Jump to content

Power plate


gatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε γιατί πας κ κάνεις? Απλή απορία!

Dioti ekeini tin periodo eixa problima me to gonato mou (tenontitida) k parallila me tis fisiotherapeies ekana endinamwsi tetrakefalou afou o giatros mou eixe apagorepsei na kanw barh (oute kan isometrika).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως για άτομα που έχουν κάποια προβλήματα τα οποία δεν τους επιτρέπουν να κάνουν κανονική γυμναστική είναι αποτελεσματικό.

Για μας τους υπόλοιπους τίποτα δεν συγκρίνεται με την προπόνηση με βάρη σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

το power plate μηπως δινει τα ιδια αποτελεσματα σε λιγοτερο χρονο?γιατι power plate αντε να κανεις 15-20..οποτε μετα μπορεις να 'ξοδεψεις' το χρονο σου σε αεροβια κτλ..ρωταω..γιατι σκεφτομαι να παω..και ο χρονος με κηνυγαει αυτο το διαστημα..οποτε οσο πιο γρηγορα 'ξεμπερδευω΄απ αυτο τοσο το καλυτερο..!φυσικα και ειναι πιο ρεαλιστικο να κανεις τα βαρη σου για καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα κτλ..αλλα να σε τετοιες περιπτωσεις ισως χρειαζεται :p
Link to comment
Share on other sites

O φυσιοθεραπευτής μου που έχει και powerplate στο γυμναστηριο, που έχει μέσα το φυσιοθεραπευτήριο, μου τόνισε ότι το powerplate μπορεί να αποβεί καταστροφικό στα γόνατα ή σε άτομα που έχουν πρόβλημα με τη μέση τους. Γι αυτό πρέπει να συμβουλέυεται κανείς καλό γυμναστή ή/και ορθοπεδικό πριν κάνει...

 

Αλλά γενικά είναι πολυ καλή εκγύμναση μου είπε.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
O φυσιοθεραπευτής μου που έχει και powerplate στο γυμναστηριο, που έχει μέσα το φυσιοθεραπευτήριο, μου τόνισε ότι το powerplate μπορεί να αποβεί καταστροφικό στα γόνατα ή σε άτομα που έχουν πρόβλημα με τη μέση τους. Γι αυτό πρέπει να συμβουλέυεται κανείς καλό γυμναστή ή/και ορθοπεδικό πριν κάνει...

 

Αλλά γενικά είναι πολυ καλή εκγύμναση μου είπε.

Εμένα και γυμναστής και γιατρός μου συνέστησαν να μην κάνω ποτέ Power Plate. Θα αντιμετωπίσω αργότερα προβλήματα στο σώμα μου. Ή που θα χτυπήσει στα γόνατα, ή στην σπονδυλική στήλη, ή παντού. Στο εξωτερικό έχει καταργηθεί σε πολλές χώρες. Πηγαίνω για χρόνια καθημερινά γυμναστήριο και μόνο αυτό παραδέχομαι ότι κάνει δουλειά σωστή και μακροχρόνια χωρίς προβλήματα.

Το Power Plate μπορεί να φέρνει αποτελέσματα, αλλά ποιός ρισκάρει την υγεία του μακροχρόνια; :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και γυμναστής και γιατρός μου συνέστησαν να μην κάνω ποτέ Power Plate. Θα αντιμετωπίσω αργότερα προβλήματα στο σώμα μου. Ή που θα χτυπήσει στα γόνατα, ή στην σπονδυλική στήλη, ή παντού. Στο εξωτερικό έχει καταργηθεί σε πολλές χώρες. Πηγαίνω για χρόνια καθημερινά γυμναστήριο και μόνο αυτό παραδέχομαι ότι κάνει δουλειά σωστή και μακροχρόνια χωρίς προβλήματα.

Το Power Plate μπορεί να φέρνει αποτελέσματα, αλλά ποιός ρισκάρει την υγεία του μακροχρόνια; :worry::worry:

Εγω απο αυτα που γραφετε καταλαβα οτι καθε γιατρος και αλλη αποψη ,καθε γυμναστης και αλλη γνωμη.

Μετα αναλογως ποσο καλα του εχει κατσει του καθενος στο ματι το power plate το θαβει ή το προτινει.

@skipskou πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ασκησεις στο γυμναστηριο που αν τις κανεις λαθος σε στελνουν αδιαβαστο;

 

Εγω οταν εκανα power plate με επιαναν μετα απο εξω κατι αλλες γκομενιτσες που εκαναν και αυτες και με ρωταγαν πονας πουθενα και τετοια,και ελεγα οχι εσυ;

Και επερνα την απαντηση ουτε εγω ποναω αλλα εχω ακουσει .....(μονο για θανατους δεν μου ειπαν)Απο εκει και περα το αφησα στους Mythbusters να βρουν τι ειναι αληθεια.

 

Απο προσωπικη μου εμπειρια το power plate ειναι για να αδυνατισεις και να σφιξεις(μαζι με λιγο διαδρομο),δεν κανει μπρατσα και τετοια,αλλα αν εχεις κανει το χειμωνα γυμναστηριο ειναι μια χαρα το καλοκαιρι που βαριεσαι να κανεις ενα τεταρτακι power και να διατηρησε.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παίδες η αγορά power plate αξίζει; Πόσο περίπου κοστίζει αυτο; Γνωρίζει κανείς;
Και τα βρίσκω τόσο χαρούμενα, μα και τόσο θλιμμένα... Τα όνειρα, στα οποία πεθαίνω, είναι τα καλύτερα που είχα ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το power plate δεν αντικαθιστα ουτε την προπονηση με βαρη αλλα και ουτε την αεροβια ..

εκανα για 2 μηνες απριλιο -μαιο 08 και σε συνδυασμο με βαρη αλλα και προπονηση Brazilian jiu jitsu ειδα μεγαλη διαφορα στα ποδια και σε κοιλιακους.

 

προσωπικα ειδικα στα ποδια η διαφορα ηταν μεγαλη..

φυσικα εχει και αντεενδειξεις οι οποιες αναφερθηκαν πιο πανω.

αλλα προσωπικα δεν ειχα προβλημα.

μετα τον φεβρουαριο θα το ξαναρχισω.

Σε ατομα που ειναι στα κιλα τους (κιλα-υψος) φερνει καλα αποτελεσματα οσον αφορα την γραμωση !

 

κατι τελευταιο , ειναι αδυνατο να γυμνασει πλατη με το power plate.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η αγορά power plate αξίζει; Πόσο περίπου κοστίζει αυτο; Γνωρίζει κανείς;

 

http://www.ricardo.gr/accdb/viewitem.asp?AuctionNr=556087274

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι τυπου power plate και αν δεν ειναι με μοτερ και ειναι απλα παλινδρομικο τοτε δεν κανει δουλεια ..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

τυπου power plate ειναι το power vibro

ειχα δει ενα στο macro το οποιο η κινηση που εκανα ηταν σαν το στεπ αλλα με μοτερ , αυτο δεν κανει δουλεια .

 

για να κανει δουλεια θα πρεπει να εχει 2 μοτερ .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

μπα, απο οτι μιλησα, αυτο κανει πολυ καλη δουλεια, δε ξερω ποσα μοτερ εχει αλλα στο μαγαζι που το ειδα με 1250 μου ειπαν τα καλυτερα . και ογυμναστης μου ειπε τα καλυτερα. τι να πω. μαλον ολα την ιδια δουλεια κανουν . και μαλον διαφημιστηκα κολπα εινα ι τα περι διαφορετικοτητας για να παρεις και καλα το γνησιο. που τρελενομαι οταν ακουω περι γνησιοτητας ενος προιοντος . ποια εινια η γνησια μπανανα? τ ο γνησιο νερο? τ ο γνησιο ποτηρι? πιατο? αυτοκινητο?

μαλον θα το χτυπησω στα 100ε πληστηριασμο και οτι γινει. μεχρι ποσα να παω?

Link to comment
Share on other sites

σαν την πραγματικη γυμναστικη τιποτα,αυτες οι ευκολιες μας φαγανε μαζι με τις πρωτεινες.

για την μεση καλο ειναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και γυμναστής και γιατρός μου συνέστησαν να μην κάνω ποτέ Power Plate. Θα αντιμετωπίσω αργότερα προβλήματα στο σώμα μου. Ή που θα χτυπήσει στα γόνατα, ή στην σπονδυλική στήλη, ή παντού. Στο εξωτερικό έχει καταργηθεί σε πολλές χώρες. Πηγαίνω για χρόνια καθημερινά γυμναστήριο και μόνο αυτό παραδέχομαι ότι κάνει δουλειά σωστή και μακροχρόνια χωρίς προβλήματα.

Το Power Plate μπορεί να φέρνει αποτελέσματα, αλλά ποιός ρισκάρει την υγεία του μακροχρόνια; :worry::worry:

 

Ενημερωτικά το power plate γυμνάζει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό μυών του σώματος (αν θυμάμαι καλά κάπου το 85%) σε αντίθεση με την απλή κλασική γυμναστική όπου το ποσοστό είναι κάπου στο 55% με 60% με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένος κίνδυνος τραυματισμών όπως πόνοι στα γόνατα και άλλα..Γνωστές μου που έχουν κάνει κατά περιόδους power plate παρατήρησαν ότι όσο έκαναν είχαν πολύ καλή γράμμωση αλλά αν σταμάταγαν τα αποτελέσματα διαρκούσαν το πολύ 1 με 1.5 μήνα δλδ επέστρεφαν στα ίδια πριν κάνουν οτιδήποτε...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το power plate γυμνάζει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό μυών του σώματος (αν θυμάμαι καλά κάπου το 85%) σε αντίθεση με την απλή κλασική γυμναστική όπου το ποσοστό είναι κάπου στο 55% με 60% με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένος κίνδυνος τραυματισμών όπως πόνοι στα γόνατα και άλλα..Γνωστές μου που έχουν κάνει κατά περιόδους power plate παρατήρησαν ότι όσο έκαναν είχαν πολύ καλή γράμμωση αλλά αν σταμάταγαν τα αποτελέσματα διαρκούσαν το πολύ 1 με 1.5 μήνα δλδ επέστρεφαν στα ίδια πριν κάνουν οτιδήποτε...

 

παντα ετσι δεν γινεται ?οτι αφηνεις σε αφηνει ..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ego pantos agorasa to power plate meso http://www.ricardo.gr me molis 100 euro se plistiriasmo!

 

100 ευρώ για power plate?!? Θα σου συνιστούσα να προσέξεις πάρα πολύ πως θα το χρησιμοποιήσεις....Από όσο ξέρω τα καλά μηχανήματα power plate δεν κανουν 100 ευρώ

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ για power plate?!? Θα σου συνιστούσα να προσέξεις πάρα πολύ πως θα το χρησιμοποιήσεις....Από όσο ξέρω τα καλά μηχανήματα power plate δεν κανουν 100 ευρώ

 

1250 κοστιζει, το βρηκα 1250 σε καταστηματα.

αλλα το ειχαν σε δημοπρασια με 100 ευρω ξεκινημα και την πρωτη φορα το χτυπησα αλλα τελικα το πηρε αλλος με 770. τωρα ομως το ξαναεβαλαν και ημουν τυχερος και δε το χτυπησε κανεις με συνεπεια να το παρω εγω.

σιγα την τεχνολογια που εχει ενα power plate! ειναι πολυ απλο στην κατασκευη οποτε θεωρω και πολλα τα χιλ που ακουω! απλα τα πουλανε ακριβα λογω της ζητησης μαλον

Link to comment
Share on other sites

Έμεινε στα 100ε και δεκτήκανε να στο δώσουν για τέτοια τιμή? Δε νομίζω φίλε μου, μήπως δεν είναι αυθεντικό powerplate?

 

γιατι να μη δεχτουν? ας μη το εβαζαν στη δημοπρασια!

δημοπρασια αυτο θα πει. οποιος δωσει τα περισσοτερα, το παιρνει.

και μαλιστα τωρα το ξαναβαλανε 100 ευρω αλλα τωρα το χτυπησανε150 νομιζω. θα το ξαναχτυπησω αν το αφησουν φτηνα. θα το πουλησω στο ebay μετα!:D:rolleyes:;)

τι ενοεις "αυθεντικο"?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια με εστειλαν για δοκιμαστικο power plate σε ενα γυμναστηριο που ειχε αυτο..

http://www.apothema.gr/Product/5-1-540-12194/Alpine/VX-400.html

κανει δουλεια?να συνεχισω εκει η να προτιμησω το κανονικο power plate?τι διαφορες εχει?(εκτος απο την τιμη)..

Link to comment
Share on other sites

παιδια με εστειλαν για δοκιμαστικο power plate σε ενα γυμναστηριο που ειχε αυτο..

http://www.apothema.gr/Product/5-1-540-12194/Alpine/VX-400.html

κανει δουλεια?να συνεχισω εκει η να προτιμησω το κανονικο power plate?τι διαφορες εχει?(εκτος απο την τιμη)..

 

και γιατι δε το αγοραζεις; 2310 359258 αυτοι φερνουν power plate στην Ελλαδα και με πολυ λιγα λεφτα.

γιατι να δινεις στο γυμναστηριο καθε μηνα τοσα λεφτα οταν με λιγα λεφτα αγοραζεις το δικο σου;

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα οτι ειναι 'μιμησεις' για να χτυπησουν το power plate και δεν ξερω οσον αφορα τον τροπο που γυμναζουν αν ειναι ιδιο...παντως το power plate σιγουρα σου κανει μεγαλυτερη εντυπωση..δε νομιζω να ειναι τοσο φτηνα..
Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι σου εχεις το γνησιο τηλεφωνο ή το γνησιο αμαξι ή το γνησιο ποτηρι απο γυαλι ;

ολες οι πλατφορμες την ιδια κινηση κανουν δεν ειναι καποια ιδιαιτερη επιτυχια. ειναι τουλαχιστον κουτο να αγορασει κανεις τ ο λεγομενο γνησιο. απλα η πρωτη εταιρεια που το εφτιαξε ειναι. οποτε θα σου συνιστουσα ναμ ιλησεις μαζι τους καθως πουλανε σε πολυ καλες τιμες.

πηγαινε και στο ricardo.gr να δεις ταμ οντελα τους και να δεις και εναν διαδρομο που τον εβγαλαν σε πληστηριασμο απο 1 ευρω. Ορθωσις λεγεται η εταιρεια και εχουν 3 power plate

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...