Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κανει 2 συνθεσεις

Η πρωτη απο e-shop

1.coolermaster rc-331 elite 331 black

2.intel core 2 duo E 8400 3.00GHZ

3.KINGSTON KHX 6400 4G

4.ASUS P5KC

5.ASUS EN 8800GT/HTDP 256 PCI

6.CARD READER 7 IN 1

7.SEAGATE BARRACUDA 1 TB

8.ASUS DRW 2014

9.SAMSUNG 2232 22'' TFT

10.COOLERMASTER 600 W

TIMH 1260 ΠΕΡΙΠΟΥ

 

 

ΚΑΙ ΠΛΑΙΣΙΟ

1.ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 550 WATT CHIEFTEC

2.2x2 GB RAM CORSAIR DDR2

3.CPU INTEL DUO 3GHZ

4.ASUS P5K

5.ASUS 8800 SVGA 512 MB

6.HDD SEAGATE 1 TB

7.DVDRW NEC SATA

8.CARD READER 7 IN 1

9.ATX MIDDLE

10.TFT SAMSUNG 2232 22 ''

TIMH 1340 ΕΥΡΩ

 

 

ποια η αποψη σας?ποιο να προτιμησω?απο που?το φτηνοτερο και ισως λιγο καλυτερο ή το ονομα πλαισιο με οτι σημαινει αυτο?

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλαίσιο...Εάν, χτύπα ξύλο, χρειαστείς RMA απλά δεν πιάνεται σε εξυπηρέτηση.Αντιθέτως για το e-shop ακούω εδώ και πολύ καιρό τα χειρότερα..Κατ' εμέ δώσε τα παραπάνω χρήματα και πάρ' το απ' το Πλαίσιο. :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν δεν εχεις πάρει ακομα κοιτα κάτι τέλειο:

1)4 πηρυνος native quad και οχι διπυρος

2)δδρ3 που σκοτωνουν σε σχεση εμ δδρ2

3)880Wτροφοδοτικο 85% efficency που βγαζει και 8 usb 2.0 λειτουργει και σαν hub!!!

4) KOYTARA FULL χωραει κ μενα μεσα

5)ΟΘΟΝΗ ΕΙΖΟ kai OXI TN PANEL

Χ38 CHIPSET

RAID STOUS DISKOUS KAI oti allo aporia exeis rwta na sou pw meta epeidi viazome na paw gia douleia.an thes na katevei sta 1300 € πες μου η κοψε απο τροφοδοτικο και κουτι λιγακι σε περνει ανετα..

voila λοιπον!!!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3)880Wτροφοδοτικο 85% efficency που βγαζει και 8 usb 2.0 λειτουργει και σαν hub!!!

5)ΟΘΟΝΗ ΕΙΖΟ kai OXI TN PANEL

 

3)Τι να τα κανει τα 880Watt τροφοδοτικο ρε συ?Να βαζε 2 καρτες γραφικων να λεγα οκ.Ενα 600αρι το πολυ του φτανει :happy:

5)Φιλε η eizo που δινεις φοραει TN πανελ.Καλυτερα θα προτεινα μια 20αρα κ πανω samsung ;)

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

για το πανελ οκ γραψε λαθος μπερδεύτικα!

οσο για το τροφοδοτικο φιλε μου το το είπα για μελοντική αναβαθμιση οπως 2η καρτα γραφικών η πιο ζόρικο επεξεργαστη κ οπως είδες του είπα αν θελει να του μειωσω..μην ξεχνας οτι τα πραγματα εξελισσοντε πολύ γρήγορα και οι απαιτήσεις αλλάζουν;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το πανελ οκ γραψε λαθος μπερδεύτικα!

οσο για το τροφοδοτικο φιλε μου το το είπα για μελοντική αναβαθμιση οπως 2η καρτα γραφικών η πιο ζόρικο επεξεργαστη κ οπως είδες του είπα αν θελει να του μειωσω..μην ξεχνας οτι τα πραγματα εξελισσοντε πολύ γρήγορα και οι απαιτήσεις αλλάζουν;)

 

Οπως ειπες και εσυ τα πραγματα εξελισσοντε και αν δεις οι εταιριες που βγαζουν επεξεργαστες προσπαθουν να μειωσουν οσο γινεται την καταναλωση.Το ιδιο ισχυει κ στις καρτες γραφικων.;)

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα αυτα που λες αλλα δεν ειναι για μενα.Γι αυτο που τον θελω τον υπολογιστη και αυτα που βαζω ειναι παρα πολλα.

Δεν παιζω καθολου παιχνιδια!!!!!!Τον θελω για δουλεια(εργασιες,ιντερνετ και λιγο multimedia)γιατρος ειμαι τι να την κανω την πολυ καλη ddr3 και 850 watt τροφοδοτικο:happy:

στην οθονη ειμαι αναμεσα σε 226BW και 2232 BW,κλεινω κυριως προς την δευτερη,αλλα ειναι και η 226 CW.τι λετε?

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Την τσέπη μπορεί να σκοτώνει...σαν Pc με τίποτα....

native quad η ιντέλα???πότε???με λιγότερα χρήματα παίρνεις 6600 που ανεβαίνει καλύτερα με μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή...για 9450 το συζητάμε

Οι ddr3 που δίνεις έχουν πολύ χαμηλή συχνότητα(οι 1600αρες και πάνω αξίζουν πολύ και δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην καθημερινότητα παρά μόνο στα bench)...εννοείται πως είναι καλύτερο να πάρεις σε ddr2 σ αυτά τα χρήματα(με το ανάλογο mobo)

δύο 3870 σηκώνει άνετα ένα 600 τροφοδοτικό

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά....

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.........

Θελω να κάνω μια αναβάθμιση....

 

Λοιπόν θέλω:

α) κουτί-τροφοδοτικό (καλό,αθόρυβο) με 100-150 ευρώ

β) motherboard (επώνυμο για intel) μέχρι 200

γ) επεξεργαστή (καλοβλέπω τον Q6600) είμαι ανοιχτός σε προτάσεις....

δ) cooler για επεξεργαστή (αθόρυβο και όχι 100 ευρώ)

ε) κάρτα γραφικών (ακούω καλά σχόλια για την 8800) επίσης μπορείτε να προτείνετε κάτι άλλο...

στ) μνήμες

ζ) σκληρό δίσκο 320-500 mb

Σύνολο καμία 900-1000 ευρώ.....

 

Ευχαριστώ πολύ.........

Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera paides!!

Exw psithei polu gia neo mixanima kai tha ithela tin gnwmi sas panw se 2-3 thematakia..

auta pou exw epileksei mexri stigmis einai ta eksis:

 

1)Cpu : Intel Core 2 Duo E8400 @ 3,00GHZ

2)Karta Grafikwn : Sapphire HD3870 gia mellontiko crossfire ;)

3)Motherboard: ASUS P5KC

4)Diskos : WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB

5)ram : akomi dn exw apofasisei dn me polunoiazoun.. drr2 tha parw ennoeitai akomi 2Gb gia arxi..

 

Thelw tin gnwmi sas gia tin mobo(an proteinete kati kalutero,gt pisteuw aksizei na ependuseis se mia kali) kai gia case-psu..

dn exw kai to aperioristo budget,eimaste kai foitites :P

Euxaristw gia ton xrono sas :)

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Για σκληρο δισκο θα σου ελεγα να κοιταξεις καποιον στα 500GB.

Θα σου χρειαστουν, και απο την αλλη δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη με αυτον που εχεις επιλεξει...

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις vista πήγαινε σε 3GB ram & 800Mhz τσάμπα πράμα.

Tha valw vista x64 gia na anebw panw apo 3,alla pros to paron dn me epigoun toso oi ram

 

Για σκληρο δισκο θα σου ελεγα να κοιταξεις καποιον στα 500GB.

Θα σου χρειαστουν, και απο την αλλη δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη με αυτον που εχεις επιλεξει...

 

ok,mou to eipan kai kati sumfoitites pou to epsaxnan to thema prosfata..

 

Gia mobo,kammia alli protasi?

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

γιατί να βάλεις x64? μεγάλες ασυμβατότητες με οδηγούς και αρκετά πιο αργά σε κλασικά x86 προγράμματα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γιατί να βάλεις x64? μεγάλες ασυμβατότητες με οδηγούς και αρκετά πιο αργά σε κλασικά x86 προγράμματα.

 

gia na mporw na anebw se ram ;)

pros to paron to leitourgiko einai to teleutaio pragma pou me trwei na sou pw tin alitheia :P

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αγορασει εναν υπολογιστη(VERO PC) απο τον Ιουλιο του 2007 και τωρα ενδιαφερομαι να τον πουλησω..τοτε τον αγορασα 1340€..θα ηθελα να σας ρωτησω την τιμη που θα πρεπει να τον πουλησω τωρα..(σημειωση οτι ο υπολογιστης ειναι σε αριστη κατασταση)τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης:

Επεξεργαστης:AMD Athlon 64 x2 dual core processor 4600+ 2.4 GHz

Μνημη:2gb DDR2

Καρτα Γραφικων:nvidia geforce 7600 gt

Monitor:tft lg L1918s(19 ιντσες)

Dvd Recorder:nec labelflash

dvd drive:nec

motherboard:msi K9N Neo

ηχεια:logitech x-210(2.1 speakers)

λειτουργικο συστημα:ms home premium greek

σκληρος δισκος:320 GB

πληκτρολογιο και ποντικι:microsoft

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ FOR EVER!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε θα πιάσει πολλά τώρα... :( Περίπου 500€ το υπολογίζω..500-600..Παραπάνω δε νομίζω αν και μακάρι...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε θα πιάσει πολλά τώρα... :( Περίπου 500€ το υπολογίζω..500-600..Παραπάνω δε νομίζω αν και μακάρι...

 

 

Και πολλα λες!

 

Εδω θα τον κοστολογουσα περιπου στα 400 ευρω, ειδικα αν δεις τι κυκλοφορει σε καινουριο μηχανημα στα χρηματα που λες...

 

Δυστυχως ετσι παει στην τεχνολογια, δεν μπορεις να επενδυσεις σε κατι. Οσα λεφτα και να δωσεις σε 1 χρονο το πολυ θα εχει χαθει η μιση αξια..

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paides!!

Exw psithei polu gia neo mixanima kai tha ithela tin gnwmi sas panw se 2-3 thematakia..

auta pou exw epileksei mexri stigmis einai ta eksis:

 

1)Cpu : Intel Core 2 Duo E8400 @ 3,00GHZ

2)Karta Grafikwn : Sapphire HD3870 gia mellontiko crossfire ;)

3)Motherboard: ASUS P5KC

4)Diskos : WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB

5)ram : akomi dn exw apofasisei dn me polunoiazoun.. drr2 tha parw ennoeitai akomi 2Gb gia arxi..

 

Thelw tin gnwmi sas gia tin mobo(an proteinete kati kalutero,gt pisteuw aksizei na ependuseis se mia kali) kai gia case-psu..

dn exw kai to aperioristo budget,eimaste kai foitites :P

Euxaristw gia ton xrono sas :)

 

3)καλο ειναι Gigabyte GA-P35-DS4 :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

3)καλο ειναι Gigabyte GA-P35-DS4 :) :lol:

 

kali i gigabyte dn lew,alla dn exei upostiriksi gia ddr3:O

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, ποση διαφορα μπορει να δει κανεις αναμεσα σε μητρικες με το ιδιο chipset?

 

Ρωταω γιατι ειμαι αναμεσα σε Albatron PXP35

και ASUS P5K SE

 

Θα φτιαξω και εγω νεο συστημα παρομοιο με του orone αλλα το budget ειναι εξαιρετικα περιορισμενο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...