Jump to content

Πρόβλημα με WLAN Router BT Voyager 2000


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πάρει μια κάρτα PCMCIA για το laptop μου και έναν router BT Voyager 2000. Κατάφερα να "συνδερσο" το laptop με τον router (95-100% σύνδεση πάντα) αλλα δεν μπορώ να bo στο internet. Διαβάζοντας το manual του router είδα ότι το πρόβλημα είναι ότι ενώ το φωτάκι DSL στον Router μου είναι συνεχώς αναμμένο, το φωτάκι WLAN αναβοσβήνει. Τι σημαίνει αυτό? Όταν ανοίγω του interface του router για να bo στο internet (υπάρχει άλλος τρόπος?) μου γραφει DSL status:OK, PPP Networking Status: Establishing και ποτε δεν αλλάζει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ στο internet.

 

Η DSL γραμμή μου δουλεύει μια χαρά με το USB modem μου. Μήπως έχει σχέσει ότι το router είναι από αγγλία κι εγώ το χρησιμοποιώ στην Ελλάδα? Κάποιος που να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αναβοσβήνει το wlan, σχεδόν σε όλα έτσι κάνει.

 

Kαι από ότι φαίνετε ο router μπαίνει στο ίντερνετ (PPP established)

 

Tι ΙΡ έχει ο router, και τι IP/gateway/dns έχει το φορητό ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια κάρτα PCMCIA για το laptop μου και έναν router BT Voyager 2000. Κατάφερα να "συνδερσο" το laptop με τον router (95-100% σύνδεση πάντα) αλλα δεν μπορώ να bo στο internet. Διαβάζοντας το manual του router είδα ότι το πρόβλημα είναι ότι ενώ το φωτάκι DSL στον Router μου είναι συνεχώς αναμμένο, το φωτάκι WLAN αναβοσβήνει. Τι σημαίνει αυτό? Όταν ανοίγω του interface του router για να bo στο internet (υπάρχει άλλος τρόπος?) μου γραφει DSL status:OK, PPP Networking Status: Establishing και ποτε δεν αλλάζει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ στο internet.

 

Η DSL γραμμή μου δουλεύει μια χαρά με το USB modem μου. Μήπως έχει σχέσει ότι το router είναι από αγγλία κι εγώ το χρησιμοποιώ στην Ελλάδα? Κάποιος που να με βοηθήσει?

Αυτό που πρέπει πρώτα από όλα να κοιτάξεις και να ρωτήσεις είναι τον ISP σου τι ρυθμήσεις χρειάζεται να έχει το router σου για να μπορεί να επικοινωνήσει με το internet.Δηλαδή το encapsulation που πρέπει να κάνει και να δέχεται αλλά και τις παραμέτρους αποκωδικοποίησης που χρειάζεται.Στην Ελλάδα όλοι οι ISP χρησιμοποιούν PPP αλλά μερικοί όπως η ΟΤΕΝΕΤ για παράδειγμα που έχω εγώ χρησιμοποιεί PPPoA οπότε αν βάλω μόνο PPP τότε δεν θα λειτουργεί.

Ακόμα για πιο σίγουρη λειτουργία όπως σου λέει και ο papashark από πάνω απενεργοποίησε το DHCP του router και δήλωσε static όλες τις ΙP στον φοργτό σου ώστε να λειτουργεί πιο γρήγορα.Τους DNS θα τους βρεις είτε από τον provider σου είτε πες μας τι σύνδεση έχεις να στους πούμε.

Το λαμπάκι όπως αναφέρεται και πιο πάνω πρέπει να αναβοσβήνει συνέχεια και αυτό σημαίνει ότι εκείνη τι στιγμή και δέχεται και στέλνει δεδομένα.Μήπως έχεις αφήσει εντελώς ξεκλείδωτο το WiFi και μπαίνει κάποιος άλλος στην γραμμή σου και τραβάει δεδομένα?

Για κοίταξε αυτά και αν δεν γτιάξει το πρόβλημα εδώ είμαστε για τη συνέχεια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν το είχα προσέξει ότι λέει "establishing"

 

Tότε δεν έχει μπει στο ιντερνετ καν ο router, και φυσικά έτσι δεν θα έχεις ποτέ ιντερνετ.

 

Για τσέκαρε τις ρυθμίσεις που έχει για να μπει στο ιντερνετ, και μίλα με το support του ISP σου.

Link to comment
Share on other sites

Otan les na tsekaro tis rythmiseis ti ennoeis? Boreis na mou peis me apla bimata? Gia na katalavo ftaei o router i to diktyo?

Το πιθανότερο είναι ότι φταίνε οι ρυθμήσεις που έχεις στο router σου.Πρώτα από όλα θα συνδεθείς με το router σου από τον browser που χρησιμοποιείς (συνήθως τα περισσότερα router έτσιτα ρυθμίζεις).Δηλαδή θα πληκτρολογήσεις την IP του router στον ΙΕ (για παράδειγμα 192.168.1.1 είναι για τα LinkSys) την οποία θα βρεις στο manual του router που έχεις.

Έπειτα θα καλέσεις τον παροχέα σου, την Altec έχεις από ότι έγραψες παραπάνω.Και ενώ θα έχει ανοιχτό και τον router να βλέπεις τις ρυθμήσεις που έχει θα σου λένε από την Altec τι ακριβώς πρέπει να ορίσεις.

Δεν έχει σημασία αν σου πούμε ότι δεν γνωρίζουν τα router που έχεις (το έχω ακούσει και αυτό) εσένα σε νοιάζει να σου πούμε ακριβώς τι ρυθμήσεις πρέπει να έχεις.Για παράδειγμα τι encapsulation χρησιμοποιούν και μερικές άλλες γενικές σταθερές.Αυτές θα βάλεις έπειτα στις ρυθμήσεις του router και θα παίξει κατευθείαν.

Αυτά μπορεί να σου φαίνονται τώρα λίγο δύσκολα αλλά αν πάρεις τηλέφωνο και βλέπεις και τις επιλογές που σου δίνει το router τότε δεν είναι τίποτα.

Καλή επιτυχία και αν έχεις δυσκολίες εδώ ειμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nai mou synebei ayto akribos. Pira stin Altec kai mou lene, den boroume na se boithisoume giati den exoume support gia ayto to router. Meta tous leo ti rythmiseis borei na xreiazetai na allakso kai mou eipan 800 noumera (IP, DHCP, PPPoA...). Ayto pou mou eipes na balo tin IP ston browser ennoeis ston Internet Explorer? Sto tools-->options?
Link to comment
Share on other sites

Nai mou synebei ayto akribos. Pira stin Altec kai mou lene, den boroume na se boithisoume giati den exoume support gia ayto to router. Meta tous leo ti rythmiseis borei na xreiazetai na allakso kai mou eipan 800 noumera (IP, DHCP, PPPoA...). Ayto pou mou eipes na balo tin IP ston browser ennoeis ston Internet Explorer? Sto tools-->options?

oxi logika enoei na pliktrologiseis to ip ston internet explorer

px: http://192.200.1.1 (anti gia to 192.200.1.1 tha baleis to diko soy ip)

an kanw kapoio lathos as me diorthwsei kapoios

Link to comment
Share on other sites

Telika to elisa to problima, bazontas ta settings pou mou eipan apo ton provider. Oi idioi anthropoi pou mou elegan oti den exoun support gia to sygekrimeno router kai ara den ginetai tipota. Les kai ego to pira apo ton ari to router. Eyxaristo guys gia tin boitheia. Mono sto myphorum ginetai ayto. An baleis se kanena kseno forum post sou apantane meta apo 5 meres kai an.
Link to comment
Share on other sites

αφού συνδέθηκα και είναι όλα ok τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Το σύστημα δεν είναι πάντα online. Τι εννοώ. Έχω το messenger και φεύγω για 5 λεπτά να παο στην κουζίνα. Και με κάνει signout. Έχει να κάνει με το standby mode του laptop (δεν νομίζω)?
Link to comment
Share on other sites

αφού συνδέθηκα και είναι όλα ok τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Το σύστημα δεν είναι πάντα online. Τι εννοώ. Έχω το messenger και φεύγω για 5 λεπτά να παο στην κουζίνα. Και με κάνει signout. Έχει να κάνει με το standby mode του laptop (δεν νομίζω)?

Αν εννοείς μόνο για το messager τότε αυτό το πρόβλημα λύνεται εύκολα.Ο messager από default μετά από 5λεπτά αδράνειας μπαίνει σε Away mode.Πας στα tools και εκεί έχει μια επιλογή το να κάνει όταν λείπεις ώρα από το μηχάνημα.

Αν εννοείς για το μηχάνημα (δηλαδή τον υπολογιστή) μιας και έχεις router τότε πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμήσεις απο το router ώστε να μην κλείνει ποτέ και να είναι συνέχεια ανοιχτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και τα προβλήματα συνεχίζονται. Έκανα απγκρειντ στο DC++ και τώρα δεν μπορώ να κάνω search γιατί με έχει στο πάσιβ. Δοκίμασα τις ρυθμίσεις βάζοντας τα πορτς στο DC και το ip μου. Επίσης διάβασα αυτό με το static ip και πήγα να το βάλω στις ρυθμίσεις (αφού έκανα όλη τη διαδικασία βρίσκοταας το ip) του router αλλά μου είπε ότι χρησιμοποιείται ήδη. Δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να αλλάξω.
Link to comment
Share on other sites

Και τα προβλήματα συνεχίζονται. Έκανα απγκρειντ στο DC++ και τώρα δεν μπορώ να κάνω search γιατί με έχει στο πάσιβ. Δοκίμασα τις ρυθμίσεις βάζοντας τα πορτς στο DC και το ip μου. Επίσης διάβασα αυτό με το static ip και πήγα να το βάλω στις ρυθμίσεις (αφού έκανα όλη τη διαδικασία βρίσκοταας το ip) του router αλλά μου είπε ότι χρησιμοποιείται ήδη. Δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να αλλάξω.

Για να λέιτουργήσει το static ip δεν μπορείς να κάνεις καμιά ρύθμηση στο router σου γιατί απλά σαν χρήστης που είσαι η ip που σου δίνει ο ISP είναι dynamic.

Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις στο pc static ip.Μπορείς να βάλεις μια οποιαδήποτε θες αρκεί όμως να ανοικεί στι όδιο δίκτυο με την διεύθυνση ip του router.Πρέπει όμως ταυτόχονα να δηλώσεις και το Default Gateway στο pc που είναι η Ip του router και για ακόμα καλύτερα μπορείς να βάλεις και τους δυο DNS του ISP.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι θα έχεις απενεργοποιήσει τη λειτουργία DHCP του router αλλά και όλα θα τα κάνεις μόνο γοα το εσωτερικό σου δίκτυο.Για το δίκτυο που σε τροφοδοτεί με την Ip δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα.

Αν μετά από αυτά δεν σου παίζει κάτι τότε το πιθανότερο είναι ότι κάπου έχεις κάνει λάθος και θα πρέπει να το ξανακοιτάξεις.

 

Όσο αφορά το DC++ μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δήλωσα τις ρυθμίσεις και στον υπολογιστή και στον router και στο dc++ όπως λένε οι οδηγίες αλλα τίποτα. Έχει κανεις κάμε ιδέα? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με απλά βήματα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δήλωσα τις ρυθμίσεις και στον υπολογιστή και στον router και στο dc++ όπως λένε οι οδηγίες αλλα τίποτα. Έχει κανεις κάμε ιδέα? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με απλά βήματα?

1. Στον router θα πας μέσα από το μενού του (το ανοίγεις μέσω του ΙΕ πληκτρολογώντας την IP του).Εκεί θα απενεργοποιήσεις την υπηρεσία DHCP.

2. Στον υπολογιστή σου θα ανοίξεις τις συνδέσεις του Internet που έχεις και θα πας στο "Local connection area".Θα πατήσεις δεξί κλικ και θα πας στο Properties.Εκεί θα πατήσεις την επιλογή TCP/IP Protocol και Properties. Στη συνέχεια επέλεξε την επιλογή "Use the following IP Address".

Στο πρώτο πεδίο βάζεις την IP ου θες να έχει το PC.Βάλε την ακριβώς επόμενη από αυτή που έχει το router(πχ αν το router έχει 192.168.1.1 στο PC βάλε 192.168.1.2)

Στο δεύτερο πεδίο βάλε 255.255.255.0

Στο τρίτο πεδίο θα βάλεις την IP του router.

Πιο κάτω έχει άλλα δυο πεδία.Αφού πάρεις τον ISP σου τηλέφωνο θα τους ρωτήσεις την IP από τους DNS που χρησιμοποιούν (οπότε και εσύ) και θα δηλώσεις τις δυο IP που θα σου δώσουν εκεί.

Αυτά έχεις να κάνεις και τελείωσες.

Για το DC++ θα πρέπει να πας σε κάποιο site που σου λέει τις πόρτες που χρειάζεται η κάθε εφαρμογή να είναι ανοιχτή για να επικοινωνεί με το internet.

Ένα site είναι το www.portforward.com..Πήγαινε στην επιλογή Comman Port βρες την επιλογή για το DC++ και όλα τα άλλα είναι εύκολα αν ακολουθήσεις αυτά που σου λέει το site (είναι αρκετά απλή η πλοήγηση μέσα σε αυτό.)

 

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα εδώ είμαστε.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα σεττινγκς για τις συνδέσεις δικτύου θα τα βαλω εκει που λεει Local Area Connection ή εκεί που είναι η ασύρματη σύνδεση?

Θα τα βάλεις στο Local Area Connection.Η ασύρματη σύνδεση δεν θέλει ρυθμήσεις παρά μόνο να της καθορίσεις το access point που θα συνδέεται (το οποίο το βρήσκει από μόνη της η κάρτα WiFi οπότε δεν έχεις πρόβλημα).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα σέττινγκς στο Local Area Connection και δεν δουλεύει. Όταν τα βάζω στην ασύρματη σύνδεση δουλέυει το ιντερνετ. Πήρα τον provider και μου είπε ότι πρέπει να τα βάλω στην ασύρματη σύνδεση και να βάλω επίσης κάτι DNS δικά τους. Αλλά πάλι δεν μου δουλεύει το DC++. Μάλλον θα γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση του DC.
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την προηγούμενη έκδοση του DC αλλά πάλι τα ίδια. Πως έχει το πρόβλημα:

 

1) Με καλωδιακό μόντεμ χωρίς αλλαγή στα σέττινγκς του υπολογιστή (αυτόματη αναζήτηση) και χωρίς αλλαγή στα σέττινγκς του DC++ (χωρίς πορτς και τέτοια) δουλεύει μια χαρά και το ιντερνετ και το DC++

2) Με το ασύρματο μόντεμ και με τις ρυθμίσεις στη σύνδεση ασύρματο δίκτυο (συνδέσεις, ιντερνετ, ιδιότητες) δουλεύει το ιντερνετ αλλά στο DC++ δεν μπορώ να κάνω σέρτς. Βάζοντας τις ρυθμίσεις στο DC++ (πορτς, ιπ) πάλι δεν αλλάζει κάτι.

 

Έχει κανείς ιδέα τι πρέπει να αλλάξω? Πιθανώς κάποιες ρυθμίσεις στο ρούτερ αλλά τι?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την προηγούμενη έκδοση του DC αλλά πάλι τα ίδια. Πως έχει το πρόβλημα:

 

1) Με καλωδιακό μόντεμ χωρίς αλλαγή στα σέττινγκς του υπολογιστή (αυτόματη αναζήτηση) και χωρίς αλλαγή στα σέττινγκς του DC++ (χωρίς πορτς και τέτοια) δουλεύει μια χαρά και το ιντερνετ και το DC++

2) Με το ασύρματο μόντεμ και με τις ρυθμίσεις στη σύνδεση ασύρματο δίκτυο (συνδέσεις, ιντερνετ, ιδιότητες) δουλεύει το ιντερνετ αλλά στο DC++ δεν μπορώ να κάνω σέρτς. Βάζοντας τις ρυθμίσεις στο DC++ (πορτς, ιπ) πάλι δεν αλλάζει κάτι.

 

Έχει κανείς ιδέα τι πρέπει να αλλάξω? Πιθανώς κάποιες ρυθμίσεις στο ρούτερ αλλά τι?

Το καλωδιακό μοντεμ λειτουργεί γιατί απλά είναι τα πάντα ανοιχτά αφού δεν διαθέτει λειτουργιές του να κόβει κάτι.

Αν το μοντεμ το έχεις λίγο καιρό πήγαινε το από εκεί που το πήρες και πες τους πως έχει πρόβλημα και δεν λειτουργεί σωστά.Γιατί από την στιγμή που έχεις ανοίξει την πόρτα και έχεις κάνει τις σωστές ρυθμήσεις θα έπρεπε να λειτουργεί.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ με το δικό μου και τράβαγα τα μαλλιά μου γιατί δεν δουλεύει σωστά.Μέχρι που πήγα εκεί που το πήρα και τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι έχουν ξαναδεί παρόμια συμπεριφορά και μου έδωσαν καινούργια.Τότε λύθηκαν όλα τα προβλήματα μου.

Πήγαινε και δες τι έχει.Γιατί δεν παίζει να χρειάζεται κάτι άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δουλεψε με λιγη βοηθεια απο τα παιδια του DC++. Η λύση είναι ανοίγεις τις πόρτες απο το router (UDC & TCP) με IP αυτή του πισι, μετά ανοίγεις τις πόρτες στο DC++ και βάζεις IP την τρέχουσα και αυτό ήταν.

 

Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να αλλάζω την ip στις ρυθμίσεις όταν ανοίγω το DC++.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...