Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως εγω προτιμαω τα XP γιατι ειναι καλυτερα και δεν κανουν problems αλλα τα Vista θελουν ακομα 2-4 χρονια για να δουλευουν σωστα

 

 

 

 

 

 

 

και δεν υπαρχουν drivers για τα Vista!!!!!!!!!:(

σε 2.5-3 χρόνια θα έχουμε τα 7... ;)

 

όσο για τους οδηγούς, αν έχεις πισί vista capable δεν έχει κανένα πρόβλημα. :)

 

επίσης, είναι αρκετά πιο σταθερά από τα xp. εγώ τα κάμω μόνο μια φορά το μήνα restart (όταν βγαίνουν τα updates).

 

οπότε τα vista είναι πολύ καλύτερα από τα xp για αρκετούς λόγους, τώρα πια ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω vista απο το e-shop αγορασμένα 160 ευρω.Τα πήρα πρίν κανα 7 μήνες και τα έκανα εγκατάσταση στο νέο μου pc.Χθές έβαλα έναν εκτυπωτή επάνω και μετά απο λίγο μου πέταξαν ένα μήνυμα ότι θέλανε ενεργοποίηση,πάτησα να γίνει μέσω ιντερνετ αλλα τζιφος,ακολουθησα την επιλογη με τις ηχογραφημένες οδηγίες τζιφος,μίλησα με τον υπάλληλο με έδωσε έναν κωδικό άλλο και όλα καλα.Επειδή σκέφτομαι να κάνω format μιας και ο σκληρός μου δίσκος δέν τα πάει και πολύ καλά,θα ήθελα να ρωτήσω εάν αλλάξω δίσκο εάν θα έχω πάλι κάποιο πρόβλημα με την ενεργοποίηση.Ευχαριστώ
nobody belongs to nobody
Link to comment
Share on other sites

θα παρεις παλι τηλεφωνο (αρχικα τηλεφωνητης -> υπαλληλος) για να λαβεις νεο κωδικο.

 

το εχω κανει αρκετες φορες.

 

εκτος και αν καμεις clone disk (image disk δλδ με το acronis πχ)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ο Real Player γιατί δεν αναπαράγει αρχεία .avi στα Vista; Στα XP είχε τη συγκεκριμένη δυνατότητα.

γιατι χρησιμοποιεις real player; αναφεραμε πιο πριν καποια πακετακια με codecs και players :)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησούλες και απο μένα... :)

 

1. Μήπως έχει κυκλοφορήσει κανένα πατσάκι που να βελτιώνει την ταχύτητα στην αντιγραφή των αρχείων; (έχουν αρχίσει να σπάνε τα νεύρα μου)

 

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην εμφανίζεται συχνά (ή ακόμα καλύτερα... καθόλου) το ενοχλητικό μηνυματάκι που προτρέπει να τα κάνω activate;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

γιατι χρησιμοποιεις real player; αναφεραμε πιο πριν καποια πακετακια με codecs και players :)

ακριβώς. vlc rulz :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να απενεργοποιησω ενα uac το οποιο συνεχεια με ρωτα για επιβεβαιωση??
Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρόν topic. Την επόμενη φορά ψάξε πριν ρωτήσεις κάτι.

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην εμφανίζεται συχνά (ή ακόμα καλύτερα... καθόλου) το ενοχλητικό μηνυματάκι που προτρέπει να τα κάνω activate;
Δεν θα συζητήσουμε τέτοια πράγματα εδώ. Αν σου χρειάζεται το λειτουργικό, αγόρασε το.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρόν topic. Την επόμενη φορά ψάξε πριν ρωτήσεις κάτι.

Δεν θα συζητήσουμε τέτοια πράγματα εδώ. Αν σου χρειάζεται το λειτουργικό, αγόρασε το.

 

Απο την στιγμή που η MS δίνει την δυνατότητα του να το τεστάρω για 30 ημέρες πριν το αγοράσω, το τεστάρω και ΑΝ με εξυπηρετεί ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ...

Δεν ρώτησα ούτε για χακιά ούτε για κράκ οκ;

Απλή ερώτηση για το ΕΑΝ υπάρχει κάποιο setting που δεν γνωρίζω....

 

Άντε πρώι πρώι με έπιασες απο το λαιμό... Πες μια καλημέρα πρώτα :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

γιατι χρησιμοποιεις real player; αναφεραμε πιο πριν καποια πακετακια με codecs και players :)

 

Μα κι εγώ χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για να αναπαράγω τα αρχεία .avi.

Απλώς, με παραξένευσε το γεγονός ότι δεν έχει την εν λόγω δυνατότητα ο Real Player.

Link to comment
Share on other sites

ήταν πάντα από τους χειρότερους Player, μπορεί να φταίει το build που έχεις, τα vista ή και τα δύο. τρέχα γύρευε.

 

στα windows όταν κάμεις με κάτι τη δουλειά σου καλά δεν ψάχνεσαι περισσότερο. :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και χρησιμεύει :)

 

όταν πχ στο πισί είναι ένας user που δεν έχει δικαιώματα admin. τότε ζητάει κωδικό για το κάθε τι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που αν πάει να τρέξει κακόβουλη εφαρμογή θα σε ρωτήσει πρίν και θα αναρωτηθείς «τι στο καλό πάει να τρέξει τώρα»... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που αν πάει να τρέξει κακόβουλη εφαρμογή θα σε ρωτήσει πρίν και θα αναρωτηθείς «τι στο καλό πάει να τρέξει τώρα»... ;)

 

Ακριβώς. Ιδανικό γι αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί και με πολύ το σπορ. Για έναν έμπειρο χρήστη ίσως να μην είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που αν πάει να τρέξει κακόβουλη εφαρμογή θα σε ρωτήσει πρίν και θα αναρωτηθείς «τι στο καλό πάει να τρέξει τώρα»... ;)

 

Η κακόβουλη εφαρμογή θα τρέξει αυτόματα κι ανεμπόδιστα σε περίπτωση που απενεργοποιήσω τον έλεγχο χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

φυσικά. Με την δική σου συμβολή βέβαια πάντα.

Αν την έχεις πατήσει στα ΧΡ και έχεις κολλήσει κατά καιρούς ιούς, δούρειους ίππους και διάφορα άλλα κακόβουλα, τότε θα την πατήσεις και στα vista. Αν όμως έχεις ενεργοποιημένο τον έλεγχο χρήστη οι πιθανότητες να την πατήσεις είναι πολύ-πολύ λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια πάντα προσέχεις που μπαίνεις και τι ανοίγεις.

 

ένα καλό AV και το defender στο on (μαζί με το firewall) είσαι 99% σωστός.

 

Υ.Γ. και ένα firewall @ router και έδεσες :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το PC Tools AntiVirus Free Edition 3.1.2 είναι αξιόπιστο και αποτελεσματικό πρόγραμμα antivirus; Έχει αναφερθεί κάποιο προτιμότερο στο παρόν θέμα;

Επίσης, το Quicktime αναπαράγει ικανοποιητικά τα DVD;

Link to comment
Share on other sites

το Quicktime να αναπαράγει ικανοποιητικά DVD? Why?

Δοκίμασες το PowerDVD 7.3 ?

Link to comment
Share on other sites

το Quicktime να αναπαράγει ικανοποιητικά DVD? Why?

Δοκίμασες το PowerDVD 7.3 ?

 

@ Demis_CY : Χρόνια σου πολλά, να τα εκατοστήσεις!

 

@ Denior : Για dvd κατά την γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι ο Media Player Classic ο οποίος είναι freeware και πολύ ελαφρύς.

 

Το powerdvd είναι βαριά εφαρμογή και το Qtime όπως προείπαν άλλωστε, δεν είναι dvd player

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...