Jump to content

προβλημα..και τωρα τι γινεται?


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.σημερα σαν μια καθημερινη μερα ανοιξα το πρωι τον υπολογιστη μπηκα στο ιντερνετ κανονικα και ανοιξα τα πρωτα μου εμαιλ.παω να απαντησω και το πληκτρολογιο δεν δουλευε,το βγαζω απο την θυρα ps/2 το ξαναβαζω και παλι τιποτα.κατεβηκα στην πολη και πηρα ενα αλλο πληκτρολογιο και παλι δεν δουλευε.αποφασισα να κανω μια επανεκκινηση και "τσακ" εμφανισε keyboard error.το εβαλα παλι,εβαλα το παλιο..και το προβλημα παρεμεινε.τι γινεται σε αυτην την περιπτωση..?

εψαξα ολη την αγορα να βρω ενα καλωδιο ps/2 σε usb μηπως και μπορουσα να το ξεκινησω απο εκει αλλα ματαιο δεν βρηκα τιποτα και οσους ρωτησα μου ειπαν οτι δεν θα βρω.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σημερα σαν μια καθημερινη μερα ανοιξα το πρωι τον υπολογιστη μπηκα στο ιντερνετ κανονικα και ανοιξα τα πρωτα μου εμαιλ.παω να απαντησω και το πληκτρολογιο δεν δουλευε,το βγαζω απο την θυρα ps/2 το ξαναβαζω και παλι τιποτα.κατεβηκα στην πολη και πηρα ενα αλλο πληκτρολογιο και παλι δεν δουλευε.αποφασισα να κανω μια επανεκκινηση και "τσακ" εμφανισε keyboard error.το εβαλα παλι,εβαλα το παλιο..και το προβλημα παρεμεινε.τι γινεται σε αυτην την περιπτωση..?

εψαξα ολη την αγορα να βρω ενα καλωδιο ps/2 σε usb μηπως και μπορουσα να το ξεκινησω απο εκει αλλα ματαιο δεν βρηκα τιποτα και οσους ρωτησα μου ειπαν οτι δεν θα βρω.:(

Γιατί δεν παίρνεις άλλο πληκτρολόγιο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

To καινούργιο πληκτρολόγιο ήταν και αυτό σε ps/2; Γιατί δεν πήρες USB, ώστε να μπορείς να το συνδέσεις εκεί, μιας και μάλλον έχει πρόβλημα η θύρα PS/2. Δεν έχεις αλλη PS/2 ώστε να δοκιμάσεις και σ'αυτήν;
Link to comment
Share on other sites

Και usb να βαλω το θεμα ειναι οτι ειναι ρυθμισμενο το bios να βλεπει πληκτρολογιο απο την θυρα ps/2.Σκοπος που ανοιξα αυτο το θεμα ειναι να βοηθηθω.

επισης αν αγορασω καινουργια μητρικη γινεται να βαλω τις sdram μνημες που εχω η αυτο ειναι αδυνατο.εεχω 2 μνημες 1 γιγα και μονο αυτα τα 2 κοστιζουν 350 ευρο,για να μην τις πεταξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τις παλιότερες μητρικές όντως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις usb πληκτρολόγιο στο BIOS ας πούμε. Πρέπει να εκκινήσει το λειτουργικό για να το δει. Αν έχεις τέτοια μητρική και χάλασε η θύρα PS/2 τότε η μόνη λύση είναι να ψάξεις μήπως βρεις καμία μεταχειρισμένη. Διαφορετικά, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι.η μητρικη μου ειναι 6χρονων και τωρα παει στα σκουπιδια.

τωρα τι μπορω να κρατησω απο το παλιο μηχανημα.τις μνημες(sdram 166mhz) θα μπορεσει να τις δει μια καινουργια μητρικη η θα χρειαστει να τις κρατησω για ενθυμιο.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xexe !!:) mallon gia enthimio !!einai arketa palia h mhtrikh sou!! ektos kai vreis kapoia metaxeirismenh mhtrikh pio palia !! alla kata thn gnomh mou pare mia kainouria!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω..αλλα για να μην πεταξω ολο τον πυργο θελω να κρατησω οτι χρησιμευει και ερωτω για 3η φορα τις μνημες(sdram 166mhz) θα μπορεσει να τις δει μια καινουργια μητρικη η θα φανε και αυτες πεταμα.?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω..αλλα για να μην πεταξω ολο τον πυργο θελω να κρατησω οτι χρησιμευει και ερωτω για 3η φορα τις μνημες(sdram 166mhz) θα μπορεσει να τις δει μια καινουργια μητρικη η θα φανε και αυτες πεταμα.?

Εξαρταται απο την μητρικη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την μητρικη.

Ωραια καλυφθηκα με τις απαντησεις σας.Ευχαριστω πολυ :)

Το παρων θεμα μπορει να κλειδωθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εψαξα ολη την αγορα να βρω ενα καλωδιο ps/2 σε usb μηπως και μπορουσα να το ξεκινησω απο εκει αλλα ματαιο δεν βρηκα τιποτα και οσους ρωτησα μου ειπαν οτι δεν θα βρω.:(

 

RAVER κάτι τέτοιο δεν θες;

 

Το παραγγέλνεις και είσαι ΟΚ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

RAVER κάτι τέτοιο δεν θες;

 

Το παραγγέλνεις και είσαι ΟΚ.

Έχει μία μητρική της οποίας η θύρα PS/2 για το πληκτρολόγιο κάηκε και επιπλέον δεν μπορεί να δει USB πληκτρολόγιο αν δεν εκκινήσει το λειτουργικό (δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει δηλαδή για να δει το BIOS). Όπως το βλέπω μάλλον το να συνδέσεις στο εξάρτημα που λες, πληκτρολόγιο και ποντίκι PS/2, είναι το ίδιο με το να βάλεις USB πληκτρολόγιο και ποντίκι.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως δε διάβασες τι έγραψε, pcman.

...... ήταν μια ώρα δύσκολη...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...