Jump to content

Sony DSC-P10


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι να παρω την Sony DSC-P10.

 

Εχει καποιος να πει καποιο σοβαρο αρνητικο της?

 

Κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα?

 

ΛΕπτομερια: Πρεπει απαραιτητα η μηχανη να ειναι μικρων σχετικα διαστασεων....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Prosfata agorasa tin P-92, to antoistixo modelo diladi tis sony se katwteri katigoria. Einai ligo poio megali apo tin P-10, exei diaforetiko fako kai poly liges alles diafores. Eimai para poly euxaristiemenos, to mono kako einai oi poly akribes flash memory pou dexete.

Exei para polles epiloges stin lipsi photografias me para poly kala apotelesmata (paliotera eixa mia olympus) kai to video pou trabaei se analisi 640x480 einai arketa kala.

Egw pados exw meinei super euxaristimenos.

An thes na rwtiseis kai kapoious poio idikous pigene http://www.dpgr.gr

Pados den exw na pw kati kako gia auti tin mixani.

Egw vasika otan itan na tin parw eimoun anamesa kai stin Canon isus 400, uperoxi mixani kai auti me poio mikro megethos, alla exei poio akriva.

Pigene sto site pou sou eipa kai tha breis polles apadiseis se polla apo ta erwtimata sou.

AAaaa kai min xexasw http://www.dpreview.com rixe mia matia kai ekei.

:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

 

Δυστυχως το DPGR ειναι down ολο το σαββατοκυριακο, και οι προσφορες στο ebay ληγουν:(

 

Ειδα ομως το δπρεωιες που προτεινεισ και μου κοπηκε καθε διαθεση!

 

Προκειτε τελικα για μαι παιδικη μηχανη με αισχρο φακο!

 

Ειδ αδειγματα φωτογραφιων και ειδικα καποιες συγκριτικεσ με αλλες μηχανεσ και η Sony δε δικαιολογισε καθολου τα 5 MP της.

 

Ειδικα στο πρασινο ηταν ενα σχετο δραμα...

 

Κριμα και μου ειχε αρεσει πολυ σε ολα τα υπολοιπα, μεγεθος και χαρακτιριστικα) :( :( :(

 

Καθως φαινεται και αυτο το καλοκαιρι με τη Fuji θα βγει....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :( Γιατί και εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από την Ρ9. Το μόνο που της λείπει είναι το bluetooth... ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μάλλον τα παραλές! Η P10 είναι μια χαρά μηχανή... Δες στο

http://www.steves-digicams.com

και πρόσεξε τα συμπεράσματα (http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/p10_pg5.html)

Το μόνο σοβαρό αρνητικό που θα της καταλόγιζα είναι η πλήρης έλλειψη manual ρυθμίσεων και προτεραιοτήτων (ταχύτητας-διαφράγματος).

Ακόμα, και οι μνήμες είναι ακριβούτσικες (από ΗΠΑ, γύρω στα 110€ με μεταφορικά το Μemory Stick Pro 256MB).

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω καποιες συγκριτικες φωτογραφιες γαι το πως υπερτονιζει το πρασινο:

 

http://www.pbase.com/jcockfield/sonynikon

 

επισις διαβασα μερικες πολλες αρνητικες κριτικες εδω:

 

http://www.dpreview.com/reviews/read_opinions.asp?prodkey=sony_dscp10

 

Με προβληματισαν αρκετα για ενα τοσο ακριβο μηχανακι....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KostasV, η DSC-P10 μπορεί να είναι καλύτερη, (όχι πολύ καλύτερη) αλλά με 503 Ευρώ που πήρα τη Sony DSC-P92 είναι ό,τι καλύτερο στα λεφτά αυτά! Οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές αλλά θέλει λίγο fine-tuning στις ρυθμίσεις. Αν μάλιστα δεν τη θέλεις άμεσα για τις διακοπές, μπορείς να περιμένεις να έλθουν Ελλάδα σε κανά δυό βδομάδες τα καινούρια memory sticks pro, τα οποία θα ξεκινούν από 256 ΜΒ και θα είναι ελάχιστα ακριβότερα από τα 128 ΜΒ που κάνουν τα απλά. Εγώ π.χ. πήρα ένα απλό 128 ΜΒ 94 Ευρώ, κι αυτό γιατί δεν είχα την πολυτέλεια να περιμένω τα καινούρια! Αυτά!
Link to comment
Share on other sites

Στα links που παραθέτεις θα δεις πολλές αντικρουόμενες κριτικές. Είναι λογικό... άλλες απαιτήσεις έχει ο κάθε ένας, άλλη αντίληψη, αλλά, ιδίως, άλλες ικανότητες και πείρα στη φωτογραφία.

Το πράσινο δεν μου φαίνεται και τόσο φοβερά υπερτονισμένο. Υπάρχει ένας έντονος κορεσμός και ίσως μια ελφριά πρασινάδα, αλλά είναι κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα. Άλλωστε όλες οι μηχανές έχουν τα κουσούρια τους, ιδίως στη μέση κατηγορία της Ρ10.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον didymos

 

Αν μάλιστα δεν τη θέλεις άμεσα για τις διακοπές, μπορείς να περιμένεις να έλθουν Ελλάδα σε κανά δυό βδομάδες τα καινούρια memory sticks pro, τα οποία θα ξεκινούν από 256 ΜΒ και θα είναι ελάχιστα ακριβότερα από τα 128 ΜΒ που κάνουν τα απλά. Εγώ π.χ. πήρα ένα απλό 128 ΜΒ 94 Ευρώ, κι αυτό γιατί δεν είχα την πολυτέλεια να περιμένω τα καινούρια! Αυτά!

 

 

Τα PRO έχουν έρθει στην Ελλάδα. Τα 256 στοιχίζουν σχεδόν τα διπλά από τα 128...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven, σε παραπέμπω εδώ και θα δεις ότι δεν είναι τα διπλάσια λεφτά από ένα stick με 128 ΜΒ. Και πίστεψέ με, το συγκεκριμένο site δεν είναι και το το πιο φτηνό!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον didymos

 

Φίλε KostasV, η DSC-P10 μπορεί να είναι καλύτερη, (όχι πολύ καλύτερη) αλλά με 503 Ευρώ που πήρα τη Sony DSC-P92 είναι ό,τι καλύτερο στα λεφτά αυτά! Οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές αλλά θέλει λίγο fine-tuning στις ρυθμίσεις. Αν μάλιστα δεν τη θέλεις άμεσα για τις διακοπές, μπορείς να περιμένεις να έλθουν Ελλάδα σε κανά δυό βδομάδες τα καινούρια memory sticks pro, τα οποία θα ξεκινούν από 256 ΜΒ και θα είναι ελάχιστα ακριβότερα από τα 128 ΜΒ που κάνουν τα απλά. Εγώ π.χ. πήρα ένα απλό 128 ΜΒ 94 Ευρώ, κι αυτό γιατί δεν είχα την πολυτέλεια να περιμένω τα καινούρια! Αυτά!

 

 

Για memory sticks ριξε μια ματια στο αγγλικο e-bay (http://www.ebay.co.uk), βρικα 256αρια σε πολυ καλες τιμες!

 

Επισης πες μου κατι: Διαβασα πως στην DSC 10 δε μπορεισ να δεις την φωτο που τραβηξες αυτοματα στην οθονη για 1-2 δευτερολεπτα αμεσως μετα. ισυχει αυτο και στη δικη σου?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Στα links που παραθέτεις θα δεις πολλές αντικρουόμενες κριτικές. Είναι λογικό... άλλες απαιτήσεις έχει ο κάθε ένας, άλλη αντίληψη, αλλά, ιδίως, άλλες ικανότητες και πείρα στη φωτογραφία.

Το πράσινο δεν μου φαίνεται και τόσο φοβερά υπερτονισμένο. Υπάρχει ένας έντονος κορεσμός και ίσως μια ελφριά πρασινάδα, αλλά είναι κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα. Άλλωστε όλες οι μηχανές έχουν τα κουσούρια τους, ιδίως στη μέση κατηγορία της Ρ10.

 

 

ΝΑι σιγουρα υπαρχουν αντικρουομενες κριτικες, αλλα οσοι ηταν σε θεση να γραωουν 5 λε3εις παραπανο ριχνανε θαψιμο αρκετα τεκμηριωμενο.

 

Απο την αλλη οι θετικες κριτικες ηταν του στυλ "Απλα υπεροχη".

 

Δυστυχως και εγω δεν εχω τισ απαραιτητες τεχνικες γνωσεις να καταλαβω ολα οσα διαβασα εκει, αλλα η ιστορια με το πρασινο με προβληματισε αρκετα δυστυχως + το γεγονοσ οτι δε θα περιμενα σε μια μηχανη 5 MP να ακουγονται τοσα αρνητικα σχολια για το sharpness των εικονων της. :(

 

Αλλα απο την αλλη το μεγεθος της ειναι τοσο προκλητικο....

Εχει ιδιο μηκος με το 7250 μου, λιγο πιο παχια και μολισ 100 γραμμαρια περισοτερα.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Προς KostasV:

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι με ρωτάς.

Όταν στοχεύεις, το έχεις στη ρύθμιση λήψης σε πραγματικό χρόνο, όταν θες να δεις τη φωτό που τράβηξες, το γυρνάς στο φάκελο του memory stick! Ε για να γίνει αυτό θέλει κανά δυό δευτερόλεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, σε καμμία Sony δεν βλέπεις τη φωτό αμέσως μετά από τη λήψη. Αυτό μην νομίζεις ότι είναι κακό... έτσι είσαι έτοιμος αμέσως για την επόμενη. Άσε που πατώντας απλά ένα κουμπί την βλέπεις όση ώρα θέλεις...

Τυπικές τιμές για Memory Sticks Sony από Γερμανία:

MS 64 MB: 43€

MS 128 MB: 62€

MS 2X128 MB Select: 107€

MS PRO 256 MB: 132€

MS PRO 512 MB: 347€

MS PRO 1024 MB: 694€

Πάντως πιο πολύ συμφέρει η παραγγελία από ΗΠΑ, εκεί είναι ακόμα φτηνότερα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (για σένα και ευτυχώς για μένα :)) δεν έχω Ρ10. Από όσες φωτογραφίες έχω δει από άτομο που γνωρίζω τις βρήκα μια χαρά...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον didymos

 

Προς KostasV:

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι με ρωτάς.

Όταν στοχεύεις, το έχεις στη ρύθμιση λήψης σε πραγματικό χρόνο, όταν θες να δεις τη φωτό που τράβηξες, το γυρνάς στο φάκελο του memory stick! Ε για να γίνει αυτό θέλει κανά δυό δευτερόλεπτα!

 

 

Mono 2 δευτερολεπτα? Sth Fuji moy θελει λιγο παραπανω χρονο.

 

Παντος ειναι πολυ βολικο οταν τραβας τη φωτογραφια να τη βλεπεις για ενα δευτερολεπτο στην οθονη την ιδια στιγμη απο το να χρειαζεται να γυρνας στο viewer. Ειδικα αν τραβας ανθρωπους και δε βγει καλη, προλαβενεις να τους πεις να μεινουν εκει που ειναι :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven, αν ισχύουν οι τιμές που γράφεις τότε έξω τις δίνουν κοψοχρονιά! :D

Πάντως η 256 ΜΒ η Pro δεν έχει μεγάλη διαφορά!

 

Κανά μαγαζί για αγορά μνήμης από Γερμανία; Μοναχά να έχει και Αγγλικά γιατί αλλιώς με έχω ικανό να παραγγέλνω stick ενός GB και να μην παίρνω χαμπάρι!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Δυστυχώς (για σένα και ευτυχώς για μένα :)) δεν έχω Ρ10. Από όσες φωτογραφίες έχω δει από άτομο που γνωρίζω τις βρήκα μια χαρά...

 

 

Δε του λες να ερθει απο εδω να μας πει καμια γνωμη και να ποσταρει και καμοια φωτο? :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Mono 2 δευτερολεπτα? Sth Fuji moy θελει λιγο παραπανω χρονο.

 

Παντος ειναι πολυ βολικο οταν τραβας τη φωτογραφια να τη βλεπεις για ενα δευτερολεπτο στην οθονη την ιδια στιγμη απο το να χρειαζεται να γυρνας στο viewer. Ειδικα αν τραβας ανθρωπους και δε βγει καλη, προλαβενεις να τους πεις να μεινουν εκει που ειναι :p

 

Στην Ρ9 μου πάντως την βλέπεις για 1 δευτερόλεπτο. Μετά μπορείς να την δεις όσο θες παραπάνω πατώντας ένα κουμπί (το πολυπλήκτρο αριστερά) ενώ αν το γυρίσεις το memory stick viewer βλέπεις και τις προηγούμενες :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δε του λες να ερθει απο εδω να μας πει καμια γνωμη και να ποσταρει και καμοια φωτο? :p

 

Δεν πας καλύτερα εσύ από εκεί; (http://www.dpgr.gr μόνο που μετακομίζουν αυτή τη στιγμή, σε μία δυο μέρες πάλι)

 

Για memory sticks: Δες εδώ:

http://www.technikdirekt.de/

 

Δεν ρίχνεις μια ματιά και σε ΗΠΑ; Το 256 PRO το έχουν γύρω στα 85€!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ετοιμαζομαι να παρω την Sony DSC-P10.

 

Εχει καποιος να πει καποιο σοβαρο αρνητικο της?

 

Κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα?

 

ΛΕπτομερια: Πρεπει απαραιτητα η μηχανη να ειναι μικρων σχετικα διαστασεων....

 

Έλεγα να μαζεύαμε τα σχετικά με την ψηφιακή φωτογραφία στο επισημασμένο ..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Paidia mporw na postarw photos apo tin P92 pou exw. alla mia photo sta 5mpixels einai gyrw sta 3 mb... opote einai ligo dyskolo na ginei kati tetoio. An thelei kaneis mporei na mou pei to email tou kai na tou stilw ekei. Egw pados eimai poly euxaristimenos kai etsi kai alios den prokeite na asxolithw epagkelmatika me tin photografia kai ta 500 euro pou edwsa polla itan.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To prasino ths pos einai?

 

To ypertonizei? :worry:

 

Mporeis na moy steileis mia photo me prasino sto kostasv@hotmail.com please?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fratzeskos

 

Paidia mporw na postarw photos apo tin P92 pou exw. alla mia photo sta 5mpixels einai gyrw sta 3 mb... opote einai ligo dyskolo na ginei kati tetoio. An thelei kaneis mporei na mou pei to email tou kai na tou stilw ekei. Egw pados eimai poly euxaristimenos kai etsi kai alios den prokeite na asxolithw epagkelmatika me tin photografia kai ta 500 euro pou edwsa polla itan.

:rolleyes:

 

Μια εικόνα 640Χ480 JPG με μέγεθος γύρω στα 90-100ΚΒ είναι μία χαρά για να πάρουμε μία ιδέα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...