Jump to content

Θέλω να μεταναστεύσω στη Σουηδία!


nansoulio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το θέμα που έθεσα...θέλω να πάρω τον άντρα μου και το παιδάκι μου και να φύγω στη Σουηδία.Έχω πολλές όμως απορίες σχετικά με αυτό όπως πχ πως θα εξασφαλιστούμε επαγγελματικά (ο άντρας μου είναι μαθηματικός και εγώ γραφίστρια), και κοινώς δεν ξέρω από που να αρχίσω.Μπορεί λόγου χάρη ο άντρας μου να δουλέψει ως μαθηματικός στα σχολεία εκεί; που είναι δηλαδη και το βασικότερο, να βρει δουλειά οπωσδήποτε ο ένας από τους 2..που να απευθυνθώ βρε παιδια;Κανείς απο ομογένεια να βοηθήσει; :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ θέλω να σηκωθώ και να φύγω αλλά δεν το κάνω με τέτοια αγωνία και άγχος...Χαλάρωσε... πρώτα ψάξε το και μετά πάρε αποφάσεις για μετακομίσεις!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν την γλώσσα την ξέρετε??

Νομίζω είναι το βασικότερο γιατί αν όχι τότε πώς θα εργαστεί σε σχολείο ο άντρας σου στην Σουηδία?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τη γλώσσα την ξέρεις; Μήπως πρέπει να το σιγουρέψεις πρώτα μέσα σου; Θα είναι δύσκολα... Και πως θα διδάξει ο άντρας σου; Ξέρει τη γλώσσα;

 

Ουπς ddr2 με πρόλαβες!!!! :p Και είχαμε και την ίδια σκέψη!!! :p

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι το καλύτερο μέρος για πληροφορίες γι αυτό το θέμα είναι ένα forum. πρέπει να ψαχτείς πάρα πολύ! είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα και θέλει σκέψη και ψάξιμο πολύ!!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά. Μια καλή αρχή ωστόσο είναι η πρεσβεία της Σουηδίας στην Ελλάδα και η νούμερο ένα ερώτηση είναι αν υπάρχουν Ελληνικά σχολεία εκεί για να μπορέσει να διδάξει ο άντρας σου (ότι γίνεται και στη Γερμανία δηλαδή).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.2.2960/1316; en; U; ssr))

 

Στο 1564 της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης των Κ.Ε.Π. ίσως πάρεις ορισμένες χρήσιμες πληροφορίες, και φυσικά στις πρεσβείες...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, πολύ καλή η ιδέα σου για Σουηδία :)

Εκτός από τις πρεσβείες που ανέφεραν και τα άλλα παιδιά, μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες στο ίντερνετ: βάλε στο google "σουηδία" ή ακόμα καλύτερα "sverige" (όπως λέγεται στα σουηδικά) και θα βρεις σίγουρα κάποιο σάιτ επίσημο της χώρας, συνθήκες διαβίωσης, εργασίας, τηλέφωνα για πληροφορίες για ξένους κλπ.

Ξέρω σίγουρα ότι για Νορβηγία υπάρχουν αντίσοιχα σάιτ (και ότι οι πληροφορίες που σου δίνουν είναι αρκετά κατατοπιστικές) γιατί έχω ζήσει εκεί πριν από χρόνια.

Καλή τύχη!

 

Υ.Γ. Ελληνικά σχολεία υπάρχουν αρκετά στη Σουηδία νομίζω, δεδομένου ότι υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί Έλληνες εκεί. Όσο για τη γλώσσα μην ανησυχείς. Και εδώ μπορείς να κάνεις μαθήματα (στο Πανεπιστήμιο Αθηνών), αλλά και εκεί θα υπάρχουν σίγουρα μαθήματα (αρκετά έντατικά) για ξένους.

Αν κρίνω από Νορβηγία, και στη Σουηδία πρέπει να είναι πολύ εξυπηρετικοί σε τέτοιες περιπτώσεις, κοινώς, καμία σχέση με το χάος εδώ:)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

ελληνες υπαρχουν οντως παρα πολλοι στην σουηδια,δεν ξερω αν θα μπορεσεις να συνηθισεις ευκολα εκει παντως απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ καλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις το θέμα στο google... δώσε λέξεις κλειδιά moving to Sweden ή κάτι παρόμοιο. Απλά κάνε μια προσεκτική επιλογή στο site που θα εμφανιστουν.
Link to comment
Share on other sites

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο σας ζηλευω εσας ολους που φευγετε για παντα σε αλλη χωρα..

εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποια στιγμη της ζωης μου να φυγω Αμερικη.Δεν μου αρεσει καθολου η Ελλαδα σαν χωρα και δεν εχω σκοπο να περασω την υπολοιπη ζωη μου εδω περα.Αλλα δεν εχω κανεναν γνωστο εκει εκτος απο μια μακρινη δευτερη θεια που ουτε την εχω δει ποτε στην ζωη μου.

αληθεια ποσο δυσκολο ειναι να κανει κανεις αυτο το μεγαλο βημα?

ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει η σχετικα ευκολα?

καποια στιγμη θα χρειαστω παμπολλες τετοιες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

η ελλαδα μου αρεσει σαν χωρα,αυτο που με χαλαει ειναι το μυαλο αυτων που μας κατευθηνουν και εχουν κανει την ελλαδα αστα να πανε,κι εγω σκεφτομαι καποια στιγμη αν μπορω να φυγω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποια στιγμη της ζωης μου να φυγω Αμερικη.Δεν μου αρεσει καθολου η Ελλαδα σαν χωρα και δεν εχω σκοπο να περασω την υπολοιπη ζωη μου εδω περα..

 

Ακριβώς...Και εγώ το ίδιο...:(

Όταν τελειώσω την σχολή,θα πάρω μου φαίνεται ένα αεροπλάνο,και θα "την κάνω" για Αμερική μεριά,σε οποιοδήποτε μέρος...:happy:

 

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο σας ζηλευω εσας ολους που φευγετε για παντα σε αλλη χωρα..

εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποια στιγμη της ζωης μου να φυγω Αμερικη.Δεν μου αρεσει καθολου η Ελλαδα σαν χωρα και δεν εχω σκοπο να περασω την υπολοιπη ζωη μου εδω περα.

Εγώ διαφωνώ.. Η χώρα μας είναι από τις καλύτερες του κόσμου, οι άνθρωποι είναι που την χαλάνε..

Εδώ ξένοι έρχονται Ελλάδα και την ερωτεύονται για τα τοπία της και τις ομορφιές της, είναι αμαρτία οι ίδιοι Έλληνες να μιλάνε έτσι περιφρονητικά για την πατρίδα τους..

Και μη νομίζεται ότι όταν πάτε σε άλλη χώρα θα τα βρείτε όλα ρόδινα και τέλεια. Και γω έχω πολλούς συγγενείς Αμερική αλλά έχω και φίλους που τρελαίνονται με το άγχος εκεί και θέλουν να έρθουν στο νησί που μένω για μόνιμα.. Γούστα είναι αυτά...

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

κι η δικη μου γνωμη ειναι να μεινετε εδω!

σαν την Ελλαδα δεν εχει!

και ειδικα στον τοπο που μενεις!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλο τοπικ καταλληλο για τετοιου ειδους...ανησυχιες :p

Παντως η χωρα δεν ειναι μονο τα βουνα κ τα λαγκαδια. Η χωρα ειναι κυριως οι ανθρωποι. Και δυστυχως οι Ελληνες... :rolleyes:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το θέμα που έθεσα...θέλω να πάρω τον άντρα μου και το παιδάκι μου και να φύγω στη Σουηδία.Έχω πολλές όμως απορίες σχετικά με αυτό όπως πχ πως θα εξασφαλιστούμε επαγγελματικά (ο άντρας μου είναι μαθηματικός και εγώ γραφίστρια), και κοινώς δεν ξέρω από που να αρχίσω.Μπορεί λόγου χάρη ο άντρας μου να δουλέψει ως μαθηματικός στα σχολεία εκεί; που είναι δηλαδη και το βασικότερο, να βρει δουλειά οπωσδήποτε ο ένας από τους 2..που να απευθυνθώ βρε παιδια;Κανείς απο ομογένεια να βοηθήσει; :help:

 

 

An ine mathimatikos se dimosio sxolio kani etisi gia na pai se sxolio tis Souidias me Ellines mathites.An egrithi tote tha perni 2 misthous, Elladas ke Souidias.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ παρα πολύ!Βασικά αυτή είναι η ιδέα..Να πάει σε ελληνικό σχολείο.Έχει αρκετα στην Σουηδία.Απλά εχω πελαγώσει λίγο...Δεν είναι η ιδέα που με τρομάζει, αυτό έχει ωριμάσει μέσα μου.Είναι όλα τα υπόλοιπα..:) για μένα είναι το ζόρι για δουλεια...
Link to comment
Share on other sites

Παντως η χωρα δεν ειναι μονο τα βουνα κ τα λαγκαδια. Η χωρα ειναι κυριως οι ανθρωποι. Και δυστυχως οι Ελληνες... :rolleyes:
ακριβως ;)

αυτος ειναι και ο λογος που θελω να φυγω.

Τι να τα κανω τα πρασινα λαγκαδια και τις ομορφιες των νησιων?

να τα βρασω ειλικρινα..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλο τοπικ καταλληλο για τετοιου ειδους...ανησυχιες :p

Παντως η χωρα δεν ειναι μονο τα βουνα κ τα λαγκαδια. Η χωρα ειναι κυριως οι ανθρωποι. Και δυστυχως οι Ελληνες... :rolleyes:

"Δυστυχώς" είμαστε όλοι μας Έλληνες και έχουμε όλοι την ίδια νοοτροπία και ας μην θέλουμε να το παραδεχτούμε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες.

Ακομα κ τα μικρα πραγματα κανουν την ειδοποιο διαφορα.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ παρα πολύ!Βασικά αυτή είναι η ιδέα..Να πάει σε ελληνικό σχολείο.Έχει αρκετα στην Σουηδία.Απλά εχω πελαγώσει λίγο...Δεν είναι η ιδέα που με τρομάζει, αυτό έχει ωριμάσει μέσα μου.Είναι όλα τα υπόλοιπα..:) για μένα είναι το ζόρι για δουλεια...
Πιάνοντας αυτό το τελευταίο, μήπως θα έπρεπε πρίν φύγετε να εξασφαλίσετε τα προς το ζην; Αν μπορείτε να δουλέψετε δηλαδή εκεί, από πότε, πόσα θα πέρνετε κ.ο.κ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σουηδία? Εκεί έχει κρύο...Άσε που 6 μήνες είναι νύχτα..Αυτοκτονούν κίολας....

Πάντως αν πάτε προσπαθήστε να μάθετε την γλώσσα πιο μπροστά.Είναι βασικό για να σε δεχτούν καλύτερα οι ντόπιοι.

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Σουηδία? Εκεί έχει κρύο...

 

:lol:

Και στο Νευροκόπι έχει κρύο, αλλά μερικοί τα καταφέρνουν...

Αλλά οι 6 μήνες νύχτας και οι 6 μήνες ημέρας είναι σίγουρα κάτι που χρειάζεται μεγάλη περίοδο προσαρμογής.:)

Και η γλώσσα επίσης δύσκολο πράγμα.Και δεν μοιάζουν με τα αγγλικά.Είναι λίγο περίεργα τα σουηδικά(εμένα έτσι μου φαίνονται τουλάχιστον.)

Ούφφφ...πολλές δυσκολίες:(

 

Καλή τύχη από καρδιάς:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...