Jump to content

VoIP - Καλύτερη Ποιότητα (μόνο)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή βλέπω ότι τα περισσότερα thread επικεντρώνονται στις χρεώσεις, ξεκίνησα αυτό το thread για να μαζευτούν εντυπώσεις για την ποιότητα των υπηρεσιών των παροχών VoIP (διακοπές, lag, ολοκλήρωση κλήσεων, κλπ). Θα παρακαλούσα συγκρίσεις ως προς το κόστος να μείνουν εκτός αυτού του thread.
If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από το Voipbuster δεν είναι καθόλου καλές. Έχει πάντα πολύ μεγάλη καθυστέρηση (lag) με αποτέλεσμα να γίνεται προβληματική η επικοινωνία. Θα ήθελα μια υπηρεσία με μικρή καθυστέρηση που να πλησιάζει (αν όχι να είναι το ίδιο) με την κανονική κλήση τηλεφώνου.

 

Να σημειώσω ότι το έχω δοκιμάσει το Voipbuster από 3 σημεία στην Αθήνα και μέσω internet (δηλαδή με headset) και με χρήση direct callback (δηλαδή μέσω τηλεφώνου).

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Το i-call της altec φαίνεται να είναι καλύτερο. Η καθυστέρηση είναι ανύπαρκτη και με ακούνε αρκετά καθαρά (μιλάω πάντα για κλήση προς σταθερό ή κινητό τηλέφωνο). Σαν να παίρνω από γραμμή ΟΤΕ δηλαδή. Αυτά όταν χρησιμοποιώ το i-call από δίκτυο με μισθωμένη γραμμή προς το internet. Μέσα από γραμμή 1024 DSL του ΟΤΕ η ποιότητα δεν είναι τόσο καλή ως απαράδεκτη. Μάλλον φταίει το packet limiting του ΟΤΕ στις DSL, καλά πότε θα ωριμάσει αυτός ο οργανισμός; (ξέρω, όταν κλείσει).
If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Το i-call της altec φαίνεται να είναι καλύτερο. Η καθυστέρηση είναι ανύπαρκτη και με ακούνε αρκετά καθαρά (μιλάω πάντα για κλήση προς σταθερό ή κινητό τηλέφωνο). Σαν να παίρνω από γραμμή ΟΤΕ δηλαδή. Αυτά όταν χρησιμοποιώ το i-call από δίκτυο με μισθωμένη γραμμή προς το internet. Μέσα από γραμμή 1024 DSL του ΟΤΕ η ποιότητα δεν είναι τόσο καλή ως απαράδεκτη. Μάλλον φταίει το packet limiting του ΟΤΕ στις DSL, καλά πότε θα ωριμάσει αυτός ο οργανισμός; (ξέρω, όταν κλείσει).

 

Οι κλήσεις προς κινητά ειναι χάλια και αργούν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να διασυνδεθούν.

Βάλε μέσα και την απόκρυψη :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως η ποιότητα με το icall είναι πολύ καλή! Τόσο προς κινητά όσο και προς σταθερά. Αν έχεις Icall in αριθμό φαίνεται και στις κλήσεις προς ΤΙΜ
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως η ποιότητα με το icall είναι πολύ καλή! Τόσο προς κινητά όσο και προς σταθερά. Αν έχεις Icall in αριθμό φαίνεται και στις κλήσεις προς ΤΙΜ

 

και στα MoMAD :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για το sjphone pocket windows mobile μεσω τις i-call ρυθμισεις γνωριζει κανεις ,γιατι προσπαθεισα να βαλω καποιεσ δουλεψε το προγραμμα ,συνδεθηκε ,αλλα υπαρχουν διακοπες στον ηχο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι εντυπώσεις μου από το Voipbuster δεν είναι καθόλου καλές. Έχει πάντα πολύ μεγάλη καθυστέρηση (lag) με αποτέλεσμα να γίνεται προβληματική η επικοινωνία. Θα ήθελα μια υπηρεσία με μικρή καθυστέρηση που να πλησιάζει (αν όχι να είναι το ίδιο) με την κανονική κλήση τηλεφώνου.

 

Να σημειώσω ότι το έχω δοκιμάσει το Voipbuster από 3 σημεία στην Αθήνα και μέσω internet (δηλαδή με headset) και με χρήση direct callback (δηλαδή μέσω τηλεφώνου).

 

Όσες φορές έχω μιλήσει με voipbuster προς τηλέφωνο εξωτερικού η ποιότητα είναι σχεδον σταθερού τηλεφώνου. Για κλήσεις προς Ιταλία, Ρουμανία, Βέλγιο και Σουηδία έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Μηδενική καθυστέρηση και χωρίς παράσιτα ή άλλα περίεργα.

 

Για υπεραστικές κλήσεις από Θεσ/νίκη προς Αθήνα η ποιότητα παίζει. Αλλες φορές καλό άλλες μέτριο και (λιγες) χάλια.Γενικά καλά.

 

Για αστικές εντός Θεσνίκης... αστα να πάνε.. χαλια σχεδόν πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι εντυπώσεις μου από το Voipbuster δεν είναι καθόλου καλές. Έχει πάντα πολύ μεγάλη καθυστέρηση (lag) με αποτέλεσμα να γίνεται προβληματική η επικοινωνία. Θα ήθελα μια υπηρεσία με μικρή καθυστέρηση που να πλησιάζει (αν όχι να είναι το ίδιο) με την κανονική κλήση τηλεφώνου.

 

Να σημειώσω ότι το έχω δοκιμάσει το Voipbuster από 3 σημεία στην Αθήνα και μέσω internet (δηλαδή με headset) και με χρήση direct callback (δηλαδή μέσω τηλεφώνου).

 

Καλημερα ειναι θεμα ταχυτητας νομιζω το χρησιμοποιω 6 μηνες μια χαρα ειναι και ολα τα voip της ιδιας εταιριας.Εχω κανει παλαιοτερα και μεταπωλητης της συγκεκριμενης εταιριας δεν ειχα προβληματα με τους πελατες.Κοιτα ξε το μηπως εκει εχεις την δυσκολια ρυθμησε τα ακουστικα voip συσκευες sip οτι χρησιμοποιης. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από το Voipbuster δεν είναι καθόλου καλές. Έχει πάντα πολύ μεγάλη καθυστέρηση (lag) με αποτέλεσμα να γίνεται προβληματική η επικοινωνία. Θα ήθελα μια υπηρεσία με μικρή καθυστέρηση που να πλησιάζει (αν όχι να είναι το ίδιο) με την κανονική κλήση τηλεφώνου.

 

Να σημειώσω ότι το έχω δοκιμάσει το Voipbuster από 3 σημεία στην Αθήνα και μέσω internet (δηλαδή με headset) και με χρήση direct callback (δηλαδή μέσω τηλεφώνου).

 

Καλημερα ειναι θεμα ταχυτητας νομιζω το χρησιμοποιω 6 μηνες μια χαρα ειναι και ολα τα voip της ιδιας εταιριας.Εχω κανει παλαιοτερα και μεταπωλητης της συγκεκριμενης εταιριας δεν ειχα προβληματα με τους πελατες.Κοιτα ξε το μηπως εκει εχεις την δυσκολια ρυθμησε τα ακουστικα voip συσκευες sip οτι χρησιμοποιης. :) και κατι αλλο μην εχεις αλλα ανοικτα στο internet οταν κανεις τα τηλεφωνηματα σου απο εκει την ιδια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το voipdiscount με pda phone και wi-fi. η ποιότητα ειναι καλή ειδικά για το συνομιλητη ενω εγω ακουω λιγο θορυβο μερικες φορες. η συνδεση γινεται με ΟΤΕ ADSL 768.

 

δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα ακουστικο μεσω του υπολογιστη για να δω την ποιοτητα. Τα πραγματα θα βελτιωθουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τελικά αγόρασα ένα ακουστικό voip με σύνδεση usb. Η ποιότητα είναι καλή γενικά με voipbuster. θα έλεγα ίδια με κανονικό τηλέφωνο. Τα κουμπιά όμως δεν δουλέυουν. Δηλαδή για να πάρω τηλ. πρέπει να πατήσω το νούμερο απο τον υπολογιστή. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γιαυτό? Επίσης επειδή έχω ανοίξει τον ήχο όταν μιλάω και πάω να κάνω κάτι στον υπολογιστή ακούγονται οι ήχοι.
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το voipdiscount με pda phone και wi-fi. η ποιότητα ειναι καλή ειδικά για το συνομιλητη ενω εγω ακουω λιγο θορυβο μερικες φορες. η συνδεση γινεται με ΟΤΕ ADSL 768.

 

δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα ακουστικο μεσω του υπολογιστη για να δω την ποιοτητα. Τα πραγματα θα βελτιωθουν?

 

Καλησπερα φιλε εχεις παρα πολυ χαμηλη συνδεση μην εχεις απαιτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα ένα ακουστικό voip με σύνδεση usb. Η ποιότητα είναι καλή γενικά με voipbuster. θα έλεγα ίδια με κανονικό τηλέφωνο. Τα κουμπιά όμως δεν δουλέυουν. Δηλαδή για να πάρω τηλ. πρέπει να πατήσω το νούμερο απο τον υπολογιστή. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γιαυτό? Επίσης επειδή έχω ανοίξει τον ήχο όταν μιλάω και πάω να κάνω κάτι στον υπολογιστή ακούγονται οι ήχοι.

 

Καλησπερα ποια συσκευη voip εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε εχεις παρα πολυ χαμηλη συνδεση μην εχεις απαιτησεις :)

 

Διαφωνώ. Όταν παίρνω τηλέφωνο προς το εξωτερικό η ποιότητα είναι σχεδον σαν από τηλέφωνο. Όταν παίρνω τηλέφωνο στο εσωτερικό η ποιότητα παίζει. Αρα δεν έχει σχέση το 768 DSL που έχω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω μια trust η οποία συνδεέται με usb. και χρησιμοποιώ voipdiscount. αν αυτο εχει διαφορά...

 

Εαν εχεις την PH-2200, χρησημοποιησε το X-lite software που την υποστηριζει

πληρως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Gia thn poiothta ftaiei o carrier kai to diktyo.Otan perneis ellada to diktyo einai xalia enw ekswteriko to diktyo einai kalytro ara akougese kalytera. To voipbuster den mporw na to empisteytw.san to skype einai.

 

Εγω πάντως εδώ και μια εβδομάδα που ειμαι βελγιο μονο αυτο χρησιμποιώ και η ποιότητα 9 φορές στις 10 είναι (περιέργως για κλήση προς ελλάδα) σχεδόν τέλεια, με ελάχιστο lag. Είτε τηλεφώνησα προς Αθήνα είτε προς Θεσσαλονίκη έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Σε κλήσεις προς κινητά η ποιότητα πέφτει αλλά πάλι είναι σε αποδεκτά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω χρισιμοπιοησει και το voipbuster kai to voipdiscount και ολλα ειναι θεμα δυκτιου.λιγες φορες μιλαγα καλα αλλα τις πιο πολες φορες χαλια.πολυ καθυστερηση και μερικες φορες διακοπες.ολα αυτα για κλησεις στην ελλαδα και με συσκευη voip.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...