Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν συμφωνω μαζι σου γιατι αν εχεις μια φωτογραφικη με πολυ καλο οπτικο ζουμ(π.χ 10χ)ενας σταθεροποιητης εικονας ειναι οτι καλυτερο καθως δεν θα βγαινουν κουνημενες και θολες οι φωτο.εκτος πια και αν εισαι επαγγελματιας και εχεις πολυ σταθερο χερι πραγμα δυσκολο...!!το κακο ειναι οτι αυτη τη στιγμη στην αγορα δεν κυκλοφοραει κατι σε COMPACT-ULTRA COMPACT μηχανη με 10χ ΟΠΤΙΚΟ(ΟΧΙ ψηφιακο)ζουμ και σταθεροποιητη εικονας.Αν υπηρχε τετοια μηχανη και κοστιζε εως 450ε θα την επαιρνα αμεσως...
Κι όμως υπάρχουν αρκετές. Παράδειγμα oi Sony DSC-H1, Panasonic DMC-FZ20, Canon Powershot S2 IS και αρκετές άλλες. Αυτές που παρέθεσα είναι και κάτω από τα 450€ και με 12απλό όπτικό zoom. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δεν συμφωνω μαζι σου γιατι αν εχεις μια φωτογραφικη με πολυ καλο οπτικο ζουμ(π.χ 10χ)ενας σταθεροποιητης εικονας ειναι οτι καλυτερο καθως δεν θα βγαινουν κουνημενες και θολες οι φωτο.εκτος πια και αν εισαι επαγγελματιας και εχεις πολυ σταθερο χερι πραγμα δυσκολο...!!το κακο ειναι οτι αυτη τη στιγμη στην αγορα δεν κυκλοφοραει κατι σε COMPACT-ULTRA COMPACT μηχανη με 10χ ΟΠΤΙΚΟ(ΟΧΙ ψηφιακο)ζουμ και σταθεροποιητη εικονας.Αν υπηρχε τετοια μηχανη και κοστιζε εως 450ε θα την επαιρνα αμεσως...

OPOS TOPES ME 3 ZOYM OPTIKO ELAXISTA PRAGMATA AFOY GIA AYTES POY MILAME TOSO EXOYNE CASIO S 600 KAI SONY T9 KAI KONIKA X1 PANTOS H PIO PALIA POU EXO HP 850 ME ZOOM X 10 XORIS ΣΤΑΘΑΡΟΠΟΙΗΤΗ BGAZH PIO KALA APO OLES META ΘΑ ELEGA H CASIO S600 ME STAQEROPOIHTH BGAZH POLH KAQARA. PANTOS KALO EINAI NA YPARXH OTI EPIPLEON KALO EINAI APLOS H DIAFORA SE AYTES THS MIXANES DEN EINAI POLY ENFANES MONO AN KANHS ΨΙΦΙΑΚΟ ZOOM STHN ARXH NOMIZA ALLA OTI KAI KALA ΘΑ EINAI AKOYNITES ΑΛΛΑ IDA TELIKA . STO ΒΑΘΟΣ SYNFONOYME . THS EXO GIAYTO MILAO ETSI.

Vaganemos
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχουν αρκετές. Παράδειγμα oi Sony DSC-H1, Panasonic DMC-FZ20, Canon Powershot S2 IS και αρκετές άλλες. Αυτές που παρέθεσα είναι και κάτω από τα 450€ και με 12απλό όπτικό zoom. ;)

λαθος κανεις φιλε μου.εγω μιλαω για ultra compact μηχανες δλδ για μεγεθος σαν την canon 750 πχ.Σε τοσο μικρο μεγεθος δεν υπαρχουν μηχανες που να σου προσφερουν και σταθεροποιητη και οπτικο ζουμ μεγαλο.για παραδειγμα η fx-9 panasonik ειναι σουπερ κομπακτ μηχανη(πολυ μικρη)βγαζει απιστευτες φωτογραφιες και βιντεο εχει σταθεροποιητη εικονας αλλα εχει μονο 3χ οπτικο ζουμ.οι φωτογραφικες που λες εσυ ανηκουν σε αλλη κατηγορια...ειχα κατι αναλογο αλλα την πουλησα γιατι δεν με βολεψε να κουβαλαω συνεχεια μαζι μου ενα τερας οποτε ηθελα να βγαλω φωτο(κλαμπ,εκδρομες,διακοπες κτλ)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις φιλε μου.εγω μιλαω για ultra compact μηχανες δλδ για μεγεθος σαν την canon 750 πχ.Σε τοσο μικρο μεγεθος δεν υπαρχουν μηχανες που να σου προσφερουν και σταθεροποιητη και οπτικο ζουμ μεγαλο.για παραδειγμα η fx-9 panasonik ειναι σουπερ κομπακτ μηχανη(πολυ μικρη)βγαζει απιστευτες φωτογραφιες και βιντεο εχει σταθεροποιητη εικονας αλλα εχει μονο 3χ οπτικο ζουμ.οι φωτογραφικες που λες εσυ ανηκουν σε αλλη κατηγορια...ειχα κατι αναλογο αλλα την πουλησα γιατι δεν με βολεψε να κουβαλαω συνεχεια μαζι μου ενα τερας οποτε ηθελα να βγαλω φωτο(κλαμπ,εκδρομες,διακοπες κτλ)

αυτη την μηχανη εχω και εγω και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...την εχω παρει σε μπορντο χρωμα και ειναι κουκλακι...

Link to comment
Share on other sites

αυτη την μηχανη εχω και εγω και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...την εχω παρει σε μπορντο χρωμα και ειναι κουκλακι...

 

χμμμ... όντως πανέμορφη μηχανή. Τελικά εγώ κατέληξα στη Canon Ixus 60 η οποία είναι επίσης κουκλάκι!!!

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις φιλε μου.εγω μιλαω για ultra compact μηχανες δλδ για μεγεθος σαν την canon 750 πχ.Σε τοσο μικρο μεγεθος δεν υπαρχουν μηχανες που να σου προσφερουν και σταθεροποιητη και οπτικο ζουμ μεγαλο.για παραδειγμα η fx-9 panasonik ειναι σουπερ κομπακτ μηχανη(πολυ μικρη)βγαζει απιστευτες φωτογραφιες και βιντεο εχει σταθεροποιητη εικονας αλλα εχει μονο 3χ οπτικο ζουμ.οι φωτογραφικες που λες εσυ ανηκουν σε αλλη κατηγορια...ειχα κατι αναλογο αλλα την πουλησα γιατι δεν με βολεψε να κουβαλαω συνεχεια μαζι μου ενα τερας οποτε ηθελα να βγαλω φωτο(κλαμπ,εκδρομες,διακοπες κτλ)
Καλά, μην περιμένεις να χωρέσει 10x και πάνω zoom σε τόσο μικρό σώμα! :blink: Απλά δεν γίνεται να χωρέσουν οι φακοί (εκτός αν ανακαλύψουν καμιά σούπερ τεχνολογία).:)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην περιμένεις να χωρέσει 10x και πάνω zoom σε τόσο μικρό σώμα! :blink: Απλά δεν γίνεται να χωρέσουν οι φακοί (εκτός αν ανακαλύψουν καμιά σούπερ τεχνολογία).:)

Οπως τα ειπε και ο aimilios!Δεν γινεται να να τα εχεις ολα.Απλα συμβιβαζεσαι,με το μεγεθος η με το οπτικο.Απλα τα ζυγιζεις και καταληγεις σε αυτο που εσυ θες...

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην περιμένεις να χωρέσει 10x και πάνω zoom σε τόσο μικρό σώμα! :blink: Απλά δεν γίνεται να χωρέσουν οι φακοί (εκτός αν ανακαλύψουν καμιά σούπερ τεχνολογία).:)

χμμμμ,δεν πολυσυμφωνω γιατι ακουγεται σε διαφορα σαιτ οτι η καινουργια FX σειρα της PANASONIC η οποια πλεον θα λεγεται μονο LUMIX θα φερει μεγαλο ζουμ και τον κλασσικο σταθεροποιητη εικονας...ειδωμεν!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ,δεν πολυσυμφωνω γιατι ακουγεται σε διαφορα σαιτ οτι η καινουργια FX σειρα της PANASONIC η οποια πλεον θα λεγεται μονο LUMIX θα φερει μεγαλο ζουμ και τον κλασσικο σταθεροποιητη εικονας...ειδωμεν!!

Αν και μου φαινεται λιγο περιεργο,θα δουμε...Η τεχνολογια παντα μας εκπλησει....:)

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ,δεν πολυσυμφωνω γιατι ακουγεται σε διαφορα σαιτ οτι η καινουργια FX σειρα της PANASONIC η οποια πλεον θα λεγεται μονο LUMIX θα φερει μεγαλο ζουμ και τον κλασσικο σταθεροποιητη εικονας...ειδωμεν!!
Μακάρι να έχουν και μικρό μέγεθος...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σκεφτομαι να παραγγειλω την panasonic fx-9 σε μαυρο χρωμα,πραγματικα εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την σειρα Lumix.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σκεφτομαι να παραγγειλω την panasonic fx-9 σε μαυρο χρωμα,πραγματικα εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την σειρα Lumix.

πριν την παραγγειλεις τσεκαρε και την FX01 η οποια αναμενεται σε 15 μερες περιπου.πανομοιοτυπη με την FX9 αλλα με καποιες λεπτομερεις καλυτερες απο οτι λενε..

και συμβουλη...μαυρη η μπορντω παρτην

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι αυτη τη στιγμη στην αγορα δεν κυκλοφοραει κατι σε COMPACT-ULTRA COMPACT μηχανη με 10χ ΟΠΤΙΚΟ(ΟΧΙ ψηφιακο)ζουμ και σταθεροποιητη εικονας.Αν υπηρχε τετοια μηχανη και κοστιζε εως 450ε θα την επαιρνα αμεσως...

Κι ομως,υπαρχει!Και μαλιστα θα κυκλοφορησει εντος ολιγου,η Πανασονικ tz-1:

 

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Panasonic/panasonic_dmctz1.asp

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως,υπαρχει!Και μαλιστα θα κυκλοφορησει εντος ολιγου,η Πανασονικ tz-1:

 

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Panasonic/panasonic_dmctz1.asp

 

;)

ρε παιδια ελληνικα μιλαω.για SUPER COMPACT μηχανες λεω δλδ με βαρος maximum τα 130γρ.αυτη που γραφεις εχει βαρος 250 g (8.8 oz)!!!δεν ανηκει σε τετοια κατηγορια.παντως η PANASONIC-LUMIX οπως αναφερα και πιο πανω λεγεται οτι στην καινουργια της FX σειρα θα eνσωματωσει σε μικρο σωμα και οπτικο ζουμ μεγαλο και Image stabilization...Η TZ-1 αναμενεται απο πολλους με ανυπομονεσια καθως ειναι(θεωρητικα παντα μεχρι νεωτερου) η μικροτερη μηχανη με 10χ ζουμ και σταθεροποιητη αλλα δεν ειναι ultra-compact.Παρολα αυτα φιλε μου ειναι μια πολυ καλυ προταση αυτη που αναφερεις αλλα μενει να την δουμε και απο κοντα η σε καποιο review αλλα και το κυριοτερο....την τιμη της!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να ενσωματωθουν ολα αυτα σε μολις 130 γραμμαρια!Δεν προκειται να γινει ποτε αυτο,αφου μονο ο φακος 10Χ ειναι πολυ βαρυτερος απ'το φακουδακι καποιων στυλατων μικροσκοπικων Σονυ,Νικον κλπ!Εξαλλου,δε νομιζω τα 250 γραμμαρια να ειναι πολλα σε σχεση με τα τουλαχιστον 500 που εχουν οι ultra zoom compact μηχανες (FZ30 κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να ενσωματωθουν ολα αυτα σε μολις 130 γραμμαρια!Δεν προκειται να γινει ποτε αυτο,αφου μονο ο φακος 10Χ ειναι πολυ βαρυτερος απ'το φακουδακι καποιων στυλατων μικροσκοπικων Σονυ,Νικον κλπ!Εξαλλου,δε νομιζω τα 250 γραμμαρια να ειναι πολλα σε σχεση με τα τουλαχιστον 500 που εχουν οι ultra zoom compact μηχανες (FZ30 κλπ)

εγω παλι δεν θεωρω οτι ειναι δυσκολο..εξαλλου και οι φημες που κυκλοφορουν αυτο λενε...εδω φθασαμε να ενσωματωνουν στα κινητα σκληρους δισκους απειροελαχιστων διαστασεων.....υπομονη λιγο ακομα και πιστευω,συνφωνα με αυτα που ακουω και διαβαζω,οτι σε λιγο καιρο θα το δουμε και αυτο και μαλλον απο PANASONIC μερια!!και μαλλον θα προκειται για τον διαδοχο της FX9 που ηδη κανει ρεκορ πωλησεων και εχει και απιστευτο ντιζαιν.μονο το οπτικο ζουμ της λειπει:happy:

υ.γ.αν πριν 3 χρονια σου λεγανε οτι θα κυκλοφοραει κινητο με εγχρωμη οθονη 16εκ.χρωματων με σκληρο δισκο,με καμερα 8ΜΡ κτλ θα ελεγες δεν υπαρχει περιπτωση γιαυτο ποτε μην λες ποτε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ολα μπορουν να γινουν...παντως πολυ δυσκολα οι εταιριες θα αφησουν το μεγαλο κομματι της αγορας που θελει την κλασικη μηχανη με τον μεγαλο φακο για να στραφουν αποκελιστικα στις...μινιατουρες,δινοντας τεραστιο ζουμ & πολλα μεγκαπιξελς.Οι ιδιοι ξερουν πολυ καλα πως κατι τετοιο θα ηταν μεν εντυπωσιακο σε εμφανιση,αλλα πρακτικα θα εδινε πολυ θορυβο στις φωτογραφιες.Παντως μοντελα ultra compact μεχρι 6Χ ζουμ υπαρχουν ηδη,για παραπανω δεν ξερω...:X
Link to comment
Share on other sites

Άσε που και να γίνει μικρός ο φακός, απλά δεν θα είναι αρκετά φωτεινός. Μακάρι να διαψευστούμε. :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω μία ψηφιακή φωτογραφική της κατηγορίας Ultra Compact. Το ποσό που υπολογίζω να δώσω είναι ~300€. Θα με ενδιέφερε συν τοις άλλοις να τραβάει βίντεο με ήχο κι αν είναι δυνατόν σε καλή ποιότητα/μέγεθος. Ποια έχετε να μου προτείνετε και γιατί;

ΤΙΑ :)

 

Αφού έψαξα όλη την κατηγορία Ultra Compact στο Pixmania κατέληξα σε κάποια από αυτές τις πέντε:

1) KODAK EasyShare V550 Zoom Silver

2) CASIO Exilim Card EX-S500 silver

3) OLYMPUS μ[mju:] 700 ασημί

4) CASIO Exilim Card EX-S600 Ασημί

5) SONY Cyber-shot DSC-T7 silver

 

Ακούω απόψεις! :D

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω μία ψηφιακή φωτογραφική της κατηγορίας Ultra Compact. Το ποσό που υπολογίζω να δώσω είναι ~300€. Θα με ενδιέφερε συν τοις άλλοις να τραβάει βίντεο με ήχο κι αν είναι δυνατόν σε καλή ποιότητα/μέγεθος. Ποια έχετε να μου προτείνετε και γιατί;

ΤΙΑ :)

 

Αφού έψαξα όλη την κατηγορία Ultra Compact στο Pixmania κατέληξα σε κάποια από αυτές τις πέντε:

1) KODAK EasyShare V550 Zoom Silver

2) CASIO Exilim Card EX-S500 silver

3) OLYMPUS μ[mju:] 700 ασημί

4) CASIO Exilim Card EX-S600 Ασημί

5) SONY Cyber-shot DSC-T7 silver

 

Ακούω απόψεις! :D

κατεμενα θα σου ελεγα να δεις και PANASONIC FX01/FX9 K PENTAX S6

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

πριν την παραγγειλεις τσεκαρε και την FX01 η οποια αναμενεται σε 15 μερες περιπου.πανομοιοτυπη με την FX9 αλλα με καποιες λεπτομερεις καλυτερες απο οτι λενε..

και συμβουλη...μαυρη η μπορντω παρτην

Συμφωνώ απολύτως είναι στολίδι και έχει φοβερά χαρακτηριστικά!!;)

Link to comment
Share on other sites

κατεμενα θα σου ελεγα να δεις και PANASONIC FX01/FX9 K PENTAX S6

Τις είδα κι αυτές, απλά δεν ενθουσιάστηκα τόσο πολύ με το design τους.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω μία ψηφιακή φωτογραφική της κατηγορίας Ultra Compact. Το ποσό που υπολογίζω να δώσω είναι ~300€. Θα με ενδιέφερε συν τοις άλλοις να τραβάει βίντεο με ήχο κι αν είναι δυνατόν σε καλή ποιότητα/μέγεθος. Ποια έχετε να μου προτείνετε και γιατί;

ΤΙΑ :)

 

Αφού έψαξα όλη την κατηγορία Ultra Compact στο Pixmania κατέληξα σε κάποια από αυτές τις πέντε:

1) KODAK EasyShare V550 Zoom Silver

2) CASIO Exilim Card EX-S500 silver

3) OLYMPUS μ[mju:] 700 ασημί

4) CASIO Exilim Card EX-S600 Ασημί

5) SONY Cyber-shot DSC-T7 silver

 

Ακούω απόψεις! :D

CASIO S 600 ARISTES FΩTOGRAFIES KAI BINTEO ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ

Vaganemos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Vaganemos για την πρόταση.

Στο παιχνίδι μπήκαν κι οι Kodak V603, Kodak V570. Ειδικά η τελευταία είναι state of the art και με διπλούς φακούς. Έχετε κάποια γνώμη για αυτές;

Όσον αφορά την Τ7 πώς την κρίνετε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...