Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια κάρτα γραφικών Nvidia GTX 285 πόσο μπορεί να πωληθεί σαν μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γυρω στο 40ρι... Ισως και 50, ειδικα απο κανα συλλεκτη κτλ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

για πείτε μου την γνώμη σας όσοι γνωρίζεται. είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 μητρικές.

http://www.msi.com/product/mb/Z97_GAMING_7.html#hero-overview

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VII_HERO/

 

ποια προτείνετε και μη πείτε πχ λόγω σχεδίου ή λόγω χρωμάτων :p

 

Eυχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρειαζεσαι 3-way SLI, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 25€ παραπανω :) + 4 παραπανω USB3 ;)

 

Καλη λυση αν σου αρεσει ειναι και αυτη

 

Μετα παει και επιλογη χρωματων :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρειαζεσαι 3-way SLI, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 25€ παραπανω :) + 4 παραπανω USB3 ;)

 

Καλη λυση αν σου αρεσει ειναι και αυτη

 

Μετα παει και επιλογη χρωματων :p

 

Δαγκωτό GIGABYTE :rolleyes: Δες τους πυκωντές από όλες τις άλλες της μητρικές και συμπέρανε μόνος σου

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

βρήκα και αυτή εδώ http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4949#ov αξίζει? δεν πρόκειται να βάλω 2η κάρτα γραφικών, έχω μια που είναι αρκετά καλή και δυνατή. :)
Link to comment
Share on other sites

Τι χρηση θα κανεις; Με τι επεξεργαστη; Θα κανεις overclock?

 

Γιατι ισως μπορεις να βολευτεις και με αρκετα πιο οικονομικη λυση :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρηση θα κανεις; Με τι επεξεργαστη; Θα κανεις overclock?

 

Γιατι ισως μπορεις να βολευτεις και με αρκετα πιο οικονομικη λυση :)

 

είμαι ανάμεσα σε 4770k και 4790k. το 60-70% της χρήσης του υπολογιστή θα είναι για gaming. Μετά καμιά ταινιούλα κανά σερφάρισμα κανά convertXtodvd. ενημερωτικά ότι είμαι σε dual-boot Linux/8.1 pro :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε και για overclock... Και η Gaming 5 πχ μια χαρα θα σε καλυψει, αν δεν εχεις θεμα οικονομικα δες αναμεσα στην MSI και την Gigabyte που σου εστειλα :)

 

Αν παντως η χρηση θα ειναι μονο gaming (με τι καρτα;) δες και ον 4690Κ. Θα σε καλυψει απολυτα, και ισως δεν υπαρχει λογος για το 90ρι παραπανω ;) Οι i7, τουλαχιστον μεχρι στιγμης, ειναι κυριως για δουλεια πχ μπολικο rendering κτλ. Δες και benchmark, δε θα δεις διαφορα ανω των 2-3 fps και ειδικα στα πιο βαρια ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε και για overclock... Και η Gaming 5 πχ μια χαρα θα σε καλυψει, αν δεν εχεις θεμα οικονομικα δες αναμεσα στην MSI και την Gigabyte που σου εστειλα :)

 

Αν παντως η χρηση θα ειναι μονο gaming (με τι καρτα;) δες και ον 4690Κ. Θα σε καλυψει απολυτα, και ισως δεν υπαρχει λογος για το 90ρι παραπανω ;) Οι i7, τουλαχιστον μεχρι στιγμης, ειναι κυριως για δουλεια πχ μπολικο rendering κτλ. Δες και benchmark, δε θα δεις διαφορα ανω των 2-3 fps και ειδικα στα πιο βαρια ;)

 

για oc δεν τρελένομαι κιόλας αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν μπω στο τρυπάκι να ασχοληθώ :) κάρτα γραφικών έχω μια Sapphire HD7950 VaporX OC Boost. οπότε να κοιτάξω για 4690k. αν είναι για 2-3 fps δεν αξίζει τα παραπάνω ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τα 3GB ειναι αυτη; Ωραια ειναι ;)

 

Αν ειναι να μην ασχοληθεις, εκτος οτι δεν αξιζει να παρεις Κ επεξεργαστη, βρισκεις μητρικη και με ενα 100ρι ;) Για μενα αξιζει να παρεις ενα καλο ανεμιστηρακι καποια στιγμη και να ασχοληθεις :)

 

Η διαφορα ειναι μικρη γιατι ακομα τα παιχνιδια δεν υποστηριζουν hyperthreading. Και οσα το κανουν δε το κανουν καλα. Αυτο φυσικα σε 2-3 χρονια μπορει (και ελπιζω) να αλλαξει και ισως αρχισει να φαινεται η διαφορα του i5 και i7 και στα παιχνιδια (δε θα παιζεις εσυ χειροτερα, απλα αυτοι καλυτερα) ομως, και ειδικα με αυτη τη καρτα, ο 4690Κ θα σου βγαλει ανετα αρκετα χρονια στα High, και ειδικα με OC :)

 

btw δες συγκριση 4770Κ + 3570 που ειναι της προηγουμενης γενιας :) http://www.techspot.com/review/734-battlefield-4-benchmarks/page6.html

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 3GB ειναι αυτη; Ωραια ειναι ;)

 

Αν ειναι να μην ασχοληθεις, εκτος οτι δεν αξιζει να παρεις Κ επεξεργαστη, βρισκεις μητρικη και με ενα 100ρι ;) Για μενα αξιζει να παρεις ενα καλο ανεμιστηρακι καποια στιγμη και να ασχοληθεις :)

 

Η διαφορα ειναι μικρη γιατι ακομα τα παιχνιδια δεν υποστηριζουν hyperthreading. Και οσα το κανουν δε το κανουν καλα. Αυτο φυσικα σε 2-3 χρονια μπορει (και ελπιζω) να αλλαξει και ισως αρχισει να φαινεται η διαφορα του i5 και i7 και στα παιχνιδια (δε θα παιζεις εσυ χειροτερα, απλα αυτοι καλυτερα) ομως, και ειδικα με αυτη τη καρτα, ο 4690Κ θα σου βγαλει ανετα αρκετα χρονια στα High, και ειδικα με OC :)

 

btw δες συγκριση 4770Κ + 3570 που ειναι της προηγουμενης γενιας :) http://www.techspot.com/review/734-battlefield-4-benchmarks/page6.html

 

επειδή στο μέλλον σκέφτομαι για oc όπως είπα, που δεν είναι και σίγουρο γιατί δεν είμαι τόσο oc maniac. ανάμεσα σε 4690k και 4790?

Link to comment
Share on other sites

επειδή στο μέλλον σκέφτομαι για oc όπως είπα, που δεν είναι και σίγουρο γιατί δεν είμαι τόσο oc maniac. ανάμεσα σε 4690k και 4790?

 

Εννοεις τον απλο 4790; 100% 4690Κ... Ακομα και αναμεσα στους 2 Κ, προτιμω να σωσω 100€ και σε 4-5 χρονια που δε θα τραβαει τοσο να παρω με 150 εναν καινουργιο, πολυ καλυτερο τοτε του 4770Κ σημερα ;) Οι επεξεργαστες εξαλλου μενουν χρονια, σκεψου ο οχι και τουμπανο το 2008 Core2Duo E7400 που εχω τρεχει ακομα και φετινα παιχνιδια και τα περισσοτερα του 13 (η καρτα γραφικων που ηταν στις κορυφαιες (8600gt) οταν την πηρα, δε τρεχει τιποτα :p)

 

Δες αυτο. Και ασε τα πολλα frames, δες τα βαρια παιχνιδια που του βγαζουν <60 frames. Στα πιο πολλα αν οχι ολα, η 4670 τον περναει σε stock τον 4770. Οι 4χ90 ειναι ελαφρως (πολυ ελαφρως) βελτιωμενες εκδοσεις των 4χ70 αδελφων τους, με 100 mhz παραπανω απο "μαμα"

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μητρική μάλλον κλείνω προς τα εδώ. αν είναι μούφα θα δείξει η νεκροψία :p

 

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VII_RANGER/

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιθανο ειναι η προσθηκη μιας εξτρα μνημης ραμ και η αλλαγη καρτας γραφικων να ρίχνουν την ασφαλεια στον πινακα του σπιτιου?

Το Τροφοδοτικο μαλλον ειναι 250 βατ.

Ειχα 2Χ256 ραμ και προσθεσα ακομη 1Χ512

Καρτα γραφικων ειχα στα 64mb(χωρις εξτρα τροφοδοσια) και την αλλαξα με μια 512mb με εξτρα τροφοδοσια

 

Ακριβως μετα την αλλαγη επεσε η ασφαλεια στον πινακα αρκετες φορες. Σιγουρα ευθυνεται το pc. Μπορω να κανω κατι να μην εχω τετοια θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιθανο ειναι η προσθηκη μιας εξτρα μνημης ραμ και η αλλαγη καρτας γραφικων να ρίχνουν την ασφαλεια στον πινακα του σπιτιου?

Το Τροφοδοτικο μαλλον ειναι 250 βατ.

Ειχα 2Χ256 ραμ και προσθεσα ακομη 1Χ512

Καρτα γραφικων ειχα στα 64mb(χωρις εξτρα τροφοδοσια) και την αλλαξα με μια 512mb με εξτρα τροφοδοσια

 

Ακριβως μετα την αλλαγη επεσε η ασφαλεια στον πινακα αρκετες φορες. Σιγουρα ευθυνεται το pc. Μπορω να κανω κατι να μην εχω τετοια θεματα?

 

μήπως να αλλάξεις το τροφοδοτικό σε μεγαλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιθανο ειναι η προσθηκη μιας εξτρα μνημης ραμ και η αλλαγη καρτας γραφικων να ρίχνουν την ασφαλεια στον πινακα του σπιτιου?

Το Τροφοδοτικο μαλλον ειναι 250 βατ.

Ειχα 2Χ256 ραμ και προσθεσα ακομη 1Χ512

Καρτα γραφικων ειχα στα 64mb(χωρις εξτρα τροφοδοσια) και την αλλαξα με μια 512mb με εξτρα τροφοδοσια

 

Ακριβως μετα την αλλαγη επεσε η ασφαλεια στον πινακα αρκετες φορες. Σιγουρα ευθυνεται το pc. Μπορω να κανω κατι να μην εχω τετοια θεματα?

 

αλλαγη τροφοδοτικο

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ αλλος μπελας παλι. Ειναι παλιο το pc και δεν αξιζει να αγορασω.

 

Κανονικα δε θα επρεπε να εκλεινε το pc ή να εκανε επανεκκινηση?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι ευθύνεται το pc και όχι ίσως κάποιο χαλασμένο πολύπριζο ή ίσως καμιά πρίζα ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω... Οταν δε λειτουργει το pc ολα ειναι οκ. Οταν το αναβω, μετα απο λιγο πεφτει η ασφαλεια.

Θα δοκιμασω διαφορετικο καλωδιο τροφοδοσιας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω... Οταν δε λειτουργει το pc ολα ειναι οκ. Οταν το αναβω, μετα απο λιγο πεφτει η ασφαλεια.

Θα δοκιμασω διαφορετικο καλωδιο τροφοδοσιας.

Δοκίμασε άλλες πρίζες.

Αν στην ίδια ασφάλεια αντιστοιχούν πρίζες από pc μαζί με πχ air condition , πλυντήριο και φούρνο λογικό να πέφτει ζόρι στον πίνακα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να τον πήγαινες σε άλλο σπίτι να δεις αν ρίχνει και εκεί ασφάλεια.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό επεξεργαστή μέχρι 120€ για editing/designing? Αρκετά βαρύ μάλιστα (premiere Pro, cinema 4D κλπ...). Είμαι με έναν Intel core2 quad στα 2.3ghz.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...