Jump to content

Πόσοι απο εσάς είχατε PSTN ή ISDN και προχωρήσατε aDSL?


 Κοινοποίηση

Πόσοι απο εσάς είχατε PSTN ή ISDN και προχωρήσατε aDSL?  

69 members have voted

  1. 1. Πόσοι απο εσάς είχατε PSTN ή ISDN και προχωρήσατε aDSL?

    • Είχα ISDN και έκανα αναβάθμιση σε aDSL
      37
    • Είχα PSTN και έκανα αναβάθμιση σε aDSL
      31
    • Δέν είχα ίντερνετ, και έκανα νέα συνδρομή σε aDSL
      1


Recommended Posts

Πόσοι απο εσάς, είχατε σύνδεση στον υπολογιστή σας PSTN και πόσοι ISDN πρίν προσωρήσετε στην αναβάθμιση της γραμμης κ της συνδρομή σας σε aDSL? Θεωρείτε πως ο ΟΤΕ κακώς άνοιξε αρκετές θύρες PSTN, μιας και - λογικά - όσοι κάνανε aDSL ήταν ΄πρώην ISDNάδες?
Link to comment
Share on other sites

μπηκα σε νεο σπιτι , σε νεα πολη , και εκανα μια νεα συνδεση PSTN μαζι με ADSL , 2 Ιουλιου εγινε η αιτηση , 27 Ιουλιου ειχα ADSL
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 χρονια με ταχυτητες 256+ στην εργασια μου ειχα φτασει σε σημειο να κλαιω απο την αργοκινηση σπιτι μεχρι που ειπα αρκετα!!! :p

aDSL εδω και 2 μηνες και πεταω....δισκους θελω πλεον :p

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias

 

Πόσοι απο εσάς, είχατε σύνδεση στον υπολογιστή σας PSTN και πόσοι ISDN πρίν προσωρήσετε στην αναβάθμιση της γραμμης κ της συνδρομή σας σε aDSL? Θεωρείτε πως ο ΟΤΕ κακώς άνοιξε αρκετές θύρες PSTN, μιας και - λογικά - όσοι κάνανε aDSL ήταν πρώην ISDNάδες?

Κι εγώ έχω σύνδεση ISDN εδώ και 3 χρόνια και δεν πρόκειται να την αποχωριστώ (συνδέει 2 ορόφους με 2 τηλεφωνικούς αριθμούς με μικρότερο πάγιο απ' ό,τι 2 PSTN).

Ο ΟΤΕ έκανε εντελώς λανθασμένους υπολογισμούς -- μάλλον δεν έκανε καθόλου έρυνα αγοράς -- κι έτσι πολλοί που είχαν ISDN και ήθελαν πλέον «γρήγορο Internet» δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.

Στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μου πάντως (Πετρούπολη Αττικής, 210-50[1,2,4,5,6]xxxx) υπάρχουν ακόμα πόρτες για ISDN γραμμές!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Aπό ISDN, σε ADSL. Αυτό έγινε στα μέσα του Σεπτέμβρη φέτος.

 

Είχα όμως από τον Σεπτέμβρη του 2002 έως τέλη Ιουλίου 2003, DSL μέσω ΙntraConnect. Η IC, μας έδινε δικιά της ξεχωριστή γραμμή (μισθωμένη από τον ΟΤΕ).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

MM στην δουλειά βάλαμε dsl σε pstn γιατί δεν είχε ελεύθερη θύρα για isdn. Όμως δεν το θεωρώ μειονέκτημα.. Ίσα ίσα σκέφτομαι να καταργήσω την isdn τώρα.

Η τελευταία επιλογή "Δέν είχα ίντερνετ, και έκανα νέα συνδρομή σε aDSL" πώς γίνεται;;; Πρέπει να έχεις μια από τις δύο γραμμές. Η adsl δεν είναι γραμμή.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ISDN και δεν σκέφτηκα καθόλου να το αλλάξω σε PSTN πριν το ADSL αφού έπρεπε να άλλαζα και εξοπλισμό-τηλέφωνα κλπ και θα έπαιρνε καιρό να "αποσβέσω" με το μικρότερο πάγιο της PSTN

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

 

----Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

Η τελευταία επιλογή "Δέν είχα ίντερνετ, και έκανα νέα συνδρομή σε aDSL" πώς γίνεται;;; Πρέπει να έχεις μια από τις δύο γραμμές. Η adsl δεν είναι γραμμή.

 

Γίνετε... αν αγοράσει κάποιος για πρώτη φορά υπολογιστή (λέω ενα παράδειγμα), και του έρθει να βάλει aDSL αλλάζοντας φυσικά κ τη γραμμή του απο PSTN σε aDSL...

Link to comment
Share on other sites

ουπς εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για την τηλεφωνική γραμμή και όχι για τον ISP. Και νομίζω 1-2 πιο πάνω το ίδιο καταλάβανε (αν κρίνω από τις απαντήσεις τους)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

 

ουπς εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για την τηλεφωνική γραμμή

 

KAI ΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ !!!! :wacko: :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

 

ουπς εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για την τηλεφωνική γραμμή και όχι για τον ISP. Και νομίζω 1-2 πιο πάνω το ίδιο καταλάβανε (αν κρίνω από τις απαντήσεις τους)

 

 

lol :p :p Ναι δεν εχετε άδικο. Αυτο συνέβει γιατί δεν με έπερναν οι λέξεις στο πεδίο του τίτλου... όμως στην επεξήγηση απο κάτω το αναφέρω ξεκάθαρα : "Πόσοι απο εσάς, είχατε σύνδεση στον υπολογιστή σας PSTN και πόσοι ISDN πρίν προσωρήσετε στην αναβάθμιση της γραμμης κ της συνδρομή σας σε aDSL? Θεωρείτε πως ο ΟΤΕ κακώς άνοιξε αρκετές θύρες PSTN, μιας και - λογικά - όσοι κάνανε aDSL ήταν ΄πρώην ISDNάδες?"

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε πως ο ΟΤΕ κακώς άνοιξε αρκετές θύρες PSTN, μιας και - λογικά - όσοι κάνανε aDSL ήταν ΄πρώην ISDNάδες?"
Ακριβώς αυτό ήταν που με έμπλεξε εμένα γιατί το είδα από την πλευρά του ΟΤΕ. Γιατί μην ξεχνάς ότι μπορεί κάποιος πριν να είχε σύνδεση isdn αλλά συνδρομή 56K. Μετά όμως να έβαλε adsl σε isdn γραμμή.

Άρα πώς θες να απαντήσει στο ερώτημα σου; Αν απαντήσει σε αυτό που εννοούσες πρέπει να απαντήσει PSTN. Αν όμως απαντήσει σε αυτή τη τελευταία σου φραση που κάνω quote πρέπει να απαντήσει ISDN! (γιατί τότε ναι όντως ο ΟΤΕ κακώς άνοιξε πολλές θύρες pstn)

ουφ σας μπέρδεψα μάλλον :worry:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (14th December 2003, 01:34 )

 

Άρα πώς θες να απαντήσει στο ερώτημα σου;

 

Kαι γω πρέπει να πω ότι η απάντηση μου πρέπει να θεωρηθεί άκυρη, σύμφωνα με το σκεπτικό (το οποίο δεν κατάλαβα).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Είχα σύνδεση ISDN 64k και είχα κόστος ΕΠΑΚ 120+ΦΠΑ ευρώ το δίμηνο μέσο όρο.Το γύρισα σε PSTN(λιγώτερο πάγιο) και σύνδεση aDSL.Είμαι στην επαρχία και η σύνδεση του aDSL έγινε σε 10 μέρες.(Αρχές Δεκέμβρη 2003)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εγω 2 συνδεσεις ISDN (64 & 128) και δεν εχω παραπονο.Να πω ομως την αληθεια δεν θα με χαλαγε μια aDSL.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nevian (13 Δεκ. 2003 , 19:46)

 

Εγώ προτίμησα τη λύση πρόσβασης μέσω νέας γραμμής (που βάζει η Vivodi με τον ΟΤΕ) για ADSL...

 

 

Μία από τα ίδια. Ολα από τη Vivodi.

Ωστόσο ψήφισα την 1η επιλογή μια και είχα ISDN 128 πριν βάλω DSL. Την ISDN γραμμή την κράτησα για voice μόνο πλέον. (και μέχρι το Μάρτη για backup του DSL).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

ADSL me TELLAS...kai wireless LAN......tromero!...an kai se sxesh me to wireless lan T3 kai T1 pou exw sto college sth NY einai tipota....kai se sxesh me to cable sthn amerikh...pali tipota....alla mprosta sto isdn pou eixa polu kalhtero!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 years later...
Καλησπερα ..θα θελα αν μπορειτε να με βοηθησετε στο εξης προβλημα:εχω γραμμη pstn εβαλα το ρουτερ της γουιντ και στο διπλα δωματιο νεκρα απο σημα...καναμε διαφορες ρυθμησεις .....ματαια...πηρα το ρουτερ μοντεμ της netgeat 300n ακομα προβληματα λιγο καλυτερα ομως απο βιντεο πρεπει να μαι στον ιδιο χωρο και σημερα αγορασα εναν extender της tplink. ..συνεχιζεται προβλημα..μηπως δεν ευθυνονται τα ρουτερ και ειναι θεμα αργης γραμμης.;;εχει καποιος αντιμετωπησει ιδιο προβλημα;απο laptop καπως μπαινω απο συσκευες ομως smartphone παιζει πολυ καθυστερηση παιδια...ευχαριστω για το χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...