Jump to content

Ασύρματη μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής και ADSL


PCMan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έχει οπτική επαφή??

O καιρός είναι χάλια και δεν μπορώ να πάω (με μηχανάκι). Αν πάνε όλα καλά θα πάω σήμερα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και αυτό. Αν βάλεις stella doradus με τι μούτρα θα βγεις έξω?? Θα σε κουτσομπολεύουν όλοι ενώ αν τα πάρεις από τον Κοσμά (αυτό είναι το όνομα στην πιάτσα) θα είσαι έτοιμος για καφέ στην Αράχωβα..!!

:lol: :lol: :lol: :lol: χεχε πολύ πλάκα έχει.

 

 

Κορόιδευε, μπράβο.

 

Κάτι παιδάκια σαν και σένα χαλάνε την μπάντα.

 

Ασχετοι, που χρησιμοποιούν υλικά χειρίστης ποιότητας, που δεν ξέρουν την τύφλα τους, και επειδή έκαναν 1-2 λινκ και διάβασαν 2-3 φόρα, νομίζουν ότι τα έμαθαν όλα.

 

Οδήγησε τον να πάρει σαβούρα, μπορεί να είναι τυχερός και να παίξει το λινκ μέχρι να βρεθεί η πρώτη παρεμβολή στο δρόμο του. Μετά θα κλαίει που δεν θα παίζει το λινκ.

 

 

Οσο εσύ βέβαια φοβάσε τα 10 χλμ απόσταση (μιας που εσύ φαίνετε είσαι από αυτούς που το έχουν βούτυρο), άσε εμάς που το έχουν κρυφό, να βγάζουν 20αριες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα μέσα στην Αθήνα, και 50αριες εκτός.

 

 

Εγώ φταίω βέβαια που ανακατεύομαι σε συζητήσης με 17χρονα και ημιμαθείς, ας πάει στο πρώτο μαγαζί λοιπόν που του πρότεινες, να του πει τις εξυπνάδες σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορόιδευε, μπράβο.

 

Κάτι παιδάκια σαν και σένα χαλάνε την μπάντα.

 

Ασχετοι, που χρησιμοποιούν υλικά χειρίστης ποιότητας, που δεν ξέρουν την τύφλα τους, και επειδή έκαναν 1-2 λινκ και διάβασαν 2-3 φόρα, νομίζουν ότι τα έμαθαν όλα.

 

Οδήγησε τον να πάρει σαβούρα, μπορεί να είναι τυχερός και να παίξει το λινκ μέχρι να βρεθεί η πρώτη παρεμβολή στο δρόμο του. Μετά θα κλαίει που δεν θα παίζει το λινκ.

 

 

Οσο εσύ βέβαια φοβάσε τα 10 χλμ απόσταση (μιας που εσύ φαίνετε είσαι από αυτούς που το έχουν βούτυρο), άσε εμάς που το έχουν κρυφό, να βγάζουν 20αριες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα μέσα στην Αθήνα, και 50αριες εκτός.

 

 

Εγώ φταίω βέβαια που ανακατεύομαι σε συζητήσης με 17χρονα και ημιμαθείς, ας πάει στο πρώτο μαγαζί λοιπόν που του πρότεινες, να του πει τις εξυπνάδες σου.

ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΤΟ THREAD. :mad:

 

@Papashark πες μου τι ακριβώς θα χρειαστώ και μια ενδεικτική τιμή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα. Πήγα σήμερα και ανέβηκα στα κεραμύδια. Δεν φαίνεται τίποτα, έχει δεντρα και σπίτια. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10μετρα πρέπει να σηκωθεί... οπότε το αφήνω προς το παρών...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότης μηδέν....

Που να το ήξερα? Να νύχια μου να μύριζα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κορόιδευε, μπράβο.

 

Κάτι παιδάκια σαν και σένα χαλάνε την μπάντα.

 

Ασχετοι, που χρησιμοποιούν υλικά χειρίστης ποιότητας, που δεν ξέρουν την τύφλα τους, και επειδή έκαναν 1-2 λινκ και διάβασαν 2-3 φόρα, νομίζουν ότι τα έμαθαν όλα.

 

Οδήγησε τον να πάρει σαβούρα, μπορεί να είναι τυχερός και να παίξει το λινκ μέχρι να βρεθεί η πρώτη παρεμβολή στο δρόμο του. Μετά θα κλαίει που δεν θα παίζει το λινκ.

 

 

Οσο εσύ βέβαια φοβάσε τα 10 χλμ απόσταση (μιας που εσύ φαίνετε είσαι από αυτούς που το έχουν βούτυρο), άσε εμάς που το έχουν κρυφό, να βγάζουν 20αριες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα μέσα στην Αθήνα, και 50αριες εκτός.

 

 

Εγώ φταίω βέβαια που ανακατεύομαι σε συζητήσης με 17χρονα και ημιμαθείς, ας πάει στο πρώτο μαγαζί λοιπόν που του πρότεινες, να του πει τις εξυπνάδες σου.

Κι εγώ ένα αμαθέστατο 16χρονο είμαι που θέλω να κάνω το εξής: (δεν ανοίγω καινούργιο thread γιατί είναι παρόμοιο με τον PCMan)

Θέλω να συνδέσω το laptop μου μέσω wi-fi με αυτό του φίλου μου ο οποίος βρίσκεται 3 τετράγωνα πιο πέρα απ'το σπίτι μου αλλά δεν υπάρχει καμία οπτική επαφή κι άσε που εγώ είμαι στον 3ο όροφο κι αυτός στον 1ο.

Πώς το βλέπεις; Μπορεί να γίνει κάτι; Σκέφτηκα και το awmn αλλά είναι πολύ αναξιόπιστο. Θέλω κατι ταχύτερο και πιο σίγουρο.

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

3 τετράγωνα χωρίς οπτική επαφή μεταξύ 3ου και 1ου ?

 

Απλά δεν γίνετε.....

 

Πάρτε dsl και κάντε ένα vpn μέσα από αυτές, ποιό φθηνά θα σας έρθει.

Link to comment
Share on other sites

3 τετράγωνα χωρίς οπτική επαφή μεταξύ 3ου και 1ου ?

 

Απλά δεν γίνετε.....

 

Πάρτε dsl και κάντε ένα vpn μέσα από αυτές, ποιό φθηνά θα σας έρθει.

 

VPN λέγοντας; Προσπάθησα μία φορά να κάνω (ο φίλος μου όμως έχει dial-up) και δεν καταφέραμε τίποτα. Μπορείς να μου πεις τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ρίξε λίγο διάβασμα περί δικτύων γιατί εκείνο το "Σκέφτηκα και το awmn αλλά είναι πολύ αναξιόπιστο. Θέλω κατι ταχύτερο και πιο σίγουρο" είναι λίγο ανέκδοτο...

 

Ειδικά όταν συζητάς μετά για vpn μέσω dialup...

 

Αν έχετε και οι δύο ΧP, ο ένας από τους δύο θα ανοίξει ένα λογαριασμό στο http://www.dyndns.org και θα φορτώσει το directupdate (μέσα από το dyndns θα το βρεις), ώστε να μπορείτε να βρείσκετε ο ένας τον άλλο (πχ aeikiitos.dyndns.org). Μετά θα πάει στα Settings/NetworkConnections/CreateANewConnection/SetupAnAdvancedConnection/AcceptIncomingConnections/θα επιλέξει το Modem ή την dsl του/allow private connections/φτιάχνεις έναν user/next next finish

 

O άλλος θα πάει στο Settings/NetworkConnections/CreateANewConnection/ConnectToTheNetworkAtMyWorkplace/VirtualPrivateConnections/"mplamplampla"/DoNotDialTheInitialConnection/aeikinitos.dyndns.org/ και τελείωσες. Οταν θα το τρέξεις θα βάλεις το user name και Password που έφτιαξες πριν στον άλλο Η/Υ και είσαι έτοιμος.

 

Και οι δύο θα πρέπει να είστε συνδεδεμένοι στο ίντερνετ, και να ρυθμίσετε τα firewalls σας.

 

Ρίξε και λίγο διάβασμα,γιατί στο πρώτο λάθος θα πνιγείς.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ρίξε λίγο διάβασμα περί δικτύων γιατί εκείνο το "Σκέφτηκα και το awmn αλλά είναι πολύ αναξιόπιστο. Θέλω κατι ταχύτερο και πιο σίγουρο" είναι λίγο ανέκδοτο...

 

Ειδικά όταν συζητάς μετά για vpn μέσω dialup...

 

Αν έχετε και οι δύο ΧP, ο ένας από τους δύο θα ανοίξει ένα λογαριασμό στο http://www.dyndns.org και θα φορτώσει το directupdate (μέσα από το dyndns θα το βρεις), ώστε να μπορείτε να βρείσκετε ο ένας τον άλλο (πχ aeikiitos.dyndns.org). Μετά θα πάει στα Settings/NetworkConnections/CreateANewConnection/SetupAnAdvancedConnection/AcceptIncomingConnections/θα επιλέξει το Modem ή την dsl του/allow private connections/φτιάχνεις έναν user/next next finish

 

O άλλος θα πάει στο Settings/NetworkConnections/CreateANewConnection/ConnectToTheNetworkAtMyWorkplace/VirtualPrivateConnections/"mplamplampla"/DoNotDialTheInitialConnection/aeikinitos.dyndns.org/ και τελείωσες. Οταν θα το τρέξεις θα βάλεις το user name και Password που έφτιαξες πριν στον άλλο Η/Υ και είσαι έτοιμος.

 

Και οι δύο θα πρέπει να είστε συνδεδεμένοι στο ίντερνετ, και να ρυθμίσετε τα firewalls σας.

 

Ρίξε και λίγο διάβασμα,γιατί στο πρώτο λάθος θα πνιγείς.

 

Ηρέμησε ρε μεγάλε! Ξ'ερεις 1,2,3,10000000 πραγματάκια παραπάνω για τα ασύρματα δίκτυα! Δεκτό. Δεν βρήκες όμως και το φάρμακο ενάντια στον καρκίνο! Γιατί τσατίζεσαι τόσο πολύ επειδή δεν ξέρω για τα δίκτυα; Την μάνα σου έβρισα ή την γκόμενα σου έφαγα και αντιδράς έτσι!;

 

ΥΓ1: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου περί vpn.

ΥΓ2: Μου περνάει η μικρή υποψία απ'το μυαλό ότι έχεις τρελό κόλλημα με το AWMN!:lol:

ΥΓ3: Κατέβα απ'το καλάμι

ΥΓ4: Σε ευχαριστώ και πάλι!:D

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...

 

Πρέπει σε κάποια στιγμή να κόψω τις συμβουλές στα 16χρονα, δεν ακούνε και παρεξηγούνται υπερβολικά εύκολα.....

 

Δεν σε έβρισα, δεν σε πρόσβαλα, δεν σε ειρωνεύτικα, παρόλα αυτά όμως παρεξηγήθικες και με πρόσβαλες.

 

τι να πω ? Αχαριστία ? Ανωρημότητα ? Εφηβικός εκνευρισμός ?

 

 

Αστο να το σβήσει ο χρόνος....

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...

 

Πρέπει σε κάποια στιγμή να κόψω τις συμβουλές στα 16χρονα, δεν ακούνε και παρεξηγούνται υπερβολικά εύκολα.....

 

Δεν σε έβρισα, δεν σε πρόσβαλα, δεν σε ειρωνεύτικα, παρόλα αυτά όμως παρεξηγήθικες και με πρόσβαλες.

 

τι να πω ? Αχαριστία ? Ανωρημότητα ? Εφηβικός εκνευρισμός ?

 

 

Αστο να το σβήσει ο χρόνος....

 

Μετά λες ότι εγώ σε προσβάλλω;:wacko: :blink: :blink: Δεν το συνεχίζω γιατί έχω ήδη παρεξηγηθεί, άδικα βέβαια, τέσπα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.:ninja: :ninja:

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

παιδια utp καλωδιο στα 50-60 μετρα απο κεραια σε access point εχει θεματα? μεχρι ποσα πρακτικα (καποιος που εχει εμπειρια) δεν υπαρχει προβλημα επικοινωνιας?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια utp καλωδιο στα 50-60 μετρα απο κεραια σε access point εχει θεματα? μεχρι ποσα πρακτικα (καποιος που εχει εμπειρια) δεν υπαρχει προβλημα επικοινωνιας?

 

Ευχαριστω

 

Οχι και μεχρι τα 100m φτανει χωρις απλωλειες θεωρητικα (πρακτικα παει και παραπανω)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...