Jump to content

Γερμανικο WM5, ελληνικα κειμενα & προγραμματα ?


deepbluesky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρεται.

 

Παρακαλω μπορει να μου λυσει κανεις την ακολουθη απορια ?

Ειμαι ετοιμος να παρηγγειλω τουτο το PDA: http://www.pdamax.de/index.html?seiten/detailansicht_fo-016.html

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με PDA ακομα, μονο με PC μια ζωη, αναρωτιεμαι κατα ποσο ειναι εφικτο να χρησημοποιω ελληνικους χαρακτηρες σε διαφορες εφαρμογες και στο επιπεδο λειτουργικου αφου διαθετω και ελληνικα file names. Υπαρχει τιποτα αναλογο με τα XP στο Windows Mobile 5 να επιλεγεις γλωσσα πληκτρολογιου για τα κειμενα και filesystem που επιτρεπει unicode χαρακτηρες ?

 

Οσο για το λειτουργικο με βολευει να παραμεινει γερμανικο αλλα απο ενδιαφερον προσπαθησα να μαθω τι γινεται εαν κανεις θελει να το αλλαξει ειτε σε αλλη γλωσσα ειτε να δουλευει με Linux Mobile αποκλειστικα η με bootmanager εναλλαξ. Καταρχας ειναι σε ολα τα PDA στο ROM αποθυκευμενο ? Τι γινεται σ' αυτη τη περιπτωση ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον σας.

Συγχαρητηρια και για την ποιοτητα του φορουμ γενικα.

 

Φιλικα Χρηστος, Stuttgart - ΝΔ Γερμανια

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται.

 

Παρακαλω μπορει να μου λυσει κανεις την ακολουθη απορια ?

Ειμαι ετοιμος να παρηγγειλω τουτο το PDA: http://www.pdamax.de/index.html?seiten/detailansicht_fo-016.html

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με PDA ακομα, μονο με PC μια ζωη, αναρωτιεμαι κατα ποσο ειναι εφικτο να χρησημοποιω ελληνικους χαρακτηρες σε διαφορες εφαρμογες και στο επιπεδο λειτουργικου αφου διαθετω και ελληνικα file names. Υπαρχει τιποτα αναλογο με τα XP στο Windows Mobile 5 να επιλεγεις γλωσσα πληκτρολογιου για τα κειμενα και filesystem που επιτρεπει unicode χαρακτηρες ?

 

Οσο για το λειτουργικο με βολευει να παραμεινει γερμανικο αλλα απο ενδιαφερον προσπαθησα να μαθω τι γινεται εαν κανεις θελει να το αλλαξει ειτε σε αλλη γλωσσα ειτε να δουλευει με Linux Mobile αποκλειστικα η με bootmanager εναλλαξ. Καταρχας ειναι σε ολα τα PDA στο ROM αποθυκευμενο ? Τι γινεται σ' αυτη τη περιπτωση ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον σας.

Συγχαρητηρια και για την ποιοτητα του φορουμ γενικα.

 

Φιλικα Χρηστος, Stuttgart - ΝΔ Γερμανια

 

φιλε χρηστο

και εγω παρει απο hannover pda imate με eprom αγγλικη ομως

και με το languange extender paragon {penreader.com} δουλεψε κανονικα ελληνικα και deutsch

sου προτεινω το resco keyboard η αλλο εχει και εδω στο forum free ( my files - windows mobile ....)

 

ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΑΥΤΟ ΤΟ PDA

ΕΧΕΙ προσφορες η T MOBILE TA XDA

 

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ

sehr angenehm

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε. Το θεμα ειναι οτι πραγματι εχω φτασει στο οριο τιμης που αντεχω αλλα διστυχως χρειαζομαι τον συνδιασμο VGA, GPS, WLAN και με βαση αυτων των κρητηριων και με ολες τις γνωμες που διαβασα εδω και αλλου κλεινω σ' αυτο το PDA. Επειδη και το λειτουργικο πρεπει να ειναι στα γερμανικα λογω εργασιας δεν μπορω να διαλεξω αγγλικο, ασε που ζητανε 50€ παραπανω γι αυτο. Τα ελληνικα θα με ενδιαφερανε για προσωπικη χρηση. Αν οντως δεν ειναι εφικτο ας το ξεχασουμε τοτε. Απλα ειναι κριμα να χεις τετοιο εργαλειο και να σνομπαρει οτι ελληνικο βρισκει μπροστα του. Μου θυμιζει εποχες DOS αρχες του '90..

 

Και παλι να σαι καλα που ενδιαφερθηκες.

Hat mich auch gefreut. Schöne Grüße aus dem Ländle :)

 

Αν τοιχον γνωριζει καποιος αλλος περισσοτερα, θα το εκτιμουσα πολυ αν εγραφε εστω καμια προταση.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με θετικα νεα:

 

Γερμανικο WM5 σε Fujitsu Siemens Loox N560 και χωρις επεμβαση βλεπει ελληνικα ονοματα αρχειων, τα ανοιγει και τα απεικονιζει σωστα (pdf, doc, xls, mp3, wmv δοκιμασα).

 

Για να μπορεις να γραφεις ελληνικα οντως θελει επιπλεον προγραμματακι ωστε να εμφανιζεται ελληνικο πληκτρολογιο. Εγω βρηκα την υγεια μου μ' αυτο: http://www.resco.net/pocketpc/keyboard/default.asp οπου μπορεις να επιλεξεις και περισσοτερες γλωσσες.

 

Τα μενου βεβαια παραμενουν γερμανικα. Αυτο ισως να λυνεται με μια μελλοντικη εκδοση του http://greek.pocket-pc.penreader.com/Language_Extender_Greek.html αφου η παρουσα δεν υποστηριζει το WM 5.

 

Επειδη δεν μου ανοιγε tif αρχεια, δοκιμασα και το http://www.resco.net/pocketpc/photoviewer/default.asp που τα δειχνει μια χαρα. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω με θετικα νεα:

 

Γερμανικο WM5 σε Fujitsu Siemens Loox N560 και χωρις επεμβαση βλεπει ελληνικα ονοματα αρχειων, τα ανοιγει και τα απεικονιζει σωστα (pdf, doc, xls, mp3, wmv δοκιμασα).

 

Για να μπορεις να γραφεις ελληνικα οντως θελει επιπλεον προγραμματακι ωστε να εμφανιζεται ελληνικο πληκτρολογιο. Εγω βρηκα την υγεια μου μ' αυτο: http://www.resco.net/pocketpc/keyboard/default.asp οπου μπορεις να επιλεξεις και περισσοτερες γλωσσες.

 

Τα μενου βεβαια παραμενουν γερμανικα. Αυτο ισως να λυνεται με μια μελλοντικη εκδοση του http://greek.pocket-pc.penreader.com/Language_Extender_Greek.html αφου η παρουσα δεν υποστηριζει το WM 5.

 

Επειδη δεν μου ανοιγε tif αρχεια, δοκιμασα και το http://www.resco.net/pocketpc/photoviewer/default.asp που τα δειχνει μια χαρα. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.

 

καλοριζικο μην αλλαξεις τα μενou kalytera αστα ως εχουν

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω :)

 

Δεν σκοπευω να αλλαξω τα menu, απλα το ανεφερα μπας και ενδιαφερεται κανεις.

 

qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

1 St. fo-014 Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560, mit integriertem Sirf

III GPS-Empfδnger, 624MHz, VGA, WLAN, Bluetooth, Micro

soft Windows Mobile 5.0, Deutsch

 

408.90 EUR 408.90 EUR

 

1 St. sd-036 SanDisk: SecureDigital Card Ultra II Plus - 1GB

35.00 EUR 35.00 EUR

 

1 St. NPS Zahlungsweise: Nachnahme

Versand mit: Post (DHL), innerhalb Deutschlands

9.50 EUR 9.50 EUR

 

===================

Summe: 453.40 EUR

===================

enthaltene USt. (16.0%): 62.54 EUR

 

Δεν γνωριζω αν ισχυει για ολα τα PDA τους αλλα το δικο μου περιλαμβανει 70€ δωρο για software. Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα στα ακολουθα: http://www.pocketloox-choice.de/index.php?map_id=749

 

Το link πολυ καλο. Thanks a lot exoristos :)

 

Πανω στα ελληνικα παρατηρω παρομοια συμπεριφορα με το winamp στο PC. Εξηγουμαι: Εχω εγκαταστησει το Pocket Music και αν η κυρια γλωσσα ειναι τα γερμανικα δειχνει τους τιτλους σε αλαμπουρνεζικα. Αν επιλεξω τα ελληνικα μεν αυτα ειναι οκ αλλα οι χαρακτηρες που αποκλινουν απ τα εγγλεζικα τα δειχνει στα ελληνικα, δηλαδη λανθασμενα. Το προβλημα ειναι γενικο και θα επιθυμουσα να δωσουν περισσοτερη βαση οι προγραμματιστες ειτε στα PC ειτε στα PDA στο Unicode για να μη παιζει αλλο ρολο ποια ειναι τελικα η κυρια γλωσσα. Τελος παντων, σημασια εχει να παιζουν σωστα. Προκειται απλα για εμφανησιακο λαθακι.

 

Θερμα χαιρετισματα απ την υπερβολικα ζεστη για την εποχη Στουτγκαρδη αν και νεφελωδης :)

20C σημερα, χτες πιασαμε 23C και στο Liechtenstein μολις 300χλμ απο δω απιστευτους 29C, σαν να χε 40C η Ελλαδα δηλαδη. Να τη η αλλαγη κλιματος λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

1 St. fo-014 Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560, mit integriertem Sirf

III GPS-Empfδnger, 624MHz, VGA, WLAN, Bluetooth, Micro

soft Windows Mobile 5.0, Deutsch

 

408.90 EUR 408.90 EUR

 

1 St. sd-036 SanDisk: SecureDigital Card Ultra II Plus - 1GB

35.00 EUR 35.00 EUR

 

1 St. NPS Zahlungsweise: Nachnahme

Versand mit: Post (DHL), innerhalb Deutschlands

9.50 EUR 9.50 EUR

 

===================

Summe: 453.40 EUR

===================

enthaltene USt. (16.0%): 62.54 EUR

 

Δεν γνωριζω αν ισχυει για ολα τα PDA τους αλλα το δικο μου περιλαμβανει 70€ δωρο για software. Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα στα ακολουθα: http://www.pocketloox-choice.de/index.php?map_id=749

 

Το link πολυ καλο. Thanks a lot exoristos :)

 

Πανω στα ελληνικα παρατηρω παρομοια συμπεριφορα με το winamp στο PC. Εξηγουμαι: Εχω εγκαταστησει το Pocket Music και αν η κυρια γλωσσα ειναι τα γερμανικα δειχνει τους τιτλους σε αλαμπουρνεζικα. Αν επιλεξω τα ελληνικα μεν αυτα ειναι οκ αλλα οι χαρακτηρες που αποκλινουν απ τα εγγλεζικα τα δειχνει στα ελληνικα, δηλαδη λανθασμενα. Το προβλημα ειναι γενικο και θα επιθυμουσα να δωσουν περισσοτερη βαση οι προγραμματιστες ειτε στα PC ειτε στα PDA στο Unicode για να μη παιζει αλλο ρολο ποια ειναι τελικα η κυρια γλωσσα. Τελος παντων, σημασια εχει να παιζουν σωστα. Προκειται απλα για εμφανησιακο λαθακι.

 

Θερμα χαιρετισματα απ την υπερβολικα ζεστη για την εποχη Στουτγκαρδη αν και νεφελωδης :)

20C σημερα, χτες πιασαμε 23C και στο Liechtenstein μολις 300χλμ απο δω απιστευτους 29C, σαν να χε 40C η Ελλαδα δηλαδη. Να τη η αλλαγη κλιματος λοιπον..

 

τετοια πσιλοπροβληματακια θα εχεις

ναι πολυ καλη τιμη το πηρες παντως

εχουμε αλλαγη κλιματος

το καλοκαιρι στην niedersachen ειχε κοντα στουσ 30 celsium

ηταν αφορητη η ζεστη

εκει ζεις μονιμα ? εγω παω 3-4 φορες το χρονο hannover - frankfurt

oti 8es pes moy apo soft

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονυμα μενω εδω. Οσο για τη ζεστη της Γερμανιας (δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε μικρες αποστασεις οπως στην Ελλαδα) καταντα συχνα ανυποφορη (απο Μαη-Αυγ) διοτι για μεγαλα διαστηματα εχουμε ελλειψη ανεμων και μια υγρασια που σε νιωθει να βρισκεσαι μεσα σε θερμοκηπειο. Αυτο οφειλεται στα πολλα χορταρια. Γι αυτο και το βαθυ μπλε του ουρανου σπανιως το συναντας εδω. Κουνουπια ομως εχουμε λιγοστα ως καθολου. Και να υπαρχουν οι ειδικοι απο τον χειμωνα φροντιζουν να μην γεννηθουν πολλα την ανοιξη, κατι που αφορα περιοχες σαν τον νοτιο Ρηνο η τον Δουναβη.

 

Για pdf reader μπορεις να μου προτεινεις καποιον καλο ?

Εχω περασει το Foxit το οποιο ειναι γρηγορο αλλα εχει ενα μειονεκτημα: Σε μεγαλα αρχεια δεν βλεπω τροπο να πας κατευθειαν σε συγκεκριμενη σελιδα. Ετσι δοκιμασα και το ClearVue PDF το οποιο επιτρεπει να κανεις scroll μεχρι τη σελιδα που θες αλλα αργει και στο ανοιγμα οσο και στην καθε αλλαγη σελιδας.

Ενα pdf μαλιστα μου το δειχνουν και τα δυο σχεδον αδειο, οποτε υποθετω πως παιζει κατι με το conversion στη διαδηκασια αντιγραφης του απ το PC στο PDA.

 

Αυτα για την ωρα. Καλο σ/κ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονυμα μενω εδω. Οσο για τη ζεστη της Γερμανιας (δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε μικρες αποστασεις οπως στην Ελλαδα) καταντα συχνα ανυποφορη (απο Μαη-Αυγ) διοτι για μεγαλα διαστηματα εχουμε ελλειψη ανεμων και μια υγρασια που σε νιωθει να βρισκεσαι μεσα σε θερμοκηπειο. Αυτο οφειλεται στα πολλα χορταρια. Γι αυτο και το βαθυ μπλε του ουρανου σπανιως το συναντας εδω. Κουνουπια ομως εχουμε λιγοστα ως καθολου. Και να υπαρχουν οι ειδικοι απο τον χειμωνα φροντιζουν να μην γεννηθουν πολλα την ανοιξη, κατι που αφορα περιοχες σαν τον νοτιο Ρηνο η τον Δουναβη.

 

Για pdf reader μπορεις να μου προτεινεις καποιον καλο ?

Εχω περασει το Foxit το οποιο ειναι γρηγορο αλλα εχει ενα μειονεκτημα: Σε μεγαλα αρχεια δεν βλεπω τροπο να πας κατευθειαν σε συγκεκριμενη σελιδα. Ετσι δοκιμασα και το ClearVue PDF το οποιο επιτρεπει να κανεις scroll μεχρι τη σελιδα που θες αλλα αργει και στο ανοιγμα οσο και στην καθε αλλαγη σελιδας.

Ενα pdf μαλιστα μου το δειχνουν και τα δυο σχεδον αδειο, οποτε υποθετω πως παιζει κατι με το conversion στη διαδηκασια αντιγραφης του απ το PC στο PDA.

 

Αυτα για την ωρα. Καλο σ/κ :)

καλησπερα χρηστο

pdf viewer εχω και εγω clearVue εχει ακριβως την προαναφερ'ομενη συμπεριφορα

να εισαι καλα

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...