Jump to content

Απορία σχετικά με τη μέτρηση του δωρεάν χρόνου ομιλίας


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ( το ρεύμα του το νερό του το τηλέφωνό του κτλπ :D )

Κάθησα και έκανα αυτό που έπρεπε να κάνω εδώ και μήνες και δεν είχα κάνει ποτέ

Μέτρησα τα λεπτά που υποθετικά είναι στη μία ώρα δωρεάν χρόνου ομιλίας

Αλλά δεν μου βγήκε 1 ώρα αλλά στη μια περίπτωση 49 λεπτά αντί 60

στην άλλη περίπτωση 54 αντί 60

Αν σε κάθε λογαριασμό χάνω από 10 λεπτά πάνω κάτω ομιλίας τότε πάει η 1 ώρα δωρεάν

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου είπαν να υπολογίσω και τα 30'' ελάχιστη χρέωση στον δωρεάν χρόνο

Δηλαδή αν έχω κλήσεις 5 '' να υπολογίσω στον δωρεάν χρόνο που κατανάλωσα για 30'' και όχι για 5''

Το έκανα και αυτό αλλά πάλι χάνω 5 λεπτά

Τα 30'' ισχύουν μόνα αν δεν συμπληρώσεις λεπτό ή αν μιλήσεις 1 λεπτό και 10 '' πιάνει για 1μιση λεπτό ?

Επίσης να διαμαρτυρηθώ φυσικά για το ότι μπήκε φορολογία παραπάνω και αυξάνετε το τέλος διπλάσια διότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ήδη αποφάσισα να κόψω ( Μετά τον ΟΤΕ που έκοψα τη γραμμή από το σπίτι ) αποφάσια να κόψω και το κινητό.

Σταθερό βιβόντι και αυτόματος τηλεφωνητής :cool:

Ξέφυγα από το θέμα

Παιδιά κοιτάξτε και εσείς τους λογαριασμούς σας και κάντε ένα λογαριασμό να δείτε αν είναι σωστά ο δωρεάν σας χρόνος ομιλίας

(Ετοιμαστείτε να μου κάνετε σήματα καπνού από τις ταράτσες )

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι για κλήσεις μικρότερες των 30sec, χρεώνεσαι 30sec. αλλα για μεγαλύτερες χρεώνεσαι όσο μίλησες, χωρίς στρογγυλοποίηση.

αλλα αν και παλι σου "χανονται" λεπτα, δεν ξερω. θα το υπολογίσω και εγω να δω και θα ενημερωσω.

 

επισης καλυτερα να τα υπολογισεις με το να μετατρεψεις τα λεπτα σε δευτερολεπτα, να τα προσθεσεις και μετα ξανα μετατροπη.πχ. 1λεπτο και 32δευτ. = 60+32δευτ=92δευτ. κοκ

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. το εκανα. δεν μου φαινεται κατι υποπτο.

πχ.

εχω 130min. δωρεάν.

στο χαρτί μου λέει συνολ.διάρκεια 2h 12min 32sec.

αλλά έχω αρκετές κλήσεις με <30sec.

στρογγυλοποιώντας σε 30sec μου βγήκε συνολ. διάρκεια 2h 24min 11sec.

αν προσθεσω τα ποσά που πρόσθεσα για τις στρογγυλοποιήσεις θα μου βγουν 11min 39sec. που αλλωστε ειναι και η διαφορα τους... δοκιμασε το

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

.

αν προσθεσω τα ποσά που πρόσθεσα για τις στρογγυλοποιήσεις θα μου βγουν 11min 39sec. που αλλωστε ειναι και η διαφορα τους... δοκιμασε το

 

Δεν το κατάλαβα αυτό

Ισως φταίει που είμαι στεναχωρημένος επειδή έχασα ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ο σκληρός μου στο pc και έχασα ΟΛΑ τα αρχεία :(

Εγώ προσθέτω πάντως πρώτα τα δευτερόλεπτα πχ 150 σύνολο το διαιρώ δια 60 και βλέπω πόσα λεπτά είναι και μετά προσθέτω και τα λεπτά

Εμένα δε μου βγαίνει σωστό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσθέτω πάντως πρώτα τα δευτερόλεπτα πχ 150 σύνολο το διαιρώ δια 60 και βλέπω πόσα λεπτά είναι και μετά προσθέτω και τα λεπτά

Εμένα δε μου βγαίνει σωστό

 

οχι το κανεις λαθος. τα 150 λεπτα ειναι 2ωρες και 30 λεπτα.

αν το κανεις με τον τροπο σου θα σου βγει λαθος 150/60 = 2,5. αν το κανεις 2 ωρες και 50 λεπτα ειναι λαθος. και καλα εδω που ειναι μικρος αριθμος το καταλαβαινεις το λαθος. αλλα αν ειναι πολυ μεγαλος δεν θα το καταλαβεις. εκτος και αν πεις οτι ειναι 2 ωρες και αναγεις το 0,5 σε δευτερολεπτα. 0,5*60=30λεπτα.

 

επισης αυτο που εννοουσα. οταν κανω κληση 3 δευτερολεπτων, πρεπει να κανω στρογγυλοποιηση σε 30 δευτερ. αρα προσθετω αλλα 27 δευτ. στην περιπτωση του λογαριασμου μου, το συνολο αυτων που προσεθεσα ειναι 11min κτλ

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο λεω να μη παιρνουμε τηλ για ψυλλου πηδημα :lol:

ολοι χανουμε απο αυτα τα 30''

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

οχι το κανεις λαθος. τα 150 λεπτα ειναι 2ωρες και 30 λεπτα.

αν το κανεις με τον τροπο σου θα σου βγει λαθος 150/60 = 2,5. αν το κανεις 2 ωρες και 50 λεπτα ειναι λαθος. και καλα εδω που ειναι μικρος αριθμος το καταλαβαινεις το λαθος. αλλα αν ειναι πολυ μεγαλος δεν θα το καταλαβεις. εκτος και αν πεις οτι ειναι 2 ωρες και αναγεις το 0,5 σε δευτερολεπτα. 0,5*60=30λεπτα.

 

επισης αυτο που εννοουσα. οταν κανω κληση 3 δευτερολεπτων, πρεπει να κανω στρογγυλοποιηση σε 30 δευτερ. αρα προσθετω αλλα 27 δευτ. στην περιπτωση του λογαριασμου μου, το συνολο αυτων που προσεθεσα ειναι 11min κτλ

 

Εγώ προσθέτω τα δευτερόλεπτα

Τα βρίσκω 821

Τα διαιρώ δια 60 για να τα κάνω λεπτά και βρίσκω 13,6 οκ τους χαρίζω τα ψιλά το υπολογίζω 14 λεπτά

Μετά προσθέτω τα λεπτά και βγαίνουν 37

σύνολο 37 + 14 = 51

Που είναι τα 9 μου λεπτά ? ΟΕΟ ?

 

Ζήτησα όλους τους λογαριασμούς του τελευταίου έτους για να τους τσεκάρω

Link to comment
Share on other sites

φιλε woudoulis, αυτο δεν σου λεω?

εχεις κανει καποιες κλησεις με μικροτερη διαρκεια των 30 δευτερολεπτων.

αρα, προσθεσε και καποια δευτερολεπτα σε καθε τετοια κληση για να φτασουν τα 30 δευτερολεπτα. παω στοιχημα οτι ετσι θα βρεθουν και τα υπολοιπα 9 λεπτα.

πχ.

για κληση 14δευτ. προσεθεσε αλλα 16.

για κληση 24δευτ. προσεθεσε αλλα 6.

για κληση 3δευτ. προσεθεσε αλλα 27.

για κληση...

και τελος κανε συνολο 16+6+27+...=...

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ..... για κάντε όλοι ένα τσεκ στον λογαριασμό σας αν έχετε 60 λεπτά ομιλίας δωρεάν

 

Φιλε woudouli, οταν προσθετεις τα δευτερολεπτα και σου βγαινουν 821 κανεις μεγαλο λαθος. παλι το μονο που κανεις ειναι να μετρας την συνολικη διαρκεια που μιλησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, και ΟΧΙ την διαρκεια που ΧΡΕΩΘΗΚΕΣ.

 

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, σε οποια κληση βλεπεις κατω απο 30 δευτ., πχ 13 δευτ, να μην προσθετεις 13 δευτ στη σουμα σου, αλλα 30!!γιατι 30 ειναι και τα δευτ. που αφαιρεθηκαν απο τον δωρεαν χρονο ομιλιας σου.

 

Καλο θα ητανε να μην κατηγορουμε αδικα πριν κανουμε σωστο ελεγχο...

 

Τωρα δηλαδη εβαλες την ΤΙΜ να σου επανεκτυπωσει 12(!!!) λογαριασμους και προτρεπεις αλλους συνδρομητες να πιασουν το κομπιουτερακι μονο και μονο γιατι δεν μπηκες στον κοπο να κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος μιχαλαρος προηγουμενως:!:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δηλαδη εβαλες την ΤΙΜ να σου επανεκτυπωσει 12(!!!) λογαριασμους και προτρεπεις αλλους συνδρομητες να πιασουν το κομπιουτερακι μονο και μονο γιατι δεν μπηκες στον κοπο να κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος μιχαλαρος προηγουμενως:!:

a) Δεν έβαλα εσένα να μου τους εκτυπώσεις

β) Δεν είμαι ΗΛΙΘΙΟΣ και το αν μπήκα στο κόπο ή όχι το ξέρω εγώ.Τους έκανα 10 φορές τους λογαριασμούς και υπολόγισα για 30 δεύτερα όσα δευτερόλεπτα ήταν κάτω των 30'' χωρίς να έχει προηγηθεί λεπτό

Τον έδωσα και σε άλλους να τον τσεκάρουν ( προς αποφυγήν δικής μου τυχόν ηλιθιότητας )

Αν δεν δεις λοιπόν τον λογαριασμό μου μην βιάζεσε να θεωρείς πως κάποιος κατηγορεί άδικα κάποιον

Θα μπορούσα να σκανάρω το λογαριασμό μου και να τον ανεβάσω αλλά έχω προβλήματα σπίτι με το pc

Θα το κάνω όμως με τη πρώτη ευκαιρία για να δεις και εσύ και όλοι σας ότι δεν ψεύδομαι

Link to comment
Share on other sites

Το σκανάρισα

Οποιος νομίζει ότι δεν έκανα καλά τη πρόσθεση μπορεί να δοκιμάσει

Χαρά μου αν όντως φανεί ότι έκανα εγώ λάθος

Το προτιμώ από το να χάνω τόσους μήνες δεκάλεπτα "δωρεάν" χρόνου ομιλίας

 

Το αρχείο είναι εδώ

http://www.vandi.joyhost.gr/2.jpg

Εκεί που έχω τραβήξει τη γραμμή χαμηλά ξεκινά η χρέωση και υποθετικά συμπληρώθηκε η μία ώρα δωρεάν χρόνου

Πιο πριν είναι απλά χρεωμένες οι κλήσεις προς Q ( αυτές δεν είναι στον δωρεάν χρόνο )

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειπε κανεις ηλιθιο.Οταν ομως λες "Εγώ προσθέτω τα δευτερόλεπτα

Τα βρίσκω 821 " χωρις να διευκρινιζεις οτι ελαβες υποψιν τα 30'', δημιουργουνται παρεξηγησεις.

 

Ετσι που το εγραψες, ετσι καταλαβαμε και εγω και ο μιχαλαρος απ'οτι βλεπεις.

Θα κατσω να κανω κ εγω τις προσθεσεις μολις μπορεσω, και εαν οντως εχουν κανει λαθος, τοτε καλα κανεις.

 

Απλα, οταν αναφερομαστε σε κατι το οποιο ειναι σχετικα πολυπλοκο, να λεμε με ακριβεια τι κανουμε, για να μην παρεξηγουμαστε και χωρις λογο.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειπε κανεις ηλιθιο.Οταν ομως λες "Εγώ προσθέτω τα δευτερόλεπτα

Τα βρίσκω 821 " χωρις να διευκρινιζεις οτι ελαβες υποψιν τα 30'', δημιουργουνται παρεξηγησεις.

 

Ετσι που το εγραψες, ετσι καταλαβαμε και εγω και ο μιχαλαρος απ'οτι βλεπεις.

Θα κατσω να κανω κ εγω τις προσθεσεις μολις μπορεσω, και εαν οντως εχουν κανει λαθος, τοτε καλα κανεις.

 

Απλα, οταν αναφερομαστε σε κατι το οποιο ειναι σχετικα πολυπλοκο, να λεμε με ακριβεια τι κανουμε, για να μην παρεξηγουμαστε και χωρις λογο.

 

:)

 

Kαι όμως αν πρόσεχες λίγο το πρώτο μου μήνυμα θα έβλεπες ότι το έχω πει εξ αρχής "Δηλαδή αν έχω κλήσεις 5 '' να υπολογίσω στον δωρεάν χρόνο που κατανάλωσα για 30'' και όχι για 5''

Το έκανα και αυτό αλλά πάλι χάνω 5 λεπτά " ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσθέτω τα δευτερόλεπτα

Τα βρίσκω 821

Τα διαιρώ δια 60 για να τα κάνω λεπτά και βρίσκω 13,6 οκ τους χαρίζω τα ψιλά το υπολογίζω 14 λεπτά

Μετά προσθέτω τα λεπτά και βγαίνουν 37

σύνολο 37 + 14 = 51

Που είναι τα 9 μου λεπτά ? ΟΕΟ ?

 

Ζήτησα όλους τους λογαριασμούς του τελευταίου έτους για να τους τσεκάρω

 

Φίλε μου τα βρήκα που είναι τα 9 σου λεπτά (ή μάλλον τα 10 λεπτά) και δεν χρειάζονται όλοι να βάλουν τα κομπιουτεράκια τους να δουλευουν. Η κλήση που έχεις κάνει μετά την γραμμή που έχεις τραβήξει (όπου αρχίζουν οι χρεώσημες κλήσεις) δείχνει οτι είχε διάρκεια 10 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αλλά χρεώθηκες με 0,1998 ευρώ. Αυτό σημαίνει οτι δεν χρεώθηκες για ολόκληρη την κλήση αλλά για ένα μικρό μέρος αυτής όπου ξεπέρασες τον δωρεάν χρόνο σου. Περίπου τα 10 λεπτά από την κλήση αυτήν ανήκαν στον δωρεάν χρόνο ομιλίας σου, και τα υπόλοιπα δευτερόλεπτα τα χρεώθηκες. Και φυσικά οι υπόλοιπες κλήσεις από εκει και κάτω χρεώνονται ολόκληρες.

 

ΟΕΟ....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα βρήκα που είναι τα 9 σου λεπτά (ή μάλλον τα 10 λεπτά) και δεν χρειάζονται όλοι να βάλουν τα κομπιουτεράκια τους να δουλευουν. Η κλήση που έχεις κάνει μετά την γραμμή που έχεις τραβήξει (όπου αρχίζουν οι χρεώσημες κλήσεις) δείχνει οτι είχε διάρκεια 10 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αλλά χρεώθηκες με 0,1998 ευρώ. Αυτό σημαίνει οτι δεν χρεώθηκες για ολόκληρη την κλήση αλλά για ένα μικρό μέρος αυτής όπου ξεπέρασες τον δωρεάν χρόνο σου. Περίπου τα 10 λεπτά από την κλήση αυτήν ανήκαν στον δωρεάν χρόνο ομιλίας σου, και τα υπόλοιπα δευτερόλεπτα τα χρεώθηκες. Και φυσικά οι υπόλοιπες κλήσεις από εκει και κάτω χρεώνονται ολόκληρες.

 

ΟΕΟ....

 

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και χαίρομαι για δύο λόγους

α) Γιατί όλα λειτουργούν ok με τον λογαριασμό

και β) γιατί με αυτό μου το τόπικ μάθαμε όλοι κάτι παραπάνω.Εγώ δεν το ήξερα αυτό ότι γίνετε

Ευχαριστώ πολύ

 

(Τελικά είμαι ηλίθιος ή δεν είμαι ? :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου που λύθηκε το πρόβλημά σου, και αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον άλλον. Κανείς δεν σε είπε ηλίθιο και δεν είσαι.

Απλά το θετικά του θέματος είναι 2:

1) Πάντα να κρατάμε μια πισινή στα πάντα και να μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα.

2) Και οτι η ΤΙΜ (και η Cosmote) πρέπει επιγόντος να βάλουν μια ενημέρωση χρόνο ομιλίας και να βελτιώσουν τον αναλυτικό λογαριασμό ώστε να είναι σαφέστερα τα πράγματα και να μην αναγκάζουν τον κόσμο να κάνει πράξεις με τα computerakia ή να χρησιμοποιεί ειδικά Excel αρχεία για τα προγράμματα flexy γιατι αλλιώς γίνονται Unflexy.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν βιάστηκα ο καημένος , τον λογαριασμό τον έχω λάβει εδώ και μέρες και έκανα συνέχεια λογαριασμούς

Και συγνώμμη ...........στην εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορούσαν να μου πουν αυτό που τόσο εύκολα μου είπες εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι...η εξυπηρετηση πελατων δεν εχει προσβαση στην αναλυση του λογαριασμου σου.Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να καταγραψουν το παραπονο σου και να το προωθησουν για ελεγχο.

Εχεις δικιο, αυτα παθαινει κανεις οταν ποσταρει μετα τις 00:00....

Ειναι κουρασμενος και δεν βλεπει μπροστα του τα εμφανη!!

 

Τελοσπαντων, μυστηριο λυθηκε...

 

Μπραβο Τ, το ειδες κατευθειαν!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι...η εξυπηρετηση πελατων δεν εχει προσβαση στην αναλυση του λογαριασμου σου.!

 

Eμένα η κοπέλα μου είπε ότι μπορεί να δει μόνο τον τελευταίο :worry:

Η κάτι δεν κατάλαβα εγώ ( πολύ πιθανόν ) ή όντως μπορούν να δουν μόνο τον τελευταίο ( ίσως εννοούσε το πότε εκδόθηκε )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...