Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή η παλιά μας canon χάλασε, ήρθε η ώρα να πάρουμε νέα φωτογραφική.

 

Κοίταζα στο Πλαίσιο και είδα 2 compact μοντέλα της Samsung:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975706&product=894478

 

Τα Samsung NV3 και Samsung NV10 (7.3 και 10 mp αντίστοιχα με κάποιες μικρόδιαφορές στο interface).

 

Θα τα προτείνατε εσείς; Τα reviews που διάβασα ήταν αρκετά καλά. Στα χρήματα αυτά (300-350 ευρώ) παίζει κάποια άλλη καλή compact;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για εναν πρωταρη στις ψηφιακες που επιθυμει να αγορασει μια μηχανη εως250 ευρω με αξιοπρεπες βιντεο και φωτο(δεν ξερω αν ζηταω πολλα)

τι θα προτεινατε?

επισης την τριτη φευγω για ντουμπαι που εχοθν λενε πολυ καλες τιμες εκει

εχετε να μπου πειτε να προσεξω κατι πριν αγορασω για να μην εχω προβλημα εδω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

TasosVel...στη θεση σου μαλλον θα περιμενα να παω το μαρτιο και να την επαινα απο εκει...με τη μια....απλα να προσεξεις μενου κλπ...τα γνωστα...δεν φερνεις και σε μας τιποτα???με το αζημιωτο...(αμεσως εγω να το εκμεταλλευτω ο γυφτος...)

 

Τολη21 σε αυτα τα χρηματα θα πηγαινα για Φουτζι 5600 η Κοντακ 880...εκει δεν κανουν πανω απο 200Ε...

εξαλλου ειναι αμφοτερες μεγαλο σχολειο λογω χειροκινητων ρυθμισεων...ενω ειναι ιδιαιτερα αξιολογες...

 

Σονταν θα σου προτεινα αν θες κατι πιο εξειδικευμενο να σκεφτεις την Φουτζι 6500 με μεγαλο ζουμ ευρυγωνιο φακο και πολυ καλο αισθητηρα διαφορετικα σε πιο Κομπακτ καταστασεις χωρις ρυθμισεις καλυτερα να δεις Κανον Ιξους 800Ις η και 850ις...αυτα απο μενα...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κέρδισα μια ψηφιακή OLYMPUS, την μ700 και θέλω βοήθεια σχετικά με την συμβατότητά της με μνήμες

2GB M Type. Αν γνωρίζει κανείς ας μου πει. Ακόμα καλύτερα αν έχει δοκιμάσει κιόλας τη μνήμη αυτή με την κάμερά μου.

Απ’ ότι έμαθα από ψάξιμο στο διαδύκτιο, είναι ασύμβατες με κάποια μοντέλα της OLYMPUS. Πιό συγκεκριμένα, διάβασα ότι σε κάποια μοντέλα οι μεγάλες μνήμες δεν γράφουν ήχο, όταν κάνεις λήψη βίντεο ή δεν είναι συμβατές με κάποια χαρακτηριστηκά, όπως π.χ. το PANORAMA.

Για την συγκεκριμένη ψηφιακή πάντως, δε βρήκα καμία πληροφορία, (ούτε ότι είναι, ούτε ότι δεν είναι συμβατή). Δεν βρήκα απάντηση ούτε στο επίσημο site της OLUMPUS !!!

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας, μιας και τα 19 MB που διαθέτει η εσωτερική μνήμη της μηχανής, δε φτάνουν ούτε για ζήτω... :( και θέλω να πάρω την μέγιστη δυνατή λόγω βίντεο, (τραβάει βίντεο με ήχο χωρίς περιορισμούς ανάλογα με την διαθεσημότητα της μνήμης).

 

Ελπίζω σε εσάς...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

TasosVel...στη θεση σου μαλλον θα περιμενα να παω το μαρτιο και να την επαινα απο εκει...με τη μια....απλα να προσεξεις μενου κλπ...τα γνωστα...δεν φερνεις και σε μας τιποτα???με το αζημιωτο...(αμεσως εγω να το εκμεταλλευτω ο γυφτος...)

 

Τολη21 σε αυτα τα χρηματα θα πηγαινα για Φουτζι 5600 η Κοντακ 880...εκει δεν κανουν πανω απο 200Ε...

εξαλλου ειναι αμφοτερες μεγαλο σχολειο λογω χειροκινητων ρυθμισεων...ενω ειναι ιδιαιτερα αξιολογες...

 

Σονταν θα σου προτεινα αν θες κατι πιο εξειδικευμενο να σκεφτεις την Φουτζι 6500 με μεγαλο ζουμ ευρυγωνιο φακο και πολυ καλο αισθητηρα διαφορετικα σε πιο Κομπακτ καταστασεις χωρις ρυθμισεις καλυτερα να δεις Κανον Ιξους 800Ις η και 850ις...αυτα απο μενα...

 

thanx

καμια αλλη γνωμηη?

Link to comment
Share on other sites

TasosVel...στη θεση σου μαλλον θα περιμενα να παω το μαρτιο και να την επαινα απο εκει...με τη μια....απλα να προσεξεις μενου κλπ...τα γνωστα...δεν φερνεις και σε μας τιποτα???με το αζημιωτο...(αμεσως εγω να το εκμεταλλευτω ο γυφτος...)

 

Τολη21 σε αυτα τα χρηματα θα πηγαινα για Φουτζι 5600 η Κοντακ 880...εκει δεν κανουν πανω απο 200Ε...

εξαλλου ειναι αμφοτερες μεγαλο σχολειο λογω χειροκινητων ρυθμισεων...ενω ειναι ιδιαιτερα αξιολογες...

 

Σονταν θα σου προτεινα αν θες κατι πιο εξειδικευμενο να σκεφτεις την Φουτζι 6500 με μεγαλο ζουμ ευρυγωνιο φακο και πολυ καλο αισθητηρα διαφορετικα σε πιο Κομπακτ καταστασεις χωρις ρυθμισεις καλυτερα να δεις Κανον Ιξους 800Ις η και 850ις...αυτα απο μενα...

les na einai pio fthna? fovamai mhn kano kamia vlakia kai telika den einai pio fthna sto tokyo kai meino kai xoris fotografikh ekei !!:) den mporo na ro ena internetiko magazi tis iaponias na sugkrino times !!

Link to comment
Share on other sites

kalhmera !! thelo na agoraso thn CANON EOS 400 D DIGITAL SLR KAMERA!! kai exo thn exhs aporia !! na thn agoraso ap edo h na perimeno mexri arxes martiou ou tha pao tokyo na thn paro ap ekei? einai pio fthna ta hlektronika? h oxi? edo thn vrhka sto pixmania 735 euro !! polu fthinotera apo multirama ktl !! einai kalo magazi?

 

Φιλε το μαγαζι ειναι καλο, μιας και τυγχανει να εχω ψωνίσει αρκετές φορές. Φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμός ΟΤΕ για πιστοποίηση στοιχείων και είσαι εντάξει.

 

Όσο για την φωτογραφική επειδή ψάχνομαι και εγώ για το ίδιο μοντέλο θα ήταν καλύτερο να την συνδυάσεις με ένα φακό 17-85 (~600 Ευρώ) για τέλειο αποτέλεσμα.

 

Απίστευτη φωτογραφική και χλιδή Canon.

Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδες ψαχνομαι για dSLR και κλεινω στην ΝικΟΝ 40 με δυο φακους η στην Κανον με εναν..

 

. μετα απο ερευνες εχω βρει ενα μαγαζι που με αντικαταβολη στελνει και Ελλαδα ειναι το pixxass.de αλλα δεν το γνωριζω αν ειναι αξιοπιστο κλπ......βεβαια εχει φοβερες τιμες και τα μεταφορικα με αντικαταβολη(καλη η αντικαταβολη ετσι εχεις καπως το κεφαλι ισυχο) ειναι 35 Ε παραδοση το πολυ δυο μερες...

ενδεικτικα τιμες...

Nikon D40 + 18-55 AF-S DX schwarz 550...

 

Canon EOS 400D + EF-S 18-55 schwarz 729

 

και μια απιστευτη.(και ασχετη με αυτο που θελω αλλα λεει...)..

Fuji FinePix S6500fd 319?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

 

για πειτε γνωμες!!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

geia sas..tha ithela na sas rwtisw ti symvuli sas gia to exis..ehw tin cannon powershot S2 IS edw k enamisi hrono, me tin opoia eimai poly euharistimeni. omws logw tu megethus tis otan thelw na tin parw mazi se ekdromes ligwn imerwn, i metafora tis k i eukoli hrisi tis einai dyskoli.. otan hreiazomai na vgalw kales foto, einai mia hara, alla otan thelw na vgazw polles se ligi wra kurazei k episis fovamai min pesei katw klpklp...

pistevete oti einai protimotero na parw ena kinito me 3 MGpix. i mia ftini psifiaki 5mpx. pu tha einai eukoli sti metafora??? k an fotografiki poia paizei na einai shtika tis prokopis?

euharistw poly..

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

geia sas..tha ithela na sas rwtisw ti symvuli sas gia to exis..ehw tin cannon powershot S2 IS edw k enamisi hrono, me tin opoia eimai poly euharistimeni. omws logw tu megethus tis otan thelw na tin parw mazi se ekdromes ligwn imerwn, i metafora tis k i eukoli hrisi tis einai dyskoli.. otan hreiazomai na vgalw kales foto, einai mia hara, alla otan thelw na vgazw polles se ligi wra kurazei k episis fovamai min pesei katw klpklp...

pistevete oti einai protimotero na parw ena kinito me 3 MGpix. i mia ftini psifiaki 5mpx. pu tha einai eukoli sti metafora??? k an fotografiki poia paizei na einai shtika tis prokopis?

euharistw poly..

 

εννοειται οτι το καλυτερο για σενα ειναι να προτιμησεις μια ψηφιακη παρα ενα κινητο που δεν φτανει μια ψηφιακη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

 

με τοσα χρηματα δεν θα επαιρνα ποτε μια Κομπακτ με αισθητηρα 1/2.5 και οπτικο ζουμ 3χ .....ειναι καθαρο αποτελεσμα μαρκεντινγκ...μην ενθουσιαζεστε απο τα πολλα ΜP και τον μικρο σχεδιασμο...

διαφορετικα αν επιμενεις σωσε και χρηματα και παρε μια F30...

αποψη μου...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

geia sas..tha ithela na sas rwtisw ti symvuli sas gia to exis..ehw tin cannon powershot S2 IS edw k enamisi hrono, me tin opoia eimai poly euharistimeni. omws logw tu megethus tis otan thelw na tin parw mazi se ekdromes ligwn imerwn, i metafora tis k i eukoli hrisi tis einai dyskoli.. otan hreiazomai na vgalw kales foto, einai mia hara, alla otan thelw na vgazw polles se ligi wra kurazei k episis fovamai min pesei katw klpklp...

pistevete oti einai protimotero na parw ena kinito me 3 MGpix. i mia ftini psifiaki 5mpx. pu tha einai eukoli sti metafora??? k an fotografiki poia paizei na einai shtika tis prokopis?

euharistw poly..

 

 

χιλιες φορες μια απλη φωτογραφικη...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

 

εγω πάλι που πηρα τ10 , ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος.

Εχει τα παντα για καποιον που δεν εχει τις τρελλες απαιτησεις και απλα θελει μια καλη φωτογραφική να κάνει τη δουλειά του και τόσο στην οθόνη όσο και στην οθονη του υπολογιστη εχει πολυ καλα αποτελέσατα, χωρις να εχω δωσει μια ολοκληρη περιουσια.

:X
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

 

εγω θα ψαχνομουν κι απο κατερελο που εχει και πολυ καλες τιμουλες,φαντασου οτι το πλαισιο εχει την canon 850 περιπου 70 ευρω παραπανω απο τον κατερελο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Gia sas

thelo na agoraso tin panasonic lumix fz50

aksizei re paidia i oxi?

save me :cry:

 

μεινε σε αποσταση καλυτερα,πολυ noise φιλε μου και δεν λεει σε μια τετοια μηχανη να εχει προβλημα θορυβου και μαλιστα τοσο εντονο,κι αργει πολυ κατα την φωτογραφηση και οι περισσοτερες της φωτογραφιες δεν λενε,επισης πολυ κακη υποστιριξη στα αξεσουαρ της,remote control η μπαταριες.

δες για καμια αλλη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα την Canon Powershot A701 και είναι πάρα πολύ καλή.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν έχω ενεργό το φλας καθυστερεί να αποθηκεύσει την φωτογραφία...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα την Canon Powershot A701 και είναι πάρα πολύ καλή.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν έχω ενεργό το φλας καθυστερεί να αποθηκεύσει την φωτογραφία...

 

καλοριζικη φιλε μου,οντως εκανες πολυ καλη επιλογη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα την Canon Powershot A701 και είναι πάρα πολύ καλή.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν έχω ενεργό το φλας καθυστερεί να αποθηκεύσει την φωτογραφία...

 

πολυ καλη μηχανη.

 

εχω την canon ixus 800is και ειδικα στο πολυ φως ειναι τελεια :D :D

 

στο σκοταδι ακομη και με τριποδακι εχει θορυβο :( :(

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

 

μπαααα με τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

TasosVel...στη θεση σου μαλλον θα περιμενα να παω το μαρτιο και να την επαινα απο εκει...με τη μια....απλα να προσεξεις μενου κλπ...τα γνωστα...δεν φερνεις και σε μας τιποτα???με το αζημιωτο...(αμεσως εγω να το εκμεταλλευτω ο γυφτος...)

 

Τολη21 σε αυτα τα χρηματα θα πηγαινα για Φουτζι 5600 η Κοντακ 880...εκει δεν κανουν πανω απο 200Ε...

εξαλλου ειναι αμφοτερες μεγαλο σχολειο λογω χειροκινητων ρυθμισεων...ενω ειναι ιδιαιτερα αξιολογες...

 

Σονταν θα σου προτεινα αν θες κατι πιο εξειδικευμενο να σκεφτεις την Φουτζι 6500 με μεγαλο ζουμ ευρυγωνιο φακο και πολυ καλο αισθητηρα διαφορετικα σε πιο Κομπακτ καταστασεις χωρις ρυθμισεις καλυτερα να δεις Κανον Ιξους 800Ις η και 850ις...αυτα απο μενα...

 

η 850 δεν ειναι τοσο καλη οσο η 800

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα παιδιά.

 

Γνώμες και απόψεις για τις Sony DSC T-10 και T-50;

 

Θα τις προτιμούσατε;

 

Την Προσφορά του πλαισίου για Sony T50 + φωτογραφικό εκτυπωτή + MS 512 Megabyte πως την βλέπετε; (στα 480 ευρώ περίπου).

με τοσα χρηματα δεν θα επαιρνα ποτε μια Κομπακτ με αισθητηρα 1/2.5 και οπτικο ζουμ 3χ .....ειναι καθαρο αποτελεσμα μαρκεντινγκ...μην ενθουσιαζεστε απο τα πολλα ΜP και τον μικρο σχεδιασμο...

διαφορετικα αν επιμενεις σωσε και χρηματα και παρε μια F30...

αποψη μου...

εγω πάλι που πηρα τ10 , ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος.

Εχει τα παντα για καποιον που δεν εχει τις τρελλες απαιτησεις και απλα θελει μια καλη φωτογραφική να κάνει τη δουλειά του και τόσο στην οθόνη όσο και στην οθονη του υπολογιστη εχει πολυ καλα αποτελέσατα, χωρις να εχω δωσει μια ολοκληρη περιουσια.

Πήρα και εγώ T-10 και είμαι (μέχρι στιγμής) πολύ ικανοποιημένος. Έψαχνα μια μηχανή τσέπης με σταθεροποιητή και βοήθησε και το γεγονός ότι είχα ένα memory stick καβάτζα από την βιντεοκάμερα. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το μικρό μέγεθος του φακού και του CCD, καθώς δεν είναι το ζητούμενο σε μια τόσο μικρή μηχανή. Όσο για την τιμή την πήρα 315€ και στέλνω PM με το μαγαζί στην Αθήνα για όποιον ενδιαφέρεται.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα ποτε οτι δεν ειναι καλες φωτογραφικες αυτες...το αντιθετο μια χαρα κανουν τη δουλεια τους και ευχρηστες ειναι λεπτες και με καλη οθονη πραγματα που ο απλος χρηστης κοιταει και καλα κανει...

 

εγω ομως εχω κολλημα με τις Κανον Ιξους γενικα κ με τις Νικον ειδικα(dSLR)

 

ταξιδιωτη με εβαλες σε λουκι...παω για την 900Τι...χεχε...αλλα την D40 θα την παρω οταν πεσει η τιμη...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...