Jump to content

Αναλογικό τηλ. κέντρο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους από ένα νέοπα. Έχω το εξής πρόβλημα και ελπίζω κάποιος εδώ να μπορεί να βοηθήσει.

 

Έχω 3 PSTN γραμμές σε ένα ιδιόκτητο τριόροφο σπίτι (1 σε κάθε όροφο). Θέλω (απλά) να βάλω ενδοεπικοινωνία μεταξύ των τριων γραμμών. Θέλω επίσης να συνεχίσει ο κάθε όροφος να δέχεται και να κάνει κλήσεις μόνο μέσω της γραμμής "του". ΔΕ θέλω να χάσω αναγνώριση κλήσης ή άλλα πρόσφατα καλούδια του ΟΤΕ στις γραμμές. Επίσης δε θέλω να μετατρέψω και τις τρεις γραμμές σε ISDN (κόστος, πρόσθετος εξοπλισμός κλπ λόγοι). Τέλος, οι τρεις γραμμές πρέπει να μείνουν τρεις (δηλ δεν γίνεται να αντικαταστήσω τις δυο από αυτές με μια ISDN, κλπ)

 

Οι τρεις γραμμές του ΟΤΕ έρχονται σε ένα κουτί στην είσοδο του κτηρίου και από κει ανεβαίνει η κάθε μια στον όροφό της. Στον κάθε όροφο η σύνδεση των πριζών είναι παράλληλη.

 

Τι μπορώ να κάνω για να προσθέσω ενδοεπικοινωνία μεταξύ των γραμμών; Καμμιά ιδέα; Αν καταλαβαίνω καλά, μπορώ να βάλω ένα αναλογικό κέντρο, από αυτά που έχει πχ η Panasonic, τα οποία είναι και σχετικά οικονομικά. Αλλά με απασχολεί το αν μπορούν να μείνουν "ανεξάρτητοι" οι όροφοι όσον αφορά τη λήψη και πραγματοποίηση "εξωτερικών" κλήσεων.

 

Επίσης, σε περίπτωση που βοηθάει, το οίκημα έχει utp cat-5 καλωδίωση για το DSL.

 

Ευχαριστώ!

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Μία σχετικώς απλή λύση : θα τοποθετήσεις ένα ασύρματο τηλέφωνο σε έναν από τους ορόφους και πάνω στην βάση του, θα συνδέσεις από ένα ασύρματο ακουστικό για τους υπολοίπους ορόφους.Τα ασύρματα ακουστικά θα μπορούν να ενδοεπικοινωνούν με το πάτημα ενός πλήκτρου και ανεξαρτήτως των τηλεφωνικών γραμμών και των επί μέρους συσκευών των υπολοίπων ορόφων.Προσοχή μόνο στην επιλογή της ασύρματης συσκευής, να μπορεί δηλαδή να δέχεται η βάση της πέραν των δύο ασυρμάτων ακουστικών και να μπορούν τα ακουστικά αυτά να ενδοεπικοινωνούν full duplex...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ίσως παίξει αλλά

-- έχει πρόβλημα στη φόρτιση (ο ένας όροφος είναι χωριστό διαμέρισμα, είναι λίγο μανούρα να πρέπει να φορτίσει). Υπάρχει τρόπος να φορτίσεις χωρίς να κάνει associate το τηλ. με τη βάση του;

-- παίζει το ασύρματο μέσα από ταβάνια;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος ότι δε σε συμφέρει μία ISDN με 4 αριθμούς (multi-ISDN);; Δεν κατάλαβα ποιοι είναι οι λόγoι που το απορρίπτεις ως λύση, πάντως από άποψη κόστους σίγουρα σε συμφέρει (Βγαίνει λίγο πάνω από 20€ το μήνα αν δεν κάνω λάθος). Και οι επιλογές σου από 'κει και πέρα είναι σημαντικά περισσότερες.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Στο εμπόριο υπάρχουν αρκετά μοντέλα τα οποία δινουν το επιπλέον ακουστικό με δική του βάση φόρτισης, κατά τρόπον ώστε να μην εξαρτάται από την βάση επικοινωνίας του (π.χ. h**p://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.004072).Όσον αφορά την διάτρηση των πατωμάτων κανένα πρόβλημα(τουλάχιστον στα επώνυμα μοντέλα).Εξυπακούεται βεβαίως, ότι καλό θα είναι να διευκολύνεις τα ασύρματα όσο γίνεται (π.χ. να τοποθετήσεις την βάση στον μεσαίο όροφο).Από κει κι έπειτα, μιλώντας στην βάση μίας ευρυζωνικής συνδέσεως, υπάρχουν αρκετές λύσεις, όμως αφορούν την χρήση υπολογιστή και υποθέτω πως δεν είναι αυτό που ζητείς..
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι κάθε γραμμή ανήκει σε άλλο "νοικοκυριό", και πρέπει να υπάρχει και αυτονομία στη χρέωση, αλλά και αυτονομία στην λήψη/κλήση. Για το πρώτο υποθέτω ότι ένα καλό τηλ. κέντρο θα την κάνει τη δουλειά της χρέωσης σωστά, αλλά για το δεύτερο απαιτούνται οι τρεις γραμμές (δεν είναι απίθανο να υπάρχουν 3 εξερχόμενες κλήσεις ταυτόχρονα -- η ISDN γραμμή δεν επιτρέπει 2 ταυτόχρονες εξερχόμενες νομίζω, σωστά;)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, βλέπω αυτό το υποστηρίζει και το C450 που έχω ήδη αγοράσει. Πάω αύριο για 2ο/3ο φορτιστή/συσκευή

 

Δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό το σενάριο, και δουλεύει μια χαρά όπως φαίνεται - προφανώς ουδείς λόγος για τηλεφωνικά κέντρα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι κάθε γραμμή ανήκει σε άλλο "νοικοκυριό", και πρέπει να υπάρχει και αυτονομία στη χρέωση, αλλά και αυτονομία στην λήψη/κλήση. Για το πρώτο υποθέτω ότι ένα καλό τηλ. κέντρο θα την κάνει τη δουλειά της χρέωσης σωστά, αλλά για το δεύτερο απαιτούνται οι τρεις γραμμές (δεν είναι απίθανο να υπάρχουν 3 εξερχόμενες κλήσεις ταυτόχρονα -- η ISDN γραμμή δεν επιτρέπει 2 ταυτόχρονες εξερχόμενες νομίζω, σωστά;)

Ευχαριστώ.

 

Στο λογαριασμό φαίνεται ξεχωριστα η κινηση κάθε αριθμού, αλλά εάν μιλάμε για ξεχωριστά νοικοκυριά τότε πραγματικά ίσως είναι καλύτερο να υπάρχουν 3 διαφορετικές γραμμές.

 

Από άποψη δυνατήτων/ευελιξίας νομίζω βέλτιστη λύση είναι 2 ISDN συνδιασμένες σε κέντρο. Έτσι δε θα έχεις μόνο ενδοεπικοινωνία αλλά και δυνατότητα προώθησης μια κλήσης από τον έναν αριθμό σε άλλον Επιπλέον 2 ή περισσότερες κλήσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν από το ίδιο σπίτι. Αλλά όλα αυτά είναι μάλλον θεωρητικά εφόσον επιθυμείς την πλήρη ανεξαρτησία των γραμμών

 

Η λύση που προτείνει ο φίλος με τα ασύρματα είναι πολύ απλή και σίγουρα πιο οικονομική. Φαντάζομαι δε θα τα συνδέσεις καθόλου με γραμμή ΟΤΕ και θα τα έχεις μόνο για ενδοεπικοινωνία, σωστα;;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Η λύση που προτείνει ο φίλος με τα ασύρματα είναι πολύ απλή και σίγουρα πιο οικονομική. Φαντάζομαι δε θα τα συνδέσεις καθόλου με γραμμή ΟΤΕ και θα τα έχεις μόνο για ενδοεπικοινωνία, σωστα;;

 

Σωστά, αλλά όπως βλέπω (τουλ. για το Siemens C450) υπάρχει ένα πρόβλημα: Μπορείς να καλέσεις μόνο όλες τις συσκευές μαζί (δηλ. δεν παίρνει καθεμια το εσωτερικό νούμερό της, πχ 1, 2 κλπ) Ελπίζω κάποιο πιο "προχωρημένο" μοντέλο να μπορεί να υποστηρίξει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά όπως βλέπω (τουλ. για το Siemens C450) υπάρχει ένα πρόβλημα: Μπορείς να καλέσεις μόνο όλες τις συσκευές μαζί (δηλ. δεν παίρνει καθεμια το εσωτερικό νούμερό της, πχ 1, 2 κλπ) Ελπίζω κάποιο πιο "προχωρημένο" μοντέλο να μπορεί να υποστηρίξει και αυτό.

 

Όσα μοντέλα siemens έχω δοκιμάσει (6 διαφορετικά) είχαν τη δυνατότητα να καλέσουν κάθε χειροσυσκευή ξεχωριστα.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...