Jump to content

[Επίσημο] HTC S710 (Vox)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ, δε λέω, με καλυψες αλλα με απογόητευσες κιόλας... Διότι στα 450€ είναι και το N73 που δε το βλέπω να πάσχει απο τόσες "παιδικές" ασθένειες. Τέσπα, ευχαριστω για τον χρόνο σου και σου έχω μερικές επερωτήσεις:

Note:Το τηλ θα έχει, απ' ότι διαβάζω, wm6 std και όχι 5, το λέω μήπως μπερδεύτηκες.

 

2)Έστω αγοράζω επίσημη εισαγωγή απο ACE. Για να στέλνω SMS δε θα ανοίγω τον κανονικό mailer της συσκευής αλλά ιδιαίτερη εφαρμογή made by ACE? Δε μου αρέσει και τόσο...

4)Δεν υπάρχει έκδοση destinator για wm smartphones? Αυτό τι είναι:

http://www.destinatortechnologies.net/us/products/products/mobile_phones2/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 368
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμμμ, δε λέω, με καλυψες αλλα με απογόητευσες κιόλας... Διότι στα 450€ είναι και το N73 που δε το βλέπω να πάσχει απο τόσες "παιδικές" ασθένειες. Τέσπα, ευχαριστω για τον χρόνο σου και σου έχω μερικές επερωτήσεις:

Note:Το τηλ θα έχει, απ' ότι διαβάζω, wm6 std και όχι 5, το λέω μήπως μπερδεύτηκες.

 

2)Έστω αγοράζω επίσημη εισαγωγή απο ACE. Για να στέλνω SMS δε θα ανοίγω τον κανονικό mailer της συσκευής αλλά ιδιαίτερη εφαρμογή made by ACE? Δε μου αρέσει και τόσο...

4)Δεν υπάρχει έκδοση destinator για wm smartphones? Αυτό τι είναι:

http://www.destinatortechnologies.net/us/products/products/mobile_phones2/index.html

όχι δεν μπερδέυτηκα, ξέρω οτι θα έχει wm6. απλά από τα 2003 στα wm5 είχαμε αρκετές αλλαγές στις βασικές λειτουργίες του λειτουργικού, ενώ από τα από τα wm5 στα wm6 ναι μεν έχουμε αλλάγες αλλά όχι στα βασικά.

για τα μυνήματα θα χρησιμοποιείς την κανονική εφαρμογή των windows απλα το sms 160 μετατρέπει τα γράμματα σε κεφαλαία για να στέλνονται 160/sms.

σε συγκριση των δυο λειτουργικών δεν θα μπω, δεν είμαι και ο καταλληλοτερος, αφου έχω να πιάσω κάτι άλλο στα χέρια μου εκτός από windows πάνω από τρία χρόνια

τέλος για το destinator ούτε που είχα δει ότι έχει αναίβει τέτοιο προιόν στη σελίδα τους, οπότε δεν ξέρω τίποτα. μου κάνει εντύπωση που δεν έχω διαβάσει κάτι στα site του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σχημάτισα μια καλύτερη εικόνα τώρα.

Για το destinator τώρα, και μένα μου κάνει εντύπωση που δε το ξέρεις/ετε. Βασικά είχε κυκλλοφορήσει ως είδηση εδώ και κανα 6μηνο+ πως προβλέπεται έκδοση για smartphones και οι symbianάδες το περιμέναμε πως και πως. Τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο για windows smartphones... Γενικά άλλο αξιόπιστο gps πρόγραμμα με χάρτες αθήνας υπάρχει για wm6?

 

A,και κάτι άλλο. Τα wm6 είναι συμβατά με τα 5 σε θέμα εφαρμογών? Γενικά κυκολοφορύν εφαρμογές για smartphones με wm? Γιατι τις περισσότερες τις βλέπω να επικεντρώνονται σε PDAs...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σχημάτισα μια καλύτερη εικόνα τώρα.

Για το destinator τώρα, και μένα μου κάνει εντύπωση που δε το ξέρεις/ετε. Βασικά είχε κυκλλοφορήσει ως είδηση εδώ και κανα 6μηνο+ πως προβλέπεται έκδοση για smartphones και οι symbianάδες το περιμέναμε πως και πως. Τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο για windows smartphones... Γενικά άλλο αξιόπιστο gps πρόγραμμα με χάρτες αθήνας υπάρχει για wm6?

 

A,και κάτι άλλο. Τα wm6 είναι συμβατά με τα 5 σε θέμα εφαρμογών? Γενικά κυκολοφορύν εφαρμογές για smartphones με wm? Γιατι τις περισσότερες τις βλέπω να επικεντρώνονται σε PDAs...

με προβλημάτισες με το destinator και κοίταξα να βρώ κάτι περισσότερο για το αλλά δεν βρήκα κάτι. αν δεις στο site ανάλογα σε ποια χώρα μπεις έχει για windows ή για symbian. ούτε σε μαγαζιά τα είδα να πωλείται. δεν ξερω τι να πω. μαλλον θα ρωτήσω το zepellin στο ppc forum δούμε τι θα πει.

για εφαρμογές δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού τα wm6 βασίζονται στον πυρήνα των 5. μάλλον θα ήταν καλύτερο να λέγονται wm5 second edition . και στα ppc που έχουν κυκλοφορήσει πολλές ανεπίσημες rom δεν έχω ακούσει προβλήματα ασυμβατότητας των εφαρμογών.

άλλες εφαρμογές που υπάρχουν για win smartphones είναι οι γνωστές σου φαντάζομαι από τα symbian. το tomtom με τους αρχαίους χάρτες της ανατολικής ευρώπης, και το route66 για αθήνα

γενικά πάντως με τις εφαρμογές καλά τα λες. καμία σχέση με αυτές που κυκλοφορούν για ppc και symbian. είναι πολύ λιγότερες και αρκετά δυσεύρετες. εμένα πάντως μου αρκούν. μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο thread των εφαρμογών να πάρεις μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

wtf, υπάρχει route66 για wm smartphones?! Ωχ ναι!

http://www.66.com/route66/products.php?cid=GR&sec=4&ssec=0&prodid=3096

Εντάξει, μια βασική ανησυχία μου καλύφθηκε, το GPS μου δε θα πάει άχρηστο! :D Γενικά με ικανοποιεί το Mobile 7, το έχω συνηθίσει κιόλας.

(τωρα πες μου αν κυκλοφορεί "ελεύθερο"!)

 

Για το θέμα των εφαρμογών, η εμπειρία μου με το Symbian μου έδειξε ότι πέρα απο ένα δύο βασικά πράγματα ελάχιστες είναι οι πραγματικά χρήσιμες εφαρμογές σε καθημερινή βάση. Θα ρίξω μια ματιά το topic, ευχαριστώ για το link. Το βασικό είναι πάνω απ' όλα η σταθερότητα. Έχω πραγματικά σιχαθεί τα συνεχόμενα restarts και τα random auto-formats μια φορά το μήνα απο το SX1 μου... :ninja:

 

Κάτι ακόμα. Το WiFi των wm smartphones υποστηρίζει και ad hoc mode για ανταλλαγη αρχείων? Επίσης είδα ότι τα wm5 PDAs έχουν δυνατότητα στον explorer τουν να βλέπουν shared folders στο LAN που βρίσκονται, ισχύει και για τα smartphones το ίδιο?

 

 

Γενικά ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου και για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

wtf, υπάρχει route66 για wm smartphones?! Ωχ ναι!

http://www.66.com/route66/products.php?cid=GR&sec=4&ssec=0&prodid=3096

Εντάξει, μια βασική ανησυχία μου καλύφθηκε, το GPS μου δε θα πάει άχρηστο! :D Γενικά με ικανοποιεί το Mobile 7, το έχω συνηθίσει κιόλας.

(τωρα πες μου αν κυκλοφορεί "ελεύθερο"!)

 

Για το θέμα των εφαρμογών, η εμπειρία μου με το Symbian μου έδειξε ότι πέρα απο ένα δύο βασικά πράγματα ελάχιστες είναι οι πραγματικά χρήσιμες εφαρμογές σε καθημερινή βάση. Θα ρίξω μια ματιά το topic, ευχαριστώ για το link. Το βασικό είναι πάνω απ' όλα η σταθερότητα. Έχω πραγματικά σιχαθεί τα συνεχόμενα restarts και τα random auto-formats μια φορά το μήνα απο το SX1 μου... :ninja:

 

Κάτι ακόμα. Το WiFi των wm smartphones υποστηρίζει και ad hoc mode για ανταλλαγη αρχείων? Επίσης είδα ότι τα wm5 PDAs έχουν δυνατότητα στον explorer τουν να βλέπουν shared folders στο LAN που βρίσκονται, ισχύει και για τα smartphones το ίδιο?

 

 

Γενικά ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου και για τον χρόνο σου!

 

ναι κυκλοφορεί αλλά δε σου λέω που, μέχρι να καταλάβω ότι σε έπεισα να πάρεις wm κινητό:grin:

σοβαρά τώρα, μόλις πριν μερικές μέρες κατάφερα να το εγκαταστήσω αλλά δεν το έχω μελετήσει καθόλου. το περίεργο είναι (ενώ βρίσκει gps κτλ) οτι μου δείχνει κενή αρχική εικόνα. είμαι βέβαια εκτός κάλυψης του χάρτη του, αλλά δεν θα έπρεπε να μπορώ να δω κάτι ή να κάνω browse το χάρτη χωρίς gps?

 

αφού δεν είσαι τύπος των εκατοντάδων εφαρμογών τότε σίγουρα θα σε καλύψουν αυτές που κυκλοφορούν. δεν ξέρω και πολλά από symbian, αλλά πιστεύω οτι οι εφαρμογές που κυκλοφορουν για wm είναι ποιο "ποιοτηκές".

όσο για τη σταθερότητα του λειτουργικού, μόλις το μάθεις και δεν κάνεις "πατάτες", μετά δεν έχει κανένα πρόβλημα. (αυτό βέβαια μπορεί να σου πάρει λίγο χρόνο)

τέλος για το wifi θα σε απογοητέυσω λίγο. η λειτουργία του μέχρι τώρα στα smartphones ήταν κουτσουρεμένη σε σχέση με αυτή των ppc. υποστηρίζει μεν ad hoc αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για μεταφορά αρχείων, shared folders. ακόμα και ο best of the best resco explorer που μα είχε υποσχεθεί version με αυτή τη δυνατότητα, τελικά δεν τα κατάφερε λόγω περιορισμού του λειτουργικού, σε αντίθεση με αυτή των ppc. μόνη λύση με εγκατάσταση http server στο pc, αλλά εμένα προσωπικά δε μου κάνει.

στα wm6 δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι με το wifi, πάντως δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τραβάει πολύ στο συγκεκριμένο το σχέδιό του με το full QWERTY πληκτρολόγιο χωρίς ταυτόχρονα να θυσιάζεις την ευχρηστία του κλασικού εξωτερικού πληκτρολογίου. Σκέψου κιόλας τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και θα καταλάβεις γιατί μου έχει μπει τόσο στο μάτι! ;-)

 

Το συγκεκριμένο bug με το R66 όπου το ξεκινάς και ενω ανοίγει κανονικά δεν δείχνει το χάρτη το κάνει και η Symbian έκδοση. Δοκίμασε κατ' αρχάς να το ανοίξεις χωρίς GPS ώστε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να σε βγάζει σε άσχετες συντεταγμένες. Απο και και πέρα, στο Symbian όταν μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα μάλλον δεν είχε δει σωστα τον χάρτη. Επαληθευσε ότι είναι στο σωστό folder και τον βλέπεις απο τα options, όπως και το ότι το .prm του χάρτη δεν είναι "read-only". Ίσως postαρε και στο thread των S60, πρέπει να ξέρουν τι παίζει. (το Mobile7 δεν παίζει στο SX1 και γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω σίγουρα που είναι το κόλλημα. Πάντως το έχω δει και στις δυο εκδόσεις του Mobile7, για Symbian 7-8 και 9)

 

Χμμμμ, δε βλέπει τελικά shared folders δηλαδή απο τη μαμά του... Κρίμα και θα ήταν πολύ θεικό όταν θέλω να παίζω μουσική να μην ανοίγω pc και να παίζω ότι θέλω απο το κινητό. Τώρα κάτι μου λέει να πάω σε WM6 PDA-Phone αλλά δε το νομίζω λόγω κόστους.

Όσο για το θέμα browser, η εμπειρία του PocketIE είναι αξιοπρεπής? AJAX based σελίδες βλέπουμε? Το render γίνεται σε ικανοποιητικές ταχύτητες?

 

EDIT: SOS, ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ απορια!!! O media player του κινητού (ή αν υπάρχει κάποιος 3rd party που να αξίζει) βλέπει σωστά ελληνικά unicode tags στα mp3 και wma?? Ακούω μόνο ελληνικά και έχω "φτύσει αίμα" τόσα χρόνια να φτιάξω τα tags σε όλα μου τα κομμάτια...

 

Γενικά, αν το Vox έρθει μέχρι τον Απρίλη σε τιμή μέχρι 450€ μάλλον θα είμαι απο τους πρώτους αγοραστές του!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τραβάει πολύ στο συγκεκριμένο το σχέδιό του με το full QWERTY πληκτρολόγιο χωρίς ταυτόχρονα να θυσιάζεις την ευχρηστία του κλασικού εξωτερικού πληκτρολογίου. Σκέψου κιόλας τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και θα καταλάβεις γιατί μου έχει μπει τόσο στο μάτι! ;-)

 

Το συγκεκριμένο bug με το R66 όπου το ξεκινάς και ενω ανοίγει κανονικά δεν δείχνει το χάρτη το κάνει και η Symbian έκδοση. Δοκίμασε κατ' αρχάς να το ανοίξεις χωρίς GPS ώστε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να σε βγάζει σε άσχετες συντεταγμένες. Απο και και πέρα, στο Symbian όταν μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα μάλλον δεν είχε δει σωστα τον χάρτη. Επαληθευσε ότι είναι στο σωστό folder και τον βλέπεις απο τα options, όπως και το ότι το .prm του χάρτη δεν είναι "read-only". Ίσως postαρε και στο thread των S60, πρέπει να ξέρουν τι παίζει. (το Mobile7 δεν παίζει στο SX1 και γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω σίγουρα που είναι το κόλλημα. Πάντως το έχω δει και στις δυο εκδόσεις του Mobile7, για Symbian 7-8 και 9)

 

Χμμμμ, δε βλέπει τελικά shared folders δηλαδή απο τη μαμά του... Κρίμα και θα ήταν πολύ θεικό όταν θέλω να παίζω μουσική να μην ανοίγω pc και να παίζω ότι θέλω απο το κινητό. Τώρα κάτι μου λέει να πάω σε WM6 PDA-Phone αλλά δε το νομίζω λόγω κόστους.

Όσο για το θέμα browser, η εμπειρία του PocketIE είναι αξιοπρεπής? AJAX based σελίδες βλέπουμε? Το render γίνεται σε ικανοποιητικές ταχύτητες?

 

EDIT: SOS, ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ απορια!!! O media player του κινητού (ή αν υπάρχει κάποιος 3rd party που να αξίζει) βλέπει σωστά ελληνικά unicode tags στα mp3 και wma?? Ακούω μόνο ελληνικά και έχω "φτύσει αίμα" τόσα χρόνια να φτιάξω τα tags σε όλα μου τα κομμάτια...

 

Γενικά, αν το Vox έρθει μέχρι τον Απρίλη σε τιμή μέχρι 450€ μάλλον θα είμαι απο τους πρώτους αγοραστές του!

μωρέ μήπως να κάνεις λίγο οικονομία και να πας σε ppc phone edition? πολυ απαιτητικό σε βρίσκω. ακόμα και το 9100 σου πουλάω που θα σε καλύψει σε όλα και θα σου βγει και φτηνότερο από το vox.

ο ΙΕ λένε ότι στα wm6 θα είναι πολύ ταχύτερος, υπάρχει και ο opera οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα σε αυτό το θέμα.

media players υπάρχουν πολλοί και δεν θα έχεις πρόβλημα με τα ελληνικά. επείσης σου προτείνω να αφήσεις τα ελληνικά και να το γυρίσεις σε psy trance:D

 

edit: το πρόβλημα με το route66 λύθηκε. μάλλον δεν είχα σωστό χάρτη. βρήκα και το zoom in - zoom out με τα πλήκτα * & # και με δείχνει κανονικά!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ποτέ δεν τρελάθηκα με το concept του stylus, όσο ελκυστικό και να είναι με όλα αυτα που τα wm προσφέρουν. Αντίθετα αυτό το slide πληκτρολόγιο με έχει μαγέψει! :)

Χαίρομαι για τη λύση του προβλήματος με το R66, θα σε ξαναενοχλήσω εν καιρώ, κράτα τον installer! ;)

 

Αυτα, σε ευχαριστω και πάλι για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου! Καταυποχρεωμένος!

 

ΥΓ. Λες απο παραδοσιακό-έντεχνα να το γυρίσω σε psytrance?? Τωρα που το λες κάτσε να το ξανασκεφτώ! :-p

Link to comment
Share on other sites

http://attach.mobile01.com/attach/200702/mobile01-c6c3c78a35c0856f4846faaa05aa571c.jpg

 

http://attach.mobile01.com/attach/200702/mobile01-2f45004eb4dbdf1dddaeee87d265f143.jpg

 

http://attach.mobile01.com/attach/200702/mobile01-de0c7bcbe4c648b7db2b6bb1c4a5c033.jpg

 

Απλά πανέμορφο!

Το περιμένουμε!!!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποριών... συνέχεια!

 

1)Διαβάζω σε διάφορα reviews των wm smartphone ότι δεν υπάρχει τρόπος να κλείνεις τις εφαρμογές, ούτε και task manager για να το κάνεις χειροκίνητα. Ρωτώ λοιπόν, ότι ανοίγεις στο κινητό τρέχει συνεχώς στο background?! Υπάρχει εύχρηστος 3rd party task manager που να έχει τη δυνατότητα να κλείνεις manual εφαρμογές? Όταν λέω εύχρηστος εννοώ να μπορείς να μπαίνεις άμεσα σε αυτόν, όπως πχ στο symbian με παρατεταμένη πίεση του μενού. Δε θα μου άρεσε πχ να τον ψάχνω στο μενου...

 

2) Διαβάζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα copy paste. Ισχύει??

 

3) Απο screenshots βλέπω πως το ξυπνητήρι είναι ο ορισμός της λιτότητας. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσον αφενός λειτουργεί απρόσκοπτα με κλειστή τη συσκευή και αφ' εταίρου εάν 3rd party ξυπνητήρια μπορούν να λειτουργήσουν με κλειστή τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αποριών... συνέχεια!

 

1)Διαβάζω σε διάφορα reviews των wm smartphone ότι δεν υπάρχει τρόπος να κλείνεις τις εφαρμογές, ούτε και task manager για να το κάνεις χειροκίνητα. Ρωτώ λοιπόν, ότι ανοίγεις στο κινητό τρέχει συνεχώς στο background?! Υπάρχει εύχρηστος 3rd party task manager που να έχει τη δυνατότητα να κλείνεις manual εφαρμογές? Όταν λέω εύχρηστος εννοώ να μπορείς να μπαίνεις άμεσα σε αυτόν, όπως πχ στο symbian με παρατεταμένη πίεση του μενού. Δε θα μου άρεσε πχ να τον ψάχνω στο μενου...

 

2) Διαβάζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα copy paste. Ισχύει??

 

3) Απο screenshots βλέπω πως το ξυπνητήρι είναι ο ορισμός της λιτότητας. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσον αφενός λειτουργεί απρόσκοπτα με κλειστή τη συσκευή και αφ' εταίρου εάν 3rd party ξυπνητήρια μπορούν να λειτουργήσουν με κλειστή τη συσκευή.

 

1. Πράγματι δε γίνεται να τις κλείνεις τις εφαρμογές, εκτός αν οι ίδιες έχουν δυνατότητα exit, ελάχιστες είναι όμως αυτές. Μπορείς να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα xbar και να έχεις εναν πολύ καλό και ελαφρύ task manager.

 

2. Με το ίδιο πρόγραμμα ή κάποιο άλλο θα έχεις αυτή τη δυνατότητα.

 

3. Δε χτυπάει το ξυπνητήρι με κλειστή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

2. Δηλαδή copy paste μόνο στο ίδιο το πρόγραμμα και μόνο αν το πρόγραμμα μου δίνει τη δυνατότητα? Ξεχνάω δηλαδή το μολυβάκι του symbian με τις universal δυνατότητες copy paste?

 

3. Πες μου οτι κάνεις λάθος, πες μου ότι κάνεις λάθος... Χτυπάει έστω σε flight mode? Γιατι αν έχω πρόβλημα εδω απομακρύνομαι πολύ απο τα wm smartphones...

Link to comment
Share on other sites

2. Δηλαδή copy paste μόνο στο ίδιο το πρόγραμμα και μόνο αν το πρόγραμμα μου δίνει τη δυνατότητα? Ξεχνάω δηλαδή το μολυβάκι του symbian με τις universal δυνατότητες copy paste?

 

3. Πες μου οτι κάνεις λάθος, πες μου ότι κάνεις λάθος... Χτυπάει έστω σε flight mode? Γιατι αν έχω πρόβλημα εδω απομακρύνομαι πολύ απο τα wm smartphones...

 

2. Το free Vito CopyPaste είναι μια καλή λύση επίσης.

Μόνο του δεν έχει αυτή τη δυνατότητα, δεν ξέρω αν έχει προστεθεί στα WM6.

 

3. Στο 8310 δεν χτυπούσε κλειστό. Σε flight mode φυσικά χτυπάει.

Είναι λογικό αν το σκεφτείς άλλωστε. Αν είναι κλειστό πρέπει να φορτώσει ολόκληρο λειτουργικό για να χτυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

2. Δηλαδή copy paste μόνο στο ίδιο το πρόγραμμα και μόνο αν το πρόγραμμα μου δίνει τη δυνατότητα? Ξεχνάω δηλαδή το μολυβάκι του symbian με τις universal δυνατότητες copy paste?

 

3. Πες μου οτι κάνεις λάθος, πες μου ότι κάνεις λάθος... Χτυπάει έστω σε flight mode? Γιατι αν έχω πρόβλημα εδω απομακρύνομαι πολύ απο τα wm smartphones...

κάτσε που πας. μείνε λίγο ακόμα....;)

2. ο johner με " ίδιο πρόγραμμα" εννοεί το xbar, πού εκτός από task manager έχει και δυνατότητες copy paste

http://xetranet.free.fr/xbar2/?lang=eng&project=xBar%202

εκτός από αυτό υπάρχει και το vito copy paste

http://www.vitotechnology.com/en/products/copypaste.html

 

3. κανένα smartphone όταν είναι κλειστό δεν παίζει ξυπνητήρι. αλλά όπως είπες και συ, υπάρχει και το flight mode που πάιζει μια χαρά και η κατανάλωση σε ενέργεια είναι ελάχιστη. φυσικά υπάρχουν και third party εφαρμογές αλλά και αυτές παίζουν μόνο με ανοιχτό το κινητό

 

johner fast as usual!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ, κάτι κάνετε εσείς οι δύο και διατηρείτε τον "ερωτά" μου με το Vox ακέραιο! :)

 

2. Με πείσατε, έχει copy paste!

3. Άντε, με βαριά καρδιά το αποδέχομαι, ξυπνητήρι έστω με flight mode. Πάντως στα Symbian το build in ξυπνητήρι παίζει με κλειστή συσκευή. Όταν βέβαια πάει να χτυπήσει τότε πρώτα bootάρει το λειτουργικό και μετά βαράει το ξυπνητήρι. Για 3rd party και εκεί το ίδιο είναι, μόνο με ανοιχτό το κινητό.

 

Προσθέτω και μερικά ακόμα:

4. Το κινητό λειτουργεί σαν mass storage device και card reader με απλό miniUSB καλώδιο?

5. Υπάρχουν αντάπτορες miniUSB->3,5mm jack στην ελληνική αγορά και σε λογική τιμή?

6. Τα htc έρχονται με miniUSB ακουστικά/handsfree στη συσκευασία?

7. Φέρνουν HTC smartphones τα vodafone shops? Κάτι λίγα έχω δει να έχουν. Το λέω γιατί έχω και μια επιδότηση κανά 100άρικο...

8. Ποιος έχει την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και που βρίσκεται αυτή? Η ACE? Είναι αξιόπιστη? Αρκετα σημαντικό και το συγκεκριμένο, το SX1 έχει κλείσει διψήφιο αριθμό επισκέψεων στο service...

9. Ιδιαίτερα προς johner γιατί θυμάμαι πως είχε Symbian. Πως σου φαίνονται γενικά τα wm smartphones ως προς το Symbian? Τα προτιμάς, σε εκνευρίζουν, σε ευχαριστούν?

10. Οι αναφορές έρχονται σαν κανονικό μήνυμα η σε ειδικό μενού?

 

Γενικά, αυτό το τηλέφωνο νιώθω γενικώς πως κάτι του λείπει ώστε να με αποτρέψει απο το να το αγοράσω με κλειστά μάτια την πρώτη μέρα. Κάποιο μικρό feature που μου αρέσει δεν υπάρχει, τα wm ίσως είναι λίγο "κάπως", είναι λίγο βαρυ, 140gr, δεν έχει 3G, η κάμερα δεν είναι ότι καλύτερο, δεν έχει flash για να το κάνω φακό, δεν έχει ράδιο...

Όταν όμως το βλέπω σε video να ανοίγει πλαγίως είναι σαν να μου κλείνει το μάτι και να μου λέει "έλα, θα περάσουμε καλά"! Ρε γαμώτο, να μη μπορώ να του αντισταθώ...!

 

ΥΓ. Μάζεψα ήδη τα πρώτα 200€! :)

Link to comment
Share on other sites

4. Nαι, με το πρόγραμμα wm5torage.

5. Σε μαγαζί δεν ξέρω αν θα βρείς, αλλά σε e-shops υπάρχουν.

6. Yeap.

7. Λίγα μόνο, όσα είναι Branded.

8. Η ΑCE Hellas είναι, αλλά είναι γνωστή για την αναξιοπιστία της. Γενικά πολύ κακό service, αν και δείχνει να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση τελευταία.

9. Αν ήταν να διαλέξω, θα έπαιρνα WM Smartphone, αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Τo vox έχει καταπληκτικό contacts, qwerty, landscape browsing, πολύ καλή today screen με πολλές δυνατότητες customization.

10. Oι αναφορές έρχονται σαν μήνυμα.

 

 

Γενικά το Vox είναι μοναδικό smartphone αυτή τη στιγμή. Εγώ δεν ξέρω αν θα το αγόραζα γιατί είμαι PPC fan, πάντως είναι πολύ καλή επιλογή σύμφωνα με όσα ξέρουμε.

Δες και αυτό το video, αν δεν το έχει κάνει ήδη!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Κι άλλα εμπόδια, σπαστικές αναφορές σαν μηνυμα (old nokia style), πιθανώς να μη το φέρει η voda οπότε +100€...

 

Αλλά είδες, και ο τύπος το Vox γουσταρέ! Αχ αχ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Κι άλλα εμπόδια, σπαστικές αναφορές σαν μηνυμα (old nokia style), πιθανώς να μη το φέρει η voda οπότε +100€...

 

Αλλά είδες, και ο τύπος το Vox γουσταρέ! Αχ αχ...

Mπορείς να το πάρεις από εξωτερικό και να γλιτώσεις ίσως και παραπάνω από 100 euros.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε θα έχω non unicode ελληνικά μηνύματα και εγγύηση απο την ACE...

(ε?)

εγγύηση θα έχεις κανονικά από την ace hellas. αυτό ισχύει από τότε που τα κινητά της εταιρείας κυκλοφορούν ως htc και όχι ως qtek κτλ.

δεν μπορείς όμως να βάλεις τη rom της ace με τους 160/sms. επείσης δεν ξέρω τι γίνεται με το qwerty αν το πάρεις από εξωτερικό.

@johner

λες να δουλευει το AEK στα smartphones για το qwerty???

 

edit: απαντάω μόνος μου στη σελίδα του λέει το εξής:

You may also try to run AEKMap on following platforms:

MS Windows Mobile 2003SE Smartphone

MS Windows Mobile 2005 Smartphone

All other devices based on MS WindowsCE version 3.0 and above with ARM-compatible CPU. Please note that certain utilities in AEKMap distribution currently requires aygshel.dll library.

http://ae.inc.ru/aekmap.php

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει o psybill είναι.

Αρκεί το aekmap να υποστηρίζει WM6.

Πάντως τα smartphones έρχονται με ενσωματωμένα ελληνικά, oπότε ίσως να μη χρειάζεται τίποτα και να δουλεύει by default τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ ρίσκο να κάνω μια τέτοια κίνηση πρώτος πρώτος, και πιθανώς να καταλήξω με μια συσκυή των 400€ που στέλνει SMS με 70 χαρακτήρες... Επίσης για το keyboard remapping, αυτό το πρόγραμμα μου φαίνεται ψιλό-obsolete, έχει να γίνει update 6 μήνες. Δε θα ήθελα να είμαι στο έλεος του κάθε ανεξάρτητου προγραμματιστή...

 

Γενικά, αν στο Ελλάdα πάει μέχρι τα 450€ θα το αγοράσω, παραπάνω με τίποτα. Καλύτερα μετά να πάω σε κανένα N73 (no wifi, μπλιάχ) ή και να μη πάρω καθόλου τηλέφωνο, το SX1 αντέχει ακόμα (έστω και με 1 τυχαίο format το μήνα...).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι πολύ ρίσκο να κάνω μια τέτοια κίνηση πρώτος πρώτος, και πιθανώς να καταλήξω με μια συσκυή των 400€ που στέλνει SMS με 70 χαρακτήρες... Επίσης για το keyboard remapping, αυτό το πρόγραμμα μου φαίνεται ψιλό-obsolete, έχει να γίνει update 6 μήνες. Δε θα ήθελα να είμαι στο έλεος του κάθε ανεξάρτητου προγραμματιστή...

 

Γενικά, αν στο Ελλάdα πάει μέχρι τα 450€ θα το αγοράσω, παραπάνω με τίποτα. Καλύτερα μετά να πάω σε κανένα N73 (no wifi, μπλιάχ) ή και να μη πάρω καθόλου τηλέφωνο, το SX1 αντέχει ακόμα (έστω και με 1 τυχαίο format το μήνα...).

Όπως έγραψα και παραπάνω το πιο λογικό είναι να έχει ελληνικά στο keyboard, αλλά το πρόβλημα θα είναι οτι θα στέλνει μόνο 70 chars.

Αυτό το πρόβλημα θα υπάρχει και αν στείλεις μήνυμα με το αλφαριθμητικό. Υπάρχει πρόγραμμα που σου επιτρέπει αποστολή 160chars, αλλά δε θα έχεις T9.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να πουλιέται € 399 στο Expansys. Προς το παρόν υπάρχει σε ξένα sites (Αγγλικό κλπ) ενώ στο Ελληνικό είναι pre-order. Η ace ούτε σαν ανακοίνωση στο site της δεν το έχει :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...