Jump to content

Ελληνικό πρόγραμμα παρακολούθησης εξόδων


spyros1973
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρετε σε όλους.

 

Έχω φτιάξει μια εφαρμογή παρακολούθησης εξόδων για Pocket PC.

 

Ονομάζεται "Logi.net" (από το "Λογιστής") και τουλάχιστον στις δικές μου ανάγκες, για τις οποίες φτιάχτηκε άλλωστε, ανταποκρίνεται μια χαρά.

 

Αποτελεί μετεξέλιξη (γραμμένη εξ αρχής όμως) του παλιότερου 'Logi" που είχα φτιάξει για το Casio BE-300 Pocket Manager που είχε τότε. Είχα βγάλει και μια έκδοση για Pocket PC, την οποία όμως ποτέ δεν είχα δοκιμάσει προσωπικά.

 

Μερικά χαρακτηριστικά:

* Interface ελληνικό ή αγγλικό (το site - ακόμα - είναι μόνο στα αγγλικά)

* Απεριόριστες καθορισμένες από το χρήστη κατηγορίες εξόδων (π.χ. μετακίνηση, διασκέδαση, νοίκι κλπ) και πληρωμών (π.χ. μετρητά, VISA κλπ).

* Εύκολη εισαγωγή/διαχείριση στοιχείων.

* Δυνατότητα εξαγωγής δεδομένων σε HTML/XML

* Εύκολη δημιουργία αναφορών εξόδων σε καθορισμένο χρονικά διαστήματα, ανά κατηγορία εξόδων ή κατηγορία πληρωμών.

* Συνοδευτική PC εφαρμογή για ευκολότερη παρουσίαση των εξόδων και δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας των δεδομένων.

 

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα, πηγαίνετε στη σελίδα της εφαρμογής στη διεύθυνση: http://www.paraschis.gr/loginet

 

Α, αν σας αρέσει η εφαρμογή και τη βρίσκετε χρήσιμη, δεχόμαστε και Paypal donations :)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα ήθελα να ακούσω τα σχόλιά σας (καθώς και αναφορές προβλημάτων συμβατότητας).

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσπάθεια, αλήθεια δουλεύει σε WM5?

------------------------------------------------------------------------

Iphone 3GS... Άξιζε τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσπάθεια, αλήθεια δουλεύει σε WM5?

 

Να μια καλή ερώτηση. Η απάντηση είναι ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα! Λογικά πρέπει να δουλεύει, αλλά ίσως να έχει πρόβλημα με τον προσανατολισμό της οθόνης.

 

Αν βρεθεί κάποιος να το δοκιμάσει, ας μας πει το πόρισμα.

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Να μια καλή ερώτηση. Η απάντηση είναι ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα! Λογικά πρέπει να δουλεύει, αλλά ίσως να έχει πρόβλημα με τον προσανατολισμό της οθόνης.

 

Αν βρεθεί κάποιος να το δοκιμάσει, ας μας πει το πόρισμα.

Εγω το δοκιμασα σε ΜΙΟ 701 αλλα δυστυχως δεν δουλευει αν κανω κατι λαθος και καποιος μπορεσει και το δουλεψει ασ μας πει γιατι με ενδιαφερει φαινεται πολυ καλο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δοκιμασα σε ΜΙΟ 701 αλλα δυστυχως δεν δουλευει αν κανω κατι λαθος και καποιος μπορεσει και το δουλεψει ασ μας πει γιατι με ενδιαφερει φαινεται πολυ καλο προγραμμα

 

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Εγκατέστησες μόνο την εφαρμογή ή και τις συνοδευτικές βιβλιοθήκες; Πώς δοκίμασες να το εγκαταστήσεις; Με το setup ή με χειροκίνητη εγκατάσταση των cab αρχείων; Όταν προσπαθείς να το τρέξεις, βγαίνει κάποιο μήνυμα; Δημιουργείτε στο folder του προγράμματος κάποιο αρχείο με κατάληξη SDF;

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Εγκατέστησες μόνο την εφαρμογή ή και τις συνοδευτικές βιβλιοθήκες; Πώς δοκίμασες να το εγκαταστήσεις; Με το setup ή με χειροκίνητη εγκατάσταση των cab αρχείων; Όταν προσπαθείς να το τρέξεις, βγαίνει κάποιο μήνυμα; Δημιουργείτε στο folder του προγράμματος κάποιο αρχείο με κατάληξη SDF;

 

Το εγκατεστησα με το setup και εγατεστησα μονο την εφαρμογη και οταν πηγαινα να το τρεξω μου εβγαζε ενα error με καποιες εντολες που δεν θυμαμαι γιατι εκανα απεγκατασταση φοβηθηκα μην μου κοληση το ΜΙΟ μου και αναγκαστω μετα για hard reset

Link to comment
Share on other sites

:) Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερπροστατευτικός με το MIO... αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα.

 

Τις υπόλοιπες βιβλιοθήκες τις έχεις εγκατεστημένες στο MIO σου; Το πιο πιθανό είναι να πήρες μήνυμα λάθους για αυτό. Θα σου συνιστούσα να τις εγκαταστήσεις κι αυτές. Αν είναι ήδη εγκατεστημένες, θα λάβεις σχετικό μήνυμα στο PDA σου και θα έχεις την επιλογή να μη συνεχίσεις την εγκατάσταση της εν λόγω βιβλιοθήκης, οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

 

Φυσικά... it's your call.

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

File mou ego to Egatestisa afou tsekara oles tis epiloges pou eixe stin egatastasi tou se ena

XDA Atom Exec me WM5 kai den mou paizei.

To ksekinao kai mou vgazei Minima :

 

This aplication (LogiNET.exe) requires

a newer version of the Microsoft.NET

Compact Framework than the version

installed on this device.

 

Kai eei apo kato epiloges

 

Details Quit

 

Gia pes ti kanoume ?

Link to comment
Share on other sites

-> Σε ΗΡ ipaq 2790 (wm05) παίζει μια χαρά.

 

->Πρέπει να κατεβάσετε ολόκληρο το πακέτο.

Επιλέξτε να εγκατασταθούν όλα τα συνοδευτικά.

Τo framework και τα συνοδευτικά sql πρέπει να εγκατασταθούν στην main memory. Eλέγξτε πόσος χώρος σας έχει απομείνει πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση!

 

Όταν σας ζητήσει restart να το κάνετε, μην επιλέξετε αναβολή, και μην πατήσετε "οκ" στο μήνυμα του PC μέχρι να ξανασυνδέσετε το ppc. Aφού συνδεθεί εκ νέου το ppc πατήστε οκ και θα συνεχίσει την εγκατάσταση.

 

 

 

-> @Spyros1973:

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ καθόλου τέτοια προγράμματα, οπότε οι παρατηρήσεις μου θα περιοριστούν στο interface.

Θα τις έχεις αύριο :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@ nicesat: Αυτό το μήνυμα έχει εμφανιστεί και σε άλλους χρήστες συσκευών με WM5. Η έκδοση 1.2 χρησιμοποιεί το .NET Compact Framework 1, οπότε το μήνυμα για "νεότερη έκδοση του FrameWork" με μπερδεύει. Δουλεύω με μερικούς εθελοντές χρήστες που χρησιμοποιούν WM5 για να βρω τι φταίει. Επειδή δεν έχω εγώ τέτοια συσκευή η αναζήτηση πάει αργά, αλλά σίγουρα θα ολοκληρωθεί :)

 

@ Muck Smith: Περιμένω τα σχόλια. Ευχαριστώ για την παρατήρηση σχετικά με την εγκατάσταση του .NET CF στην κύρια μνήμη. Ξέρω ότι ο custom τρόπος εγκατάστασης δεν είναι ο καλύτερος, αλλά δεν υπάρχει απλός τρόπος για την εγκατάσταση πολλαπλών cabs με ένα setup.

 

Έχω φτιάξει μια νεότερη έκδοση που δε χρησιμοποιεί το OpenNET Compact Framework, οπότε μειώνονται κατά μία οι απαραίτητες βιβλιοθήκες που χρειάζονται για την εγκατάσταση.

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

File mou Spiro

Telika to estisa sto XDa Atom Exec mou pou exei litourgiko Wm5 akolouthontas tis odigies tou Muck

Kalo einai to programa sou alla thelei kapeies veltioseis

Vale tou an theleis kai ena paidio akomi gia na mporoume na grafoume sxolia.

Dose tou kai epilogi na anevazei tis aksies kata miso Euro.

Den thimame an mporeis na tou oriseis arxiko kefalaio kai ean kanei eksagogi ton pliroforion se arxio gia Ecxel.

Sinexise tin prospathia eisai poli konta oste na ftiakseis ena telio programa diaxirisi oikonomikon.

Emena tha me eksipiretouse ean mporouse na parakolouthei kai eisprakseis

oste otan girizo spiti na ta stelno sto PC kai na ta xrisimopio se alles efarmoges pou exo ekei.

Ouuuuf sas kourasa.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα την ελληνική έκδοση.

 

-Οι οδηγείες και τα μηνύματα είναι σε πολύ σωστά ελληνικά και χωρίς λάθη.

-Σου έχει ξεφύγει μόνο το τελικό "ς" στη Διαχείρηση στη λέξη εξαγωγή.

 

-Στο Κατηγορίες εκεί που έχεις 2 κουμπάκια "δια" τι ακριβώς σημαίνουν; Εχει χώρο να προσθέσεις 2 ακόμα γράμματα ώστε να είναι πιο σαφή; Εναλλακτικά μπορείς να βγάλεις τους bold χαρακτήρες και να προσθέσεις χρώμα ωστε να ξεχωρίζουν, και ταυτόχρονα να κερδίσεις χώρο.

 

-Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις λίγο περισσότερο χρώματα; Καθαρά για αισθητικούς λόγους, χρηστικώς δεν θα προσφέρει τίποτα, είναι ήδη ωραία δομημένη. Ανέκαθεν προτιμούσα τις εφαρμογές που δουλεύουν με tab κι όχι με μενού και πολλά κλικ.

 

-Το δεξί soft key είναι ανεκμετάλλευτο. Θα μπορούσε να ορίζεται μία εντολή από τον χρήστη; Πχ εξαγωξή σε xls, ώστε μετά την καταχώρηση να μην ψάχνει περισσότερο.

 

-Τέλος, να έβγαζε ένα μήνυμα επιβεβαίωσης πριν τη διαγραφή στο Κατηγορίες;

 

 

Κατά τ'άλλα εντελώς άχρηστη εφαρμογή...

Λες και δεν ξέρουμε πού φάγαμε τα λεφτά μας....

Πρέπει να τα βλέπουμε και γραμμένα :p

 

Ξενύχτια, Ποτά, Σουβλάκια, Γυναίκες, Gadgets.

Αυτές οι Κατηγορίες πρέπει να προστεθούν :lol:

 

 

Μόλις κάνεις τι όποιες βελτιώσεις πες μου να το βάλουμε στο myfiles του φόρουμ.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Na simpliroso

Stin forma pou eisagoume katigories pernei mon kefalea don ksero an etsi prepei na ginete alla se alla paromia eo dei oti pernei kanonika kefalea kai peza.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τα σχόλια.

 

Θα δουλέψω την εφαρμογή εντός των ημερών και θα σας ενημερώσω για τις αλλαγές. Μπορώ πάντως να πω με σιγουριά ότι η προσθήκη της δυνατότητας καταγραφής εσόδων κατά πάσα πιθανότητα δε θα προστεθεί.

 

Ούτως ή άλλως, τα λεφτά που βγάζω δεν προλαβαίνω να τα δω, οπότε δε με πολυνοιάζουν :)

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ και πάλι.

 

Η έκδοση 1.3 του Logi.net είναι διαθέσιμη στο site (θυμίζω, http://www.paraschis.gr/loginet).

 

Αλλαγές:

- Δε χρειάζεται πια το OpenNET Compact Framework, γιατί το dropdown της ημερομηνίας υλοποιήθηκε με ένα custom control.

- Προστέθηκε ένα pop-up calculator για να κάνει ευκολότερη την εισαγωγή στοιχείων.

- Προστέθηκε ένα πεδίο για σημειώσεις (προσωπικά μου φαίνεται ανούσιο, αλλά μου ζητήθηκε από 7 χρήστες, οπότε υπέκυψα :) ).

- Διάφορες μικρές αλλαγές, κάποιες από τις οποίες προτάθηκαν σε αυτή τη συζήτηση (π.χ. μήνυμα επιβεβαίωσης κατά τη διαγραφή των κατηγοριών, αύξηση τιμών κατά μισό ευρώ, λογικότερα μεγέθη των στηλών στις αναφορές κλπ).

 

Χρώματα και αξιοποίηση του δεξιού soft-key δεν έχουμε ακόμα.

 

Ευχαριστώ,

Σπύρος Παράσχης

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Na simpliroso

Stin forma pou eisagoume katigories pernei mon kefalea don ksero an etsi prepei na ginete alla se alla paromia eo dei oti pernei kanonika kefalea kai peza.

 

Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό - έχω βάλει για να είναι ομογενές το Interface να μετατρέπονται αυτόματα σε κεφαλαία οι περιγραφές των κατηγοριών. Δεν υπάρχει "πρέπει να γίνεται", απλά μια επιλογή είναι. Θεωρείς ότι θα έπρεπε να επιτρέπονται και μικρά γράμματα;

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε σήμερα η νέα έκδοση του Logi.net - έκδοση 1.4a.

 

Η έκδοση αυτή διορθώνει ένα σημαντικό bug που δεν επέτρεπε την αλλαγή/διαγραφή μιας εγγραφής (λόγω ανεπαρκούς ελέγχου των αλλαγών της 1.3 :O ).

 

Επίσης στην έκδοση αυτή το popup calculator (ο αναδυόμενος υπολογιστής ντε!) είναι λίγο πιο λειτουργικό.

Η σελίδα μου: http://www.paraschis.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...