Jump to content

GPS: Πλοήγηση στο αυτοκίνητο (PNAs)


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ gps αποκλειστικά για το αυτοκίνητο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλω να διαθέσω περίπου 500 ευρώ, με οθόνη πάνω από 3,5". Τι έχετε να προτείνετε; Τείνω προς το Satnav 400 στα 400 ευρώ, στο ATLASNAVI AN-400 GPS στα 530 ή αλλιώς μετά από όσα διάβασα από όλους σας εδώ μέσα στο Tibo S1000 στα 550 όμως. Εχουν όλα εγκατεστημένο το destinator 6;

Τι κάλυψη παρέχει το Destinator; Είμαι στην επαρχία(Ήπειρο) και το Πλαίσιο αναφέρει κάλυψη μόνο στο 60% της υπόλοιπης ηπειρωτικής Ελλάδας, ισχύει αυτό;Αν για παράδειγμα φτάσω σε περιοχή που δεν υπάρχει στον χάρτη, τι δείχνει το gps;

Και τελευταία ερώτηση, στα χαρακτηριστικά γράφει Δωρεάν Αναβάθμιση Χάρτη 2 φορές το χρόνο,πως;Μέσω ίντερνετ; Και για πόσα χρόνια δωρεάν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις λίγο χαζές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα πριν ξοδέψω τόσα λεφτά...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ gps αποκλειστικά για το αυτοκίνητο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλω να διαθέσω περίπου 500 ευρώ, με οθόνη πάνω από 3,5". Τι έχετε να προτείνετε; Τείνω προς το Satnav 400 στα 400 ευρώ, στο ATLASNAVI AN-400 GPS στα 530 ή αλλιώς μετά από όσα διάβασα από όλους σας εδώ μέσα στο Tibo S1000 στα 550 όμως. Εχουν όλα εγκατεστημένο το destinator 6;

Τι κάλυψη παρέχει το Destinator; Είμαι στην επαρχία(Ήπειρο) και το Πλαίσιο αναφέρει κάλυψη μόνο στο 60% της υπόλοιπης ηπειρωτικής Ελλάδας, ισχύει αυτό;Αν για παράδειγμα φτάσω σε περιοχή που δεν υπάρχει στον χάρτη, τι δείχνει το gps;

Και τελευταία ερώτηση, στα χαρακτηριστικά γράφει Δωρεάν Αναβάθμιση Χάρτη 2 φορές το χρόνο,πως;Μέσω ίντερνετ; Και για πόσα χρόνια δωρεάν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις λίγο χαζές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα πριν ξοδέψω τόσα λεφτά...

 

 

Με τοσα λεφτα Tibo A1000.Εχει 3 ιντσες οθονη αλλα δεν εχει προβλημα.Με 4 ιντσες ειναι το S1000 καπου στα 550 ευρω.

 

Καλυψη destinator παρα πολυ καλη και συνεχης αναβαθμιση δωρεαν απο http://www.ngi.gr μεσω internet.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πάω για το tibo s1000. Να κάνω μια τελευταία ερώτηση, zoom out και zoom in μπορώ να κάνω στο χάρτη; Μόλις το πάρω θα σας πω εντυπώσεις...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

τελικά πάω για το tibo s1000. Να κάνω μια τελευταία ερώτηση, zoom out και zoom in μπορώ να κάνω στο χάρτη; Μόλις το πάρω θα σας πω εντυπώσεις...

Nαι μπορείς, αλλά γίνεται και αυτόματα ανάλογα την ταχύτητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Έχει κανείς το σύστημα GPS της Kenwood, kna 520 για της οθόνες της Kenwood??

Και εάν ναι, τι χάρτες έχει????

(Μάλλον σε λάθος μέρος κάνω την ερώτηση....)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι καλούς.:p

 

Είχα το ETEN X500 με χάρτες της NGI και ξέρω τι θα πει καλοί χάρτες :)

Το θέμα είναι οτι έχω τα παραπάνω και ψάχνομαι για χάρτες, αλλά όπου έχω βρεί δεν λένε τι περιέχουν! Λέω μήπως το έχει και κάποιος άλλος και το έχει ψάξει και αυτός!

Link to comment
Share on other sites

τελικά πάω για το tibo s1000. Να κάνω μια τελευταία ερώτηση, zoom out και zoom in μπορώ να κάνω στο χάρτη; Μόλις το πάρω θα σας πω εντυπώσεις...

 

την καλυτερη δουλεια θα κανεις

TiBO 4 ever :up:,το καλυτερο, το πιο αξιοπιστο της αγορας και με τρομερη υποστηριξη http://www.elasyn.gr/forum/ και χαρτες απο ngi http://www.ngi.gr/forum

 

 

υγ

ερωτηση προς κατεχοντες Mio

παιρνει καποιο μοντελο της ΚΑΙ ναυτικους χαρτες?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παραγγείλει ποτέ από το http://www.vnp.gr?Είναι αξιόπιστο; Είμαι επαρχία και δεν μπόρεσα να βρω το TIBO S1000 σε κάποιο κατάστημα οπότε καταλήγω σε παραγγελία μέσω ίντερνετ και το http://www.vnp.gr το έχει στα 510 ευρώ. Λέει ότι έχει το destinator 6 αλλά υπάρχει περίπτωση να μην είναι η τελευταία έκδοση του ΤΙΒΟ με τον νέο επεξεργαστή; Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Τελικά εδώ και 3 ημέρες έχω το ΤΙΒΟ S1000 στα χέρια μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από ποιότητα κατασκευής, χρηστικότητα,οθόνη και destinator 6!το μόνο μου πρόβλημα είναι το ασθενές σήμα αφού καταφέρνει να "πιάσει" μάξιμουμ 7,8 δορυφόρους και στην πορεία μου λέει "ασθενές σήμα,ελέγξτε την κεραία", ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Έτσι παρήγγειλα και την εξωτερική κεραία την οποία αναμένω μεθάυριο, ελπίζω να βελτιωθεί!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας για την επιλογή μου!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω χάρτες για το Lucca Travel Pilot της Blaupunkt? Έχω μόνο τον Ευρωπαϊκό χάρτη. Με ενδιαφέρει χάρτης Ελλάδας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη κλπ). Την Αθήνα την έχει ο Ευρωπαϊκός αλλά από άλλες Ελληνικές πόλεις τίποτα.... :(
Link to comment
Share on other sites

μπορει να βοηθησει κανεις,θα τον πληρωσω.εχω ενα μιο c 320 απο το εξωτερικο και δεν εχω ανατολικης ευρωπης (χρειαζομαι το sd)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Τελικά εδώ και 3 ημέρες έχω το ΤΙΒΟ S1000 στα χέρια μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από ποιότητα κατασκευής, χρηστικότητα,οθόνη και destinator 6!το μόνο μου πρόβλημα είναι το ασθενές σήμα αφού καταφέρνει να "πιάσει" μάξιμουμ 7,8 δορυφόρους και στην πορεία μου λέει "ασθενές σήμα,ελέγξτε την κεραία", ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Έτσι παρήγγειλα και την εξωτερική κεραία την οποία αναμένω μεθάυριο, ελπίζω να βελτιωθεί!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας για την επιλογή μου!

 

 

 

Ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωθει....Ειδικα αν εχεις γαλικο αμαξι υπαρχει προβλημα με τα τζαμια...

 

Για πιο πολλα για το Tibo στο forum της εταιριας που το φερνει

 

 

http://www.elasyn.gr/forum/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωθει....Ειδικα αν εχεις γαλικο αμαξι υπαρχει προβλημα με τα τζαμια...

 

Για πιο πολλα για το Tibo στο forum της εταιριας που το φερνει

 

 

http://www.elasyn.gr/forum/

:lol: Λες και το ήξερες, renault laguna εχω...Πράγματι βελτιώθηκε με την κεραία και ακόμη και με συννεφιά(που πριν καλά καλά δεν έβρισκε δορυφόρο) χθες είχα συνεχώς 8..!ευχαριστώ!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

:lol: Λες και το ήξερες, renault laguna εχω...Πράγματι βελτιώθηκε με την κεραία και ακόμη και με συννεφιά(που πριν καλά καλά δεν έβρισκε δορυφόρο) χθες είχα συνεχώς 8..!ευχαριστώ!

 

Ισχυει για τα πιο πολλα γαλικα αμαξια.Και για το peugeot 206cc της κορης μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα Παιδιά και συγχαρητήρια για το Forum.. Τα τελευταία 2 χρόνια μένω Κύπρο κ ένα navigator για το αμάξι θα βοηθούσε πολύ.. έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνεται το οποίο να περιλαμβάνει τους χάρτες της Κύπρου? Έχω βρει πολλά navi στο e-bay κ σε πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργούν εδώ.
Link to comment
Share on other sites

paidia tin vooithia sas parakalw.pira to myguide 3100 oxi kainourio kai den exei xartes mesa.ti xartes pernei?mporw na toys katevasw apo poythena kai pws ginetai i egatastasi?efxaristw
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει για τα πιο πολλα γαλικα αμαξια.Και για το peugeot 206cc της κορης μου.

 

και εγω 206cc εχω αλλα το σημα μου ειναι καμπανα.Παντα φουλ σημα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω 206cc εχω αλλα το σημα μου ειναι καμπανα.Παντα φουλ σημα.

 

 

 

Χωρις εξωτερικη κεραια ?? Εμενα το εχει βαλει και χαμηλα εκει που ειναι για σταχτοδοχειο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...