Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To dashboard περνάει μόνο με ftp, αλλά πρέπει πρώτα να βάλεις και ένα bios (προτείνω το Evox m8) , το οποίο μπαίνει με το USB stick αν πάρεις το XeniumICE. Αλλιώς και το bios με ftp θα πρέπει να το βάλεις...
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε chekenout ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια τελευταια ερώτηση, είναι απαραίτητο να περάσω το εναλλακτικό dashboard? Εννοώ αν απλά φλασάρω το bios μe καποιο "χακαρισμένο" bios θα με πετάει στο οriginal dashboard της Microsoft και απο εκεί θα μπορώ να παίζω κόποιες, ή πρέπει οπωσδήποτε να περασω το Evox για να παίζω αντιγραμμένα?

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος batrahian (27 Αύγ. 2004 , 00:05)

 

Φίλε chekenout ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια τελευταια ερώτηση, είναι απαραίτητο να περάσω το εναλλακτικό dashboard? Εννοώ αν απλά φλασάρω το bios μe καποιο "χακαρισμένο" bios θα με πετάει στο οriginal dashboard της Microsoft και απο εκεί θα μπορώ να παίζω κόποιες, ή πρέπει οπωσδήποτε να περασω το Evox για να παίζω αντιγραμμένα?

 

 

Μα δεν χρειάζεσε το evox για να παίζεις αντιγραμμένα παιχνίδια...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas prwta thelw na sas eyxaristw gia thn polytimh boitheia sas

apofasisa prin dyo meres kai phra kai egw to diko mou xbox kai afou diabasa to forum edw apofasisa na "grapsw" thn eggyhsh kai na to tsiparw.Tha ithela o demon2411 na mou steilei ena email an einai eykolo na mou pei pou einai o typos pou pernaei ta tsipakia na paw kai to diko mou to mail mou einai voglis@mail.com.Pisteyw oti o shodanjr_gr einai o gnwsths tou forum kai mporei na boithisei se polla an diathesei ligo xrono. An mporouses apla na dhmosiepseis mia lista me kapoia programata pou tha xreiastw san newbie apo to dashboard pou proteineis mexri otidhpote allo tha htan poly kalo kai tha boithouses pollous apo emas. apla mia lista twra pou tha ta brei o kathenas diko tou problem.eyxaristw prokatabolika na eiste oloi kala

Link to comment
Share on other sites

OK παιδια μετα απο πολλες ωρες ψαξιματος και διαβασματος, νομιζω πως εχω καταλαβει τα πραγματα, here's my mini guide:

Τι θα χρειαστειτε?

εκτος απο το modchip, 1)hacked bios (EVOX M8 πχ), 2)Slayer's EvoX Auto-Installer

Που θα τα βρειτε?

mirc>Efnet>#xbins. (θα χρειαστειτε εδω ενα FTP προγραματακι για να τα κατεβασετε) ή σε καποιο P2P (στο overnet/emule ειχα βρει αρκετα bios). *Προσοχη* το Slayer's EvoX Auto-Installer μπορειτε να το βρειτε και σε torrent sites, πραγμα πολυ χρησιμο αφου ειναι 108mb αρχειο (μην απελπιζεστε τρεις φορες να μπειτε στο νετ απο 3 ωρες και το κατεβασατε, εγω το κατεβαζω αυτη τη στιγμη). Aν ειστε τυχεροι ισως να το εχει και κανα μαγαζι που περναει τσιπακια, δεν βλαπτει να ρωτησετε. Το "προγραμματακι" αυτο περιεχει *ΟΛΑ* τα απαραιτητα προγραμματα σε ενα αρχειο, οπως:

* EvolutionΧ Dashboard

* XboxMediaPlayer

* Px-HDD Loader

* dvd2xbox

* boXplorer

* BiosChecker

* XB-FTΠ

* XCommander

... και πολλα αλλα. Το καλυτερο ειναι οτι δεν χρειαζεστε να κανετε *ουτε FTP με τον υπολογιστη* για να το περασετε, απλα το περνατε σε ενα cdaki (καλης μαρκας CD-rw ή DVD-r) το βαζετε στο xbox και καθαρισατε, το Slayer's τα περναει ολα αυτοματα! Προσοχη βεβαια, μιλαω παντα για τα νεοτερα τσιπακια (XENIUM ICE, SMARTXX, Xecutor 3), καθως δεν γνωριζω αν τα πιο παλια υποστηριζουν τετοια features.

Αφου λοιπον περασετε το τσιπ, flashαρετε με το χακαρισμενο bios, μπορειτε να περασετε το Slayer's και τελειωσατε! Επιμενω παλι αγοραστε τσιπακια της προκοπης (4ης γενεας κατα προτημηση). Το XEnium Ice για παραδειγμα εχει μονο 54 e απο το divineo, ειναι solderless και εχει ολα τα καινουργια features (OS, USB port, πολλαπλες memory banks για Bios, σωζει το original bios (TSOP) και την EEPROM ωστε ακομα και αν κατι παει στραβα, κακο flasharisma πχ, να μην παθει κανενα κακο). Ολοι οι πειρατες που εχω δει περνανε κατι τσιπακια της μαπας και σε "χτενιζουν" 100 ευρωπουλα για δουλεια 10 λεπτων, σορυ αλλα δεν ανεχομαι τετοιο κ@λοπιασμα. Btw. o καλυτερος οδηγος που εχω βρει μεχρι στιγμη για το Xenium λεγεται iceguide (pdf) και μπορειτε να το κατεβασετε απο το site της OzXodus, εχει βημα προς βημα ολα τα απαραιτητα σταδια. Αυτα απο εμενα, σορυ για το τεραστιο post, αν κανω καπου λαθος please να το επισημανετε, καθως ολα προερχονται απο αυτα που εχω διαβασει και οχι απο εμπειρια (συντομα παντως θα το μονταρω το καταραμενο, χεχε). Και μην ξεχνατε: ΨΑΞΤΕ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ πριν κανετε οτιδηποτε!

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΣ ΜΕΤΑ ΨΑΞΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟ CD EINAI ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ

THE MATRIX IS EVERYWERE
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος batrahian (29 Αύγ. 2004 , 02:30)

 

OK παιδια μετα απο πολλες ωρες ψαξιματος και διαβασματος, νομιζω πως εχω καταλαβει τα πραγματα, here's my mini guide:

Τι θα χρειαστειτε?

εκτος απο το modchip, 1)hacked bios (EVOX M8 πχ), 2)Slayer's EvoX Auto-Installer

Που θα τα βρειτε?

mirc>Efnet>#xbins. (θα χρειαστειτε εδω ενα FTP προγραματακι για να τα κατεβασετε) ή σε καποιο P2P (στο overnet/emule ειχα βρει αρκετα bios). *Προσοχη* το Slayer's EvoX Auto-Installer μπορειτε να το βρειτε και σε torrent sites, πραγμα πολυ χρησιμο αφου ειναι 108mb αρχειο (μην απελπιζεστε τρεις φορες να μπειτε στο νετ απο 3 ωρες και το κατεβασατε, εγω το κατεβαζω αυτη τη στιγμη). Aν ειστε τυχεροι ισως να το εχει και κανα μαγαζι που περναει τσιπακια, δεν βλαπτει να ρωτησετε. Το "προγραμματακι" αυτο περιεχει *ΟΛΑ* τα απαραιτητα προγραμματα σε ενα αρχειο, οπως:

* EvolutionΧ Dashboard

* XboxMediaPlayer

* Px-HDD Loader

* dvd2xbox

* boXplorer

* BiosChecker

* XB-FTΠ

* XCommander

... και πολλα αλλα. Το καλυτερο ειναι οτι δεν χρειαζεστε να κανετε *ουτε FTP με τον υπολογιστη* για να το περασετε, απλα το περνατε σε ενα cdaki (καλης μαρκας CD-rw ή DVD-r) το βαζετε στο xbox και καθαρισατε, το Slayer's τα περναει ολα αυτοματα! Προσοχη βεβαια, μιλαω παντα για τα νεοτερα τσιπακια (XENIUM ICE, SMARTXX, Xecutor 3), καθως δεν γνωριζω αν τα πιο παλια υποστηριζουν τετοια features.

Αφου λοιπον περασετε το τσιπ, flashαρετε με το χακαρισμενο bios, μπορειτε να περασετε το Slayer's και τελειωσατε! Επιμενω παλι αγοραστε τσιπακια της προκοπης (4ης γενεας κατα προτημηση). Το XEnium Ice για παραδειγμα εχει μονο 54 e απο το divineo, ειναι solderless και εχει ολα τα καινουργια features (OS, USB port, πολλαπλες memory banks για Bios, σωζει το original bios (TSOP) και την EEPROM ωστε ακομα και αν κατι παει στραβα, κακο flasharisma πχ, να μην παθει κανενα κακο). Ολοι οι πειρατες που εχω δει περνανε κατι τσιπακια της μαπας και σε "χτενιζουν" 100 ευρωπουλα για δουλεια 10 λεπτων, σορυ αλλα δεν ανεχομαι τετοιο κ@λοπιασμα. Btw. o καλυτερος οδηγος που εχω βρει μεχρι στιγμη για το Xenium λεγεται iceguide (pdf) και μπορειτε να το κατεβασετε απο το site της OzXodus, εχει βημα προς βημα ολα τα απαραιτητα σταδια. Αυτα απο εμενα, σορυ για το τεραστιο post, αν κανω καπου λαθος please να το επισημανετε, καθως ολα προερχονται απο αυτα που εχω διαβασει και οχι απο εμπειρια (συντομα παντως θα το μονταρω το καταραμενο, χεχε). Και μην ξεχνατε: ΨΑΞΤΕ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ πριν κανετε οτιδηποτε!

 

 

Ίσως το πιο περιεκτικό ποστ στο thread. Εύγε :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί κανένας FTP Client για το XBOX;

 

Αν έχει κανείς τίποτα, ας στείλει το link...

 

Thanx.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Ααα, επίσης, αν υπάρχει καμιά samba για το EVOX ή το XMBC ή κάποιος άλλος τρόπος για να κάνεις share τα directories ΤΟΥ XBOX, χωρίς FTP server....

 

Τίποτα κανείς; Καμιά ιδέα; (Εκτός του Linux βέβαια)...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

ti enois na kaneis share ta directory to xbox?

an trexeis kapio programma stil flasxp tote tha deis ta directory k ta partition tou diskou tou xbox

an katalava tin erotisi sou

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evagelos ( 8 Σεπ. 2004 , 12:01)

 

ti enois na kaneis share ta directory to xbox?

an trexeis kapio programma stil flasxp tote tha deis ta directory k ta partition tou diskou tou xbox

an katalava tin erotisi sou

 

 

Δεν το ξέρω το flasxp, που το βρίσκω;

 

Αυτό που θέλω να κάνω, είναι κάποια directories του xbox, να είναι shared πάνω στο δίκτυο....

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vegos ( 8 Σεπ. 2004 , 16:40)

 

Δεν το ξέρω το flasxp, που το βρίσκω;

 

Αυτό που θέλω να κάνω, είναι κάποια directories του xbox, να είναι shared πάνω στο δίκτυο....

 

to flashfxp einai ena ftp clients gia ta windows :

http://www.flashfxp.com

 

epeisis ena poli kalo site einai to http://www.xbox-scene.com pou sou leei analitika auto pou zitas alla kai PARA poles alles erotisis pou tixon tha exeis :)

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Pedia, agorasa to kit gia dvd,alla den vlepo pos tha mporeso na eho 5.1 dolby digital diladi. Den vlepo exodo optikis i digital link. Yparhi eidiko kalodio, kapoia digital exodos; Pos tha akoysoyme 5.1 se erga ke games; An yparhi kalodio, poy vriskoyme;
http://ns.ph.liv.ac.uk/~esp/mass110/terminator.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Terminator3 (11 Σεπ. 2004 , 22:03)

 

Pedia, agorasa to kit gia dvd,alla den vlepo pos tha mporeso na eho 5.1 dolby digital diladi. Den vlepo exodo optikis i digital link. Yparhi eidiko kalodio, kapoia digital exodos; Pos tha akoysoyme 5.1 se erga ke games; An yparhi kalodio, poy vriskoyme;

 

 

Yπάρχει ένα ειδικό καλώδιο που σου καλυτερεύει την εικόνα και έχει είσοδο για οπτική θύρα που λογικά θα κάνει αυτό που θες

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Terminator3 (11 Σεπ. 2004 , 23:15)

 

Mαλλον δεν ειναι αυτο που ζηταω. Σε σκαρτ με παραπεμπει. Τα φωτα σας παρακαλω.

 

 

 

Tο scart στην πίσω πλευρά έχει θύρα για optical σύνδεση ;)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να αποθηκεύσω μουσική από γραμμένο CD στο xbox μου? Το λέω αυτό γιατί το xbox μου δεν διαβάζει γραμμένα CD μουσικής παρόλο που έχω τσιπάκι.
Link to comment
Share on other sites

paidia exthes pira to xbox mazi me ena akoma xeiristirio kai 2 paixnidia!poly kalo!

prokeitai na pesei poly liosimo me ta podosfairakia...

mporei kapoios na moy pei ena katastima thessalonikis gia na paw ayrio na parw ena tsipaki?den exw problima me tis kolliseis alla an einai kai solderless kanena problima...

kai kata protimhsei na exei teleytaia tsipakia kai oxi tipota alladin kai tetoia...tha protimoysa Xecuter alla mallon tha zitoysa polla...

to xbox live den me endiaferei kai toso...me endiaferei na mporw na fortwsw aneta 2 bios kai na mporw na eimai full se yposthriksh codec opws divx mp3 ktl...

Link to comment
Share on other sites

paidia exthes pira to xbox mazi me ena akoma xeiristirio kai 2 paixnidia!poly kalo!

prokeitai na pesei poly liosimo me ta podosfairakia...

mporei kapoios na moy pei ena katastima thessalonikis gia na paw ayrio na parw ena tsipaki?den exw problima me tis kolliseis alla an einai kai solderless kanena problima...

kai kata protimhsei na exei teleytaia tsipakia kai oxi tipota alladin kai tetoia...tha protimoysa Xecuter alla mallon tha zitoysa polla...

to xbox live den me endiaferei kai toso...me endiaferei na mporw na fortwsw aneta 2 bios kai na mporw na eimai full se yposthriksh codec opws divx mp3 ktl...

 

Φιλε iliasp, πρωτα απ'ολα πρεπει να αποφασισεις ποιο τσιπακι θελεις, τα μονα τσιπακια 4ης γενιας ειναι το Xenium (και το XeniumICE), το SmartXX και το Xecutor-3 που αναμενεται σε λιγες μερες (νισαφι πια!). Απο Σαλονικα δεν ξερω κανα μαγαζι που να τα πουλαει, εχω επισκευτει 3-4 αλλα ολα το αλαντιν ειχαν @!#$! Θα σε συμβουλευα να παραγγειλεις καποιο απο το εξωτερικο, κοιτα εδω http://www.divineo.co.uk, εχει ολα τα τελευταια τσιπακια, επεισης το consoleworld.gr εχει το Xecutor 2,3 lite και θα φερει και το 3 συντομα (σε αρκετα τσουχτερη τιμη πιστευω). Παντως και το 2,3 να παρεις σε καλυπτει αφου δεν εχεις και προβλημα με κολλησεις. Κalο gaming :p

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...