Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια παιδιά θα ήθελα να με 'καθοδηγήσετε' καθώς πρώτη φορα θα πάρω AMD cpu κλπ οποτε δεν ξέρω αν στην παρακάτω λίστα που σκέφτομαι να πάρω έχω κάτι που δεν είναι σωστό. Oποιαδήποτε πρόταση δεκτη εννοείτε

 

mother: http://www.skroutz.g...X-Extreme3.html

Η μητρική αυτή λέει για 1600*mhz με OC δηλαδή?

θα πρέπει να γίνει OC για να διαβάσει την ram που είναι 1600 η μ*λ*κ* ειπα?

 

gpu: http://www.skroutz.g...620-M0NA00.html

 

SSD: http://www.skroutz.g...V300-240GB.html

 

CPU: http://www.skroutz.g...X-8350-Box.html

 

RAM: http://www.skroutz.g...R16N11S8-4.html χ2 η 1 8αρα αναλογα

Σίγουρα κάποια στιγμή η κάρτα και το CPU θα γίνουν OC

 

δεν ανοίγουν τα λινκ που έδωσες. τουλάχιστον σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπωσδήποτε 2χ4 :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά θα ήθελα να με 'καθοδηγήσετε' καθώς πρώτη φορα θα πάρω AMD cpu κλπ οποτε δεν ξέρω αν στην παρακάτω λίστα που σκέφτομαι να πάρω έχω κάτι που δεν είναι σωστό. Oποιαδήποτε πρόταση δεκτη εννοείτε

 

mother: http://www.skroutz.g...X-Extreme3.html

Η μητρική αυτή λέει για 1600*mhz με OC δηλαδή?

θα πρέπει να γίνει OC για να διαβάσει την ram που είναι 1600 η μ*λ*κ* ειπα?

 

gpu: http://www.skroutz.g...620-M0NA00.html

 

SSD: http://www.skroutz.g...V300-240GB.html

 

CPU: http://www.skroutz.g...X-8350-Box.html

 

RAM: http://www.skroutz.g...R16N11S8-4.html χ2 η 1 8αρα αναλογα

Σίγουρα κάποια στιγμή η κάρτα και το CPU θα γίνουν OC

 

επιβεβαιωνω οτι δεν ανοιγουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Πρώτη φορά γράφω στο thread, αφού γενικά δεν το πολυ-εχω με τα PC κλπ..

Ψάχνω ένα τίμιο μηχάνημα, μόνο tower, (άντε και ηχεία) για δουλειά στο γραφείο. Αυτό που έχω τώρα είναι 10+ετίας και έχει αρχίσει και κουράζεται αρκετά. π.χ. κάνει 2-3 λεπτά να μου ανοίξει chrome.

Το μηχάνημα θα δουλεύει max 10-12 ώρες, με απλή χρήση, δλδ office, internet και σε κανα διάλειμμα κανένα παιχνιδάκι ιντερνετικο.

Ο σκληρός που έχω 250gb είναι συνήθως 80-90% άδειος.

Budget συζητήσιμο, αλλά πιστεύω πάνω από 300€ δεν αξίζει να δώσω για τη χρήση που το θέλω.

Θέλω καλό επεξεργαστή (να κρατήσει αρκετά χρονάκια) και γενικά να τρέχει άνετα.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή, δες i3 4340 :) Βέβαια λογικά σε λίγο καιρό βγαίνει νέα σειρά από την Intel, αν θες να περιμένεις..

 

Άν ανεβάσεις budget για i5 4670/4690 με τέτοια χρήση θα αλλάξεις σε 15 χρόνια :lol:

 

Επίσης, από RAM 4gb τώρα και άλλα 4 σε λίγο καιρό (η όλα μαζί αν μπορείς) και είσαι μια χαρά. Διάλεξε εσύ μετά ότι σου κάνει από μητρική (αρκεί να είναι Ζ97) και τροφοδοτικό, κάποιο 500ρι και πολύ λέω ίσως από λίγο γνωστή εταιρεία

 

Επίσης, αντί για σκληρό, πάρε τον SSD Samsung EVO 840 128GB :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Μιας κ είμαι άσχετος από αυτά, μπήκα στο Πλαίσιο να δω περίπου πόσο μου βγαίνει ένα τέτοιο κουστουμάκι.

Δεν ξέρω αν έχω κάνει λάθος, αλλά δεν απέκλινα πολύ από τις επιλογές που μου έδωσες.

Παρ' όλα αυτά βλέπω τη λυπητερή να χτυπάει παλύ ψηλότερα από το δικό μου budget. Είναι θέμα Πλαισίου. Να ψάξω αλλού για φτηνότερα?

 

 

Κουτί

1 x Pegasus III Mini Tower Black

39.90€

Τροφοδοτικό

1 x VS Series 550W (CP-9020050-EU)

54.90€

Επεξεργαστής

1 x CPU Core i3-4350 (1150/3.6GHz/4Mb)

135.90€

Motherboard

1 x Z97M D3H (1150/Z97/DDR3)

113.00€

Μνήμες

1 x DDR3 4GB Dimm 1600MHz Ballistix Elite

44.90€

Σκληρός Δίσκος

1 x 120Gb Sata III 840 EVO

74.90€

 

Σύνολο με ΦΠΑ 463.50€

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Πρώτη φορά γράφω στο thread, αφού γενικά δεν το πολυ-εχω με τα PC κλπ..

Ψάχνω ένα τίμιο μηχάνημα, μόνο tower, (άντε και ηχεία) για δουλειά στο γραφείο. Αυτό που έχω τώρα είναι 10+ετίας και έχει αρχίσει και κουράζεται αρκετά. π.χ. κάνει 2-3 λεπτά να μου ανοίξει chrome.

Το μηχάνημα θα δουλεύει max 10-12 ώρες, με απλή χρήση, δλδ office, internet και σε κανα διάλειμμα κανένα παιχνιδάκι ιντερνετικο.

Ο σκληρός που έχω 250gb είναι συνήθως 80-90% άδειος.

Budget συζητήσιμο, αλλά πιστεύω πάνω από 300€ δεν αξίζει να δώσω για τη χρήση που το θέλω.

Θέλω καλό επεξεργαστή (να κρατήσει αρκετά χρονάκια) και γενικά να τρέχει άνετα.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε??

Ευχαριστώ!

=============================================================================

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ LGA1150 - BOX = 186.90 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SEAGATE ST500DM002 500GB BARRACUDA 7200.14 SATA3 = 48.30 €

ΜΝΗΜΗ RAM 2 x KINGSTON KVR16N11S6/2BK 2GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 BULK VALUE RAM = 2 Χ 20.60 € = 41,2 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS H81M-K RETAIL = 46.27 €

ΚΟΥΤΙΑ - CASES SUPERCASE LX08A CASE BLACK = 19.90 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ DEER DR-8500BTX 500W 12CM FAN = 22.90 €

ΣΥΝΟΛΟ = 365,47 €

 

Προμηθευτής : http://www.e-shop.gr

Καλορίζικος ο νέος σου υπολογιστής :):):D;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Πρώτη φορά γράφω στο thread, αφού γενικά δεν το πολυ-εχω με τα PC κλπ..

Ψάχνω ένα τίμιο μηχάνημα, μόνο tower, (άντε και ηχεία) για δουλειά στο γραφείο. Αυτό που έχω τώρα είναι 10+ετίας και έχει αρχίσει και κουράζεται αρκετά. π.χ. κάνει 2-3 λεπτά να μου ανοίξει chrome.

Το μηχάνημα θα δουλεύει max 10-12 ώρες, με απλή χρήση, δλδ office, internet και σε κανα διάλειμμα κανένα παιχνιδάκι ιντερνετικο.

Ο σκληρός που έχω 250gb είναι συνήθως 80-90% άδειος.

Budget συζητήσιμο, αλλά πιστεύω πάνω από 300€ δεν αξίζει να δώσω για τη χρήση που το θέλω.

Θέλω καλό επεξεργαστή (να κρατήσει αρκετά χρονάκια) και γενικά να τρέχει άνετα.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε??

Ευχαριστώ!

Για τη χρήση που κάνεις, ξέχνα τα παραπάνω που σου έδωσαν, ειναι υπερ-υπερβολές. Θα πάρεις τα παρακάτω:

http://s29.postimg.org/gdp72xdav/pc_2os.jpg

Μπορείς να βάλεις και 4GB ram αν θες, θα σου κοστίσει 20€ παραπάνω. Ένα κουτί με 20-25€ κι ένας σκληρός δίσκος 500GB με 50€ (πχ αυτά που πρότεινε ο george_kont) ή SSD 120GB με 75€ (Samsung evo 840), μιας κ απο χωρο απ' όσο κατάλαβα δε χρησιμοποιείς τίποτα, παρα μονο οσο τρωει το λειτουργικο, οπότε με τον SSD πληρώνεις 30€ παραπάνω και κερδίζεις άπειρα σε αξιοπιστία, ασφάλεια δεδομένων και ταχύτητα.

Όσο αφορά το υπόλοιπο σύστημα, είναι ταχύτατο, και σηκώνει ακόμη και κανονικά παιχνίδια, σ αντίθεση με τις ενσωματωμενες gpu μητρικών, το χω στήσει και ξέρω. Εκτός αυτού, καίει απειροελάχιστο ρεύμα και δουλεύει ακόμη και χωρίς τους ανεμηστήρες του κουτιού, αν θες κάτι σχεδόν αθόρυβο.

Συνολικό κόστος πολύ κάτω από 300€

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που κάνεις, ξέχνα τα παραπάνω που σου έδωσαν, ειναι υπερ-υπερβολές. Θα πάρεις τα παρακάτω:

http://s29.postimg.org/gdp72xdav/pc_2os.jpg

Μπορείς να βάλεις και 4GB ram αν θες, θα σου κοστίσει 20€ παραπάνω. Ένα κουτί με 20-25€ κι ένας σκληρός δίσκος 500GB με 50€ (πχ αυτά που πρότεινε ο george_kont) ή SSD 120GB με 75€ (Samsung evo 840), μιας κ απο χωρο απ' όσο κατάλαβα δε χρησιμοποιείς τίποτα, παρα μονο οσο τρωει το λειτουργικο, οπότε με τον SSD πληρώνεις 30€ παραπάνω και κερδίζεις άπειρα σε αξιοπιστία, ασφάλεια δεδομένων και ταχύτητα.

Όσο αφορά το υπόλοιπο σύστημα, είναι ταχύτατο, και σηκώνει ακόμη και κανονικά παιχνίδια, σ αντίθεση με τις ενσωματωμενες gpu μητρικών, το χω στήσει και ξέρω. Εκτός αυτού, καίει απειροελάχιστο ρεύμα και δουλεύει ακόμη και χωρίς τους ανεμηστήρες του κουτιού, αν θες κάτι σχεδόν αθόρυβο.

Συνολικό κόστος πολύ κάτω από 300€

 

Δείχνει καλό

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλύτερο απ' ό,τι δείχνει. Δεν περίμενα καν να παίζει σύγχρονα παιχνίδια με άνεση, νομιζα ηταν σαν τις ενσωματωμενες gpu των μητρικών ή της intel στα laptop, αλλά καμία σχέση απολύτως. Μάλιστα μετά τον υπερχρόνισα με στοκ ψήκτρα κ χωρίς ανεμιστήρες στο κουτί στα 2.5GHz περίπου (πιο πάνω οι sata θύρες ήταν ασταθείς). Είναι το απόλυρο vfm
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι λίγο πριν την αγορά pc. Ο υπολογιστής θα πρέπει να αγορασθεί άμεσα οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε για ddr4 και άλλα όμορφα πράγματα. Συνοπτικά έχω καταλήξει στα εξής.

cpu: amd 8350

mobo: 990fxa-gd65

ram: 2x8gb vengeance

gpu: r9 270 2gb

psu: corsair cx750m

ssd και υδρόψυξη.

 

Από amd δεν νομίζω ότι θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο (πχ 8370 ή το τέρας των 5ghz)

 

Σε ιντελ με αντίστοιχες επιδόσεις μπορεί κάποιος να κάνει μια πρόταση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι λίγο πριν την αγορά pc. Ο υπολογιστής θα πρέπει να αγορασθεί άμεσα οπότε δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε για ddr4 και άλλα όμορφα πράγματα. Συνοπτικά έχω καταλήξει στα εξής.

cpu: amd 8350

mobo: 990fxa-gd65

ram: 2x8gb vengeance

gpu: r9 270 2gb

psu: corsair cx750m

ssd και υδρόψυξη.

 

Από amd δεν νομίζω ότι θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο (πχ 8370 ή το τέρας των 5ghz)

 

 

Σε ιντελ με αντίστοιχες επιδόσεις μπορεί κάποιος να κάνει μια πρόταση? Ευχαριστώ

 

 

το τέρας των 5ghz έχει και 220watt κατανάλωση οπότε θα χρειαστείς και ανάλογη μητρική και ψύξη. τον 8350 τον είχα για κανά μήνα. για τα λεφτά του είναι πολύ καλός. στα 160 ευρώ δεν πέρνεις ούτε i5 4670 αν δεν κάνω λάθος. Οπότε έχεις κάνει καλό σετάκι. Για μητρική θα σου έλεγα να κοιτάξεις και για Gigabyte που τις θεωρώ τις καλύτερες μητρικές. Για κάρτα γραφικών αν σηκώνει το μπάτζετ κοίτα κάτι σε R9 280/280X.

Link to comment
Share on other sites

=============================================================================

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ LGA1150 - BOX = 186.90 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SEAGATE ST500DM002 500GB BARRACUDA 7200.14 SATA3 = 48.30 €

ΜΝΗΜΗ RAM 2 x KINGSTON KVR16N11S6/2BK 2GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 BULK VALUE RAM = 2 Χ 20.60 € = 41,2 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS H81M-K RETAIL = 46.27 €

ΚΟΥΤΙΑ - CASES SUPERCASE LX08A CASE BLACK = 19.90 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ DEER DR-8500BTX 500W 12CM FAN = 22.90 €

ΣΥΝΟΛΟ = 365,47 €

 

Προμηθευτής : http://www.e-shop.gr

Καλορίζικος ο νέος σου υπολογιστής :):):D;)

 

Για τη χρήση που κάνεις, ξέχνα τα παραπάνω που σου έδωσαν, ειναι υπερ-υπερβολές. Θα πάρεις τα παρακάτω:

 

Μπορείς να βάλεις και 4GB ram αν θες, θα σου κοστίσει 20€ παραπάνω. Ένα κουτί με 20-25€ κι ένας σκληρός δίσκος 500GB με 50€ (πχ αυτά που πρότεινε ο george_kont) ή SSD 120GB με 75€ (Samsung evo 840), μιας κ απο χωρο απ' όσο κατάλαβα δε χρησιμοποιείς τίποτα, παρα μονο οσο τρωει το λειτουργικο, οπότε με τον SSD πληρώνεις 30€ παραπάνω και κερδίζεις άπειρα σε αξιοπιστία, ασφάλεια δεδομένων και ταχύτητα.

Όσο αφορά το υπόλοιπο σύστημα, είναι ταχύτατο, και σηκώνει ακόμη και κανονικά παιχνίδια, σ αντίθεση με τις ενσωματωμενες gpu μητρικών, το χω στήσει και ξέρω. Εκτός αυτού, καίει απειροελάχιστο ρεύμα και δουλεύει ακόμη και χωρίς τους ανεμηστήρες του κουτιού, αν θες κάτι σχεδόν αθόρυβο.

Συνολικό κόστος πολύ κάτω από 300€

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! Κλίνω προς την πρόταση του Σταύρου (προφανώς), ίσως αφαιρώντας το DVD R (έχω στο παλιό PC) και αλλάζοντας το δίσκο με έναν SSD.

 

Ερώτηση άσχετου: Ο intel celeron στα 2,4 Ghz που εχω, δεν έχει καμία σχέση με τον AMD που μου προτείνετε στα 2Ghz, σωστά ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! Κλίνω προς την πρόταση του Σταύρου (προφανώς), ίσως αφαιρώντας το DVD R (έχω στο παλιό PC) και αλλάζοντας το δίσκο με έναν SSD.

 

Ερώτηση άσχετου: Ο intel celeron στα 2,4 Ghz που εχω, δεν έχει καμία σχέση με τον AMD που μου προτείνετε στα 2Ghz, σωστά ??

Μην μπερδεύεσαι με τη συχνότητα του επεξεργαστή, δεν σημαίνει τίποτα όταν συγκρίνεις διαφορετικές τεχνολογίες, κι ο pentium 4 στα 3.73GHz extreme edition που κυκλοφορούσε το 2005, ας έχει μεγάλη συχνότητα, δεν πλησιάζει τους επεξεργαστές των 30€ πλέον.

 

ΥΓ. Πού τον θυμήθηκα τον p4 EE :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν βάλω κ μία συμβατή μνημη στον παλιό υπολογιστή (τώρα έχει συνολικά 768 mb) θα τρέχει πιο άνετα?

Να τον δώσω στον πατέρα μου στο γραφείο θέλω. (όμοια χρήση, με λιγότερο internet)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ. Φοράει motherboard MS-6728 και έχει 2 Kingston PC 3200 (200Hz) 256 και 512

Καμιά πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν βάλω κ μία συμβατή μνημη στον παλιό υπολογιστή (τώρα έχει συνολικά 768 mb) θα τρέχει πιο άνετα?

Να τον δώσω στον πατέρα μου στο γραφείο θέλω. (όμοια χρήση, με λιγότερο internet)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ. Φοράει motherboard MS-6728 και έχει 2 Kingston PC 3200 (200Hz) 256 και 512

Καμιά πρόταση ?

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να χαλάσεις ούτε 20€ για τόσο παλιό μηχάνημα, που δεν παίρνει ούτε DDR2 μνήμες. Ό,τι κι αν κάνεις, θα παραμείνει αργό για τα σύγχρονα websites και εφαρμογές γραφείου. Θα σπαταλήσεις χρήματα για αμελητέα βελτίωση σ ένα μηχάνημα που ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα φτύσει λόγω παλαιότητας, και θα πάνε χαμένα

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν βάλω κ μία συμβατή μνημη στον παλιό υπολογιστή (τώρα έχει συνολικά 768 mb) θα τρέχει πιο άνετα?

Να τον δώσω στον πατέρα μου στο γραφείο θέλω. (όμοια χρήση, με λιγότερο internet)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ. Φοράει motherboard MS-6728 και έχει 2 Kingston PC 3200 (200Hz) 256 και 512

Καμιά πρόταση ?

 

αν το θέλεις για απλή χρήση, περνάς και Linux. πιο ελαφρύ. έχω αναστήσει netbook με Linux. :p:D

Link to comment
Share on other sites

αν το θέλεις για απλή χρήση, περνάς και Linux. πιο ελαφρύ. έχω αναστήσει netbook με Linux. :p:D

Ταλαιπωρία να παίξεις με πετσοκομμένες διανομές, με μεγάλους περιορισμούς. Το χω κάνει άπειρες φορές και ο χρόνος που σπατάλησα για να λειτουργήσουν όλα σωστά (αν ήταν εφικτό αυτό), δεν άξιζε. Κι όσο ελαφρύ κι αν ειναι το λειτουργικό, μόλις φορτώσεις μια σύγχρονη σελίδα στον browser (γεμάτη javascript, flash, php κλπ, όπως σχεδόν όλες πλέον), το σύστημα γονατίζει και πάλι. Και μιλάς για netbook με σχετικά σύγχρονο hardware (intel atom, ddr2 ή ddr3 ram), ο άλλος έχει celeron 10ετίας με ddr1

Link to comment
Share on other sites

αν το θέλεις για απλή χρήση, περνάς και Linux. πιο ελαφρύ. έχω αναστήσει netbook με Linux. :p:D

 

netbook asus eeepc1101ha με ubuntu 11.04 lts σέρνεται του σκασμού..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

netbook asus eeepc1101ha με ubuntu 11.04 lts σέρνεται του σκασμού..
Εννοείς 12.04 lts? Αν έχεις 11.04, αναβάθμισε σε 12.04, η 11.04 δεν ειν lts

Kαι βάλε το xubuntu-desktop απ το διαχειριστή λογισμικού που ναι πολύ ελαφρύτερο γραφικό περιβάλλον. Βέβαια εχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, μην περιμένεις πολλά. Όσο για το ubuntu, δεν θεωρείται ελαφρυά διανομή, υπάρχουν πολύ ελαφρύτερες που μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά με περιορισμούς σε ευκολίες

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 12.04 lts? Αν έχεις 11.04, αναβάθμισε σε 12.04, η 11.04 δεν ειν lts

Kαι βάλε το xubuntu-desktop απ το διαχειριστή λογισμικού που ναι πολύ ελαφρύτερο γραφικό περιβάλλον. Βέβαια εχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, μην περιμένεις πολλά. Όσο για το ubuntu, δεν θεωρείται ελαφρυά διανομή, υπάρχουν πολύ ελαφρύτερες που μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά με περιορισμούς σε ευκολίες

 

εμμ.. λάθος .. :O 14.04.1 lts ήθελα να πω. Ποια είναι η πιο ελαφριά διανομή ; (αλλά με κάποια γραφικά γιατί δεν σκαμπάζω πολλά από linux..) τα θέλω για περιπτώσεις πχ κάποιος δίσκος/στικάκι δεν αναγνωρίζονται από windows αλλά από linux . ελπίζω να κατάλαβες :O

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

εμμ.. λάθος .. :O 14.04.1 lts ήθελα να πω. Ποια είναι η πιο ελαφριά διανομή ; (αλλά με κάποια γραφικά γιατί δεν σκαμπάζω πολλά από linux..) τα θέλω για περιπτώσεις πχ κάποιος δίσκος/στικάκι δεν αναγνωρίζονται από windows αλλά από linux . ελπίζω να κατάλαβες :O

 

Mint Mate/XFCE, Xubuntu, PCLinux OS, Elementary OS αυτές μου έρχονται στο μυαλό

Link to comment
Share on other sites

CPU

http://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html πολυ αργοτερα οταν θα σερνεται (ελπιζω σε μερικα χρονια) θα γινει επισης OC

RAM

http://www.skroutz.gr/s/2217910/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR3-1600MHz-KVR16N11-8.html

MoBo

http://www.skroutz.gr/s/4950977/MSI-Z97M-G43.html Z97 διοτι σίγουρα καποια στιγμη στο μέλλον θα γινει overclock και crossfire

GPU

http://www.skroutz.gr/s/4693413/Asus-Radeon-R9-280-3GB-DirectCU-II-90YV0620-M0NA00.html πολυ αργοτερα οταν θα σερνεται (ελπιζω σε μερικα χρονια) θα γινει επισης OC

 

Kουτι εχω ψυκτρα εχω και τροφοδοτικό εχω μια πατατα μαρκα 700w ελπιζω να φτανουν...(μαλλον θα παρω αλλο τροφοδοτικο καλητερο απο γνωστη μαρκα)

Τo pc θα ειναι κυρίως για gaming αλλα και προγραμματισμό/σχεδιασμό με λιγα λογία για τα παντα!

Και λεω να παρω και εναν SSD κάνουμε που κάνουμε upgrade!

Link to comment
Share on other sites

εμμ.. λάθος .. :O 14.04.1 lts ήθελα να πω. Ποια είναι η πιο ελαφριά διανομή ; (αλλά με κάποια γραφικά γιατί δεν σκαμπάζω πολλά από linux..) τα θέλω για περιπτώσεις πχ κάποιος δίσκος/στικάκι δεν αναγνωρίζονται από windows αλλά από linux . ελπίζω να κατάλαβες :O

CrunchBang, Manjaro, Salix. Δεν κατάλαβα τι εννοεις στο δεύτερο μέρος, αλλά αν θες κάτι για περιπτώσεις "service", το partedmagic είναι η καλύτερη λύση (πλέον είν εμπορικό, χωρίς κανένα λόγο, αφου αποτελεί απλά μια διανομή με μαζεμμένα δωρεάν εργαλεία, μπορείς να βρεις τις παλαιότερες εκδόσεις του που διανέμονταν δωρεάν)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...