Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ Vaganemos για την πρόταση.

Στο παιχνίδι μπήκαν κι οι Kodak V603, Kodak V570. Ειδικά η τελευταία είναι state of the art και με διπλούς φακούς. Έχετε κάποια γνώμη για αυτές;

Όσον αφορά την Τ7 πώς την κρίνετε;

Τ7.Για μενα οχι κατι ιδιαιτερο...Απλα μουρατη και μικρουλα...

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μα αληθεια η fx-9 Που θελω να παρω ειναι πραγματικα τοσο κορυφαια οσο λενε?δηλαδη εχω που εχω την ixus-750 θα δω διαφορα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Τ7.Για μενα οχι κατι ιδιαιτερο...Απλα μουρατη και μικρουλα...
Όντως τίποτα το σπουδαίο,εγώ την έχω και φυσικά απ'όταν πήρα την Fuji F11 την σνομπάρω εντελώς ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Vaganemos για την πρόταση.

Στο παιχνίδι μπήκαν κι οι Kodak V603, Kodak V570. Ειδικά η τελευταία είναι state of the art και με διπλούς φακούς. Έχετε κάποια γνώμη για αυτές;

Όσον αφορά την Τ7 πώς την κρίνετε;

ΞΕΧΝΑΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΣ ΤΗΝ Τ7 ΤΗΝ ΕΙΧΑ. ΑΠΟ ΚΟDAKΔΕΝ ΞΕΡΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ Η KODAK STHN ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΛΟ NA DHS MPEG-4 640-480 ΣΤΑ 30 ΚΑΡΕ ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ KALHTERO. THN CASIO S 600 QA THN BRHS PERIPOU 310 EURO EGO THN PHRA 290 EURO

Vaganemos
Link to comment
Share on other sites

μα αληθεια η fx-9 Που θελω να παρω ειναι πραγματικα τοσο κορυφαια οσο λενε?δηλαδη εχω που εχω την ixus-750 θα δω διαφορα?

σαν ποιοτητα φωτογραφιας δεν θα δεις διαφορα απλα θα σε βολεψει αφανταστα ο σταθεροποιητης εικονας.θα ειναι πολυ καθαρες οι εικονες σου.ισως να ειναι και λιγο ποιοτικοτερο το βιντεο της πανασονικ.παντως δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να δωσεις την κανον.Κατεμενα καλυτερα να κανεις λιγο υπομονη να δεις απο κοντα την ΤΖ1 και τοτε την αλλαζεις

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για ψηφιακή,μετά από πολύ ιδρώτα και κόπο στο ψάξιμο:cool: κατέληξα στην καινούργια Canon,την Α620. Απίστευτη μηχανή με τέλειες φωτογραφίες. Γενικά ΄και από ότι έχω ακούσει αλλά και επειδή έχω χρησιμοποιήσει και παλιότερα Canon, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Απλά κάνε μια αναζήτηση στο google: Canon E18

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Canon Ixus 800 εχει ερθει στην Ελλαδα και ποσο περιπου κυμαινεται η τιμη της? Αξιζει να δωσει κανεις παραπανω χρημματα για να την παρει αντι για την Ixus 750????
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Canon Ixus 800 εχει ερθει στην Ελλαδα και ποσο περιπου κυμαινεται η τιμη της? Αξιζει να δωσει κανεις παραπανω χρημματα για να την παρει αντι για την Ixus 750????

http://www.pixmania.com τσεκαρετην εδω.πιο φθηνα δεν θα την βρεις!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την 800is περιμενω!!Ολα τα λεφτα θα ειναι ο σταθεροποιητης ,αυτη ειναι η διαφορα της.Ειδικα αμα βγαζεις νυχτα φωτογραφιες.
Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα πηρα την Κανον 750 σε μπεζακι και καθαρισα...την πηρα γιατι ο φακος της ειναι 1/1,8 και βγαζει καλυτερες φωτο απο τις 65/60/55/ακομα και 800 νομιζω(που εχει φακο 1/2,5 στα 6ΜΠ...)

 

εξαλλου δεν νομιζω ο σταθεροποιητης να κανει τοσο τρελη διαφορα ενω ο φακος ναι...

 

την αποφαση την πηρα μετα απο ενα μηνα ψαξιμο σε σαιτς κλπ κλπ,,,,

 

αν την αλλαξω στο μελλον μαλλον θα παω σε σεμιπρο...(canon S3IS )

 

τιμη 379 απο κατερελο...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε μια αναζήτηση στο google: Canon E18

 

 

diavasa kapoia apo ta site poy evgale i anazitisi. Einai ontos entyposiako, alla apo osoys exoyn Canon (edo sto forum) den akoysa pote kapoio parapono, ektos kai an den to exo prose3ei.

Kai ego eimai anamesa sti Canon Powershot A 620 kai stin Fujifilm F-11, kai mallon skeftomai na protimiso tin Canon

Link to comment
Share on other sites

παρε την κανον Α700...πολυ καλη μηχανουλα...

 

Tin eida alla einai 6Mp kai pairnei 2 mpataries, vevaia exei 6x zoom. kai exoyn kai tin idia timi ( ston katerelo toylaxiston)

 

ti na po :( molis xtes stamatisa to psa3imo kai eixa apofasisei, mallon 8a to 3anakita3o ligo akoma :shifty: , den exeis adiko

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα πηρα την Κανον 750 σε μπεζακι και καθαρισα...την πηρα γιατι ο φακος της ειναι 1/1,8 και βγαζει καλυτερες φωτο απο τις 65/60/55/ακομα και 800 νομιζω(που εχει φακο 1/2,5 στα 6ΜΠ...)

 

εξαλλου δεν νομιζω ο σταθεροποιητης να κανει τοσο τρελη διαφορα ενω ο φακος ναι...

 

 

Παιδια ισχυει αυτο που λεει ο φιλος "pik" παραπανω? Ειμαι αναμεσα στην Ixus 750 και Ixus 800 και παρολο που ειχα καταληξει στην 800 (λογω του σταθεροποιητη, της μεγαλυτερης μπαταριας, του μεγαλυτερου iso, της καλυτερης οθονης, μεγαλυτερου zoom και του ελαφρως μικροτερο μεγεθος), τωρα προβληματιζομαι παλι γιατι η ποιοτητα ειναι αυτο που μετραει πιο πολυ για μενα. Δηλαδη κατα ποσο θα ειναι χειροτερη η ποιοτητα? ειναι μεγαλη η διαφορα απο 1/1,8 σε 1/2,5? Σε macro ποια ειναι καλυτερη????

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις προτάσεις που έγιναν εδώ πήγα στο Πλαίσιο για να δω τις φωτογραφικές μηχανές από κοντά. Μου άρεσε περισσότερο σε θέμα design και δυνατοτήτων η Casio Exilim S600 την οποία είχε στα 380€.

Γυρνάω σπίτι, δε ρίχνω και μία ματιά στο skroutz λέω. Τελικά καλό μου έκανε μιας και την παρήγγειλα από το technixx.gr με 80€ λιγότερο. ;)

Και σήμερα ήρθε. Απλά απίστευτο design, όσοι την έχουν δει έμειναν λαλάκες! :D

Η φωτογραφίες που βγάζει πολύ καλές, το ίδιο και το βίντεο. Με νέα τεχνολογία μπαταρίας που αντέχει για 300 shots την στιγμή που οι υπόλοιπες ultra compact αντέχουν για 150.

Για τις ανάγκες μου πιστεύω ότι έκανα/κάναμε καλή επιλογή. ;)

ThankQ all για τις πρότασεις σας! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία...

 

Sony DCS N1 ή HP R929 και οι 2 στα 8 Μεγκα?

 

Και με οθόνη 3" !

 

 

Η Σονυ πάντως έχει λίγα παραπάνω χαρακτηριστικά (οθόνη αφής, 16:9 λήψη) αλλα ειναι και σχεδόν 180 πιο ακριβή.... Απο την Αλλη επειδη ΗΡ εχω χρησιμοποιησει δεν ειχα ποτε κανενα παραπονο... Εσεις τι λετε γενικώς ?

:X
Link to comment
Share on other sites

η Casio Exilim S600 σήμερα ήρθε.

Βασίλη, καλορίζικη η μηχανούλα. Καλές λήψεις. :) :D

 

Πες μου για την ποιότητα του βίντεο. Την έχω βάλει και γω στο μάτι την S600 και μάλλον θα την χτυπήσω τέλος του μήνα. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ποιότητα του βίντεο και οι ρυθμίσεις του. Πχ, τραβάει απεριόριστα ή έχει κάποιο όριο, ποιές είναι οι διαθέσιμες αναλύσεις και σε τι φορμά αποθηκεύει τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, καλορίζικη η μηχανούλα. Καλές λήψεις. :) :D

 

Πες μου για την ποιότητα του βίντεο. Την έχω βάλει και γω στο μάτι την S600 και μάλλον θα την χτυπήσω τέλος του μήνα. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ποιότητα του βίντεο και οι ρυθμίσεις του. Πχ, τραβάει απεριόριστα ή έχει κάποιο όριο, ποιές είναι οι διαθέσιμες αναλύσεις και σε τι φορμά αποθηκεύει τα αρχεία.

Danke! :D

 

Επειδή δεν είχα πριν άλλη ψηφιακή που να τραβά βίντεο 640x480@30fps δε θα μπορέσω να είμαι και πολύ αντικειμενικός.

Πάντως από αυτά της S600 είμαι ικανοποιημένος. Βέβαια θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερο video recording αλλά και πάλι δε μ'ενοχλεί καθόλου κι έτσι όπως είναι τώρα. ;) Μπορεί βέβαια να είναι και το καλύτερο της ultra compact κατηγορίας κι απλά να μην το καταλαβαίνω ελέω του λόγου που ανέφερα.

Τραβάει απεριόριστα, μέχρι να γεμίσει η SD δηλαδή. Η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να τραβήξει είναι 640x480@30fps κι αποθηκεύει τα αρχεία σε .avi (αυτό δεν το θυμάμαι καλά και δε μπορώ να το δοκιμάσω τώρα επειδή φορτίζει για να σου πω με σιγουριά). Αν κάνω λάθος θα σ'ενημερώσω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bill χρόνια πολλά και καλορίζικη η μηχανή, νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες προτάσεις σ'αυτή την κατηγορία. Αλήθεια το anti-shake κάνει πραγματικά δουλειά, ή το σταθερό χέρι είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητο;
[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bill χρόνια πολλά και καλορίζικη η μηχανή, νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες προτάσεις σ'αυτή την κατηγορία. Αλήθεια το anti-shake κάνει πραγματικά δουλειά, ή το σταθερό χέρι είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητο;

Να'σαι καλά φίλε topman! :)

Το anti shake κάνει πραγματικά καλή δουλειά. Και σε κάποιον με Parkinson να τη δώσεις που λέει ο λόγος θα μπορέσει να βγάλει φωτογραφία! :D

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις προτάσεις που έγιναν εδώ πήγα στο Πλαίσιο για να δω τις φωτογραφικές μηχανές από κοντά. Μου άρεσε περισσότερο σε θέμα design και δυνατοτήτων η Casio Exilim S600 την οποία είχε στα 380€.

Γυρνάω σπίτι, δε ρίχνω και μία ματιά στο skroutz λέω. Τελικά καλό μου έκανε μιας και την παρήγγειλα από το technixx.gr με 80€ λιγότερο. ;)

Και σήμερα ήρθε. Απλά απίστευτο design, όσοι την έχουν δει έμειναν λαλάκες! :D

Η φωτογραφίες που βγάζει πολύ καλές, το ίδιο και το βίντεο. Με νέα τεχνολογία μπαταρίας που αντέχει για 300 shots την στιγμή που οι υπόλοιπες ultra compact αντέχουν για 150.

Για τις ανάγκες μου πιστεύω ότι έκανα/κάναμε καλή επιλογή. ;)

ThankQ all για τις πρότασεις σας! :)

ΜΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΚΙΑΡΟΟ ΤΟ ΦΟΝΑΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ CASIO EX S600 [ DES PARAPANO AQRA ] EINAI KATAPLIKTIKI ALA LIGI ME AKOUNE . AYTH H DINATOTHTA POU BGAZHS BINTEO KAI SINXRONOS FOTOGRAFIA STA 6 MP DEN EINAI YPEROXH ; PLAKA EXEI. MPRABOSOY KAI KALORIZIKI KAI OTAN THN MAQHS QA THNN AGAPISIS PIO POLI.

Vaganemos
Link to comment
Share on other sites

ΜΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΚΙΑΡΟΟ ΤΟ ΦΟΝΑΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ CASIO EX S600 [ DES PARAPANO AQRA ] EINAI KATAPLIKTIKI ALA LIGI ME AKOUNE . AYTH H DINATOTHTA POU BGAZHS BINTEO KAI SINXRONOS FOTOGRAFIA STA 6 MP DEN EINAI YPEROXH ; PLAKA EXEI. MPRABOSOY KAI KALORIZIKI KAI OTAN THN MAQHS QA THNN AGAPISIS PIO POLI.

Ναι μπράβο, αυτό ξέχασα να το αναφέρω! Απίστευτη δυνατότητα, εκεί που τραβάς ένα βιντεάκι μπορείς να βγάλεις φωτογραφία χωρίς να σταματήσει το video recording!!

Χμ, πρέπει να είμαι ο μοναδικός που βγάζω photos στα 2MP ε; Παρόλο που πήρα και μία SD 2GB νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να βγάλω φώτο στα 6MP με τεράστια ανάλυση και πολύ μεγάλο μέγεθος αρχείου. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος μιας κι είμαι νέος στον χώρο της φωτογραφίας. Φίλε Vaganemos λες να είναι καλύτερα να γίνονται οι λήψεις στα 6ΜΡ; Τί πλεονεκτήματα θα έχω σε τέτοια ανάλυση;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ναι μπράβο, αυτό ξέχασα να το αναφέρω! Απίστευτη δυνατότητα, εκεί που τραβάς ένα βιντεάκι μπορείς να βγάλεις φωτογραφία χωρίς να σταματήσει το video recording!!

Χμ, πρέπει να είμαι ο μοναδικός που βγάζω photos στα 2MP ε; Παρόλο που πήρα και μία SD 2GB νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να βγάλω φώτο στα 6MP με τεράστια ανάλυση και πολύ μεγάλο μέγεθος αρχείου. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος μιας κι είμαι νέος στον χώρο της φωτογραφίας. Φίλε Vaganemos λες να είναι καλύτερα να γίνονται οι λήψεις στα 6ΜΡ; Τί πλεονεκτήματα θα έχω σε τέτοια ανάλυση;

Tράβα μία στα 2 Mp και μετά στο καπάκι τράβα την ίδια φωτογραφία στα 6 Mp και θα δεις τις διαφορές.Για να είσαι καλυμμένος πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τραβάς στα 3-4 Mp,στα 2 Mp νομίζω ότι χάνεις αρκετά σε ποιότητα εικόνας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...