Jump to content

Τι τζάκι να επιλέξω;


frotri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πω πω μάλλον θα έχω πρόβλημα τώρα γιατί το δωμάτιο είναι τετράγωνο, το τζάκι θα πάει στη γωνία και ο χώρος δίπλα είναι ο μόνος κενός για να μπεί τηλεόραση...και δεν θα είναι πρόσωπο θα είναι γωνιακό οπότε θα είναι κάπως γυρτό προς την tv.
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι στην περιοχη του Γερακα αλλα δεν σε πειραζει αυτο,αυτος θα ερθει σε εσενα!Το τζακι που εχω καιει 5 χρονια καθε μερα ολο το χειμωνα και εχει τυχει και καποιας οχι και τοσο καλης μεταχειρησεις απο καποιους που πεταγανε τα κουτσουρα σαν τριποντα ,παρολα αυτα ουτε αμιχη!

 

Αν και μετα απο τοσα χρονια δυσκολο να βρω τη πληροφορια, μηπως μπορω να μαθω κι εγω για τον παραπανω μαστορα? Η αν δεν το δει η victoria, καποιος που θα το ειχε μαθει ας στειλει ενα pm. Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σε τζάκι με πυρότουβλο μπορώ να συνδέσω το καλοριφερ? Μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα ενεργειακά :D και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο μπορώ :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ειχα τζακι με πυροτουβλο κι το μετετρεψα σε ενεργειακο.

 

για δώσε λίγες πληροφορίες για το πως έγινε!!!

με ενδιαφέρει και εμένα

Link to comment
Share on other sites

για δώσε λίγες πληροφορίες για το πως έγινε!!!

με ενδιαφέρει και εμένα

 

μπαινει κασετα μετατροπης και βγαινει το ταπερ και φτιαχνεται η καμιναδα. τοχω κανει και εγω. πολυ ζεστη .

Link to comment
Share on other sites

μπαινει κασετα μετατροπης και βγαινει το ταπερ και φτιαχνεται η καμιναδα. τοχω κανει και εγω. πολυ ζεστη .

 

αδειασαμε ολο το τζακι απο μεσα.βγαλαμε το πυροτουβλα πισω δεξια αριστερα.φιαξαμε κανονικο θαλαμο.το μονωσαμε με πετροβαμβακα ειδικο για τζακια.κι πισω απο την κασετα βαλαμε χεραμοβαμβακα.βγαλαμε μια περσιδα πανω στη φουσκα.κανενα μερεμετι απο εξω.ολα απο μεσα.το κενω που ειχε η κασετα με το παλιο το τζακι το κλεισαμε με σιδερο βαμενο

Link to comment
Share on other sites

αδειασαμε ολο το τζακι απο μεσα.βγαλαμε το πυροτουβλα πισω δεξια αριστερα.φιαξαμε κανονικο θαλαμο.το μονωσαμε με πετροβαμβακα ειδικο για τζακια.κι πισω απο την κασετα βαλαμε χεραμοβαμβακα.βγαλαμε μια περσιδα πανω στη φουσκα.κανενα μερεμετι απο εξω.ολα απο μεσα.το κενω που ειχε η κασετα με το παλιο το τζακι το κλεισαμε με σιδερο βαμενο

 

σωστος, τα ειπες ολα. απλα εγω δεν εβγαλα περσιδα διοτι βγαζει η κασετα περιμετρικα τον αερα με βεντιλατερ και δεν ηθελα να φαινεται εκει η περσιδα.

 

Κ για αυτή την μετατροπή ζητάνε 1500-2000ε οι πονηροί οι τζακάδες :blink::blink:

 

αναλογα τι κασετα θα παρεις. εκει ειναι το μεγαλο κοστος.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Κ για αυτή την μετατροπή ζητάνε 1500-2000ε οι πονηροί οι τζακάδες :blink::blink:

 

Καλημερα.ο τζακας μου πηρε 1185 με φπα.ολα τα υλικα κι τοποθετηση.την κασετα την πηρα απο το leroy merlin.

πριν αποφασησω το ειχα ψαξει πολυ.ειναι τζακαδες που περνουν πιο πολυ αν σου κανουν αυτο που εκανα εγω.

αν αλλοι περνουν λιγοτερα μαλλον δεν βαζουν ολα τα υλικα.οπως μονωση η καπελο ασ πουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

to thema file mou, den einai ti tzaki tha epilexeis... alla apo poion tha to agoraseis , kai poios thermoydraylikos tha sto syndesei..... prosoxi megali!!!!prosopika egw exw kaei!!!!!! me tin epilogi pou ekana.... alo pragma mou poulisan, kai alo einai stin pragmatikotita!!

ithela o anthropos, na stiriksw tin elliniki paragogi kai piga kai agorasa elliniko tzaki ellinikis kataskeyhs kai topothetisis...den lew pos ta ellinika ola einai skarta.. aplaoi sigekrimenoi me eksapatisan... PROSOXI!!!! sto google, otan pliktrologite tzakia-ellada.... oi sygekrimenoi, vgenoun apo tous prwtous!!!

Link to comment
Share on other sites

to thema file mou, den einai ti tzaki tha epilexeis... alla apo poion tha to agoraseis , kai poios thermoydraylikos tha sto syndesei..... prosoxi megali!!!!prosopika egw exw kaei!!!!!! me tin epilogi pou ekana.... alo pragma mou poulisan, kai alo einai stin pragmatikotita!!

ithela o anthropos, na stiriksw tin elliniki paragogi kai piga kai agorasa elliniko tzaki ellinikis kataskeyhs kai topothetisis...den lew pos ta ellinika ola einai skarta.. aplaoi sigekrimenoi me eksapatisan... PROSOXI!!!! sto google, otan pliktrologite tzakia-ellada.... oi sygekrimenoi, vgenoun apo tous prwtous!!!

 

Τι συνέβη? Καπνίζει το σπίτι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

τώρα που είπες καπνίζει...

το δικό μου καπνιζει παρα πολυ, ειδικα οταν εχει αερα.

τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

τώρα που είπες καπνίζει...

το δικό μου καπνιζει παρα πολυ, ειδικα οταν εχει αερα.

τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;

 

 

 

χωρίς να είμαι ειδικός πολύ πιθανό να φταίει η καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

και τι κανουμε τωρα?

 

 

το σίγουρο είναι οτι θελει ενα κόκορα απάνω. οχι τη σβούρα, δεν κανει δουλεια. τον κλασικο κοκορα.

μπορει να θέλει και λιγο σηκωμα. ανάλογα αν ειναι ψηλα τα αλλα κτιρια γυρω σου

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν κτιρια τριγυρω. ειναι ανοιχτα απο παντου.

το μονο που εχει η καμιναδα τωρα ειναι 4 ορθια τουβλα στις γωνιες και μια πλακα πεζοδρομιου απο πανω :p

Link to comment
Share on other sites

βγαλε το πεζοδρομιο με τα τουβλα και βαλε ενα κοκορα(η καμιναδα ειναι ανοιχτη και μπαινει ο αερας γι αυτο καπνιζει. αν βαλεις το κοκορακι γυριζει και εμποδιζει τον αερα να μπει μεσα, οχι τη σβουρα). λογικα αυτο θα σε καλυψη. αν δεν κανεις δουλεια τοτε θα πρεπει να σηκωσεις λιγο ακομα την καμιναδα και μετα το κοκορακι Edited by p8denu
Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι σημερα βγαλανε ανακοινωση οτι υπαρχει περιπτωση να απαγορεψουν την καυση ξυλων σε τζακια στις αστικες περιοχες.αυτο που εξεταζουν αν θα το κανουν και στα ενεργειακα η' μονο στα απλα.θα ελεγξουν λεει τις καμιναδες!!!!! ε, ρε γελιααααα!

 

ενταξει παραγινε το κακο με μερικους που καινε οτι ξυλο βρουν και οντως υπαρχει προβλημα αλλα αυτος που εχει ενεργειακο και ζεσταινεται με κανονικο ξυλο η' αυτος που το αναβει μια στις τοσες για ατμοσφαιρα τι φταιει? οριζοντια μετρα και στο τζακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Καλησπέρα, εγώ σήμερα έκανα αγορά ενεργειακού τζακιού.Μου σύστησε ένας φίλος το συγκεκριμένο κατάστημα http://www.sunfire.gr/default.asp και είχε μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ σήμερα έκανα αγορά ενεργειακού τζακιού.Μου σύστησε ένας φίλος το συγκεκριμένο κατάστημα http://www.sunfire.gr/default.asp και είχε μείνει αρκετά ευχαριστημένος.

 

Καλημέρα, τι πήρες:

Ενδιαφέρομαι για pellet νερού, μου είπαν ότι εξυπηρετεί. Από ότι βλέπω στο link που έβαλες, έχει και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ σήμερα έκανα αγορά ενεργειακού τζακιού.Μου σύστησε ένας φίλος το συγκεκριμένο κατάστημα http://www.sunfire.gr/default.asp και είχε μείνει αρκετά ευχαριστημένος.

 

Καλημέρα, Φαντάζομαι δεν το έχεις δοκιμάσει ακόμα, αλλά ποια είναι τα σχόλια σου μέχρι τώρα; Χρήσιμο το link φίλε, τον Δάβρη μου τον έχουν αναφέρει αρκετοί. Ψάχνω και εγώ να δω τι παίζει και τι συμφέρει. Σίγουρα βέβαια τα ενεργειακά έχουν μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι πήρες:

Ενδιαφέρομαι για pellet νερού, μου είπαν ότι εξυπηρετεί. Από ότι βλέπω στο link που έβαλες, έχει και τέτοια.

 

Καλημέρα, ένας γνωστός μου έχει πάρει pellet νερού και απο ότι είδα είναι αρκετά εύχρηστο. Δεν γνωρίζω αρκετά αλλά προφανώς είναι αρκετά οικονομικά αυτά τα ενεργειακά. Μην σου πω ότι το πήρε από τον Δάβρη, που πρόσθεσε πιο πάνω ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ξεκίνησε πάλι το θέμα της θέρμανσης :)

Εγώ θα πρότεινα σε ενεργειακό κάτι. Σίγουρα δεν είναι αρκετά οικονομικό, αλλά στην πορεία θα δεις πως βγάζει τα λεφτά του και σίγουρα δεν είναι επιβλαβές. Οικονομικές λύσεις είναι και τα pellet.

Κάποιος φίλος ανέφερε τον Δάβρη αν δεν κάνω λάθος. Ελληνικής παραγωγής και προσεγμένα όλα. Αυτός βέβαια βρίσκεται Αθήνα, δεν ξέρω τι εμπιστεύσιμο υπάρχει στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...