Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κύριοι τσεκάρετε την casio z-850! Σταθεροποιητής εικόνας ακόμα και στο video, 8,2 megapixels, μπαταριάρα και αμέτρητα συστηματάκια όπως πχ. σε ένα συγκεκριμένο mode τραβάει διαρκώς video ώστε αν καθηστερήσεις να πατήσεις το κουμπί να μην χάσεις την σκηνή...
Link to comment
Share on other sites

η kodak v570

με τους δυο φακους..

τι λεει;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ψάχνω για μια digital camera το πολύ ως 4-5 Μpxl (και πολλά είναι) και με μια καλή ποιότητα σάρωσης. Τι προτείνετε? Ευχαριστώ.

opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα αναλυσης SHQ 2560x1920 με την HQ 2560x1920?

H καρτα 512 που πηρα με την πρωτη αναλυση χωραει 142 φωτογραφιες και με την δευτερη 420!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα αναλυσης SHQ 2560x1920 με την HQ 2560x1920?

H καρτα 512 που πηρα με την πρωτη αναλυση χωραει 142 φωτογραφιες και με την δευτερη 420!

Olympus πήρες; :D Λοιπόν το SHQ έχει μικρότερη συμπίεση jpg από το HQ με αποτέλεσμα να έχει μικρότερα τεχνουργήματα (δηλ. αλλοιώσεις στην εικόνα). Αυτό ίσως να μην φαίνεται σε μικρή εκτύπωση 10x15, αλλά σε μεγαλύτερη ίσως φαίνεται. Το αν η διαφορά είναι μεγάλη θα το κρίνεις μόνο εσύ με δοκιμές της ίδιας φωτογραφία στις δύο συμπιέσεις γιατί είναι λίγο υποκειμενικό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα αναλυσης SHQ 2560x1920 με την HQ 2560x1920?

H καρτα 512 που πηρα με την πρωτη αναλυση χωραει 142 φωτογραφιες και με την δευτερη 420!

Καλυτερη ποιοτητα.Πιο ζωντανα χρωματα.Αλλα για μενα μια χαΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η HQ

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα αναλυσης SHQ 2560x1920 με την HQ 2560x1920?

H καρτα 512 που πηρα με την πρωτη αναλυση χωραει 142 φωτογραφιες και με την δευτερη 420!

πρακτικα,δλδ οταν κανεις εκτυπωση απλων φωτο στην κανονικη τους διασταση δεν εχει απολυτως καμια,.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την SHQ οταν θελω να τραβηξω ενα θεμα και μετα να το επεξεργαστω στο pc.οταν τραβαω ενα τοπιο ας πουμε πχ και θελω να το φτιαξω κορνιζα.μονο σε τετοια περιπτωση αξιζει να το εχεις γιατι αλλιως θα σε δυσκολεψει πολυ αφου για να αποθηκευση μια εικονα η μνημη σου σε top αναλυση και σε SHQ θα χρειαστει πανω απο 10 δευτερολεπτα!!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

kalitera na meionete ta MPixel (mexri kai 3mpix i photo einai kali gia ektiposi 10x15) otan thelete na glitosete ligo apothikeftiko xoro para na meionete tin poiotita tis JPG... xanontai politima data stin simpiesi pou den epanerxontai...

afto einai kanonas!

Link to comment
Share on other sites

kalitera na meionete ta MPixel (mexri kai 3mpix i photo einai kali gia ektiposi 10x15) otan thelete na glitosete ligo apothikeftiko xoro para na meionete tin poiotita tis JPG... xanontai politima data stin simpiesi pou den epanerxontai...

afto einai kanonas!

Πως γινεται να μειωνονται τα MPixel?Στην δικια μου δεν εχω βρει τετοια επιλογη..Δεν ξερω και πολλα αλλα την εχω ψαξει καπως..εχω μια olympus c770...Για πες..

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την fujifilm f11!!! Ποιά είναι περίπου η τιμή της?? Τραβάει βίντεο με zoom ?? Κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι 6 MP αλλά ουσιαστικά χάρη στο SuperCCD μπορεί να τραβήξει μέχρι και 12MP!! Αληθεύει αυτό??? Στα ίδια λεφτά μήπως υπάρχει καμιά καλύτερη??? Η f30 έχει έρθει Ελλάδα?? Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας παρακαλώ απαντήστε μου μέχρι την Πέμπτη γιατί Παρασκευή πάω για αγορά!!!!!:)
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου ταξιδιωτης22 για την απαντηση σου,για την canon ixus 750.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν τραβαει βιντεο χωρις χρονικο περιορισμο και τι καρτες παιρνει.Απο αυτονομια τι γινετε?Τη βρηκα 369 ευρω.Ειναι καλη τιμη?
Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα βλεπω διαθεσιμη την Canon Ixus 60/65 και μαλλον προσανατολιζομαι εκει...μια χαρα(ευτυχως δεν ετρεξα να παρω την 50/55...)

τελικα παντα εχω παρατηρησει οποιος λιγο περιμενει στο τελος ανταμοιβεται!!!χιχιχ

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα βλεπω διαθεσιμη την Canon Ixus 60/65 και μαλλον προσανατολιζομαι εκει...μια χαρα(ευτυχως δεν ετρεξα να παρω την 50/55...)

τελικα παντα εχω παρατηρησει οποιος λιγο περιμενει στο τελος ανταμοιβεται!!!χιχιχ

 

μήπως τελικά πήρες την canon ixus 60/65 ; γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

Επίσης, έχει κάποιος να προτείνει κάποιο μοντέλο (εκτός της fuji f10) που να είναι καλή ή μέτρια σχεδόν σ'όλα;

1. Φορητότητα

2. Διάρκεια μπαταρίας

3. Ποιότητα φωτό.

4. Ποιότητα Βίντεο

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως τελικά πήρες την canon ixus 60/65 ; γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

Επίσης, έχει κάποιος να προτείνει κάποιο μοντέλο (εκτός της fuji f10) που να είναι καλή ή μέτρια σχεδόν σ'όλα;

1. Φορητότητα

2. Διάρκεια μπαταρίας

3. Ποιότητα φωτό.

4. Ποιότητα Βίντεο

Εκτός F10 & F11, θα πρότεινα την Sony P-200.:)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός F10 & F11, θα πρότεινα την Sony P-200.:)

 

Δεν νομίζω... , τουλάχιστον από αποψη φορητότητας.... οι Fuji f10-11 είναι καλυτερες.

Είχα στο μυαλό μου κάτι σε : canon ixus 60/65 , casio ex-z750 , pentax optio s6

ή κάτι σε παραπλήσιο στυλ.

Τι λες; (αν όχι κάτι άλλο, από αυτές : ποιά;;;)

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μικρούλα και ελαφριά είναι και η P200 βρε συ!:)

Για άλλες δεν ξέρω.:O

Εγώ είχα καταλήξει στην F-10 και στην P200 και για αυτές είχα διαβάσει τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...., γούστα είναι αυτά!!! Με χαλάει η Ρ200, τη θεωρώ άσχημη.

 

Με χαλάει, επίσης, που η F10 ξεχωρίζει τόσο πολύ από τις άλλες (εννοώ οτί είναι πολύ καλή). Δεν βαριέσαι..... Απ'αυτές που ανέφερα αρχικά, ξεχωρίζεις καμμιά;;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την fujifilm f11!!! Ποιά είναι περίπου η τιμή της?? Τραβάει βίντεο με zoom ?? Κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι 6 MP αλλά ουσιαστικά χάρη στο SuperCCD μπορεί να τραβήξει μέχρι και 12MP!! Αληθεύει αυτό??? Στα ίδια λεφτά μήπως υπάρχει καμιά καλύτερη??? Η f30 έχει έρθει Ελλάδα?? Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας παρακαλώ απαντήστε μου μέχρι την Πέμπτη γιατί Παρασκευή πάω για αγορά!!!!!:)

 

oxi pleon den diplasiazoun tin analisi ta SuperCCD apla se analitikotita ta 6Mpix tis F10-11 einai san 8Mpixel ton allon etairion... pentakathares photos...

zoom kata ti diarkeia video distixos de kanei...

timi ellada de ksero...

i F30 tha argisei...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για ψηφιακή,μετά από πολύ ιδρώτα και κόπο στο ψάξιμο:cool: κατέληξα στην καινούργια Canon,την Α620. Απίστευτη μηχανή με τέλειες φωτογραφίες. Γενικά ΄και από ότι έχω ακούσει αλλά και επειδή έχω χρησιμοποιήσει και παλιότερα Canon, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

 

Η επόμενη επιλογή μου ήταν η Fujifilm 5600 με τον 10Χ φακό, κάτι πολύ δελεαστικό, αλλά τελικά με κέρδισε η Canon για την ποιότητα, τον γρήγορο και άριστο επεξεργαστή και τις ρυθμίσεις που σου επιτρέπει να κάνεις κατά τη λήψη.

Σύλλογος Λακώνων Φοιτητών

http://www.slf.4t.com

Link to comment
Share on other sites

Thanks Energy gia tis apantiseis sou!! Kati akoma. Metaksy ton Fuji F11 kai Olympus Mju 800 poia na paro???? Yparxei mipos kapoia kalyteri sta idia lefta apo aytes???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

oxi pleon den diplasiazoun tin analisi ta SuperCCD apla se analitikotita ta 6Mpix tis F10-11 einai san 8Mpixel ton allon etairion... pentakathares photos...

zoom kata ti diarkeia video distixos de kanei...

timi ellada de ksero...

i F30 tha argisei...

 

Thanks Energy gia tis apantiseis sou!! Kati akoma. Metaksy ton Fuji F11 kai Olympus Mju 800 poia na paro???? Yparxei mipos kapoia kalyteri sta idia lefta apo aytes???

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...