Jump to content

Bootάρισμα παλαιού δίσκου με ΧΡ σε νέο PC


Dragunov
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες S.O.S.

 

Ένα PC που είχα στο γραφείο ετίναξε την ανθισμένη αμυγδαλιά, και τώρα προσπαθώ να bootάρω με τον δίσκο του σε νέο PC, χωρίς επιτυχία απ'ότι καταλάβατε. Θέλω να τσιμπήσω τα e-mail μου από το outlook και τίποτε άλλο:!:

Οταν τοποθετώ τον παραπάνω δίσκο slave σε άλλο σύστημα, μπορώ να δω τα πάντα, πλην των αρχείων στο "My Documents", το οποίο directory είναι κλειδωμένο:( .

 

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να προσφέρει βοήθεια?

 

Thanx προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες S.O.S.

 

Ένα PC που είχα στο γραφείο ετίναξε την ανθισμένη αμυγδαλιά, και τώρα προσπαθώ να bootάρω με τον δίσκο του σε νέο PC, χωρίς επιτυχία απ'ότι καταλάβατε. Θέλω να τσιμπήσω τα e-mail μου από το outlook και τίποτε άλλο:!:

Οταν τοποθετώ τον παραπάνω δίσκο slave σε άλλο σύστημα, μπορώ να δω τα πάντα, πλην των αρχείων στο "My Documents", το οποίο directory είναι κλειδωμένο:( .

 

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να προσφέρει βοήθεια?

 

Thanx προκαταβολικά...

 

Νομίζω πως και με κάποιο πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων μπορείς να δείς τι υπάρχει μέσα και να κρατήσεις ότι χρειάζεσαι...:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

o diskos exei windows mesa? giati den ton vazeis master kai vgale ton allon pou exei to allo pc apo pano gia na kanei boot ap auton !!(logika tha ginetai !! den to exo kanei pote )
Link to comment
Share on other sites

@aijivl: Αυτό δεν το εσκέφθειν, όντως, θα το δοκιμάσω...:confused:

 

@kormos: Δηλαδή? Software που βρίσκει τα αρχεία του outlook, ας πούμε, και τα μαζεύει?

 

@tasosvel: Αυτό κάνω, τον βάζω master αλλά δεν bootαρει με τίποτα. Τραβάει restart μόνος του μόλις στάνει στην οθόνη "welcome":(

Link to comment
Share on other sites

@aijivl: Αυτό δεν το εσκέφθειν, όντως, θα το δοκιμάσω...:confused:

 

@kormos: Δηλαδή? Software που βρίσκει τα αρχεία του outlook, ας πούμε, και τα μαζεύει?

 

Είπες πως είναι στα my documents άρα νομίζω πως με το πχ magic recovery θα κάνεις τη δουλειά σου...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε διαφορετικό υπολογιστή δεν θα κάνει boot. Αν επισκευαστεί κάπως ο παλιός μόνο (και τα Windows δεν θεωρήσουν ότι άλλαξε μηχάνημα). Γιατί δεν τον βάζεις σαν δεύτερο σε ένα άλλο μηχάνημα και να πάρεις τα αρχεία copy-paste?
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό που έχει στηθεί για διαφορετικό μηχάνημα είναι φυσιολογικό να μην εκκινεί. Διάλεξε από το boot sequence τον δίσκο που εκκινούσε πάντα αυτό το μηχάνημα. Το my documents μπορεί να μην το βλέπεις γιατί είναι διαφορετικός ο owner. Δες αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=159445

 

Aν έχεις Outlook Express, θα πρέπει να βρεις τα αρχεία .dbx στα οποία είναι αποθηκευμένα τα email σου. Αν έχεις Outlook θα πρέπει να βρεις το αρχείο Outlook.pst.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά thanx για τα replies!

 

Το πρόβλημα ελήθη με την αλλαγή owner, σύμφωνα με τις οδηγείες στο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=159445

 

Τελικά όσο ζεις μαθαίνεις...:O

 

Και πάλι thanx!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...