Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6110 Navigator


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάποιο παιδί ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ μπορεί, ας μου επιβεβαιώσει πως το Smart2GO δεν λέει ονόματα πόλεων/περιοχών (όπως το original πρόγραμμα της ΝΟΚΙΑ).

Πέρναγα χτες από διάφορα νησιά και δεν είδα να μου λέει ποιό είναι το κάθε νησί (σε αντίθεση με το Route66 που έλεγε τουλάχιστον το όνομα).

 

Το smart2go δεν λεει ονοματα.

 

Γειά σας παιδιά! Έχω ένα 6110 και από εκεί που ο λαγαριασμός μου ερχότανε 50€, τώρα μου ήρθε 130€. Ξέρεις κανείς να μου πει σίγουρα αν χρεώνεται ή όχι η χρήση του Navigator? Παίζει να έχω κάνει έγω κάποια βλακεία με τις ρυθμίσεις?

 

Thanks

 

Η χρήση του Navigator δεν χρεωνεται.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia eimai apo to forum tou mio a701 aplos enas filos mou agorase ena nokia 6110 kai thelo na kano kapoies erotiseis kai opoios borei na mou apantisei....

1.poio programma gia to gps xrisimopoiei?

2.oi xartes pou exei einai mono gia megales poleis?

3.Sta ppc einai allo to programma gia to gps kai bazeis apo pano tous xartes

4.kserei kaneis pou boro na bro auto to programma kai tous xartes kai pos tous egathisto?

5.stin ploigisi xreonete to gps giati kati tetoio exei akoustei opou kati tetoio den simbainei sta ppc

 

Parakalo paidia opoios borei as me eneimerosei me ena pm giati den parakoloutho edo tis sizitiseis.....Sas parakalo kai sas euxaristo prokatabolika.......

 

 

1. Route 66.

2. Προς το παρον ναι.

3. Τί εννοείς?

4. Το προγραμμα ερχεται ενσωματωμενο με το κινητο. Οσο για τους χαρτες τους αγοραζεις μεσω software απο το συνοδευομενο cd ή μεσω του κινητου σου.

5. Οχι δεν χρεώνεσαι για την πλοηγηση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

H Nokia αναφέρει στο βιβλίο χρήσης του Ν6110 το εξής: "Η συσκευή σας υποστηρίζει και την υπηρεσία A-GPS (Assisted GPS) που βοηθά

στον προσδιορισμό της τοποθεσίας ταχύτερα. Χρησιμοποιεί σύνδεση για

μεταφορά πακέτων δεδομένων και η υπηρεσία δικτύου σας μπορεί να σας χρεώσει για αυτό ανάλογα με τη συνδρομή δικτύου σας." Σε ένα άλλο σημείο: "Όταν ξεκινάτε τη λειτουργία GPS για πρώτη φορά, πρέπει να ορίσετε ή να επιλέξετε ένα σημείο πρόσβασης για να χρησιμοποιήσει το A-GPS. Κατόπιν, χρησιμοποιείται αυτόματα το A-GPS όταν χρειάζεται, εκτός αν η μέθοδος A-GPS έχει απενεργοποιηθεί."

Ας μας πεί κάποιος εάν δουλεύει το κινητό του με τις αρχικές ρυθμίσεις (οι οποίες έχουν το a-gps) ή τις άλλαξε. Σε ποιά περίπτωση μπορεί να μας χρεώσει η υπηρεσία του δικτύου ?? (σημ. εγώ έχω Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

H Nokia αναφέρει στο βιβλίο χρήσης του Ν6110 το εξής: "Η συσκευή σας υποστηρίζει και την υπηρεσία A-GPS (Assisted GPS) που βοηθά

στον προσδιορισμό της τοποθεσίας ταχύτερα. Χρησιμοποιεί σύνδεση για

μεταφορά πακέτων δεδομένων και η υπηρεσία δικτύου σας μπορεί να σας χρεώσει για αυτό ανάλογα με τη συνδρομή δικτύου σας." Σε ένα άλλο σημείο: "Όταν ξεκινάτε τη λειτουργία GPS για πρώτη φορά, πρέπει να ορίσετε ή να επιλέξετε ένα σημείο πρόσβασης για να χρησιμοποιήσει το A-GPS. Κατόπιν, χρησιμοποιείται αυτόματα το A-GPS όταν χρειάζεται, εκτός αν η μέθοδος A-GPS έχει απενεργοποιηθεί."

Ας μας πεί κάποιος εάν δουλεύει το κινητό του με τις αρχικές ρυθμίσεις (οι οποίες έχουν το a-gps) ή τις άλλαξε. Σε ποιά περίπτωση μπορεί να μας χρεώσει η υπηρεσία του δικτύου ?? (σημ. εγώ έχω Vodafone).

 

Πολύ σωστη η παρατηρηση σου. Εγω δεν εχω ορισει καποιο σημειο προσβασης και αρα δεν μπορει να με χρεωσει κατεβαζοντας δεδομενα λογω A-GPS (πραγμα που το εχω δει και στον λογαριασμο μου της κοσμοτε). θα επρεπε να το ειχα διευκρινησει αλλα, για να ειμαι ειλικρινης, νομιζα οτι λεγοντας οτι δεν χρεωνεται η πλοηγηση ηταν κατανοητο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το 6110 έχει μια επιλογή να "λέει" το όνομα αυτού που σε καλεί (καθώς χτυπάει ο ήχος κλήσης).

Μήπως το έχεις ενεργοποιήσει και προσπαθεί το καημένο να πει στα ελληνικά το όνομα αυτού που σε καλεί;

 

 

gia sas eho parei ena 6110 prin mia mera kai otan me pernoyn anevokatevenei i entasi .eho kanei kati lathos? episeis to akoystiko den ehei kai toso kali poiotita etsi einai?
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα μετά, μου έστειλαν 1 e-mail που λέει:

Σε περίπτωση που διαθέτετε scanner μπορείτε να ‘’σκανάρετε’’ τα προαναφερόμενα και να μας τα διαβιβάσετε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση customercare@cosmote.gr .

 

Αφού έχω το 6110, είπα μια φορά κι εγώ στη ζωή μου

να ενεργοποιήσω την υπηρεσία για να μπορώ να στέλνω e-mail

σε ώρα ανάγκης.

 

Αρχικά να πω, πως, έχω ενεργοποιήσει εδώ και 2 χρόνια την υπηρεσία WAP (Advance) της Cosmote, (άσχετα αν την χρησιμοποιώ 1 φορά το χρόνο).

 

Βρίσκω λίγο "γύφτικο" αυτό που σου παρέχει η Cosmote/MyCosmos όπου για να μπορείς να στέλνεις e-mail, στέλνεις με γραπτό SMS (μέσω mycosmos... βάζεις εμαιλ-κενό-θέμα-κενό-τομήνυμά σου).

Θέλω λοιπόν να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία όπως πρέπει. Δηλαδή... "ΑΠΟΣΤΟΛΗ E-mail"!

 

 

Αρχικά μου ζήτησαν να στείλω την εντολή μου με FAX (καλά που δεν μου ζήτησαν ΤΕΛΕΞ), καθώς επίσης και φωτοτυπία της ταυτότητας. Λες και δεν μπορούν να κάνουν πιστοποίηση στοιχείων με SMS ή με αναγνώριση κλήσης.

 

Τελικά μου έστειλαν τις ρυθμίσεις που ΦΥΣΙΚΑ δεν κάνουν για το 6110!

Μήπως έχει κανείς τις ρυθμίσεις για internet-wireless (έτσι λέγεται) που όμως να κάνουν για το 6110

Link to comment
Share on other sites

gia sas eho parei ena 6110 prin mia mera kai otan me pernoyn anevokatevenei i entasi .eho kanei kati lathos? episeis to akoystiko den ehei kai toso kali poiotita etsi einai?

 

Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Εφέ ήχων κλήσης 3D"???

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μερες πηγαινωντας για Χαλκιδικη στην εθνικη οδο αναζητησα πρατηρια βενζινης και πραγματικα με εσωσε το GPS. Θυμαμαι οτι στις κατηγοριες αναφεροταν και το " Καμερες ασφαλειας". Αποψε γυρνωντας απο πανω με κατευθυνση Αθηνα προσπαθησα να αναζητησω παλι την συγκεκριμενη κατηγορια (καμερες ασφαλειας)και δεν υπηρχε πουθενα. Γνωριζει καποιος κατι περι αυτου?
Link to comment
Share on other sites

gia sas eho parei ena 6110 prin mia mera kai otan me pernoyn anevokatevenei i entasi .eho kanei kati lathos? episeis to akoystiko den ehei kai toso kali poiotita etsi einai?

 

Το ακουστικο του 6110 ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει για nokia. Εαν δεν ειναι καλη η ποιοτητα που ακους τοτε φταιει ο φορεας σου ή ειναι ελλατωματικο.

 

Πριν 4 μερες πηγαινωντας για Χαλκιδικη στην εθνικη οδο αναζητησα πρατηρια βενζινης και πραγματικα με εσωσε το GPS. Θυμαμαι οτι στις κατηγοριες αναφεροταν και το " Καμερες ασφαλειας". Αποψε γυρνωντας απο πανω με κατευθυνση Αθηνα προσπαθησα να αναζητησω παλι την συγκεκριμενη κατηγορια (καμερες ασφαλειας)και δεν υπηρχε πουθενα. Γνωριζει καποιος κατι περι αυτου?

 

Πρεπει να μπεις επιλογες - περισσοτερα - καμερες ασφαλειας αλλα πρεπει να ενεργοποιησεις-αγορασεις την υπηρεσια.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσης:

Στο 6110, επάνω από την κάμερα (την μπροστινή) υπάρχει ένα αισθητήριο φωτός.

 

Αυτό που χρησιμεύει ρε παιδιά;

Μάλλον... καλύτερα σε ποια ρύθμιση του τηλεφώνου είναι χρήσιμο αυτό το αισθητήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσης:

Στο 6110, επάνω από την κάμερα (την μπροστινή) υπάρχει ένα αισθητήριο φωτός.

 

Αυτό που χρησιμεύει ρε παιδιά;

Μάλλον... καλύτερα σε ποια ρύθμιση του τηλεφώνου είναι χρήσιμο αυτό το αισθητήριο;

Προσαρμόζει τη φωτεινότητα της οθόνης και ανάβει ή σβήνει τα πλήκτρα ανάλογα με τις συνθήκες που βρίσκεσαι κάθε φορά.

Δηλαδή αν είσαι σε σκοτάδι ανάβουν τα πλήκτρα ώστε να είναι ευδιάκριτα ή όταν είναι σε χώρο με πολύ φως αυξάνεται η φωτεινότητα της οθόνης ώστε να είναι πιο ευανάγνωστη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν είσαι σε σκοτάδι ανάβουν τα πλήκτρα ώστε να είναι ευδιάκριτα ή όταν είναι σε χώρο με πολύ φως αυξάνεται η φωτεινότητα της οθόνης ώστε να είναι πιο ευανάγνωστη.

Και από που επιλέγω ώστε να λειτουργεί αυτός ο αυτοματισμός;

(ευχαριστώ εκ των προτέρων).

Link to comment
Share on other sites

Και από που επιλέγω ώστε να λειτουργεί αυτός ο αυτοματισμός;

(ευχαριστώ εκ των προτέρων).

Μα δεν χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις από κάπου, είναι από την αρχή ενεργοποιημένη αυτή η δυνατότητα. Πχ τα πλήκτρα όταν είσαι σε συνθήκες μέρας ανάβουν;;; λογικά δεν θα έπρεπε...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πχ τα πλήκτρα όταν είσαι σε συνθήκες μέρας ανάβουν;;; λογικά δεν θα έπρεπε...

 

Δίκιο έχεις. Την ημέρα, όταν καλύψω με το δάχτυλό μου το αισθητήριο... μετά από 4 δευτερόλεπτα, σβήνει ο φωτισμός των πλήκτρων.

 

'Εξυπνοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

ok thanks. το λαθος ειναι στην ενεργοποιημένη επιλογή "Εφέ ήχων κλήσης 3D".παιχνιδια free που θα βρουμε?

xxxxxxxxxx και xxxxxxxxxxxx

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάστε την νέα έκδοση Nokia Maps 1.02

Κυκλοφόρησε πριν 2 μέρες.

Εδώ είναι το λινκ!

http://europe.nokia.com/link?cid=PLAIN_TEXT_357071

 

Φυσικά δεν έχω ιδέα τι διορθώνει.

Τώρα που γράφω το ποστ κάνω την εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν έχω ιδέα τι διορθώνει.

Τώρα που γράφω το ποστ κάνω την εγκατάσταση!

 

Πάντως ονόματα στα νησιά δεν μπήκαν!

Προφανώς οι αλλαγές που έκαναν... είναι ανεπαίσθητες.

Αν κάποιος βρει τις διαφορές... ας μας το πει ρε παιδιά.

 

'Ετσι να μου φύγει το μαράζι!

10 λεπτά μου πήρε να κάνω την εγκατάσταση στο ρημάδι το 6110!

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι το Ν6110 δεν υποστηρίζει το A2DP, ούτε άλλωστε το είδα να αναφέρεται στο βιβλίο χρήσης του. Πρόσφατα αγόρασα ένα στερεοφωνικό bluetooth ακουστικό (της SonyEr) για ένα άλλο τηλέφωνό μου και είπα να το δοκιμάσω και στο Ν6110. Δούλεψε μια χαρά, ακουγόταν ο pleyer μεσω των bluetooth ακουστικών και γινόταν και ο χειρισμός τους !!!
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι το Ν6110 δεν υποστηρίζει το A2DP, ούτε άλλωστε το είδα να αναφέρεται στο βιβλίο χρήσης του. Πρόσφατα αγόρασα ένα στερεοφωνικό bluetooth ακουστικό (της SonyEr) για ένα άλλο τηλέφωνό μου και είπα να το δοκιμάσω και στο Ν6110. Δούλεψε μια χαρά, ακουγόταν ο pleyer μεσω των bluetooth ακουστικών και γινόταν και ο χειρισμός τους !!!

 

Χωρίς να θέλω να κάνω φιγούρα, εγώ έχω ένα άλλο σύστημα για να ακούω μουσική και να μιλάω και στο 6110.

Για να μην βγω Off Topic και ουρλιάζετε... όσοι από εσάς έχετε I-pod (από nano και πάνω)... Προτείνω το παρακάτω gardget!

 

http://www.gear4.com/product_detail.php?products_id=237

 

Επιτρέπει να ακούτε τη μουσική σας... και όταν έχετε κλήση... διακόπτει τη μουσική και απαντάτε την κλήση από το remote του i-pod.

Κυκλοφορεί μόνο στα f-nac σε λευκό και μαύρο. Το έχω πάρει (80 ευρώ έσκασα) και συνεργάζεται άψογα ΚΑΙ με το 6110 (και με το 6600 αλλά και με το 6280 που είχα μέχρι πρότινος).

Link to comment
Share on other sites

kalhspera.epeidi skeftomai na agoraso tin syskeui mporei kapoios na me pliroforisei ti ginete me tin ploigisi?douleuei sosta toulaxiston gia tin athina?xreiazete na pliroseis kati allo me tin agora tou kinitou oso afora tin ploigisi?apo oti katalava plironeis mono tin fonitiki ypostiriksi.
Link to comment
Share on other sites

kalhspera.epeidi skeftomai na agoraso tin syskeui mporei kapoios na me pliroforisei ti ginete me tin ploigisi?douleuei sosta toulaxiston gia tin athina?xreiazete na pliroseis kati allo me tin agora tou kinitou oso afora tin ploigisi?apo oti katalava plironeis mono tin fonitiki ypostiriksi.

Φίλε δεν πληρώνεις τίποτα. Στην Αθήνα παίζει ολόσωστα. Η πλοήγηση με το προεγκατεστημένο πρόγραμμα σκίζει.

Αν χρησιμοποιήσεις Nokia Maps, εκεί σε χρεώνει. 'Ομως... αφού κάνεις τη δουλειά σου δωρεάν... γιατί να πληρώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν πληρώνεις τίποτα. Στην Αθήνα παίζει ολόσωστα. Η πλοήγηση με το προεγκατεστημένο πρόγραμμα σκίζει.

Αν χρησιμοποιήσεις Nokia Maps, εκεί σε χρεώνει. 'Ομως... αφού κάνεις τη δουλειά σου δωρεάν... γιατί να πληρώσεις;

sygnomi pou eimai ligo epimon file mou radiodj105 alla epeidi akouo polla kai diafora gia to gps tou 6110 thelo na eimai sigouros.an xrisimopoiiso opoiadipote diadromi stin athina se opoiodipote dimo tha mou tin vgalei?ti ennois an xrisimopoio to nokia maps?mou eipan ston germano me 60 euro oloi oi xartes tis elladas kai fonitiki ploigisi.isxyei?parolauta den me noiazei toso oloi h ellada alla perissotero ton athinon.mipos den einai toso analytikoi?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παίζει μια χαρά σε όλους τους δρόμους της Αθήνας. Αυτό που μου είπες με τον Γερμανό, δεν το ξέρω. Ρώτησέ το όμως (ή το ρωτάω κι εγώ). Δεν νομίζω να ισχύει.

 

'Οταν ήμουν στην Πάρο (ας πούμε), μου έδειχνε ακριβώς το σημείο που ήμουν, όμως ούτε για αστείο δεν υπήρχε χαρτογράφηση στους δρόμους. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ τα ονόματα. Ούτε καν οι δρόμοι σαν σκίτσα!

 

Βασικά όταν το πάρεις έχει προεγκατεστημένο το Nokia navigator της Route66 που είναι ικανοποιητικό ΚΑΙ ΕΧΕΙ και πλοήγηση στα ελληνικά (όταν σχεδιάζεις μια διαδρομή).

Κατέβασα το Nokia Maps που έχει καλύτερη (και πιο λεπτομερή απεικόνιση), δεν γράφει όμως ούτε καν ονόματα πόλεων. Π.χ. στο προεγκατεστημένο πρόγραμμα της ΝΟΚΙΑ αναφέρει τα ονόματα όλων των νησιών. Στο ΝΟΚΙΑ Maps δεν υπάρχει κανένα όνομα. Επίσης τα ονόματα οδών είναι στα λατινικά! Σε αυτό το πρόγραμμα (Νοkia Maps) η πλοήγηση χρεώνεται (μέσω wap).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...