Jump to content

Wireless LAN: Στήσιμο, εμβέλεια, απόδοση


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Γειά σας!!!

 

Από τα πολλά sites που μπήκα καθώς και τα διάφορα forums σχετικά με Wireless LAN που διάβασα, θα ήθελα κάτι σχετικά εύκολο. Ένα απλό, χωρίς τρομερές λεπτομέρειες, πλάνο της Wireless LAN, τις προϋποθέσεις και τον εξοπλισμό που απαιτείται για την πραγματοποίσηση της (μαζί με ένα σχετικό κόστος) καθώς και πόση είναι η μέγιστη ακτίνα ισχύος που μπορεί να εκπέμπει (ανάλογα βέβαια και με τον εξοπλισμό). Θα ήθελα να καταλάβω πως λειτουργεί η Wi-Fi στο σύνολο της, προτού αρχίζω να εξερευνώ το κάθε παρακλάδι της, που, τόσο μεμονωμένα όσο και εξαρτώμενα μεταξύ τους, σίγουρα αποτελούν λεπτομέρειες σημαντικές για την ασφάλεια και την μέγιστη δυνατή απόδοση του όλου συστήματος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, η απάντηση που θα λάβεις θα εξαρτηθεί απο την όρεξη για γράψιμο αυτή την ώρα :) - κοινώς - έμπλεξες.

Ο εξοπλισμός καθορίζει την τοπολογία και τούμπαλιν. Αυτό σημαίνει οτι με συγκεκριμένο εξοπλισμό, μπορεις να εφαρμόσεις συγκεκριμένη τοπολογία - δομή δικτύου. Βέβαια, έχοντας κατα νου συγκεκριμένη δομή, που ειναι το πρώτο που πρέπει να ξέρεις πριν προχωρήσεις σε αγορά εξοπλισμού, μπορεις να επιλέξεις τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Η σύνδεση δυο συσκευών μεταξύ τους, επιτυγχάνεται με δυο ειδη συνδέσεων, είτε με ad-hoc (Point to Point, Peer to Peer, σημείο προς σημείο) είτε με client->server (client->AP, Point to Multipoint) και με παραλλαγές ή και συνδυασμό των παραπάνω (Bridge, WDS). Συνήθως απο τα ονόματα καταλαβαίνεις περίπου τι παίζει. Η πιο απλή υλοποίηση του wifi, ειναι δυο συσκευές συνδεδεμένες με σύνδεση σημείου προς σημείο (ad-hoc) πχ ενα laptop με εναν σταθερό υπολογιστή. Η σύνδεση αυτή ισοδυναμεί με σύνδεση αυτών των δυο με καλώδιο δικτύου (crossover), χωρίς τη μεσολάβηση άλλης συσκευής. Μια βαθμίδα πιο πάνω βρίσκεται η σύνδεση pc και laptop απο το παράδειγμα μας σε ενα AP (σημείο πρόσβασης), ώστε η επικοινωνία των να επιτυγχλανεται μέσω τρίτης συσκευής. Σε αυτή τη περίπτωση, η σύνδεση ειναι Point (AP) to Multipoint (PC, laptop). Μια προσθήκη θα μπορούσε να είναι η εσνσύρματη σύνδεση ενός adsl gateway, είτε pc, είτε adsl router με το Access Point. Οι πελάτες του AP θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο adsl gateway. Σε αυτή τη περίπτωση το Access Point θα κληθεί να λειτουργήσει ως router, καθώς θα αναλάβει την δρομολόγηση πακέτων απο το ενα δίκτυο (WLAN) σε ενα άλλο (LAN) στη συνέχει με δεύτερο router, αυτό της adsl θα έχουμε πρόσβαση σε τρίτο δίκτυο μεσω της λειτουργείας του adsl router το οποιό δρομολογεί τα διάφορα πακέτα απο το ενα δίκτυο (LAN) σε ενα άλλο (WAN-internet) ανάμεσα στο adsl router και το Access Point, μπορει να παρεμβληθεί ενα switch, το οποίο λειτουργεί πρακτικά ως ενα πολύμπριζο δικτύου, και η εγκατάσταση του ειναι παρόμοια με αυτή ενός πολύμπριζου ρεύματος, και το ίδιο εύκολη. Σε αυτό το switch μπορούν να συνδεθούν οι υπολογιστές του τοπικου δικτύου, και θα έχουν πρόσβασημε κατάλληλες ρυθμίσεις στο ίντερνετ και στα pc που ειναι συνδεδεμένα στο Access Point.

 

Κάπου εδώ σταματάω, καθώς ξέρω πως καταλαβαίνεις οτι μπορώ να συνεχίσω με άπειρα ανούσια παραδείγματα, που πιθανών να μη σε βοηθήσουν και πολύ. Καλύτερα να επιλέξεις ενεργά αυτό που θα διαβάσεις.

 

http://www.awmn.net

http://info.awmn.net

http://www.twmn.net

και φυαικά

http://www.google.gr

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

oresti$, πως μπορείς να απαντάς σε τόσο γενικόλογες ερωτήσεις που ζητούν να μάθουν είτε λίγο είτε πολύ, τα πάντα για τα ασύρματα δίκτυα ? Εγώ αποφεύγω να τα απαντήσω ... :(

 

 

Giorgio_hellas, "το" wireless lan, "το" wifi, "το" πράγμα, και όχι η πράγμα.

 

Αμα δεν μας πεις τι θέλεις να κάνεις, μην περιμένεις κανένας μέσα σε ένα φόρουμ να σου λυσει το πρόβλημα σου, γράφοντας σελίδες για να καλύψει ένα θέμα τόσο περίπλοκο. Ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

oresti$, πως μπορείς να απαντάς σε τόσο γενικόλογες ερωτήσεις που ζητούν να μάθουν είτε λίγο είτε πολύ, τα πάντα για τα ασύρματα δίκτυα ? Εγώ αποφεύγω να τα απαντήσω ... :(

 

 

Giorgio_hellas, "το" wireless lan, "το" wifi, "το" πράγμα, και όχι η πράγμα.

 

Αμα δεν μας πεις τι θέλεις να κάνεις, μην περιμένεις κανένας μέσα σε ένα φόρουμ να σου λυσει το πρόβλημα σου, γράφοντας σελίδες για να καλύψει ένα θέμα τόσο περίπλοκο. Ήμαρτον.

 

Μπρρρ, πρώτον η ώρα, και δεύτερον, δεν έχω υποστεί τους 100αδες newbiδες του awmn στη μαπα για 3 χρόνια, οπότε δε μου εχει κοπει ακομη η όρεξη... α, και μεσ' το μηνα παω για το δευτερο bblink στη χαλκιδικη :-) δες αν θες το wind σας στη χαλκιδικη!

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

oresti$, πως μπορείς να απαντάς σε τόσο γενικόλογες ερωτήσεις που ζητούν να μάθουν είτε λίγο είτε πολύ, τα πάντα για τα ασύρματα δίκτυα ? Εγώ αποφεύγω να τα απαντήσω ... :(

 

 

Giorgio_hellas, "το" wireless lan, "το" wifi, "το" πράγμα, και όχι η πράγμα.

 

Αμα δεν μας πεις τι θέλεις να κάνεις, μην περιμένεις κανένας μέσα σε ένα φόρουμ να σου λυσει το πρόβλημα σου, γράφοντας σελίδες για να καλύψει ένα θέμα τόσο περίπλοκο. Ήμαρτον.

Oresti$ σε ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες σου και τα site που παραθετεις στη απαντηση σου...

 

Papashark προσεχε τις απαντησεις που δινεις και μαζεψε την ειρωνεια που απορρει απο αυτες! Πρωτα βλεπεις το δεντρο και μετα αναλωνεσαι σε καθε τμημα και λεπτομερειες αυτου...Τωρα αν εσυ κανεις το αντιθετο η' περνιεσαι εξυπνος που τα ξερεις ολα και δεν εχεις υπομονη να εξηγησεις στον αλλον που δεν ξερει, 5 βασικα πραγματα, καλυτερα να μην απαντουσες στη ερωτηση που εθεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

giorgio μην φουντώνεις, απλά σκέψου πως σίγουρα εμείς, δεν εχουμε μαθει οτι ξέρουμε απο καποιον συγκεκριμένα, αλλά διαβάζοντας, "χάνοντας" χρόνο, και φυσικα εγώ αλλά και ο papashark παραπάνω εχουμε βρεθεί με 100αδες νεους χρήστες που θελουν να τα μαθουν όλα σε μια μέρα, και πολλές φορές κατανταν σπαστικοί καθώς όλα υπάρχουν μπροστά στα μάτια τους. Βέβαια αυτό δεν ισχύει στο MyPhone, όπου δεν ειδικεύεται αποκλειστικά σε wi-fi δικτυα, αλλά μονο στις ασύρματες κοινότητες... Εσύ με τη σειρά σου δες στα λινκ που σου έδωσα, καθώς υπάρχουν απο βασικά, εώς πολύυυ βαθιά πράματα...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι?

Υπάρχει κάποιο site (ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο) όπου μπορώ να δω πόση απόσταση χωρίζει 2 πολυκατοικίες?

Θέλω να στήσω ένα ασύρματο με έναν φίλο (Π.Φάληρο - Αμπελόκηπους) αλλά θέλω να δω πόση απόσταση σε ευθεία έχουμε. :blink:

Ευχαριστώ a priori!

Link to comment
Share on other sites

google earth

 

Αλλά μην περιμένεις ότι από Παλαιό Φάληρο σε Αμπελόκηπους θα παίξει....

 

Άσε που δεν νομίζω να έχετε οπτική επαφή. Βλέπετε από την ταράτσα στους Αμπελόκηπους θάλασσα/παραλία ? (γιατί άμα προσπαθήσετε να εντοπίσετε τους Αμπελόκηπους από το Π.Φάληρο, χέσε ψηλά και αγνάντευε :P)

 

Η απόσταση είναι απαγορευτική για αθήνα λόγο θορύβου κυρίως. (υπάρχουν περιοχές που ούτε στο 1 χιλιόμετρο δεν παίζουν στους 2.4).

 

Προτιμώτερο είναι να πάτε στο awmn και να ενωθήτε μέσα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα γίνει, αλλά είχα μια κρυφή ελπίδα :(

Δεν ξέρω αν κοιτάει ταράτσα, θα το ελέγξω όταν γυρίσω Ελλάδα, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :D

Αλλιώς awmn.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Mην βλέπεις το awmn ως τελευταία ελπίδα.

 

Θα σου προσφέρει πολλά παραπάνω πράγματα από το να συνδεθείς απλά με τον φίλο σου

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Papashark.

Διαβάζω για to awmn τα τελευταία 2 χρόνια. Μάλιστα έχω και 2 φιλαράκια μέλη.

Απλά τα τελευταία χρόνια δυστυχώς λείπω από Αθήνα (από το σπίτι μου εννοώ) συνέχεια και δεν είχα την ευκαιρία να το εφαρμόσω.

Από Σεπτέμβρη όμως AWMN rulez!! :up: :up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...