Jump to content

Ματζίρηδες και άλλες τραγελαφικές ιστορίες


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τσιγκουνιά κάποιων ανθρώπων αγγίζει πλέον τα όρια του γραφικού

και αντί να σε εκνευρίζει προκαλεί γέλιο. Τί έτυχε να δείτε/ακούσετε εσείς;

 

Προσωπικά, μια χαρακτηριστική φάση που θυμάμαι είναι μιας κοπέλας

που την είχαμε γνωρίσει τυχαία και κάλεσε εμένα και έναν φίλο μου στα

μπουζούκια όπου θα κερνούσε για τα γενέθλια της. Αφού κατάφερε και σε τραπέζι 10 ατόμων παρήγγειλε 1 μόνο μπουκάλι, όταν ήρθε η ώρα να βάλει ποτά στους παρευρισκόμενους, έβαλε κυριολεκτικά μια σταγόνα ουίσκι σε όλους, και το τίγκαρε μετά στην κόκα κόλα με αποκορύφωμα τη στιγμή που έφτασε σε μένα και στο φίλο μου και έβαλε ΜΟΝΟ κόκα-κόλα και μάλιστα λίγη "για να φτάσει". Φυσικά στον εαυτό της φρόντισε να βάλει μια ικανοποιητικότατη δόση. Την γυφτιά την κατάλαβαν όλοι στο τραπέζι και όλοι ήταν αμήχανοι και κοιτιόντουσαν χωρίς να μιλάνε ενώ εκείνη στην κοσμάρα της περνούσε τέλεια. Όταν ήπια το ένα δάκτυλο κόκα κόλα που μου είχε βάλει μετά από μισή ώρα και ενώ εκείνη ήταν στο 3ο ποτάκι γυρνάει

και μου λέει "δεν πίνετε βρε παιδιά" και μου βάζει ΞΑΝΑ άλλο ένα δάκτυλο κόλα στο ποτήρι.

Φυσικά σηκωθήκαμε στο καπάκι και φύγαμε χωρίς να σχολιάσουμε βέβαια το γεγονός.

Δεν είναι ότι πήγαμε να πιούμε τσάμπα και θα δεχόμουνα και θα σεβόμουνα το να έλεγε "παιδιά δεν παίζουν πολλά λεφτά, με μέτρο το ποτό" αλλά το θεώρησα προσβλητικό να μη σου βάλει ούτε μια γουλιά ενώ εκείνη έπινε σα ζώο και φυσικά χωρίς να αναφερθεί καν στο γεγονός.

Από τότε έχω να την λέω την ιστορία.

 

Άλλη τραγική περίπτωση είναι γείτονας στην πολυκατοικία όπου ζήτησε 50 λεπτά για μια αλλαγή λάμπας στην εξώπορτα του, αφού είχε πάει στο careffour για να την αγοράσει φτηνά και περίμενε στο μπαλκόνι τη μάνα μου να γυρίσει από τη δουλειά (διαχειρίστρια πολυκατοικίας) όπου την σταματάει

με τα ψώνια στα χέρια και με την απόδειξη στο χέρι απαίτησε τα λεφτά του. Για την λάμπα της ΕΞΩΠΟΡΤΑΣ του υπενθυμίζω. Λεπτομέρεια: Έχει ΚΕΡΑΤΑ από λεφτά, δεν μιλάμε καν για κανάν υπαλληλάκο με 3 και 60.

 

Άλλος γείτονας απαίτησε να πληρώνει λιγότερα κοινόχρηστα διότι μένει μόνος στο διαμέρισμα, οπότε όπως είπε χρησιμοποιεί λιγότερο το ασανσέρ σε σχέση με τους υπόλοιπους που είναι οικογένειες και το θεωρεί αδικία να πληρώνει το ίδιο με όλους για το ΑΣΑΝΣΕΡ.

 

Έχετε καμιά παρόμοια ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα...

τι θεμα τρελο ειναι αυτο που ανοιξες και τι να πρωτο πω, οταν την ματζιρια δεν την μπορω καθολου :mad:

 

η κοπελα του κολλητου μου καθε φορα που παμε ταβερνα δεν παραγγελνει ποτε δικη της μεριδα λεγοντας πως δεν πειναει η πως εχει φαει και πως θα τσιμπησει μωρε λιγακι απο το μωρουλινι της(καλος μ%$#ς και αυτος με την τυφλα του ερωτα) αλλα παντα λεει παρτε και αυτο παρτε και εκεινο και σαβουριαζει κυριολεκτικα και δεν πληρωνει ποτε δεκαρα.:mad:

 

και μετα ο δρακουμελ...

αυτος παλι δεν ξερει τι εχει...

λεφτα και απο τα μπατζακια του τρεχουνε που λεμε και ομως:

μας κατηγορει πως βαζουμε πολυ ζαχαρη στον καφε μας και κοστιζει

δεν βαζει αφρολουτρα στα δωματια με την δικαιολογια ''δεν ειναι καλοκαιρι'' :wacko: :blink:

καθεται πανω απο το κεφαλι μας στα πρωινα και μετραει φετες κλπ

αλλα και τι εφαγε ποιος και ποσο...

ποτε μα ποτε δεν μας αντικαθιστα πραγματα σε ελλειψη αν δεν περασει μια εβδομαδα(κερδιζει χρονο και χρημα):(

αναβει θερμανση αν και οταν θυμηθει και στους πελατες ριχνει τις ευθυνες σε εμας τους υπαλληλους..

κλεβει γενικοτερα τον κοσμακη...

σε καθε πληρωμη γινεται η ιδια ιστορια οτι και καλα δεν εχουμε δουλεψει οσες Κυριακες λεει στο προγραμμα για να μην μας πληρωσει αυτα που δικαιουμαστε!

 

ελεος!

ανθρωποι τετοιοι μιζεροι και ανεραστοι και αγελαστοι μακρια απο εμας.

ειναι το μονο πραγμα που με δηλητηριαζει...

και γενικα δεν μπορω την μιρλα τυπου...

''κοστιζει τοσο και το αλλο τοσο...ναι αλλα...μπλα μπλα''...

αν δεν μπορω δεν θα το παρω και αν το παρω μαγκια μου οσο και αν κοστιζε!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θυμάμαι νά έχω τύχει σε παρόμοιο περιστατικό, αλλά νομίζω οτι είναι από τα χειρότερα ελαττώματα που μπορείς να συναντήσεις σε έναν άνθρωπο. Καθώς διάβαζα την ιστορία του φίλου Baator προσπαθούσα να φέρω τον εαυτό μου στη θέση του και να σκεφτώ τι θα έκανα...

Και πριν φτάσω στο σημείο που έφυγε, είχα αποφασίσει οτι κι εγώ το ίδιο θα έκανα.

Μα δεν μπορούσε η κοπελιά να τους καλέσει στο σπίτι της, με τα ίδια χρήματα θα έπαιρνε 5 μπουκάλες....

Η μιζέρια είναι αθεράπευτη ασθένεια.....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θυμάμαι νά έχω τύχει σε παρόμοιο περιστατικό, αλλά νομίζω οτι είναι από τα χειρότερα ελαττώματα που μπορείς να συναντήσεις σε έναν άνθρωπο. Καθώς διάβαζα την ιστορία του φίλου Baator προσπαθούσα να φέρω τον εαυτό μου στη θέση του και να σκεφτώ τι θα έκανα...

Και πριν φτάσω στο σημείο που έφυγε, είχα αποφασίσει οτι κι εγώ το ίδιο θα έκανα.

Μα δεν μπορούσε η κοπελιά να τους καλέσει στο σπίτι της, με τα ίδια χρήματα θα έπαιρνε 5 μπουκάλες....

Η μιζέρια είναι αθεράπευτη ασθένεια.....

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!! :lol: :lol: :lol:

Το ίδιο status έχεις όταν γιορτάζεις στο σπίτι σου και το ίδιο στα μπουζούκια; :D :p Αν δεν κάνεις και λίγο μόστρα επίδειξη για το ποιόν σου τότε τι θα κάνεις; :lol:

Ευτυχώς η παρέα μου δε πάσχει από τέτοια φαινόμενα... :happy:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!! :lol: :lol: :lol:

Το ίδιο status έχεις όταν γιορτάζεις στο σπίτι σου και το ίδιο στα μπουζούκια; :D :p Αν δεν κάνεις και λίγο μόστρα επίδειξη για το ποιόν σου τότε τι θα κάνεις; :lol:

Ευτυχώς η παρέα μου δε πάσχει από τέτοια φαινόμενα... :happy:

 

Ναι αλλά κάποιος πρέπει να της πει οτι τα μεταξωτά βρ@k1@, θέλουν και μεταξωτούς k*l**s :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια κοπέλα στην παρέα πριν χρόνια, που μας έδειχνε ότι δεν είχε λεφτά. Όποτε βγαίναμε έξω, συνέχεια την κερνούσαμε είτε καφέ, είτε ποτό. Πέσαμε από τα σύνεφα όταν μάθαμε ότι ση συγκεκριμένη είχε μια καθόλου ευκαταφρόνητη περιουσία!!Τελικά η ματζιριά είναι αρρώστια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο περιστατικό με τον Baator μου έχει τύχει κι εμένα ....

Ήταν ένας φίλος που θα έφευγε για φαντάρος και ήθελε να μας βγάλει έξω για φαγητό να μας κεράσει. Ήταν τέλος του μήνα και εγώ κλασσικά είχα ξεμείνει από λεφτά :p και του είχα ξεκαθαρίσει ότι θα πάω μόνο για ένα ποτάκι γιατί για τόσο έφταναν τα λεφτά μου. Εκείνος βέβαια επέμενε ότι θα κεράσει εκείνος. Μας πήγε σε ένα χλιδάτο εστιατόριο, από εκείνα με τα τεράστια πιάτα και τα 2 μπιζέλια στο πιάτο :p . Εγώ βέβαια επειδή ένιωθα άσχημα δεν έφαγα και τήρησα τον λόγο μου για το ποτάκι. Όταν ήρθε η ώρα του λογαρισμού πληρώσαμε όλοι εξ' αδιαιρέτου ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό και εκείνος τίποτα, γιατί θα έμπαινε φαντάρος. Ευτυχώς που είχα δανειστεί πριν, γιατί την είχα μυριστεί την φάση:D Εννοείται βέβαια ότι δεν του σχολίασα τίποτα.

Δεν με ενόχλησε το ότι πλήρωσα, αλλά το πως έγινε όλο το σκηνικό....

 

@miranta: Ο Δρακουμέλ να υποθέσω ότι είναι το αφεντικό σου??:worry:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο περιστατικό με τον Baator μου έχει τύχει κι εμένα ....

Ήταν ένας φίλος που θα έφευγε για φαντάρος και ήθελε να μας βγάλει έξω για φαγητό να μας κεράσει. Ήταν τέλος του μήνα και εγώ κλασσικά είχα ξεμείνει από λεφτά :p και του είχα ξεκαθαρίσει ότι θα πάω μόνο για ένα ποτάκι γιατί για τόσο έφταναν τα λεφτά μου. Εκείνος βέβαια επέμενε ότι θα κεράσει εκείνος. Μας πήγε σε ένα χλιδάτο εστιατόριο, από εκείνα με τα τεράστια πιάτα και τα 2 μπιζέλια στο πιάτο :p . Εγώ βέβαια επειδή ένιωθα άσχημα δεν έφαγα και τήρησα τον λόγο μου για το ποτάκι. Όταν ήρθε η ώρα του λογαρισμού πληρώσαμε όλοι εξ' αδιαιρέτου ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό και εκείνος τίποτα, γιατί θα έμπαινε φαντάρος. Ευτυχώς που είχα δανειστεί πριν, γιατί την είχα μυριστεί την φάση:D Εννοείται βέβαια ότι δεν του σχολίασα τίποτα.

Δεν με ενόχλησε το ότι πλήρωσα, αλλά το πως έγινε όλο το σκηνικό....

 

@miranta: Ο Δρακουμέλ να υποθέσω ότι είναι το αφεντικό σου??:worry:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Aκόμα και που τα διαβάζω και μόνο, ανατριχιάζω από ντροπή......

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το ίδιο άσχημο να κάνεις την γιορτή σου στα μπουζούκια και να έχεις καλέσει 10 φίλους στους οποίους να έχεις πεί ότι είναι όλα πληρωμένα και αυτοί να έρχοντε με άδεια χέρια? είμαι υπερβολικός, μήπως εγώ το είδα στραβά? ειλικρινά με πείραξε πάρα πολύ.

Εντάξει δεν περιμένω απο τον άλλον να μου φέρει κάτι ακριβο, ένα λουλουδάκι δηλαδή σε γιορτή πας δεν είναι και τόσο ακριβό πιστεύω ο καθένας μπορεί να το αγοράσει η έστω βρε αδερφέ πέρνα απο έναν κήπο και κόψε ένα τόσο κόπο σου έκανε?

που πάς σε γιορτή με άδεια χέρια? και μάλιστα σου πετάνε κιόλας σόρι δεν πήρα δώρο θα στο φέρω αυριο και ξεμπερδεύουν!! Ημαρτον!!! και φυσικά όσο το βλεπετε εσείς άλλο τόσο το είδα και γώ!!

ειλικρινά δεν είναι γυφτιά?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το ίδιο άσχημο να κάνεις την γιορτή σου στα μπουζούκια και να έχεις καλέσει 10 φίλους στους οποίους να έχεις πεί ότι είναι όλα πληρωμένα και αυτοί να έρχοντε με άδεια χέρια? είμαι υπερβολικός, μήπως εγώ το είδα στραβά? ειλικρινά με πείραξε πάρα πολύ.

Εντάξει δεν περιμένω απο τον άλλον να μου φέρει κάτι ακριβο, ένα λουλουδάκι δηλαδή σε γιορτή πας δεν είναι και τόσο ακριβό πιστεύω ο καθένας μπορεί να το αγοράσει η έστω βρε αδερφέ πέρνα απο έναν κήπο και κόψε ένα τόσο κόπο σου έκανε?

που πάς σε γιορτή με άδεια χέρια? και μάλιστα σου πετάνε κιόλας σόρι δεν πήρα δώρο θα στο φέρω αυριο και ξεμπερδεύουν!! Ημαρτον!!! και φυσικά όσο το βλεπετε εσείς άλλο τόσο το είδα και γώ!!

ειλικρινά δεν είναι γυφτιά?

κοιτα,αναλογα με το τι φιλους εχεις καλεσει!

 

πχ εγω αν βγουμε πρωτοχρονια ή στα γενεθλια μου...δεν εχω την απαιτηση για δωρο..γιατι βγαινω με φιλους φιλους(καταλαβαινεις τι θελω να πω)

φετος..δεν μπορω να πω πηρα καλα δωρακια.. αλλα τις αλλες χρονιες..δεν ειχα την απαιτηση για δωρα και τετοια,με το σκεπτικο οτι ειμαστε 15χρονια φιλοι..το δωρο μας μαρανε

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

@miranta: Ο Δρακουμέλ να υποθέσω ότι είναι το αφεντικό σου??:worry:

 

καλα βρε κουκλι ακομα να τον μαθεις?:lol:

ο ενας και μη εξαιρετεος!!!!!

ελεος πια με την ματζιρια βρε παιδια!ελεος!

παντως σορρυ κι ολας αλλα αν εμενα καποιος μου κανει κατι τετοιο

1.δεν ειναι φιλος και 2.δεν παιζει να με ξαναδει;)

και αυτο πολυ απλα εγω ειμαι της αποψης :

οσο περισσοτερο δινω τοσο περισσοτερο εχω!!;)

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες πώς το λέω και ήμουν σίγουρος ότι θα παρεξηγιόμουν!!

ΔΕΝ θέλω δώρο, δεν έχω απαίτηση απο κανέναν να μου φέρνει δώρο¨"δωρο"¨άν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

απλά το θεωρώ γυφτιά να πηγαίνεις σε γιορτή με άδεια χέρια απλά!

όπως έγραψα και πριν κόψε ένα λουλούδι και φέρτο.

Είχα καλέσει φίλους όχι και τόσο κολητούς όλοι και εκτός απο μια φίλη που την ξέρω 10 χρόνια κανείς δεν έφερε τίποτα..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Ούκ ολίγοι οι τσιφούτηδες φίλοι μου.Τους κερνάς συνέχεια και όταν είσαι άφραγκος δε δίνουν τίποτα.Κι όχι να πείς ότι δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

η τσιγκουνιά , είναι μιζέρια ή έχουν την πεποίθηση πως οι άλλοι είναι κορόιδα :!:

 

δόξα τον Θεό , οι φίλοι μου δεν πάσχουν από τέτοιο σύνδρομο :)

 

αλλά μου έχει τύχει σε καλοκαιρινές διακοπές , να είναι στην παρέα η τότε "κολλητή" μιας ξα!

ε δεν πλήρωσε ποτέ τίποτα κ το σπαστικό δεν είναι ότι δεν συμμετείχε στα δικά της έξοδα...αλλά στο ότι έλεγε δικαιολογίες του στυλ " αχ δεν εχω ψιλά.."ή " θα στα δώσω μετά..." , πολλές φορές!!!

Πουλάκι μου , είσαι που είσαι τσιγκούνα , μην το δικαιολογείς....το ξέρουμε οτι δεν :!:

εννοείται πως δεν ζήτησα ποτέ τίποτα , γιατί δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους ανθρώπους :p

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες πώς το λέω και ήμουν σίγουρος ότι θα παρεξηγιόμουν!!

ΔΕΝ θέλω δώρο, δεν έχω απαίτηση απο κανέναν να μου φέρνει δώρο¨"δωρο"¨άν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

απλά το θεωρώ γυφτιά να πηγαίνεις σε γιορτή με άδεια χέρια απλά!

όπως έγραψα και πριν κόψε ένα λουλούδι και φέρτο.

Είχα καλέσει φίλους όχι και τόσο κολητούς όλοι και εκτός απο μια φίλη που την ξέρω 10 χρόνια κανείς δεν έφερε τίποτα..

 

Δε νομίζω πως είναι το δώρο, απλά η κίνηση που κάνεις για τον άλλον. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν μπορώ να πηγαινω ποτέ με άδεια χέρια, είτε γιορτάσει κάποιος σπίτι του είτε μας βγάλει έξω.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Cavaradossi ούτε εγώ θα σου έφερνα δώρο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

'Η θα στο έδινα πιο πριν ή την επόμενη φορά που θα σε έβλεπα.

Το να πηγαίνεις να διασκεδάσεις σε μαγαζί και να παίρνεις κ το δωρο σου μαζί σαν να πηγαίνεις σε βάφτιση, ε, δεν ειναι και ο,τι κομψότερο.

Κι εσυ θα εβαζες ολα αυτα που θα σου 'φερναν σε μια καρεκλα και θα περίμενες τον καντηλανάφτη να σε βοηθήσει να τα μεταφέρεις στο αυτοκινητο.:lol:

 

Λοιπον η πιο κακή εμπειρία μου στο θέμα, ειναι όταν με καλεσε μια φιλη μου για λιγες μέρες στο σπιτι της, σ' ενα χωριο εξω απο το Ηράκλειο.

Η μαμά της ως γνησια και καθαροαιμη τσιγκουνα, πολυ απλά, δεν μας τάιζε! Πείνααααα..

Και δεν ήταν πολη, να παω να χτυπησω καμμια τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κάτι τελος παντων. Μονο σουπερ μαρκετ ειχε.

Ητανε να καθησω μια βδομάδα, πανω στις τρεις μερες έφυγα.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η πιο κακή εμπειρία μου στο θέμα, ειναι όταν με καλεσε μια φιλη μου για λιγες μέρες στο σπιτι της, σ' ενα χωριο εξω απο το Ηράκλειο.

Η μαμά της ως γνησια και καθαροαιμη τσιγκουνα, πολυ απλά, δεν μας τάιζε! Πείνααααα..

Και δεν ήταν πολη, να παω να χτυπησω καμμια τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κάτι τελος παντων. Μονο σουπερ μαρκετ ειχε.

Ητανε να καθησω μια βδομάδα, πανω στις τρεις μερες έφυγα.:wacko:

 

Δηλ δεν τρώγατε τίποτα????:wacko: :(

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι ακριβως τρωγαμε: το πρωί έναν καφε, άντε, και μια φετα ψωμι για οποιον ήθελε.

Το μεσημερι μιση μερίδα φαγητο σερβιρισμένη σε πιατο του φρουτου. Κι αν ήθελες κι άλλη μερίδα, απλα έμενες με την επιθυμια. Αλλά είχε και σαλάτα. :rolleyes:

Και το βραδυ ενα φρουτο.

Μέχρι ποσο μπορει να αντέξει έτσι ενας άνθρωπος? Πόσες σοκολάτες μπορεί να φαει?

Καλά που κάπνιζα τοτε και μου κοβόταν κάπως η ορεξη..

Χάλια σου λεω astarti, μαύρα χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Ντροπης πραγματα βρε garfield...Υποτιθεται οτι στην επαρχια ειναι και πιο "ανοιχτοχερηδες"...:(

 

Εγω παντως δεν εχω τυχει σε περιπτωσεις τσιγκουνιας...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να σου στείλω ένα τεράστιο πιάτο με 1 πηρουνιά φαγητό που μας είχε "κεράσει" ο φιλαράκος μου για να χορτάσεις! :p

 

Πάντως ειλικρηνά δεν μπορώ να το καταλάβω. Υποτίθεται πως όταν καλείς κάποιον φίλο και τον φιλοξενείς, τον περιποιείσαι. Εγώ όταν φιλοξενώ φίλους στο χωριό η μανούλα έχει φτιάξει το λιγότερο 2 ταψιά με γλυκά (ακόμη και τις τούρτες τις φτιάχνουμε σε ταψί :p ), συν όλα που τρώμε και γουρουνιάζουμε κανονικά!

 

Α, να αναφέρω και μια άλλη ιστορία με ένα τύπο που έβγαινα για κάποιο διάστημα. Μιλάμε για υπερ φραγκάτο, με 2 αμάξια και 1 μηχανή και να έχει δικιά του εταιρεία και βίλλα με πισίνα, άλογα κτλ. :wacko:

Δεν με είχε κεράσει ούτε μία φορά, αντιθέτως εγώ τον κερνούσα για να μη νομίζει ότι βγαίνω μαζί του για τα λεφτά. Και ειδικά όποτε βγαίναμε για καφέ, έπαιρνε και γλυκό μαζί :p Μου είχε κοστίσει ο κούκος αηδόνι!! :p

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι ακριβως τρωγαμε: το πρωί έναν καφε, άντε, και μια φετα ψωμι για οποιον ήθελε.

Το μεσημερι μιση μερίδα φαγητο σερβιρισμένη σε πιατο του φρουτου. Κι αν ήθελες κι άλλη μερίδα, απλα έμενες με την επιθυμια. Αλλά είχε και σαλάτα. :rolleyes:

Και το βραδυ ενα φρουτο.

Μέχρι ποσο μπορει να αντέξει έτσι ενας άνθρωπος? Πόσες σοκολάτες μπορεί να φαει?

Καλά που κάπνιζα τοτε και μου κοβόταν κάπως η ορεξη..

Χάλια σου λεω astarti, μαύρα χάλια.

 

Πάντως η οικογένεια της φίλης σου θα πρέπει να ήταν στυλάκια από τη δίαιτα :lol:

 

Κι εμένα μου έχουν τύχει αρκετά περιστατικά τσιγκουνιάς, άλλα μικρά κι ασήμαντα, άλλα πιο τραβηγμένα. Γενικότερα, είμαι της άποψης πώς ότι μου αρέσει και το θέλω, θα το πάρω (εφόσον το αντέχουν τα οικονομικά μου). Οπότε, μου κάνουν αρκετή εντύπωση οι καρμίριδες και μίζεροι άνθρωποι.

 

Μία από τις ιστορίες που θα θυμάμαι, είναι όταν πολύ καλός μου φίλος, στον οποίο έκανα πάρα πολλά δώρα και χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ήρθε στη γιορτή μου φέτος για πρώτη φορά και δεν μου έφερε κάτι. Μου είπε όμως ότι δεν μου πήρε δώρο για να πάμε να διαλέξω κάτι της αρεσκείας μου - και μάλιστα μου πρότεινε και μέρα. Σαν πραγματική bitch, του τηλεφώνησα την προκαθορισμένη μέρα να πάμε στην αγορά και με αντέκρουσε με την απίστευτη δικαιολογία ότι αφού δεν του είχα τηλεφωνήσει εγώ νωρίς το πρωί για να το κανονίσουμε, αυτός βγήκε για καφέ και δεν μπορούσε. Φυσικά το δώρο δεν το πήρα ποτέ, αλλά έκτοτε δεν του πήρα κι εγώ τίποτα άλλο. :(

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ αν είναι ο άνθρωπος τσιγκουνης, τι επαρχία και τι Αθήνα.

Και που αυτά? στην Κρήτη που όντως ειναι παραδοσιακή η φιλοξενία τους..

 

astarti ειδικά αυτοί με τα πολλά χρήματα, ενα κομπλεξ το έχουνε.

Το έχω παρατηρησει. Για να διαπιστώσουνε αν οντως βγαίνεις μαζι τους για τα φράγκα ή για τους ιδιους, γινονται όχι απλά τσιγκουνηδες, αλλά σπαγγοραμένοι.

Μακριαααα ;)

 

Agent και μετα το μισο ταψί, απο δω μερια. Δεν σε έβαλα ανευ λόγου στη λιστα με τους φιλους μου, ε? :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συγκυρία φραγκάτων-σπαγκοραμένων νομίζω δεν είναι άσχετη.

Ισως αυτοί να έχουν κάνει περιουσία λόγω της μιζέριας και της τσιγκουνιάς τους.

Πάλι καλά που ο Θεός μου χάρισε υγεία και δούλευα από τα 15 μου (χωρίς να υπάρχει λόγος),

και μπορώ να χαίρομαι ό,τι θέλω....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συγκυρία φραγκάτων-σπαγκοραμένων νομίζω δεν είναι άσχετη.

Ισως αυτοί να έχουν κάνει περιουσία λόγω της μιζέριας και της τσιγκουνιάς τους.

Εννοειται αυτο.;)

Αλλα να τα βρασω τα μασουρια και τα λεφτα αν ειναι να με αποφευγουν στον δρομο...:p :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1)Στα γενέθλια της μια γνωστή μας έβγαλε για φάγητο σε τσιπουράδικο.Δεν παραγγείλαμε ούτε μία μερίδα αλλά παραμείναμε στους μεζέδες με το τσίπουρο(οι οποίοι ήταν ελάχιστοι γιατί κάποιοι δεν έπιναν)!Οπότε στη μέση της βραδιάς αφηρημένος εγώ πετάω το εξής θεϊκό(ειλήκρινα δεν το έκανα επίτηδες):"Πάμε να φάμε κάτι;".Όσοι το άκουσαν έσκασαν στα γέλια,αυτή όμως δεν το άκουσε.Ο άλλος μου είπε στο αυτί να πηγαίναμε μετα κρυφά απο την εορτάζουσα.Οπότε καταλήξαμε 5 άτομα στα Goodys να τρώμε:lol: !!!

 

2)Το πιο ματζίρικο και δεν νομίζω να το ξεπεράσει ποτέ κανείς είναι το ακόλουθο.Ενας φίλος μου φιλοξενήθηκε από ένα συγγενή του στη Γερμανία(λεφτάς) ο οποίος τον έπιασε από την αρχή και του είπε στην ψύχρα να μη πατάει το καζανάκι παρά μόνο όταν ...

γιατί το νερό το πλήρωνε χρυσάφι!:blink: :shock: :eek:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...