Jump to content

κληση μοντεμ..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,εχω ενα προβληματακι.. Εχω σε λειτουργια το ρουτερ λινκσις που δινει η 4νετ με το πακετακι πλας και με αυτο μπαινω στο ιντερνετ. Εχω εγκαταστησει ομως και το μοντεμακι της κριπτο που δινει το απλο πακετο της 4νετ για να κατεβαζω απο ραπιντσερ με αλλη ΙΡ:D :D :lol:

Το προβλημα ειναι οτι οταν χρησιμοποιω το ρουτερ,σε ανυποπτο χρονο αλλα πολυ συχνα μου εμφανιζεται το παραθυρο για να κανω κληση με το μοντεμ και πρεπει συνεχως να παταω κανσελ,πραγμα πολυ σπαστικο:mad:

Υπαρχει καποιος τροπος να μην γινεται αυτο;; ή θα πρεπει να το κανω uninstall?:O

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια;;Κανενας με το ιδιο προβλημα;;

Καποια λυση εστω..

Απλα ειναι πολυ σπαστικο καθε τρεις και λιγο να ωγαινει το παραθυρο μεσ τη μεση,γι αυτο βιαζομαι καπως και ξαναρωταω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παραθυρακι που ειναι για να κανεις κληση! Αυτο που εχει το username,password & Dial..
Link to comment
Share on other sites

Κάποια απο τις εφαρμογές που δεν μπορεί να εντοπίσει τη σύνδεση του internet με DSL προσπαθεί να συνδεθεί με κάποια άλλη σύνδεση δικτύου (προφανώς ISDN η PSTN) που έχεις δημιουργήσει προηγουμένως.

Βρες την εφαρμογή ή απλώς πάνε στις συνδέσεις δικτύου και σβήσε όλες τις άχρηστες συνδέσεις εκτός της DSL

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το κανει συνηθως οταν μπαινω σε ενα σαιτ και εχει προβλημα καποια εικονα πχ και ανοιγει η νεα συνδεση! Απλα επειδη χρησιμοποιω αλλοτε το μονταμ και αλλοτε το ρουτερ,δεν μπορω να τη σβησω τη συνδεση απο τις συνδεσεις δυκτιου γιατι καθε φορα θα πρεπει να τη φτιαχνω παλι οταν ειναι να βαλω το μοντεμ..
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το κανει συνηθως οταν μπαινω σε ενα σαιτ και εχει προβλημα καποια εικονα πχ και ανοιγει η νεα συνδεση! Απλα επειδη χρησιμοποιω αλλοτε το μονταμ και αλλοτε το ρουτερ,δεν μπορω να τη σβησω τη συνδεση απο τις συνδεσεις δυκτιου γιατι καθε φορα θα πρεπει να τη φτιαχνω παλι οταν ειναι να βαλω το μοντεμ..

 

Με το firefox σου το κάνει αυτο; Γιατι εμένα μόνο μ'αυτό το κάνει.

Αν ναι, να αρχίσεις να μπαίνεις με opera σιγα σιγα :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι με το firefox! Αλλα δεν τον αλλαζω,μ αρεσει και εδω και 2 χρονια τον εχω συνηθισει..
Link to comment
Share on other sites

Nαι με το firefox! Αλλα δεν τον αλλαζω,μ αρεσει και εδω και 2 χρονια τον εχω συνηθισει..

 

Να δοκιμάσεις και τον opera (βέβαια απο την έκδοση 8 θέλει καναδυό ρυθμίσεις για να είναι ποιο πρακτικος - τουλάχιστον για μένα) που είναι και πολύ ποιο γρήγορος, έχει ποιο συμμαζεμένο περιβάλλον κ μενού, τρώει λιγότερη ram και κάνει ότι κάνει ο firefox με 305873495734975 extensions :D

 

Δες κ εδω: http://www.firefoxmyths.com/

Link to comment
Share on other sites

Στον ΙΕ, πρέπει να του βάλεις να μην καλεί αυτόματα... Στον firefox δε ξέρω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια;;Κανενας με το ιδιο προβλημα;;

Καποια λυση εστω..

Απλα ειναι πολυ σπαστικο καθε τρεις και λιγο να ωγαινει το παραθυρο μεσ τη μεση,γι αυτο βιαζομαι καπως και ξαναρωταω..

Αν αυτό το παράθυρο στο βγάζει όταν συνδέεσαι με το LinkSys τότε αν πας στο config του έχει μια επιλογή στην πρώτη σελίδα για τον τρόπο κλήσης.Έχει δυο επιλογές.Η μια είναι για να καλεί on demand και η άλλη για να είνια μόνιμα συνδεδεμένο(δεν θυμάμαι ακριβώς πως την αναφέρει).Επέλεξε την δεύτερη και μάλλον θα είναι μια χαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και με το crypto f320 το κανει και με linksys WAG354G σε 2 διαφορετικούς υπολογιστές.

Έχεις ελέξει τον υπολογιστή μήπως έχει κολλήσει κάποιον ιο ή κάποιο dialer και για αυτό το κάνει αυτό;:worry:

(Μου φαίνεται απίθανο αλλά κοίτα για καλό και για κακό).

Θα το κοιτάξω το απόγευμα σπίτι και θα σου πω αν βρω κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελέξει τον υπολογιστή μήπως έχει κολλήσει κάποιον ιο ή κάποιο dialer και για αυτό το κάνει αυτό;:worry:

(Μου φαίνεται απίθανο αλλά κοίτα για καλό και για κακό).

Θα το κοιτάξω το απόγευμα σπίτι και θα σου πω αν βρω κάτι.

 

Δεν έχει ιούς είναι πεντακάθαρος απλώς έτσι λειτουργεί ο firefox. Όταν δεν μπορεί να φορτώσει κάτι με την τρέχουσα σύνδεση προσπαθεί να φορτώσει με την αμέσως επόμενη σύνδεση στη λίστα και αν αυτή τυχαίνει να μήν είναι συνδεδεμένη σου ζητά να κάνεις σύνδεση.

Αλλα δεν με πολυνοιάζει γιατί δεν χρησιμοποιώ τον firefox έτσι κ αλλιώς μιας κ είναι αργόστροφος μπροστά στον opera. :p Άμα βάλεις και καναδυό extensions πάει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ιούς είναι πεντακάθαρος απλώς έτσι λειτουργεί ο firefox. Όταν δεν μπορεί να φορτώσει κάτι με την τρέχουσα σύνδεση προσπαθεί να φορτώσει με την αμέσως επόμενη σύνδεση στη λίστα και αν αυτή τυχαίνει να μήν είναι συνδεδεμένη σου ζητά να κάνεις σύνδεση.

Αλλα δεν με πολυνοιάζει γιατί δεν χρησιμοποιώ τον firefox έτσι κ αλλιώς μιας κ είναι αργόστροφος μπροστά στον opera. :p Άμα βάλεις και καναδυό extensions πάει...

Δηλαδή αυτό είναι πρόβλημα που σου παρουσίαζε μόνο ο firefox?

(απλά για να μαθαίνουμε τι φταίει αν προκύψει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό είναι πρόβλημα που σου παρουσίαζε μόνο ο firefox?

(απλά για να μαθαίνουμε τι φταίει αν προκύψει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα).

 

Ναι σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές στο σπίτι και πρόσφατα και έναν τρίτο ενός γνωστού μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...