Jump to content

[Επίσημο] Nokia N93


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολα τα παιδια. Θα ηθελα καποιος που εχει το κινητο αρκετο καιρο και το εχει δουλεψει να μου αναφερει καποια απο τα θετικα και τα αρνητικα στοιχεια. Σκεφτομαι την αγορα του αλλα θα ηθελα να μαθω απο καποιον τα αντικειμενικα +/-. Καποιες ερωτησεις που εχω ειναι:

1. Η συνδεση με την τηλεοραση δουλευει κανονικα? Μπορει κανεις να δει φωτο και βιντεο στην τηλεοραση?

2. Απο αναπαραγωγη MP3 πως τα παει? Το εξωτερικο ηχειο εχει καλη ποιοτητα?

3. Απο φωτο ειναι ικανοποιητικο?Για βιντεο δεν ρωταω γιατι διαβασα οτι ειναι κορυφη.

4. Απο stability πως τα παει σε γενικες γραμμες?

5. Με το WiFi μπορω να συνδεθω κανονικα σε καποιο WiFi-spot και να κανω surfing και download αρχειων στην μνημη?

 

Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Nai. Mporeis na kaneis ta panta stin othoni tis tileorasis. Video foto paixnidia ktl.

2)Se sxesi me ta proigoumena kinita pou eixa to N93 exei dynato ixo kai katharo, Tha mporouse na itan kai dynatoteros allla einai arketos an theleis na akouseis esy mousiki kai oxi na prokaleseis paniko :D

3)Apo foto den einai ikanopoiitiko se sxesi panta me to epipedo pou tha mposouse na exei .Den exo kanei omos tin nea anabathmisi akoma pou diorthonei arketa problimata.

4)Einai arketa stathero an kai merikes fores troei ta kollimata tou an den tou aresei kapoia efarmogi pou tha trekseis. Alla iparxei neo logismiko pou tha pao na to peraso molis grapso afto.

5)Den to exo xrisimopoiisei pote alla apo oti exoun grapsei alloi pou to dokimasan, ola pane kala ektos apo tin mpataria :p

 

Efiga gia anabathmisi...................ena backup prota :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Η συνδεση με την τηλεοραση δουλευει κανονικα? Μπορει κανεις να δει φωτο και βιντεο στην τηλεοραση?

3. Απο φωτο ειναι ικανοποιητικο?

5. Με το WiFi μπορω να συνδεθω κανονικα σε καποιο WiFi-spot και να κανω surfing και download αρχειων στην μνημη?

 

1.pragmatika prepei na to deis sindemno se tv gia na katalaveis to megaleio tou video!!!

2.Me xamilo fwtismo min mpaineis stin prospatheia na travikseis photo.

Se kanonikes sinthikes einai aksioprepestates kai sigoura kaliteres apo polla kinita.

5.Opote pigenw sto THE MOLL me ti gineka mou,

tis dinw tin pistwtiki,

kathome se mia polithrona,

vriskw ena apo ta polla diktia

kai katevazw oti goustarw.

Tomono kako einai oti teleiwnoun grigora mpataria kai karta(pistwtiki...)alla den aftoktwnw perimenodas

Link to comment
Share on other sites

v 20.0.058

21-10-06

RM-55

N93(07.01)

 

Ayto to logismiko exei tora to kinito mou.

Exei diafores sto menu kai sti taxitita lipsis fotografias apo oti exo dei mexri tora. Prepei na exei beltiothei kai i poiotita ton fotografion alla i diafora den einai kai toso terastia. Thelei douleia akoma stis nixterines.

Pantos apo ti proti matia moiazei na exei dothei pio poli emfasi se oti exei sxesi me WLAN kai internet. Pantos na pate na tin kanete sintoma. Einai i ptoti anabathmisi me aisthites diafores se sxesi me tin proigoumeni

 

 

Kserei kaneis pou kai an exoume kanena meros sti thessaloniki me Hot spots me Wi Fi??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα παιδια. Θα ηθελα καποιος που εχει το κινητο αρκετο καιρο και το εχει δουλεψει να μου αναφερει καποια απο τα θετικα και τα αρνητικα στοιχεια. Σκεφτομαι την αγορα του αλλα θα ηθελα να μαθω απο καποιον τα αντικειμενικα +/-. Καποιες ερωτησεις που εχω ειναι:

1. Η συνδεση με την τηλεοραση δουλευει κανονικα? Μπορει κανεις να δει φωτο και βιντεο στην τηλεοραση?

2. Απο αναπαραγωγη MP3 πως τα παει? Το εξωτερικο ηχειο εχει καλη ποιοτητα?

3. Απο φωτο ειναι ικανοποιητικο?Για βιντεο δεν ρωταω γιατι διαβασα οτι ειναι κορυφη.

4. Απο stability πως τα παει σε γενικες γραμμες?

5. Με το WiFi μπορω να συνδεθω κανονικα σε καποιο WiFi-spot και να κανω surfing και download αρχειων στην μνημη?

 

Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

1. Στην τηελοραση εμφανιζει ολοκληρο το μενου της συσκευης και μπορεις κανονικα να πλοηγηθεις σε αυτο και να χρησιμοποιησεις κανονικα το κινητο .

Μαλιστα η πλακα ειναι να χτυπησει και να ακους τον ηχο κλησης και απο την τηλεοραση :)

Τις φωτογραφιες και τα βιντεο τα προβαλει σε πληρη οθονη και ειδικα τα βιντεο ειναι οντως απολαυση για τα δεδομενα ενος κινητου .

Συγκριτικα π.χ. με ενα D600 της Samsung που εχει την ιδια δυνατοτητα , στο Ν93 τα βιντεο λογω αρκετα μεγαλυτερων διαστασεων εμφανιζονται σχεδον χωρις καμια αλλοιωση.

 

2. Με τα ακουστικα παιζει πολυ καλα οπως και τα περισσοτερα S60 κινητα , και για τα δεδομενα του μπορει να παιξει και αρκετη ωρα .

Με το ηχειο του παιζει αρκετα καλα μεν , αλλα σιγουρα θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο δυνατο .

Τουλαχιστον σε φυσιολογικες συνθηκες αναπαραγει τον ηχο σωστα χωρις σχεδον καμια αλλοιωση.

 

3. Δυστυχως ειναι αναλογα με τα κεφια του και περισσοτερο αναλογα με τα δικα σου . Σε ιδανικες συνθηκες φωτισμου μπορει να βγαλει αρκετα καλες φωτογραφιες . Σε οποιεσδηποτε αλλες ομως , για να καταφερεις να βγαλεις ενα καλο αποτελεσμα θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο με την ρυθμιση της καμερας και το αποτελεσμα και παλι μπορει να μην ειναι το καλυτερο δυνατο .

Παντως , εντυπωσιακο ειναι το night mode ,το οποιο δουλευει χωρις να βλεπεις καμια καθυστερηση στο viewfinder και στον χρονο που θελει για να βγαλει την φωτογραφια .

 

4. Δεν το εχω για βασικο κινητο και την περισσοτερη ωρα το εχω απλα για να του "πινω το αιμα" οποτε δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο :)

 

5. Μπορει να χρησιμοποιησει ενα wi-fi δικτυο για να δωσει μεσω αυτου προσβαση δεδομενων σε οποιαδηποτε προεγκατεστημενη και μη εφαρμογη .

Μαλιστα συγκριτικα με ολα τα υπολοιπα S60 και οχι μονο κινητα με αναλογη δυνατοτητα εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα .

Σε "βαριες" σελιδες με αρκετα γραφικα , σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη , ενω τα δεδομενα εχουν ερθει , υπαρχει παντα μια καθυστερηση λογω της "προσπαθειας" που κανει η συσκευη να τα εμφανισει τελικα στην οθονη .

Στην περιπτωση του Ν93 , λογω ισχυς ολα γινονται με μια αισθηση ευκολιας και η πλοηγηση ειδικα με τον ενσωματωμενο browser ειναι πολυ πιο ανετη απο οτι με ενα Ν80 , Ε60 κλπ .

 

Δυστυχως ομως το wi-fi εχει σοβαρες επιπτωσεις στην διαρκεια της μπαταριας .

Εαν το χρησιμοποιησεις για να κατεβασεις αρχεια στην συσκευη (μουσικη , βιντεο και οτιδηποτε αλλο) εξαντλει πολυ γρηγορα ακομα και μια γεματη μπαταρια . Συγκριτικα με WM συσκευες αλλα και με το Ρ990 (φτου κακα) η μπαταρια αδειαζει πολυ μα παρα πολυ γρηγορα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Kai meta tin teleftaia anabathmisi i sindesi me WLAN ginete me to patima enos koumpiou:p

Akribos kato apo tis ipoxreoseis kai tis ipenthimiseis iparxei i epilogi gia sarosi gia wlan.

To dokimasa se ena carrefour edo pou brika ena hot spot alla ithele password kai username. :wacko: Kai mia kai den eixa idea ti na kano to afisa etsi. :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

a re nokia,gia na teleionei i mpataria grigora toy n93 otan xrisimopoieis to wifi,fantazomai ti tha ginete sto n95 poy exei poly pio mikri mpataria apo to n93,kai exei perissoteres apaitiseis energeias.

aytes tis mlks mono i nokia tis kanei

Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα ΝΟΚΙΑ, όπως και στο Ν70, το σορτάρισμα των επαφών γίνεται σε συνδυασμό των ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων. Στο Ν93 μου δεν γίνεται, έχω πρόβλημα, η έτσι είναι?

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα ΝΟΚΙΑ, όπως και στο Ν70, το σορτάρισμα των επαφών γίνεται σε συνδυασμό των ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων. Στο Ν93 μου δεν γίνεται, έχω πρόβλημα, η έτσι είναι?

 

Γ.

 

Στο δικό μου Ν93 περασα τις επαφες με την βοηθεια του PCSUITE μια μια και ο κατάλογος μου ειναι κανονικότατος.

παράδειγμα:

 

Σαββας Πέτρου

Sony Κυριάκος

Στέλλιος

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μια μια, και απο που? Εγω παρεπιπτόντως τις έφερα με συγχρονισμό απο MS Outlook...και για να βρώ επαφή απο s πρέπει να πάω στο s, με το σ δεν τις φέρνει....

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Μια μια τις διαβαζα και τις εγραφα, στο PCSUITE.

Πιστεύω αναφέρεται πιο μπροστά αυτό το πρόβλημα, και νομίζω οτι δεν πρέπει να σου δουλεύει κανονικα η φωνητική κλήση.

 

Εγω δεν έκανα συγχρονισμό απο το Outlook μου.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου έκανα συγχρονισμό με το MS Outlook και

Χάθηκαν οι φωνητικές κλήσεις.:X Μετά το πρόβλημα δεν διορθώνεται με μια απλή επαναφορά του κινητού ή με σβήσιμο των επαφών.

Πρέπει να το κάνεις format για να γίνει όπως το γέννησε η μαμά ΝΟΚΙΑ.:cry:

Γι’ αυτό τις επαφές μόνο με το pc suite και όταν κάνεις συγχρονισμό ημερολογίου και σημειώσεων καλύτερα να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή για συγχρονισμό των επαφών. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια μια τις διαβαζα και τις εγραφα, στο PCSUITE.

Πιστεύω αναφέρεται πιο μπροστά αυτό το πρόβλημα, και νομίζω οτι δεν πρέπει να σου δουλεύει κανονικα η φωνητική κλήση.

 

Εγω δεν έκανα συγχρονισμό απο το Outlook μου.

 

Και στο δικό μου έκανα συγχρονισμό με το MS Outlook και

Χάθηκαν οι φωνητικές κλήσεις.:X Μετά το πρόβλημα δεν διορθώνεται με μια απλή επαναφορά του κινητού ή με σβήσιμο των επαφών.

Πρέπει να το κάνεις format για να γίνει όπως το γέννησε η μαμά ΝΟΚΙΑ.:cry:

Γι’ αυτό τις επαφές μόνο με το pc suite και όταν κάνεις συγχρονισμό ημερολογίου και σημειώσεων καλύτερα να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή για συγχρονισμό των επαφών. :worry:

 

 

Φωνητικές κλήσεις φαντάζομαι εννοείτε αυτές που είχατε ηχογραφήσει εσείς. Σε μένα πάντως δουλεύουν κανονικότατα με το δικό του σύστημα, δηλαδή το text to speech.

 

Μού κάνει εντύπωση όμως αυτό που λέτε....Δεν είναι δυνατον να περάσω 500τόσες επαφές μία μία.....

 

Γ.

.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι αν ανοίξεις τις επαφές, τότε ναι τις σορτάρει σωστά αναμυγνύοντας τους λατινικούς με Ελληνικούς χαρακτήρες. Στην επιλογή όμως των γραμμάτων, εκεί τα χάνει....

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas na rotiso kati mipos kserete exo ena n93 kai perno meso LAN internet apo ena filo apenanti ginete na to kano modem meso kalodiou usb kai na serfaro apo ton y/h mou
Lumia 920
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μ'εμένα πρέπει να έσπασε όλα τα ρεκόρ η Nokia!

 

τους πήγα Ν73 νεκρό απο αναβάθμηση και το πήρα 1 μέρα μετά!!

άκουγα κι εγώ για 4 - 5 βδομάδες κι ανατρίχιαζα!!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μ'εμένα πρέπει να έσπασε όλα τα ρεκόρ η Nokia!

 

τους πήγα Ν73 νεκρό απο αναβάθμηση και το πήρα 1 μέρα μετά!!

άκουγα κι εγώ για 4 - 5 βδομάδες κι ανατρίχιαζα!!

 

Δηλαδή χρειαζόσουν απλά μία καινούρια αναβάθμιση ή κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χρειαζόσουν απλά μία καινούρια αναβάθμιση ή κάτι παραπάνω;

 

όχι, είναι αυτό που είχε πάθει και ο greg2003 που του κόλησε στη σπιτική αναβάθμηση και νέκρωσε το τηλέφωνο.

κανονικά στην κατάσταση αυτή το τηλέφωνο πάει στα κεντρικά και απ'τα κεντρικά το διαολοστέλνουν στο εξωτερικό. διαδηκασία που πέρνει και μήνα!

εε το παιδί sto Νokia shop αποφάσησε να προσπαθήσει να το φτιάξει ο ίδιος, και τα κατάφερε! :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι αυτό που είχε πάθει και ο greg2003 που του κόλησε στη σπιτική αναβάθμηση και νέκρωσε το τηλέφωνο.

κανονικά στην κατάσταση αυτή το τηλέφωνο πάει στα κεντρικά και απ'τα κεντρικά το διαολοστέλνουν στο εξωτερικό. διαδηκασία που πέρνει και μήνα!

εε το παιδί sto Νokia shop αποφάσησε να προσπαθήσει να το φτιάξει ο ίδιος, και τα κατάφερε! :)

Δεν ξέρω αν είναι γενικό το φαινόμενο ή μεμονωμένες οι περιπτώσεις

Αλλά το service της ΝΟΚΙΑ έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, από ότι το θυμόμουνα.

Έγιναν πιο γρήγοροι και πιο εξυπηρετικοί. Φου Του να μη τους ματιάξω!! :X

Killing_you2 από αναβάθμιση στο σπίτι το έπαθες και εσύ? ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ!!

Και σε μένα αν και το έστειλαν στα κεντρικά και μεσολάβησαν αργίες ήταν πολύ γρήγοροι. Μια βδομάδα μόνο. :superman:

 

Έχει κάνει κανείς την τελευταία αναβάθμιση ? Πολύ ησυχία έχει πέσει εδώ μέσα. :confused: :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μ'εμένα πρέπει να έσπασε όλα τα ρεκόρ η Nokia!

 

τους πήγα Ν73 νεκρό απο αναβάθμηση και το πήρα 1 μέρα μετά!!

άκουγα κι εγώ για 4 - 5 βδομάδες κι ανατρίχιαζα!!

 

ego thn tetarth kleino 4 evdomades xoris to n93... akoma sta kentrika...:cry:

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas na rotiso kati mipos kserete exo ena n93 kai perno meso LAN internet apo ena filo apenanti ginete na to kano modem meso kalodiou usb kai na serfaro apo ton y/h mou

 

Να γίνει δηλαδή client στο δίκτυο του φίλου σου, και με USB να σου δίνει internet.

Θέλει ψάξιμο, γιατι αν το καλοσκεφτείς όταν το κινητό είναι GPRS modem με USB καλώδιο, κάνει κάτι παρόμοιο, γίνεται client στο gprs δικτυο και το δίνει στο PC μέσω USB.

 

Πάντως εγώ προτείνω την εύκολη λύση του access point ρυθμισμένο σαν client πανω στο ασύρματο δίκτυο του φίλου σου, ή ακόμα ευκολότερα αν μιλάμε για desktop κομπιούτερ, μιά κάρτα ασύρματου δικτύου.

 

Παρατήρηση: Το WLAN του Ν93 είναι λίγο αδύναμο εεεε????? τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum!!Μετα απο ενα surfing στα τελευταια 200 post και αφου δεν βρηκα κατι σχετικο,δηλωνω υπευθυνα οτι το προβλημα που αντιμετωπιζω εγω με το κατα τα αλλα απιστευτο n93 ειναι μικρο αλλα σπαστικο...Οταν επιλεγω ως ηχο κλησης ενα mp3 που εχω περασει στο κινητο απο το pc, μια στις δυο φορες που θα με καλεσουν μου μασαει το ringtone...Ακουγεται σαν να τρωει ταινια απο κασετα...Αναβαθμιση δεν του εχω κανει ακομα (θα παω μεσα στην εβδομαδα) αλλα γιατι νομιζω οτι αυτο ειδικα το κολλημα δεν προκειται να επιλυθει??Κανενας συναδελφος με την ιδια περιπτωση??Anybody??

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum!!Μετα απο ενα surfing στα τελευταια 200 post και αφου δεν βρηκα κατι σχετικο,δηλωνω υπευθυνα οτι το προβλημα που αντιμετωπιζω εγω με το κατα τα αλλα απιστευτο n93 ειναι μικρο αλλα σπαστικο...Οταν επιλεγω ως ηχο κλησης ενα mp3 που εχω περασει στο κινητο απο το pc, μια στις δυο φορες που θα με καλεσουν μου μασαει το ringtone...Ακουγεται σαν να τρωει ταινια απο κασετα...Αναβαθμιση δεν του εχω κανει ακομα (θα παω μεσα στην εβδομαδα) αλλα γιατι νομιζω οτι αυτο ειδικα το κολλημα δεν προκειται να επιλυθει??Κανενας συναδελφος με την ιδια περιπτωση??Anybody??

 

Αυτο μου το παρουσιάζει ακόμα και με τους δικούς του ήχους κλήσης..... και όχι μονο με τα ΜΡ3 μου.

Δεν με ενοχλει ομως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...