτερων!

έχεις μήπως το λινκ από εκεί που το κατέβασες επειδή δεν το βρίσκω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

an kapios den exei ta gnisia XP kai to balei 8a exei problima!?

 

Οτι προβλημα ειχες πριν θα εχεις και μετα. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο...

 

 

έχεις μήπως το λινκ από εκεί που το κατέβασες επειδή δεν το βρίσκω.

 

You got mail.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο! Τσεκαρα ολες τις επιλογες με ελληνικα και μετα πατησα οκ και μου ζητησε το cd των windows. Το εβαλα μεσα εκανε κανονικα εγκατασταση αλλα και παλι το ιδιο μηνυμα βγαζει! Τα νευρα μου πλεον..

Πρεπει να συνδεθεις σαν Administrator και μετα να κανεις restart.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου σαν Administrator και κάνε αυτό:

 

Πρεπει να συνδεθεις σαν Administrator και μετα να κανεις restart.

 

Ρε παιδια προφανως και ειμαι συνδεδεμενος σαν admin αφου εχω μονο ενα χρηστη στον υπολογιστη.. Δεν φταιει αυτο, κατι αλλο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προφανως και ειμαι συνδεδεμενος σαν admin αφου εχω μονο ενα χρηστη στον υπολογιστη.. Δεν φταιει αυτο, κατι αλλο ειναι!

Πήγαινε Πίνακας Ελέγχου > Λογαριασμοί Χρηστών > Αλλαγή του τρόπου σύνδεσης και αποσύνδεσης των χρηστών. Εκεί έχει 2 κουτάκια, ξετίκαρε τα και κανε restart. Μόλις ανοίξει το pc βάλε για όνομα χρήστη administrator και δοκίμασε απο εκεί.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Πίνακας Ελέγχου > Λογαριασμοί Χρηστών > Αλλαγή του τρόπου σύνδεσης και αποσύνδεσης των χρηστών. Εκεί έχει 2 κουτάκια, ξετίκαρε τα και κανε restart. Μόλις ανοίξει το pc βάλε για όνομα χρήστη administrator και δοκίμασε απο εκεί.

 

Και παλι τιποτα ρε γμτ. Δεν καταλαβαινω γιατι μου βγαζει συνεχεια αυτο το μηνυμα. Υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση με το οτι εχω βαλει στο pc τα windows xp english black edition?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετη ερευνα διαβασα οτι χρειαζεται και ενα δευτερο patch να εγκαταστησεις εκτος απο αυτο της microsoft για αυτο ακριβως το προβλημα που εχω (γιατι τις microsoft αντικαθιστα απλα τα μενου οπως start σε εναρξη κτλ)

Δεν υπαρχει καποιος που να το εχει κανει η τουλαχιστον να εχει το patch που χρειαζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...