Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεχασα να πω οτι την πηρα τελικα :O

Βεβαιως ,απο Δευτερα ,θα εχω και δειγματα (απο κοντινο ταξιδακι στην Υδρα :happy: )

Καλορίζικη λοιπόν! :) Αναμένουμε δειγματάκια! :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

H Sony T5 όπως και οι περισσότερες Sony πράγματι ακούγεται ότι έχουν κάποιο πρόβλημα όσον αφορά το φλας

που λέγεται ότι είναι αδύναμο.

Από την άλλη όμως για τις περισσότερες μηχανές αυτής της κατηγορίας πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν.

 

Να εξαιρέσω κάποιες Canon Panasonic και Casio.

 

Πάντως η συγκεκριμένη από design σκίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα κάνω στροφή προς Νikon D70 :blink: Η αδερφή μου που αγοράζει συχνά dslr μηχανές για τη δουλειά της,πήρε πρόσφατα την Fuji Finepix S3 και θα μου χαρίσει την Nikon :X Τώρα βέβαια μπαίνω σε άλλα βάσανα :p Τι φακούς να πάρω :blink: Άντε να δούμε :wacko:
Link to comment
Share on other sites

@nervous

Βγάλε και καμία βραδυνή φωτογραφία!

;)Θένκς!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

@jacobs76 and chriszah to T5 sony to pira ego,eimai poly ikanopoimenos me tis fotografies toy,genika ola ta ULTRA slim cameras den ehoune ishiro flas alla gia emena moy einai yperarketo,design fovero,leitoyrgies kai poly elafry!to pira 199 euro ego prin 2 weeks! parto me kleista matia
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Η Canon ανακοίνωσε σήμερα την PowerShot SD800 IS, ένα ακόμη μοντέλο της σειράς Ixus/ELPH με σταθεροποίηση εικόνας. Αυτή τη φορά ο φακός έχει το πολύ χρήσιμο (και σχετικά σπάνιο) εύρος 28-105mm. Η SD800 IS Digital ELPH χρησιμοποιεί τον νέο επεξεργαστή Digic III, έχει LCD οθόνη 2.5 ιντσών, χρησιμοποιεί τεχνολογία ανίχνευσης προσώπων και φέρει αισθητήρα ανάλυσης 7.1MP.

http://img225.imageshack.us/img225/7056/canonixus850frontback001oa1.jpg

 

Η Canon ανακοίνωσε σήμερα την PowerShot SD 900 Digital ELPH (Ixus 900 Ti στην Ευρώπη), ένα compact με σώμα από τιτάνιο και εμφανισιακές ομοιότητες με τις SD550 και SD700IS. Εκτός από το σώμα τιτανίου, η SD900 χρησιμοποιεί το νέο επεξεργαστή της Canon, Digic III, έχει πρόγραμμα ανίχνευσης προσώπων, αισθητήρα ανάλυσης 10MP και υποστηρίζει τιμές ISO έως και 1600.

http://img222.imageshack.us/img222/7444/canonixus900tifrontback0ua3.jpg

πηγη dpgr

 

η canon λοιπον μας παρουσιασε 2 νεα μοντελα,για να δουμε λοιπον τι θα λενε κι αυτες.το νεο μου το ειπε ο φιλος manos the greek κι αμεσως εψαξα για να δω κι εγω,το κακο ειναι οτι εχω την ixus 800is οπως κι ο manos το πολυ ενα τριμηνο και ηδη εβγαλαν αντικαταστατη.τι να κανουμε δεν πειραζει.ας τις δουμε κι απο κοντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Canon Digital IXUS 850 IS για την Ευρώπη το μοντέλο.

 

Η 900 φοράει αισθητήρα 1/1.8 " Type CCD ενώ η 850 1/2.5

 

Διαφορετικοί και οι φακοί: Η 850 έχει φακό 4.6-17.3μμ ενώ η 900 έχει φακό 7.7-23.1μμ

 

Δυστυχώς η 900 δεν έχει stabilizer...

 

H PowerShot G7 δείχνει αρκετά καλή. Εχει stabilizer και 1/1.8"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι !! Είναι καλύτερα να εμφανίζουμε τις photo μας κατευθείαν από την κάρτα μνήμης??? Δεν χάνει σε ποιότητα όταν τις μεταφέρουμε σε άλλο μέσο πχ σε cd ???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

η canon λοιπον μας παρουσιασε 2 νεα μοντελα,για να δουμε λοιπον τι θα λενε κι αυτες.το νεο μου το ειπε ο φιλος manos the greek κι αμεσως εψαξα για να δω κι εγω,το κακο ειναι οτι εχω την ixus 800is οπως κι ο manos το πολυ ενα τριμηνο και ηδη εβγαλαν αντικαταστατη.τι να κανουμε δεν πειραζει.ας τις δουμε κι απο κοντα.

 

Η Canon τα τελευταία χρόνια ανανεώνει το lineup των Digital IXUS δύο φορές το χρόνο και συγκεκριμένα κάθε τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου και κάθε τέλη Φεβρουαρίου. Όποια Digital IXUS και να αγοράσεις, μετά από μισό χρόνο θα είναι μοντέλο "παλιάς γενιάς". :p Οπότε μη στεναχωριέσαι κι απόλαυσε την 800 IS σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι !! Είναι καλύτερα να εμφανίζουμε τις photo μας κατευθείαν από την κάρτα μνήμης??? Δεν χάνει σε ποιότητα όταν τις μεταφέρουμε σε άλλο μέσο πχ σε cd ???

 

Είτε τις εκτυπώσεις κατευθείαν από την κάρτα μνήμης, είτε τις εκτυπώσεις από CD/DVD/Floppy/οτιδήποτε η ποιότητα παραμένει ίδια. Μεταφέροντας ένα αρχείο (στην περίπτωσή μας μια ψηφιακή φωτογραφία) από ένα αποθηκευτικό μέσο (κάρτα μνήμης) σε ένα άλλο (CD), το αρχείο δεν "αλλοιώνεται", εκτός κι αν εσύ ο ίδιος του κάνεις κάποιου είδους επεξεργασία. Δεν είναι δηλαδή ίδια περίπτωση με το να αντιγράφεις τραγούδια από ένα CD σε μια κασσέτα, όπου χάνεις σε ποιότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν ο φίλος εννοεί απευθείας εκτύπωση απο τη φωτογραφική σε συμβατό εκτυπωτή, σε σχέση με εκτύπωση από cd μέσω υπολογιστή...

 

Στην πρώτη περίπτωση έχεις μικρές δυνατότητες επέμβασης ενώ στη δεύτερη ότι γουστάρεις κάνεις (άλλοτε με θετικό και άλλοτε με αρνητικό απότέλεσμα).

 

-Μήπως ξέρετε πότε περίπου βγαίνουν στην Ελληνική αγορά τα νέα μοντέλα; Πριν τα Χριστούγεννα;

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν ο φίλος εννοεί απευθείας εκτύπωση απο τη φωτογραφική σε συμβατό εκτυπωτή, σε σχέση με εκτύπωση από cd μέσω υπολογιστή...

 

Και πάλι τότε παίζει ρόλο η ποιότητα εκτύπωσης του εκάστοτε μηχανήματος κι όχι το από ποιο μέσο θα μεταφερθούν οι φωτογραφίες στον εκτυπωτή.

 

Μήπως ξέρετε πότε περίπου βγαίνουν στην Ελληνική αγορά τα νέα μοντέλα; Πριν τα Χριστούγεννα;

 

Για τις νέες Digital IXUS ρωτάς; Κατά 99% πριν τα Χριστούγεννα, ρίξε κι ένα τηλεφώνημα στην Intersys (210 955 4000, αντιπροσωπεία Canon) για να μάθεις πότε περίπου αναμένονται στην Ελλάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να τις δουμε και τον επομενο μηνα στα καταστηματα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά για να τυπώσει κανείς σε πολύ καλή ποιότητα (300 dpi) σε απλό χαρτί A4 θέλει τουλάχιστον 8 Mpixel... :whistle: Για 150 dpi (μέτρια ποιότητα), φτάνουν και τα 5 Mpixel.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

to ti ginete tipika, me to ti prosferoun oi compact ano ton 6mpixel exei MEGALI diafora... to exo pei se palaiotero post...

den iparxei mixani apo etairia 6-7Mpixel pou otan evgale to antistixo 8-10mpixel den xalase i leptomereia...

oi compact exoun provlima stous mikrous aisthitires kai tous mikrous fakous... tora aimilios an thes na ipostirizeis afto pou egrapses kako tou kefaliou sou! :)

Link to comment
Share on other sites

to ti ginete tipika, me to ti prosferoun oi compact ano ton 6mpixel exei MEGALI diafora... to exo pei se palaiotero post...

den iparxei mixani apo etairia 6-7Mpixel pou otan evgale to antistixo 8-10mpixel den xalase i leptomereia...

oi compact exoun provlima stous mikrous aisthitires kai tous mikrous fakous... tora aimilios an thes na ipostirizeis afto pou egrapses kako tou kefaliou sou! :)

Που να μην έγραφα «τυπικά» δηλαδή... :rolleyes: Εγώ απλά έγραψα τι ανάλυση χρειάζεται για 300 dpi εκτύπωση σε A4. Τώρα, τα περί αισθητήρων των compact και αν είναι καλοί ή όχι, είναι από ότι φαίνεται δικιά σου ειδικότητα και δεν το εξετάζω εγώ, γιατί απλά δεν το γνωρίζω.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

mporeis na mpeis kai sto http://www.dpgr.gr kai na matheis perissotera...

to na aneveis 8-10 MPixel nomizontas oti tha tiposeis poster (A4,A3 kai pano), alla telika na exeis pio tholo apotelesma apo 6-7 mpixel einai gegonos se oles tis compact. des cannon, des casio, des sony sto http://www.dpreview.com...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω με τον energy που ειναι και ψαγμενος στο θεμα,τα πολλα mp στις ψηφιακες ειναι αχρηστα,μεχρι 7 ειναι καλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι ισχυρά στο να αγοράσω τον συνεχιστή της ταπεινής 3άρας μου Olympus C-740UZ, την SP-510 UltraZoom. Ήμουν (και είμαι, αν εξαιρέσεις την ανάλυση) ύπερ-σούπερ-ευχαριστημένος από την 740 και ελπίζω η 510 να είναι άξιος συνεχιστής της... eNeRGy, παρεπιπτόντως, πως την κόβεις αυτή;

 

ΥΓ: Τελικά λόγω stabilizer προσανατολίζομαι να αγοράσω μια από τις Canon S3 IS ή Sony DSC-H5... :wacko: Έχω πελαγώσει μιλάμε... :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι !! Από τις fujifilm f20 και olympus fe190 ποια είναι καλύτερη???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι ισχυρά στο να αγοράσω τον συνεχιστή της ταπεινής 3άρας μου Olympus C-740UZ, την SP-510 UltraZoom. Ήμουν (και είμαι, αν εξαιρέσεις την ανάλυση) ύπερ-σούπερ-ευχαριστημένος από την 740 και ελπίζω η 510 να είναι άξιος συνεχιστής της... eNeRGy, παρεπιπτόντως, πως την κόβεις αυτή;

 

ΥΓ: Τελικά λόγω stabilizer προσανατολίζομαι να αγοράσω μια από τις Canon S3 IS ή Sony DSC-H5... :wacko: Έχω πελαγώσει μιλάμε... :worry:

 

Go for Canon αν θες πραγματικά καλές φωτογραφίες και όχι τόσο

καλό desing αλλιώς πάρε την Sony με την οθόνη 3'' αλλά με μέτρια

ποιότητα φωτογραφιών.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι ισχυρά στο να αγοράσω τον συνεχιστή της ταπεινής 3άρας μου Olympus C-740UZ, την SP-510 UltraZoom. Ήμουν (και είμαι, αν εξαιρέσεις την ανάλυση) ύπερ-σούπερ-ευχαριστημένος από την 740 και ελπίζω η 510 να είναι άξιος συνεχιστής της... eNeRGy, παρεπιπτόντως, πως την κόβεις αυτή;

 

ΥΓ: Τελικά λόγω stabilizer προσανατολίζομαι να αγοράσω μια από τις Canon S3 IS ή Sony DSC-H5... :wacko: Έχω πελαγώσει μιλάμε... :worry:

 

file moy de mporo na ekfero gnomi gia tin olympus... pali an kai megaliteron diastaseon mixani exei sensor apo compact 1/2.5"... alla einai 7mpixel (apodekto noumero gia tetoio sensora)

sigoura omos logo tou fakou tha einai poli kaliteri apo opoiadipote compact me ta idia specs!

 

pantos apo oti istoria exei afisei i SP500 fainetai kali seira fotografikon mixanon... i moni mou paratirisi einai oti se aftin tin katigoria (zoom x10+) tha xreiazosoun kapoio optiko stabilizer kai apo oti vlepo den exei oute kan psifiako...

 

merika link pou tha se voithisoun:

http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/s3is.html

http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/fz7.html

http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/h5.html

ta antistoixa link apo dpreview einai efkolo na ta vreis

einai i sony, i canon kai i panasonic...

 

apo tis treis ego proteino:

1. Sony H5 (isos i moni sony pou proteino se katigoria)

2. Canon S3is

3. Panasonic FZ7

 

makari na mporousame na exoume tin eikona tis parapano sony, me ton fako kai to Image stabilizer tis Panasonic kai to ekpliktiko video tis Canon... alla de mporoume... opote i sony afou exei tin kaliteri eikona, kalo video, kai timio fako, na tin epilekseis... giati oi alles exoun ta kousouria tous...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...