Jump to content

Ελληνική Hip-Hop


Αργύρης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 536
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dj-spin (20 Μάι. 2004 , 01:32)

 

eida oti kapioi eipan oti oi bitapeis einai ta voreia kiklomata... exo ftiaxei to site ton Bitapeis... to http://www.bitapi.tk kai aplos thelo na po pos ta pedia den exoun kamia sxesh me ta voreia kiklomata....

 

Καταρχήν, καλώς ήρθες!

Το θέμα με Βήτα Πεις και Βόρεια Κυκλώματα έχει ξεκαθαριστεί πιστέυω. Άλλοι οι πρώτοι και άλλοι οι δεύτεροι! ;)

Όσο για το site, αρκετά καλό, μόνο ρίξε μια ματιά στο "links" γιατί από ότι φαίνεται δεν λειτουργεί!

:)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alantin (19 Μάι. 2004 , 23:22)

 

entaxei den einai ffc alla exei fash.se opoion aresan oi zn tha tou aresoun k ta tigre.egw to gustarw to cdaki arketa.prin mia evdomada phra k tou eisbolea ta afierwmena 3.

 

Μπορει να ειναι και καλο, το ακουσα στα γρηγορα... ;)

 

Αυριο που θα το εχω και εγω θα δουμε... :)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca (20 Μάι. 2004 , 13:37)

 

Μπορει να ειναι και καλο, το ακουσα στα γρηγορα... ;)

 

Αυριο που θα το εχω και εγω θα δουμε... :)

 

nai akouse to kai pes mou.to iligos einai apo ta kalutera tou cd

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SIE-SX1/1.1 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Opoios endiaferetai gia ta akykloforita apo FF.C mporei na ta katevasei apo to www.hiphopkinima.com! :) Ante,kalo katevasma!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR (21 Μάι. 2004 , 14:13)

 

Wirelessly posted (SIE-SX1/1.1 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Opoios endiaferetai gia ta akykloforita apo FF.C mporei na ta katevasei apo to http://www.hiphopkinima.com! :) Ante,kalo katevasma!

 

wraios.tha empaina na to grapsw egw alla me prolabes.hdh katevazw to 3 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Δεσποινίς σας παρακαλώ

Μη μιλάτε, βγάλτε το σκασμό

Μ' άριστα το 10 σας βαθμολογώ

1 IQ, 0 μυαλό"

 

Άχαχαχαχα τρομερό κομμάτι οι FFC. :up:

Θα αρχίσω να ακούω συχνότερα hip hop μου φαίνεται. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Ιούν. 2004 , 05:18)

 

"Δεσποινίς σας παρακαλώ

Μη μιλάτε, βγάλτε το σκασμό

Μ' άριστα το 10 σας βαθμολογώ

1 IQ, 0 μυαλό"

 

Άχαχαχαχα τρομερό κομμάτι οι FFC. :up:

Θα αρχίσω να ακούω συχνότερα hip hop μου φαίνεται. :p

 

ontws poly kalo.tromerh h dogmother.

phra k to "la sagrada familia".wraio cd,tromeros o tns

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Ιούν. 2004 , 05:18)

 

"Δεσποινίς σας παρακαλώ

Μη μιλάτε, βγάλτε το σκασμό

Μ' άριστα το 10 σας βαθμολογώ

0 IQ, 0 μυαλό" :p

 

 

Τρελό respect σε FF.C!

Αν είναι κανείς από Πάτρα και ενδιαφέρεται, στις 10 του μήνα έχει live FF.C, Deadlock και Αντίποινα στο Τ.Ε.Ι.! Είσοδος 3Ευρώ! :)

 

 

Πήρε κανείς το καινούριο των N.E.B.M.A.?

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR ( 7 Ιούν. 2004 , 23:54)

 

Τρελό respect σε FF.C!

Αν είναι κανείς από Πάτρα και ενδιαφέρεται, στις 10 του μήνα έχει live FF.C, Deadlock και Αντίποινα στο Τ.Ε.Ι.! Είσοδος 3Ευρώ! :)

 

 

Πήρε κανείς το καινούριο των N.E.B.M.A.?

 

Και είχα μια διαφωνία το πρωί αν τελικά είναι 0 ή 1. Τελικά μάλλον λάθος έκανα, απ' ότι βλέπω. :p

Πάντως 1 συνεχίζω να ακούω :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR ( 7 Ιούν. 2004 , 23:54)

 

Τρελό respect σε FF.C!

Αν είναι κανείς από Πάτρα και ενδιαφέρεται, στις 10 του μήνα έχει live FF.C, Deadlock και Αντίποινα στο Τ.Ε.Ι.! Είσοδος 3Ευρώ! :)

 

 

Πήρε κανείς το καινούριο των N.E.B.M.A.?

 

den to exw parei.se mia evdomada omws tha katevw athina k tha to tsimphsw.

k mhn xehniomaste mesa iouniou to lp artemi-efthimis.na k ta tragudia tou cd:

1.) Εγείρεσθε : Η εισαγωγή του CD. Ορχηστρικό, με επικό ύφος και περάσματα από παλιότερα βινύλια των ΑΕ.

 

2.) Όπως πρώτα (βαρεία μίξις): Μια εκτέλεση πιο επιθετική και σκληρή του γνωστού κομματιού.

 

3.) Έλευσις: Ragga ρυθμός, με ελληνικά στοιχεία και την Τίνα στο ρεφρέν.

 

4.) Δεν είναι παιχνίδι: Το σόλο του Ευθύμη, στο οποίο βγάζει τ' απωθημένα του... Κλασσικό hip hop κομμάτι.

 

5.) Οδυσσεύ : Ο Αρτέμης σε μία πολύ καλή ερμηνεία. 'Βαρύ' και στιχουργικά 'δύσκολο' , ένα από τ' αγαπημένα μου.

 

6.) Για το δισκοθέτη: Ένα δικό μου σόλο με scratches.

 

7.) Ηλιακή φύσις: Το πιο 'πειραματικό' κομμάτι του CD. Πολλά ethnic κρουστά και έγχορδα. Ανάλυση θεωριών συνωμοσίας με ιδιαίτερο στύλ.

 

8.) Αιμορροούσα: Άλλο ένα σόλο του Αρτέμη μαζί με την Τίνα στο ρεφρέν. Δύσκολη γλώσσα σε συνδυασμό με πιο χορευτικό beat.

 

9.) Μαραθώνιος (με ΒήταΠεις): Battle κομμάτι με γρήγορο bpm. 8 κουπλέ, 5 ΒΠ, ένα δικό μου και 2 ΑΕ. Θα ικανοποιήσει κάθε MC.

 

10.)Τα δικά μας παιδιά: Αναφορά σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας κι όχι μόνο, που ακούν ΑΕ. Εδώ υπάρχουν τα πάντα. Στοιχεία old school, new school, στιχουργικά skills, scratches κ.λπ.

 

11.)Ωδή εις το γκούτσι: Το ξέρετε ήδη.

 

12.) Όπως πρώτα (με Τίνα): Η εκτέλεση του single με γαλλικό ρεφρέν από την Τίνα. Εδώ θα εκτιμήσετε τη φωνή της...

Link to comment
Share on other sites

delete!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alantin ( 8 Ιούν. 2004 , 14:28)

 

den to exw parei.se mia evdomada omws tha katevw athina k tha to tsimphsw.

k mhn xehniomaste mesa iouniou to lp artemi-efthimis.na k ta tragudia tou cd:

1.) Εγείρεσθε : Η εισαγωγή του CD. Ορχηστρικό, με επικό ύφος και περάσματα από παλιότερα βινύλια των ΑΕ.

 

2.) Όπως πρώτα (βαρεία μίξις): Μια εκτέλεση πιο επιθετική και σκληρή του γνωστού κομματιού.

 

3.) Έλευσις: Ragga ρυθμός, με ελληνικά στοιχεία και την Τίνα στο ρεφρέν.

 

4.) Δεν είναι παιχνίδι: Το σόλο του Ευθύμη, στο οποίο βγάζει τ' απωθημένα του... Κλασσικό hip hop κομμάτι.

 

5.) Οδυσσεύ : Ο Αρτέμης σε μία πολύ καλή ερμηνεία. 'Βαρύ' και στιχουργικά 'δύσκολο' , ένα από τ' αγαπημένα μου.

 

6.) Για το δισκοθέτη: Ένα δικό μου σόλο με scratches.

 

7.) Ηλιακή φύσις: Το πιο 'πειραματικό' κομμάτι του CD. Πολλά ethnic κρουστά και έγχορδα. Ανάλυση θεωριών συνωμοσίας με ιδιαίτερο στύλ.

 

8.) Αιμορροούσα: Άλλο ένα σόλο του Αρτέμη μαζί με την Τίνα στο ρεφρέν. Δύσκολη γλώσσα σε συνδυασμό με πιο χορευτικό beat.

 

9.) Μαραθώνιος (με ΒήταΠεις): Battle κομμάτι με γρήγορο bpm. 8 κουπλέ, 5 ΒΠ, ένα δικό μου και 2 ΑΕ. Θα ικανοποιήσει κάθε MC.

 

10.)Τα δικά μας παιδιά: Αναφορά σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας κι όχι μόνο, που ακούν ΑΕ. Εδώ υπάρχουν τα πάντα. Στοιχεία old school, new school, στιχουργικά skills, scratches κ.λπ.

 

11.)Ωδή εις το γκούτσι: Το ξέρετε ήδη.

 

12.) Όπως πρώτα (με Τίνα): Η εκτέλεση του single με γαλλικό ρεφρέν από την Τίνα. Εδώ θα εκτιμήσετε τη φωνή της...

 

Ενδιαφερον! ;)

 

Αlantin απο που βρηκες αυτες τις πληροφοριες? :)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

OMG μόλις άκουσα το "Παραμύθι" και τρελάθηκα!

Θα ψάξω να βρω όλο τo CD τελικά. Respect στους FF.C μάγκες...

Από μένα που δεν έχω καμία σχέση με hip hop... :o

Τρομεροί!

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες εμένα δε μου αρέσει καθόλου η μουσική αυτού του είδους....

 

Δεν υπάρχει ποικιλία οργάνων,και ούτε ένας κορυφαίος στίχος... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (10 Ιούν. 2004 , 09:08)

 

Μάγκες εμένα δε μου αρέσει καθόλου η μουσική αυτού του είδους....

 

Δεν υπάρχει ποικιλία οργάνων,και ούτε ένας κορυφαίος στίχος... :whistle:

 

Επειδή από ότι φαίνεται έχεις ακούσει μόνο ότι παίζει στα clubakia και νομίζεις ότι όλα τα γκρούπ είναι έτσι! Έχεις ακούσει FF.C, N.E.B.M.A., Deadlock? Δεν νομίζω, γιατι αν είχες ακούσει δεν θα μίλαγες καν για στίχους!Άκου "FF.C - Παραμύθι" και μετά έλα πες μου για στίχους!

 

@gkr41 : Το cd μαμεί και δέρνει, όπως και όλα βέβαια των FF.C! :)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR (10 Ιούν. 2004 , 11:42)

 

Επειδή από ότι φαίνεται έχεις ακούσει μόνο ότι παίζει στα clubakia και νομίζεις ότι όλα τα γκρούπ είναι έτσι! Έχεις ακούσει FF.C, N.E.B.M.A., Deadlock? Δεν νομίζω, γιατι αν είχες ακούσει δεν θα μίλαγες καν για στίχους!Άκου "FF.C - Παραμύθι" και μετά έλα πες μου για στίχους!

 

@gkr41 : Το cd μαμεί και δέρνει, όπως και όλα βέβαια των FF.C! :)

 

Ακούω rock metal,heavy metal...ΤΠΤ άλλο δεν ακούω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (10 Ιούν. 2004 , 12:00)

 

Ακούω rock metal,heavy metal...ΤΠΤ άλλο δεν ακούω.. :)

 

afou akous mono rock metal,heavy metal mhn les k polla gia stixous. ;)

alla k pali akou ligo apo auta pou leei o caesar :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (10 Ιούν. 2004 , 12:00)

 

Ακούω rock metal,heavy metal...ΤΠΤ άλλο δεν ακούω.. :)

 

 

Ε, τότε μην μου λες για την rap χωρίς να έχεις ακούσει(τουλάχιστον ποιοτική rap)! Πως μου λες για ποικιλία οργάνων την στιγμή που αυτή η μουσική βασίζεται στα beat και τις λούπες!

Τι περίμενες να ακούσεις, τον Chuck Schuldiner να παίζει κιθάρα ή τον Gene Hoglan να παίζει drums? :p

Πάντως αν θες, να ακούσεις όργανα μπορείς να ακούσεις Deadlock! Μπορώ να σου πω και ξένα rap συγκροτήματα αν θες!

Έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις αλλά αφού πρώτα γνωρίζεις δυο πράγματα για το είδος! Όχι να λες ότι σου κατεβει απλώς επειδή δεν γουστάρεις!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR (10 Ιούν. 2004 , 19:32)

 

Ε, τότε μην μου λες για την rap χωρίς να έχεις ακούσει(τουλάχιστον ποιοτική rap)! Πως μου λες για ποικιλία οργάνων την στιγμή που αυτή η μουσική βασίζεται στα beat και τις λούπες!

Τι περίμενες να ακούσεις, τον Chuck Schuldiner να παίζει κιθάρα ή τον Gene Hoglan να παίζει drums? :p

Πάντως αν θες, να ακούσεις όργανα μπορείς να ακούσεις Deadlock! Μπορώ να σου πω και ξένα rap συγκροτήματα αν θες!

Έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις αλλά αφού πρώτα γνωρίζεις δυο πράγματα για το είδος! Όχι να λες ότι σου κατεβει απλώς επειδή δεν γουστάρεις!

 

caesar mazi sou :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR (10 Ιούν. 2004 , 19:32)

 

Ε, τότε μην μου λες για την rap χωρίς να έχεις ακούσει(τουλάχιστον ποιοτική rap)! Πως μου λες για ποικιλία οργάνων την στιγμή που αυτή η μουσική βασίζεται στα beat και τις λούπες!

Τι περίμενες να ακούσεις, τον Chuck Schuldiner να παίζει κιθάρα ή τον Gene Hoglan να παίζει drums? :p

Πάντως αν θες, να ακούσεις όργανα μπορείς να ακούσεις Deadlock! Μπορώ να σου πω και ξένα rap συγκροτήματα αν θες!

Έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις αλλά αφού πρώτα γνωρίζεις δυο πράγματα για το είδος! Όχι να λες ότι σου κατεβει απλώς επειδή δεν γουστάρεις!

 

Μα δεν μου αρέσει η ραπ γιατί βασίζεται στα beat! :p

ένας φίλος μου μου λέει κάτι για ΖΝ κάτι τέτοια.... :p

 

Για πες ένα καλό κομμάτι ξένο να κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Οπως λενε και τα παιδια, ακου T.X.C., FF.C, N.E.B.M.A. κ.τ.λ. και πες μου... ;)

 

Ενας φιλος μου που ακουγε punk, μολις ακουσε αυτα, αρχισε την hiphop... :)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από Cypress Hill, τα Rock Superstar και Can't Get The Best Of Me!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...