Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια μικρή βοήθεια...

 

1. Στο Homescreen έχω 2 καρτέλες μόνο, Today's screen και menu screen. Σε όλες τις φοτο που έχω δεί μέχρι τώρα για την συσκευή ή themes το homescreen έχει 4 εικονίδια στο κέντρο της οθόνης ή κάποια εικονίδια στο κάτω μέρος της οθόνης. Επίσης φαίνεται το background. Αυτό και με το flip ανοιχτό και κλειστό. Έχω φάει των κόσμο να βρώ καποια ανάλογη ρύθμηση αλλά τσίφος. Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι οτι κάτι τρέχει με την συσκευή μου μιάς κ την απέκτησα με περίεργο τρόπο......:wacko: (κάτι σαν δώρο....)

 

2. Προσπαθώ να εγκαταστήσω ελληνικά και μου ζητάει μία εφαρμογή (SonyEricssonP990lg....kati kati) την οποία δεν έχω ιδέα που να την βρώ.

 

3. Κανα καλό site με free themes? Εκτός απο το zedge.net

 

4. Θέλω να φορμαρω την συσκευή. (Απαραίτητο μιάς κ δεν αγόρασα την συσκευή και είναι πολύ πιθανών να παρακολουθείται) Αυτό σημαίνει πως πρέπει να ξαναπεράσω το λογισμικό και τις εφαρμογές μόνος απο την αρχή ένα ένα?

 

Φαντάζομαι πώς έχουν ξανασυζητηθεί τα θέματα απλά δεν βρήκα κάτι. Είμαι κ νέος στο forum κ δεν έχω εξοικιωθεί ακόμα. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο plz βάλτε απλα το link σαν απάντηση. (Είδα ήδη το topic για προβλήματα και ερωτήσεις σχετικά με το μοντέλο αλλά δεν μπορεσα να βρώ λύση). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.... και λίγη υπομονή... είμαι ακόμα newby που λέμε και στο lineage.....:p Ένω έχω άριστη σχέση με τα pc (software and hardware) και μπορώ να παίζω με το configuration όλη μέρα..... με τα κινητά δεν σκαμπάζω μία.... αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές οπότε είναι θέμα καθαρά εξοικίωσης. (σημ. είναι η πρώτη φορά που πίανω κινητό-pda στα χέρια μου):!:

 

Επίσης μία μικρή παρατήρηση. Μου κολάει καμία φορά την συσκευή το card scaner. Το έχει αντιμετοπίσει κανένας άλλος?

 

1) H περιγραφή που λες μου θυμίζει το Activity Screen. Μήπως βλέπεις κάτι τέτοιο:

 

http://img161.imageshack.us/img161/8482/37vp9.png

 

2) Κοίταξε στο επίσημο site της SE:

http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_3_1&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10336 Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι τα σωστά αρχεία.

 

3) Δες εδω -> http://www.se-uiq.com/themes-p990-eng.htm Δεν έχει και μεγάλη ποσότητα αλλά μπορείς να τα κατεβάσεις χωρις εγγραφή.

 

4) Μπορείς να κάνεις backup στην κάρτα μνήμης και να τα επαναφέρεις στη συνέχεια όλα μαζί. Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω λεπτομέρειες. Ακόμα και να και να κάνεις φορματ την συσκευή, το ΙΜΕΙ δεν αλλάζει...

 

Εφόσον τα πας καλά με τα Pc είναι ζήτημα χρόνου να προσαρμοστείς και στο P990i. Έχουν αρκετά κοινά στοιχεία. Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

4) Μπορείς να κάνεις backup στην κάρτα μνήμης και να τα επαναφέρεις στη συνέχεια όλα μαζί. Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω λεπτομέρειες. Ακόμα και να και να κάνεις φορματ την συσκευή, το ΙΜΕΙ δεν αλλάζει...

 

 

Ναι, γίνεται αυτό που λές.

Όμως αυτό δεν θα είχε όφελος, γιατί με την επαναφορά θα επιστρέψουν και τα προγράμματα(παρακολούθησης) που πιστεύει πως έχει!:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Xilia euxaristo man. Den ta dokimasa akoma auta pou mou les alla mou fenontai logika. Eimai sto grafeio tora kai katalaveneis.... :P

 

Sostos o georgep800 gia to format. To exo skeutei k ego k rotisa ena filaraki pou kanei software sto politexnio. An iparxei kati tha epanelthei me to backup. Den peirazei tha vrethei tropos. Thanks pantos k tous 2 gia to endiaferon.

[sIGPIC][/sIGPIC]purpledragon9983 - yahoo*gr
Link to comment
Share on other sites

Μολις κοίταξα αυτά που μου έγραφες.

 

1. Όντως είναι σχεδόν ίδιο μόνο που δεν έχει την μπάρα κάτω (όχι αυτη που δείχνει το σήμα της συσκευής κτλ, την άλλη) και τα εικονίδια της καρτέλας είναι διαφορετικά (που αυτό δεν πέζει ρόλο). Τεσπά μάλλον είναι όντως η οθόνη που λές. Πως το αλλάζω αυτό?

 

2. Έχω ήδη ψάξει την σελίδα της Sony για την εφαρμογή. Δεν βρήκα κάτι.

 

3. Thanks για τα themes. Θα τα ψάξω με την πρώτη ευκαιρία. Γενικά δεν έχουν κυκλοφωρίσει πολλα για την συσκευή ακόμα οπότε υπάρχουν ελάχιστα καλά.

 

4. (βλέπε κάτω post)

 

Μήπως.... λέω μήπως όλα μου τα προβλήματα ξεκινάνε απο το ότι δεν έχω αναβαρμίσει το λογισμικό ακόμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]purpledragon9983 - yahoo*gr
Link to comment
Share on other sites

3. Thanks για τα themes. Θα τα ψάξω με την πρώτη ευκαιρία. Γενικά δεν έχουν κυκλοφωρίσει πολλα για την συσκευή ακόμα οπότε υπάρχουν ελάχιστα καλά.

 

θεματα μπορειται να βρειτε free στο zedge.net απλα κανετε εγγραφη

Εχει γυρω στα 40 themes :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Θεματα δεν ΗΘΕΛΕΣ?

Γουστα εινα φιλε μου σε αλλους μπορει να αρεσουν!!!

 

Επειδή έχετε ήδη γεμίσει μισή σελίδα με το θέμα των themes ,θα σε παρακαλούσα για το καλό όλων των χρηστών να τα θέτεις εδώ την επόμενη φορά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=154374 όχι τίποτε άλλο απλά για να είναι όλα μαζί και να μην ψάχνουμε οτι να ναι και όπου να ναι.

JIG τι να σου πώ...έπρεπε να απειληθείς με ban για να διορθώσεις το ποστ.Δεν πιστεύω οτι το ποστ μου ήταν ούτε ειρωνικό αλλά και ούτε ειριστικό.Αλλά εσύ μάλλον νόμιζες πως σε κατσάδιαζε ο πατέρας σου, ενώ έγινε απλά μια σύσταση.Τέλοσπάντων,κάθε λογής άνθρωποι χρειαζόμαστε σε αυτόν τον κόσμο-φόρουμ....Αυτά.Σε κάθε περίπτωση μπορούν οι mods να επέμβουν στο μήνυμα μου αυτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]Πάει και αυτό το σαξάκι...
Link to comment
Share on other sites

φιρι φιρι για μπαν το παμε.......χμ να αρχισω να μετρω αναποδα?

 

Χαλαρωστε λιγακι.

 

και εσυ βρε Jig,μη τρελενεσαι!Σου δειχνει το σωστο θεμα που μπορεις να γραψεις;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μολις κοίταξα αυτά που μου έγραφες.

 

1. Όντως είναι σχεδόν ίδιο μόνο που δεν έχει την μπάρα κάτω (όχι αυτη που δείχνει το σήμα της συσκευής κτλ, την άλλη) και τα εικονίδια της καρτέλας είναι διαφορετικά (που αυτό δεν πέζει ρόλο). Τεσπά μάλλον είναι όντως η οθόνη που λές. Πως το αλλάζω αυτό?

 

Κοίταξε, για να πας στο κυρίως μενού πατάς το κουμπί back, αριστερά στο πλαι κάτω από το ροδάκι... Αν δεν γίνεται και με απλό πάτημα, δοκίμασε να το κράτας πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα. Αν κολλά εκεί και δεν σε παίρνει πίσω και ούτε με επανεκκίνηση της συσκευής σε φέρνει στο κυρίως μενού, κάτι δεν πάει καλά με το firmware και μάλλον θα ξαναθέλει να ξαναπεραστεί.

Και εμένα μου ξανασυνέβηκε να μην εμφανίζεται η μπάρα αλλά με επανεκκίνηση της συσκευής λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, για να πας στο κυρίως μενού πατάς το κουμπί back, αριστερά στο πλαι κάτω από το ροδάκι... Αν δεν γίνεται και με απλό πάτημα, δοκίμασε να το κράτας πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα. Αν κολλά εκεί και δεν σε παίρνει πίσω και ούτε με επανεκκίνηση της συσκευής σε φέρνει στο κυρίως μενού, κάτι δεν πάει καλά με το firmware και μάλλον θα ξαναθέλει να ξαναπεραστεί.

Και εμένα μου ξανασυνέβηκε να μην εμφανίζεται η μπάρα αλλά με επανεκκίνηση της συσκευής λύθηκε το πρόβλημα.

 

Μάλιστα. Όσο back και να πατήσω δεν παίζει να πάει σε οποιαδήποτε οθόνη. Μέχρι εκεί με αφήνει. Και από restart..... όσα θες. Με προβλημάτησες:!: Και το αστείο είναι πως ξαναπέρασα το λογισμικό σήμερα το πρωί και πάλι τα ίδια. Εκτός αν δεν ενοείς αυτό με το "firmware".....

 

Και επιτέλους πως μπορώ να βγάλω τα ηλίθια animation που έχει βάλει η Vodafone για startup και shutdown?

[sIGPIC][/sIGPIC]purpledragon9983 - yahoo*gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοούσα με το firmware(δυστυχώς), αυτό που έκανες. Αν μπορείς να ανεβάσεις κανένα screenshot σχετικά με το τι βλέπεις θα βοηθήσει πολύ...

 

Ερώτηση προς υπόλοιπους: Αν και δεν νομίζω να γίνεται και δεν βρήκα κάτι σχετικό: Υπάρχει τρόπος μολις εκκινά το κινητό να βλέπω το activity menu;(today screen και shortcuts)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοούσα με το firmware(δυστυχώς), αυτό που έκανες. Αν μπορείς να ανεβάσεις κανένα screenshot σχετικά με το τι βλέπεις θα βοηθήσει πολύ...

 

Ερώτηση προς υπόλοιπους: Αν και δεν νομίζω να γίνεται και δεν βρήκα κάτι σχετικό: Υπάρχει τρόπος μολις εκκινά το κινητό να βλέπω το activity menu;(today screen και shortcuts)

 

Συννημένο, η φοτό της πατάτας μου.......... Thanks και πάλι CtR:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]purpledragon9983 - yahoo*gr
Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τα περιεχόμενα του κουτιού το p990?
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

περιεχει πολλα καλουδια μεσα...

1.Κινητο P990i :p

2.docking station με τα απαραιτητα καλωδια

3.handsfree

4.εργαλεια για αφαιρεση του πληκτρολογιου και το αντιστοιχο εξαρτημα για τοποθετηση

5.φορτιστης

6.λουρακι

7.δευτερο stylus pen

8.cd εγκαταστασης

9.manual...

 

ελπιζω να μην εχω ξεχασει κατι

Link to comment
Share on other sites

περιεχει πολλα καλουδια μεσα...

1.Κινητο P990i :p

2.docking station με τα απαραιτητα καλωδια

3.handsfree

4.εργαλεια για αφαιρεση του πληκτρολογιου και το αντιστοιχο εξαρτημα για τοποθετηση

5.φορτιστης

6.λουρακι

7.δευτερο stylus pen

8.cd εγκαταστασης

9.manual...

 

ελπιζω να μην εχω ξεχασει κατι

 

Να ειχαν βαλει και μια θηκη καλα θα ηταν! αμαν αυτη η τσιγκουνια τους!

Link to comment
Share on other sites

Οντως μια θηκουλα 8α το εκανε ενα υπερπληρεστατο πακετο...αλλα ευκολα 8α βρειτε θηκες ειτε τις αυθεντικες της SE ειτε μια θηκουλα της Hama...εχει αναφερ8ει μεσα στο forum αν θελετε πληροφορειες
Link to comment
Share on other sites

Ρεπαιδεια γιατι το συγκεκριμενο θεμα μοιαζει νεκρο?

Δεν εχουμε να συζητησουμε για εφαρμογες και τα λοιπα και μιλαμε για θηκες?Τι γινεται με τα νεα προγραμματα του UIQ3?Εχουμε τιποτα καινουριο?Κουνιεται τιποτα η παπαλα?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οποιος μπορεί ας ρίξει μια ματιά παρακάτω σε μια φοτώ σε προυγούμενο post μου κ ας μου πεί να του θυμήζει κατι απο menu Vodafona Live!! Κ αν ναι πώς στην ευχή θα το ξεφωρτοθώ και θα περάσω το κανονικό λογισμικό της συσκευής. (Δεν υπάρχει πουθενά ρύθμηση για αλλαγή ή απενεργοποίηση)
[sIGPIC][/sIGPIC]purpledragon9983 - yahoo*gr
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οποιος μπορεί ας ρίξει μια ματιά παρακάτω σε μια φοτώ σε προυγούμενο post μου κ ας μου πεί να του θυμήζει κατι απο menu Vodafona Live!! Κ αν ναι πώς στην ευχή θα το ξεφωρτοθώ και θα περάσω το κανονικό λογισμικό της συσκευής. (Δεν υπάρχει πουθενά ρύθμηση για αλλαγή ή απενεργοποίηση)

 

Μόνος σου δεν γίνεται να το αφαιρέσεις!

Ρώτησε όμως στο 9volto.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...