Jump to content

Η γνώμη σας για το Φοίβο


sofikat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας δώσω και μία άλλη εκδοχή? (Δεν είναι δική μου, αλλά ενός ανθρώπου που ήταν χρόνια στη νύχτα(πιανίστας),μέσα στα πράγματα και απολύτου εμπιστοσύνης). Έστω ότι γράφω ένα τραγουδάκι(ναι ναι το έχω κάνει!) και έχω το ψώνιο να το δώσω σε μια δισκογραφική για να βγάλω το κάτι τις μου αλλά και για το προσωπικό ψώνιο μου. Η δισκογραφική ακούει το demo μου και λέει: "2 ενδεχόμενα. 'Η σου δίνουμε 300 ευρώ(υποθετικό ποσό) και μας παραχωρείς τα δικαιώματα ή μας αφήνεις το τραγούδι σου κι όταν βρούμε καλλιτέχνη να το προωθήσουμε, παίρνεις ποσοστά από τις πωλήσεις". Κι επειδή κανένας δεν περιμένει πότε κι αν!, παίρνει τα 300 κι είναι πανευτυχής. Όταν λοιπόν θα πάει η x Βανδή ή η ψ Κοκκίνου στην εταιρία της για τον καινούργιο δίσκο, θα συμπεριλάβουν και το δικό μας τραγούδι, ΑΛΛΑ επειδή η εταιρία έχει τα δικαιώματα, πρέπει κάποιον να δηλώσει ως συνθέτη και στιχουργό! Ο Φοίβος λοιπόν είναι ένα καλό παιδί των δισκογραφικών που ναι μεν έχει δικές του δημιουργίες αλλά λίγες. Οι περισσότερες είναι απλά χρεωμένες στον ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σας δώσω και μία άλλη εκδοχή? (Δεν είναι δική μου, αλλά ενός ανθρώπου που ήταν χρόνια στη νύχτα(πιανίστας),μέσα στα πράγματα και απολύτου εμπιστοσύνης). Έστω ότι γράφω ένα τραγουδάκι(ναι ναι το έχω κάνει!) και έχω το ψώνιο να το δώσω σε μια δισκογραφική για να βγάλω το κάτι τις μου αλλά και για το προσωπικό ψώνιο μου. Η δισκογραφική ακούει το demo μου και λέει: "2 ενδεχόμενα. 'Η σου δίνουμε 300 ευρώ(υποθετικό ποσό) και μας παραχωρείς τα δικαιώματα ή μας αφήνεις το τραγούδι σου κι όταν βρούμε καλλιτέχνη να το προωθήσουμε, παίρνεις ποσοστά από τις πωλήσεις". Κι επειδή κανένας δεν περιμένει πότε κι αν!, παίρνει τα 300 κι είναι πανευτυχής. Όταν λοιπόν θα πάει η x Βανδή ή η ψ Κοκκίνου στην εταιρία της για τον καινούργιο δίσκο, θα συμπεριλάβουν και το δικό μας τραγούδι, ΑΛΛΑ επειδή η εταιρία έχει τα δικαιώματα, πρέπει κάποιον να δηλώσει ως συνθέτη και στιχουργό! Ο Φοίβος λοιπόν είναι ένα καλό παιδί των δισκογραφικών που ναι μεν έχει δικές του δημιουργίες αλλά λίγες. Οι περισσότερες είναι απλά χρεωμένες στον ίδιο...

 

Όχι,αρνούμαι να πιστέψω σε τέτοιες θεωρίες.

Ο Φοίβος έχει την οξυδέρκεια και το ταλέντο που απαιτείται για να διατηρηθεί στην κορυφή.Δε χρειάζεται να οικειοποιείται τραγούδια τρίτων για τον συγκεκριμένο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,αρνούμαι να πιστέψω σε τέτοιες θεωρίες.

Ο Φοίβος έχει την οξυδέρκεια και το ταλέντο που απαιτείται για να διατηρηθεί στην κορυφή.Δε χρειάζεται να οικειοποιείται τραγούδια τρίτων για τον συγκεκριμένο σκοπό.

Δέχομαι κάθε άποψη. Σκέφτομαι όμως πως δεν είναι λογικό να γράφει το χρόνο τόσα τραγούδια...και μιλάω για προηγούμενα έτη, που έγραφε 100αδες το χρόνο...(χωρίς υπερβολή το νούμερο)

Φιλικά πάντα, μην παρεξηγηθώ

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι κάθε άποψη. Σκέφτομαι όμως πως δεν είναι λογικό να γράφει το χρόνο τόσα τραγούδια...και μιλάω για προηγούμενα έτη, που έγραφε 100αδες το χρόνο...(χωρίς υπερβολή το νούμερο)

Φιλικά πάντα, μην παρεξηγηθώ

 

Δε νομίζω πως έχει γράψει ποτέ τόσα κομμάτια μέσα σε ένα χρόνο.

Εξάλλου,αφού η δισκογραφία είναι το μοναδικό του επάγγελμα,σίγουρα έχει αρκετό διαθέσιμο χρόνο για να δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, αυτό το weekend ο Sfera 102,2:music: (Αθήνα), θα παίζει μόνο τραγούδια του Φoιβου! Σαν αφιέρωμα!:secret:

Φοίβος weekend! :p

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...τι ισοπέδωση είναι αυτή;Δηλαδή θα πρέπει τον Φοίβο να τον συγκρίνουμε με αυτούς που έγραψαν το Nothing else matters ή το fear of the dark;Δεν σας καταλαβαίνω ώρες ώρες.Αντίστοιχοι "Φοίβοι" δεν υπάρχουν στο εξωτερικό;Όλοι είναι επιπέδου και μόνο στην Ελλάδα έχουμε τους τελευταίους;

Την γνώμη μου για τον Φοίβο την έχω πει παλαιότερα αλλά τέτοια υποκρισία δεν την μπορώ.Όταν ακούμε χαζοτράγουδα με αγγλικό στίχο τα προσκυνάμε,όταν όμως είναι του Φοίβου τον βρίζουμε λες και μας βίασε την μάνα.Και στο κάτω κάτω ο άνθρωπος ποτέ δεν βγήκε να πει ότι είναι κάποιος σπουδαίος,δεν θυμάμαι καν καμμιά συνέντευξή του.Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι,δεν κάνει καλό.

 

Πες τα ρε φιλε.. Πες τα γιατι εδω θα το παιξουμε βαροκουλτουρα και κοψοφλεβια... Γιναμε ολοι του ποιοτικου και του ξενου.. Απορω ωρες ωρες πως κανουν πωλήσεις τα cd που γραφει, παρ' όλο την πειρατεια... Οπως και μετα ριαλιτι... Κανεις δεν τα εβλεπε,αλλά 60αρια και 80αρια ειχαν χτυπήσει... Το μόνο που ξερουμε ειναι πως θα βγαλουμε ο ενας το ματι του άλλου.. ΕΛΕΟΣ

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

koroideuei olo to kosmo.......oles oi mousikes einai idies apla allazei thn enorxhstrwsei...einai stixourxos twn media......

oso gia thn poiothta mousikhs k eidika stixwn......:X ypo to 0

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ακουσα στο αυτοκινητο σημερα το καινουριο τραγουδακι που εγραψε ο Φοιβος για την Βανδη...

 

θυμιζει λιγο απο clocks ή ειναι η ιδεα μου;;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ακουσα στο αυτοκινητο σημερα το καινουριο τραγουδακι που εγραψε ο Φοιβος για την Βανδη...

 

θυμιζει λιγο απο clocks ή ειναι η ιδεα μου;;;

 

Δεν είναι ιδέα σου! Θυμίζει Clocks πολύ έντονα!

Παρόλ' αυτά είναι ένα φοβερό τραγούδι και επιτέλους κάτι διαφορετικό από Βανδή και Φοίβο μετά από χρόνια που έβγαζαν τα ίδια και τα ίδια. Καλοδουλεμένο και με φοβερό στίχο (καιρός ήταν!).

If we forget about them, don't worry

If they forget about us, then hurry

How about the people who don't matter anymore?

Link to comment
Share on other sites

ε φοβερο δε θα το ελεγα,νταξ,συμπαθητικο ειναι.τουλαχιστον η βανδη δε τσιριζει σα τσιουαουα
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ε φοβερο δε θα το ελεγα,νταξ,συμπαθητικο ειναι.τουλαχιστον η βανδη δε τσιριζει σα τσιουαουα

 

Φοβερό για μένα, όχι για όλο το κόσμο. Αν και είναι από τις λίγες φορές που έχει αποσπάσει τραγούδι της Βανδή τόσο καλές κριτικές (πράγμα σπάνιο για τραγουδιστές στυλ Βανδή, Βίσση, Ρουβάς κλπ).

 

Αλλά όπως και να 'χει, σε Βανδή, Πάριο, Πρωτοψάλτη, Τερζή και Celine Dion δεν είμαι απόλυτα αντικειμενικός :)

If we forget about them, don't worry

If they forget about us, then hurry

How about the people who don't matter anymore?

Link to comment
Share on other sites

Οκ το "θελω" ηταν κατι διαφορετικο, δεν λεω (εμενα παντως δεν μου πολυ-αρεσε)...

 

Καλλιο αργα παρα ποτε για τον Φοιβο ...

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα σήμερα πρώτη φορά και δεν μου πολυ αρέσει... Κάτι με χαλάει...
[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Σου θυμιζει κατι :shifty: ?

 

Κάτι αλλά δεν μπορούσα να το εντοπίσω... :confused:Είδα πιο πάνω ότι ανέφεραν ότι τους θυμίζει Clocks αλλά έλα που έχω κολήσει αυτή την στιγμή και δεν :( ..... μετά από 12 ώρες δουλεια έχει καεί ο μισός σκληρός δίσκος :O. Θα το εντοπίσω όμως...

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

ειναι ωραιο. Το να ελπιζω να ειναι ολος ο δισκος ετσι και να μην εχει ουτε ενα λαικο θα ειναι ουτοπικο ε?

 

κριμα...

 

παντως ειναι το clocks. Και ειναι και το Λογια και σιωπες της Βισση που ηταν το clocks. 3ος ερχεται ο Φοιβος

:X
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα άκουσα το "Θέλω". Έχει πολύ ωραία,ανάλαφρη μουσική. Θα προτιμούσα βέβαια να υπήρχε κάποιος σύντομος στίχος στο ρεφρέν.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι τους αυτο τον καιρο

τραγουδαν τον ιδιο σκοπο

χορευουν τον ιδιο χορο

ολοι μεσ τον ιδιο σωρο

ολοι τους στην ιδια σειρα

ολοι με την ιδια στολη

ολα με την ιδια φορα

ολα μια ευθεια γραμμη

ολοι απο το ιδιο καρμπον

ολοι τους για μια σεζον

και μετα λοιπον;

ολοι τους γινονται παρελθον

πιθανον

να'μαι ο τελευταιος των ΜοΪκανων

σ'αυτη την κοινωνια ζωντανων νεκρων

που ως γνωστο παιρνει αξια

η καθε μ@λ@κι@ διχως ουσια

πολλοι αστερες

κι ομως δε ειδα ακομα ουτε μια λαμψη

που να μπορει το σκοταδι να ταραξει

κατι να αλλαξει

ολα φαινονται ενταξει

 

Terror x crew-η κομποστα

αφιερομενο στον φοιβο και σε ολους τους δηθεν star

TRUST YOUR SOLE
Link to comment
Share on other sites

Ολοι τους αυτο τον καιρο

τραγουδαν τον ιδιο σκοπο

χορευουν τον ιδιο χορο

ολοι μεσ τον ιδιο σωρο

ολοι τους στην ιδια σειρα

ολοι με την ιδια στολη

ολα με την ιδια φορα

ολα μια ευθεια γραμμη

ολοι απο το ιδιο καρμπον

ολοι τους για μια σεζον

και μετα λοιπον;

ολοι τους γινονται παρελθον

πιθανον

να'μαι ο τελευταιος των ΜοΪκανων

σ'αυτη την κοινωνια ζωντανων νεκρων

που ως γνωστο παιρνει αξια

η καθε μ@λ@κι@ διχως ουσια

πολλοι αστερες

κι ομως δε ειδα ακομα ουτε μια λαμψη

που να μπορει το σκοταδι να ταραξει

κατι να αλλαξει

ολα φαινονται ενταξει

 

Terror x crew-η κομποστα

αφιερομενο στον φοιβο και σε ολους τους δηθεν star

 

Το να μη σέβεσαι όμως κάτι το οποίο αρέσει σε πολύ κόσμο και να το υποτιμάς με τέτοιο τρόπο λέγεται... Αγένεια! :)

If we forget about them, don't worry

If they forget about us, then hurry

How about the people who don't matter anymore?

Link to comment
Share on other sites

Το να μη σέβεσαι όμως κάτι το οποίο αρέσει σε πολύ κόσμο και να το υποτιμάς με τέτοιο τρόπο λέγεται... Αγένεια! :)

 

η χειρώτερη:lol:αντε καλά πλακα κάνω καλός είναι δε κόβω φλέβα κι'όλας!;)

πάντως άποψη του και δικαίωμά του!

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν το ακουσα πρωτη φορα νομιζα οι φωνες ερχοταν απο ακαταλληλη αισθησιακη ταινια :O ...

Αληθεια λεω,δεν κανω πλακα,το ακουγε ο αδερφος μου και ετυχε να μπω στο δωματιο την ωρα που η Βανδη τελειωνει (:p) στο ρεφρεν ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...