Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του n73, και κατα πάσα πιθανότητα δευτέρα το αγοράζω

 

Θέλω να ρωτήσω:

1.Υπάρχει δυνατότητα gps πλοήγησης για τη συσκεύη? Τι παραπάνω χρειάζεται και πόσο θα κοστίσει?

2.Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το me? Είναι λειτουργικό για mp3 το κανονικό n73? Επειδή λίγο το χειροποίητο upgrade το φοβάμαι για την εγγύηση ή για κανα κόλλημα.

3.Πόσα mb κάρτα μνήμης παρέχονται?

4.Πόσα gb κάρτα μνήμης υποστηρίζονται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

1. Γίνεται σε συνδυασμό εγκατεστημένης εφαρμογής πλοήγησης και εξωτερικού δέκτη GPS. Η σύνδεση θα γίνει μέσω bluetooth. Το Ν73 δεν διαθέτει ενσωματομένο δέκτη GPS. Μια πρόσθετη συσκευή GPS θα σου κοστίσει επιπλέον 100+ ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

 

2. Εγώ έχω το απλό Ν73 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν και δεν ασχολούμαι πολύ με αναπαραγωγή μουσικής, απ' ότι διάβασα δεν υπάρχει και τόσο σημαντική διαφορά στον media player του Ν73ΜΕ. Επίσης μην ξεχνάς πως το Ν73 ΜΕ παρατηρήθηκε πως έχει λιγότερη αυτονομία σε σχέση με το κανονικό και πως το πόλυπλήκτρο του απλού Ν73 (αυτό που είνια πάνω από το 'C' ) δεν σου δίνει τις 4 διαθέσιμες συντομεύσεις αλλά είναι δεσμευμένο για πρόσβαση στον media player και αυτό δεν αλλάζει.

 

3. Η διαθέσιμη μνήμη της συσκευής (on-board) είναι 42ΜΒ αλλά καλό είναι να πάρεις και μια κάρτα μνήμης.

 

4. Απ' ότι έχω διαβάσει, υποστηρίζει έως 2GB (η κάρτα είναι τύπου MiniSD). Το Ν73 ΜΕ διατίθεται με κάρτα 2GB.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ακουσει οτι το N73 δεν δεχεται εφαρμογες που δεν εχουν την εγκριση

της Νοκια.Ειναι αληθεια ?

Μηπως το Ν73 music edition ομως δεχεται τετοιες εφαρμογες ?

Ας μου πει καποιος γιατι ειμαι υποψηφιος αγοραστης

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι το N73 δεν δεχεται εφαρμογες που δεν εχουν την εγκριση

της Νοκια.Ειναι αληθεια ?

Μηπως το Ν73 music edition ομως δεχεται τετοιες εφαρμογες ?

Ας μου πει καποιος γιατι ειμαι υποψηφιος αγοραστης

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές ούτε στο Ν73, ούτε στο Ν73ΜΕ.

 

Η πλάκα είναι πως ένα από τα θέματα που μπορείς να κατεβάσεις από το site της Nokia λέει πως η εφαρμογή (δηλ. το θέμα) δεν έχει εγκριθεί από τη Nokia και μπορεί να βλάψει τη συσκευή μας :blink: :wacko: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο Ν73 στο "desktop" του εχει καποια εικονιδια "επαφεσ", "μυνηματα" κτλ

 

μπορω καπως να τα αλλαξω αυτα και να βαλω εικονιδια απο καποιες αλλες εφαρμογες πουχω εγκατεστημενες;

ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

3. Η διαθέσιμη μνήμη της συσκευής (on-board) είναι 42ΜΒ αλλά καλό είναι να πάρεις και μια κάρτα μνήμης.

 

4. Απ' ότι έχω διαβάσει, υποστηρίζει έως 2GB (η κάρτα είναι τύπου MiniSD). Το Ν73 ΜΕ διατίθεται με κάρτα 2GB.

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

 

Δηλαδή το n73 διατίθεται χωρίς κάρτα μνήμης? Καλά είχα διαβάσει στο site της nokia αλλά δεν το πίστευα.

Αν είναι έτσι δικαιολογείται η διαφορά στη τιμή με το me

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχεις διαπιστωσει μονος σου η απλα σου το εχουν πει ?

Εννοω μην παρω την συσκευη και μου ειναι αχρηστη μετα.

Ε τι ψέμματα σου λέει?

 

Υποστήρίζονται ΟΛΕΣ οι εφαρμογές που λειτουργούν σε symbian 9.1

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχεις διαπιστωσει μονος σου η απλα σου το εχουν πει ?

Εννοω μην παρω την συσκευη και μου ειναι αχρηστη μετα.

 

Δηλ. τι απαντηση περιμενες να παρεις ?:confused:

Για να σου απανταει ο φιλος OculatusAbis ,ετσι θα ειναι.

Αλλιως δεν θα απανταγε...

 

Παιδια στο Ν73 στο "desktop" του εχει καποια εικονιδια "επαφεσ", "μυνηματα" κτλ

 

μπορω καπως να τα αλλαξω αυτα και να βαλω εικονιδια απο καποιες αλλες εφαρμογες πουχω εγκατεστημενες;

ευχαριστω

 

:rtfm: ρυθμισεις->τηλεφωνο->κατασταση αναμονης->Εφαρ. ενεργ. αναμον.

και διαλεγεις ποιες εφαρμογες θες ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχεις διαπιστωσει μονος σου η απλα σου το εχουν πει ?

Εννοω μην παρω την συσκευη και μου ειναι αχρηστη μετα.

Το έχω διαπιστώσει μόνος μου. Μάλιστα, οι περισσότερες εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει ΔΕΝ έχουν πιστοποίηση καταλληλότητας από τη Nokia και ΠΟΤΕ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα. Είναι κάτι σαν το μήνυμα που εμφανίζεται σε προγράμματα που εγκαθιστάς στο PC σου και σου λέει πως το πρόγραμμα δεν έχει ελεγθεί για συμβατότητα από τη Microsoft κι όμως πάντα λειτουργούν άψογα ;)

 

Η μόνη φορά που αντιμετώπισα πρόβλημα (αν μπορείς να το πεις έτσι) ήταν όταν εγκατέστησα ένα θέμα και παρά την προειδοποίηση καταλληλότητας εγώ συνέχισα. Όταν ενεργοποίησα το θέμα απλώς είχα καθυστέρηση στην ταχύτητα πλοήγησης μέσα στα μενού και τίποτε άλλο. Μόλις έσβησα το θέμα κι ενεργοποίησα άλλο, ξανά όλα οκ :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία "pairing" μεταξύ του PC και του κινητού. Αυτό μπορεί να γίνει είτε από τη σχετική εφαρμογή του Bluetooth dongle, είτε μέσα από το PC Suite και συγκεκριμένα από την εφαρμογή "Get connected".

 

Ευχαριστώ δούλεψε τέλεια. και μία απορία για όποιον χρησιμοποιεί το Ν73ΜΕ με vodafone. Μήπως η vodafone βγάζει ξεχωριστό λογισμικό απο την Nokia όπως γίνεται με τα vodafone life sony ericsson: ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia na rotiso kati?

Epidei psaxno edo kai den katafera na bro to pos ginete to N73 -->> N73 ME mipos mporeite na mou peite pos ligo analitika gt pao stin selida na katebaso to Nemesis kai den ginete tpt den to biabazei katholou to til mou.

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Epidei psaxno edo kai den katafera na bro to pos ginete to N73 -->> N73 ME

 

Στη πρώτη σελίδα, στο πρώτο ποστ του θέματος θα βρεις αυτό που ψάχνεις

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω το n73 περιπου 1 μηνα αλλα δεν ειχε τυχει να τραβηξω βιντεο και εχτες που το εκανα απογοητευτηκα πληρως σε σχεση με το n70 που ειχα πριν,γιατι ετσι ρε παιδια???Ισχυει αυτο,η κατι τρεχει με το δικο μου???Φοραω την τελευταια εκδοση.

Ευχαριτω!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω το n73 περιπου 1 μηνα αλλα δεν ειχε τυχει να τραβηξω βιντεο και εχτες που το εκανα απογοητευτηκα πληρως σε σχεση με το n70 που ειχα πριν,γιατι ετσι ρε παιδια???Ισχυει αυτο,η κατι τρεχει με το δικο μου???Φοραω την τελευταια εκδοση.

Ευχαριτω!!!!!!!!!!!!!

Έβαλες την ποιότητα εγγραφής στο μέγιστο;

Ενεργοποίησες τη λειτουργία "σταθερά χέρια";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω!

Ρε παιδια εχω καποιες ερωτησουλες (Ν73 ΜΕ):

(1) Ποιο ειναι το multimedia key γιατι το ΜΕ δεν εχει το κουμπακι με το αναλογο σηματακι?

(2) Πως χαμηλωνει ο ηχος (α) ενος αρχειου jar οταν τρεχει (β) του wellcome screen (εκει που ενώνονται τα δυο χερια και λεει απο κατω Νokia)?

(3) Τι κανουν οι εφαρμογες search, search global-plugin και search local-plugin που ειναι προεγκατεστημενες στο τηλεφωνο? Να τις κανω uninstall να φευγουν κ απο τη μεση?

Δεν θα σας πρηξω αλλο για σημερα. Ευχαριστω!:X

Ό,τι ωριμάζει... σαπίζει !!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ προβλημα και θα παρακαλουσα να με βοηθησετε αν γνωριζετε καποια λυση.

Εχω το Ν73 ΜΕ εδω και 5-6 μερες.

 

Παω λοιπον στις επαφες κανω μια αναπ ή περνω κανα τηλ.Μετα απο λιγο το ιδιο. Μετα το ιδιο. Μετα παω ξανα να παρω τηλ ή να κανω αναπ και αν και βρισκομαι πανω στην επαφη και παταω το πρασινο κουμπακι να καλεσει ειναι σαν να μην το παταω. Δεν κρεμαει το λειτουργικο,μπορω δηλαδη να παω πισω να κανω οτιδηποτε αλλο. Ξαναπαω στις επαφες παω να παρω τηλ παλι τιποτα σα να μην παταω το κουμπακι ποτε.

Αλλοτε ξεκιναει το προβλημα μετα απο 2-3 κλησεις ή αναπ αλλοτε μετα απο παραπανω αλλοτε απο λιγοτερες. Και η μονη λυση ειναι το restart του τηλεφωνου.

 

ΥΠΟΨΗΝ ΕΧΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ FIRMWARE.

 

Καποια λυση;

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω!

Ρε παιδια εχω καποιες ερωτησουλες (Ν73 ΜΕ):

(1) Ποιο ειναι το multimedia key γιατι το ΜΕ δεν εχει το κουμπακι με το αναλογο σηματακι?

(2) Πως χαμηλωνει ο ηχος (α) ενος αρχειου jar οταν τρεχει (β) του wellcome screen (εκει που ενώνονται τα δυο χερια και λεει απο κατω Νokia)?

(3) Τι κανουν οι εφαρμογες search, search global-plugin και search local-plugin που ειναι προεγκατεστημενες στο τηλεφωνο? Να τις κανω uninstall να φευγουν κ απο τη μεση?

Δεν θα σας πρηξω αλλο για σημερα. Ευχαριστω!:X

1. Eίναι το πλήκτρο πάνω από το 'C'. Αυτή είναι και από τις λίγες διαφορές του Ν73ΜΕ από το Ν73. Το multimedia key του Ν73 μας δίνει πρόσβαση σε 4 εφαρμογές. Οι συντομεύσεις είναι πλήρως προγραμματιζόμενες. Αντίθετα, στο Ν73ΜΕ το πλήκτρο αυτό εξυπηρετεί μόνον για τον media player και δεν μπορεί να αλλάξει η προεπιλογή του...

2. Το γραφικό στην wellcome screen δεν αλλάζει, ούτε απενεργοποιείται, τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω. Μπορείς πάντως να το διακόψεις αν τη στιγμή που παίζει πατήσεις κάποιο πλήκτρο ή μετακινήσεις το joystick.

3. Που βρίσκονται αυτές οι εφαρμογές;

 

Φίλε Hamurabi μήπως έχει πρόβλημα το πλήκτρο; Κανονικά δεν έπρεπε να εμφανίζει τέτοιο πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε OculatusAbis δεν με καταλαβες καλα. Ξερω οτι το πληκτρο πανω απο το 'c' ειναι το αντιστοιχο multimedia key.Το θέμα ειναι πως θ ανοιξω (με ποιο συνδυασμο πληκτρων) την εφαρμογη που ανοιγει με το multimedia key στο σκετο Ν73 (αυτη που ειναι ενας ρομβος με τις συντομευσεις στα ακρα).

Οι εφαρμογες αυτες δεν εχουν καποιο εικονιδιο οποτε κατα συνεπεια δεν τις βρισκεις καπου, ειναι ομως στη διαχειριση εφαρμογων εγκατεστημενες και μαλιστα απο τη μαμα nokia. Ξερει κανεις ποια η χρηση τους?

Ό,τι ωριμάζει... σαπίζει !!
Link to comment
Share on other sites

OculatusAbis,οχι δεν εχει προβλημα το πληκτρο οπως ειπα αυτο συμβενει ΜΟΝΟ οταν παω να παρω τηλ αφου εχω ηδη παρει καμποσα τηλεφωνηματα. πουθενα αλλου.

Κανεις να βοηθησει;;;

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες την ποιότητα εγγραφής στο μέγιστο;

Ενεργοποίησες τη λειτουργία "σταθερά χέρια";

 

Τις ρυθμισεις τις εχω οπως λες αλλα η ποιοτητα ειναι α π α ρ α δ ε κ τ η,και τραβαγα και μερα,γεματο πιξελ και χαλια εικονα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε OculatusAbis δεν με καταλαβες καλα. Ξερω οτι το πληκτρο πανω απο το 'c' ειναι το αντιστοιχο multimedia key.Το θέμα ειναι πως θ ανοιξω (με ποιο συνδυασμο πληκτρων) την εφαρμογη που ανοιγει με το multimedia key στο σκετο Ν73 (αυτη που ειναι ενας ρομβος με τις συντομευσεις στα ακρα).

Οι εφαρμογες αυτες δεν εχουν καποιο εικονιδιο οποτε κατα συνεπεια δεν τις βρισκεις καπου, ειναι ομως στη διαχειριση εφαρμογων εγκατεστημενες και μαλιστα απο τη μαμα nokia. Ξερει κανεις ποια η χρηση τους?

Απλώς θα πατήσεις το πολυπλήκτρο που λέμε και μετά θα κάνεις το joystick προς τα κάτω για να αλλάξεις τις αναθέσεις των 4 συντομεύσεων (αριστερά, δεξιά, επάνω και πάτημα/κέντρο). Σε μία από τις συντομεύσεις θα βάλεις την αναπαραγωγή μουσικής ή την έκθεση αν θέλεις. Πιστεύω τώρα σε κατάλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...