Jump to content

Βρίσκομαι 5 χλμ. παρά κάτι απο το DSLAM. Τι να κάνω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας.Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με ΟΤΕ και έκανα αίτηση για aDSL.Το dSLAM εγκαταστάθηκε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα στην περιοχή μου.Το περίμενα πως και πως.

Ο υπάλληλος του ΟΤΕ που επικοινώνησε μαζί μου, με ρώτησε αν γνωρίζω σε πόση απόσταση βρίσκεται το σπίτι μου απο το κέντρο του ΟΤΕ.Αν η απόσταση είναι πάνω απο 5 χλμ, τζάμπα χάρηκα.Πήρα λοιπόν το αμάξι, μηδένισα το μετρητή της απόστασης και η απόσταση είναι 4,9 χλμ οδικώς.Γνωρίζω επίσης οτι τα καλώδια του ΟΤΕ, είναι τοποθετημένα παράλληλα με το οδικό δίκτυο της περιοχής και σε μερικά σημεία "κόβουν" δρόμο, κάνοντας παράκαμψη.Υπολογίζω χονδρικά οτι το μήκος του καλωδίου είναι γύρω στα 4800 μέτρα.Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, αλλά αν υποθέσουμε οτι αυτό είναι το πραγματικό μήκος του καλωδίου του ΟΤΕ, μπορώ στην πράξη να έχω aDSL;

Και κάτι ακόμα:Αν τελικά είμαι τυχερός, και το σήμα φτάνει ως το σπίτι μου θα έχω μεγάλη απώλεια στην ταχύτητα της σύνδεσης;Έχω ζητήσει 512 kbps.Έχει νόημα να έχω 512 σε τόσο μεγάλη απόσταση απο το dSLAM ή να προτιμήσω την 384;

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

:confused: :confused: :confused:

 

 

Δηλαδή εγώ που σου γράφω αυτό το μήνυμα με γραμμή adsl που πέφτει στο Διοικητικό Μέγαρο του πΟΤΕ στο Μαρούσι από το οποίο απέχω 2,5 χλμ, δεν υπάρχω?!?!?!?! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

2,5 χιλιόμετρα;Μια χαρά απόσταση δεν είναι;

 

Ειρωνικά το γράφω :ninja:

 

Δεν ξέρω να παίζει κάτι με την απόσταση από το κέντρο... Έχω ακούσει για προβλήματα και προβλήματα, αλλά πρόβλημα με το πόσο κοντά στο κέντρο βρισκόμαστε δεν το έχω ξανακούσει ποτέ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που έγραψα.Το σήμα του adsl εκπέμπεται σε πολύ υψηλές συχνότητες και γι αυτό το λόγο δεν μπορει να φτάσει πολύ μακριά(Όχι πάνω απο 5 χιλιόμετρα)Γι αυτό και ο υπάλληλος του ΟΤΕ με ρώτησε.
Link to comment
Share on other sites

h apostash einai isws ena apo ta poio gnwsta problhmata sto dsl.

Sta 5 km apostash na sai sigouros pws tha exeis apolues file mou to thema einai poso.

An einai na exeis apoleies tote sigoura prepei na ptotimhseis megaluterh grammh gia na exeis en telh oso megaluterh taxuthta ginetai.

Italia px h grammh pou sou grafw auth th stigmh einai 4mb thewrhtika ma praktikws poianw maximum 2,4 mono kai mono giati eimai arketa km makrua apo to dslam ths Telecom Italia:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή είσαι;

Βρίσκομαι σε ένα χωριό της δυτικής Μεσσηνίας.Τεχνολογία ADSL εγκαταστάθηκε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα στην περιοχή μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εάν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά διέκοψέ το λέγοντας στον ΟΤΕ ότι είναι μη-λειτουργικό.
...αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εάν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά διέκοψέ το λέγοντας στον ΟΤΕ ότι είναι μη-λειτουργικό.

 

Kala kane esu sumolaio me ton Ote kai meta tha doume.......:ninja:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εάν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά διέκοψέ το λέγοντας στον ΟΤΕ ότι είναι μη-λειτουργικό.

Φυσικά.Θα το δοκιμάσω.Τι άλλο να κάνω;Δεν μπορώ να μείνω με την απορία.Σίγουρα, αν θέλω να το διακόψω, διακόπτεται.Το ποσό των € 41 και κάτι που είναι το εφ' άπαξ τέλος σύνδεσης το χάνω κατα πάσα πιθανότητα.Κι ο εξοπλισμός θα μου μείνει αμανάτι.Θα το ρισκάρω παρ' όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

pare ena paketaki on dsl kit kai an den se sindesoun sinenoeisai me to kentro exipiretisis tis otenet kai epistrefeis to paketo pernontas ta lefta sou piso. Ayto ekana kai go. den iparxei provlima. Merikoi ''pantognostes'' se ayto to forum mou legane me megali bebaiotita oti ta exasa ta lefta k diafora tetoia. Alla ego mia xara ksemperdepsa kai oute lefta exasa
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι κι εσύ σε "δύσκολη" περιοχή;Ξέρεις ακριβώς την απόσταση του σπιτιού σου απο το dslam;Καλή η ιδέα με το on dsl kit, αλλά στην περίπτωση που το ADSL λειτουργήσει, θα έχω πρόβλημα.Έχω προπληρώσει συνδρομή isdn 128 με εταιρία εκτός ΟΤΕ, η οποία λήγει σε 8 περίπου μήνες.Τη σύνδεση αυτή μπορώ να την αναβαθμίσω σε adsl με ένα σχετικά μικρό ποσό.Αν το on dsl λειτουργήσει,θα πρέπει να το κρατήσω, χάνοντας την σύνδεση που έχω τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Από πότε αναθέτει ο ΟΤΕ στους πελάτες του να μετρήσουν την απόσταση, εκείνος δε ξέρει που φτάνει το δίκτυο του;;;...

Πάντως αν είσαι 5 χιλιόμετρα οδική, το adsl θα λειτουργήσει μια χαρά σπίτι σου, ίσως μέχει και 1mbps, οπότε σου συνιστώ να προχωρήσεις :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα καταφέρω.Την απόσταση τη μέτρησα με δική μου πρωτοβουλία.Έτυχε να έχω και μια δουλειά εκεί κοντά.Ο υπάλληλος του ΟΤΕ, απλά με ρώτησε μήπως τη γνωρίζω.
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειχε γινει ενα μπερδεμα και ειχα κανει 2 αιτησεις για dsl, μια για conx και μια για on dsl kit και επρεπε να διακοψω μια απο τις δύο. και διεκοψα το on dsl kit
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά από ότι ξέρω μέχρι τα 8 χλμ το xDSL δεν έχει πρόβλημα.Αλλα πάλι το δίκτυο του ΟΤΕ δεν είναι και το καλύτερο.Φίλε pantel βάλε

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά.Η σύνδεση έγινε και το Adsl λειτουργεί χωρίς προβλήματα.Συνήθως κάνω download με 410-415 kbps (υποτίθεται οτι η σύνδεση είναι στα 512).Αυτό βέβαια ήταν αναμενόμενο.Δεν έχω παράπονο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από ότι ξέρω μέχρι τα 8 χλμ το xDSL δεν έχει πρόβλημα.Αλλα πάλι το δίκτυο του ΟΤΕ δεν είναι και το καλύτερο.Φίλε pantel βάλε

Tο dsl παει μεχρι 5,5-6 χλμ.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Kai egw kapou toso eimai se apostash. Kai exw oriaka dsl.

Mia mikrh etairia pou einai 500 metra pio makria apo to dslam se sxesh me mena den mporei na valei dsl. Den sygxronizei to modem.

384/128 exw me atenuation sth grammh 56db sto downstream. Panw apo 60 = no dsl...

Provlhma stis taxythtes den exw.

Link to comment
Share on other sites

Guest cookiemonster_gr

βρισκομαι περιπου 4χλμ απο το κεντρο μου κ εχω μια 1024...

 

System up: 10 days 12 hours 25 minutes

Line up: 10 days 11 hours 6 minutes

Attenuation:

Local: 28 dB

Remote: 16 dB

Noise Margin:

Upstream: 18 dB

Downstream: 35.5 dB

Xmit Power Level: 12.13 dBm

 

 

νομιζω πως παιζει ρολο και αν εχεις ISDN η οχι οταν βρισκεσαι στο οριο...η ISDN εχει πολυ λιγοτερο θορυβο απο μια απλη PSTN... δεν ξερω στα σιγουρα ομως....

 

εμενα ειναι over ISDN....

Link to comment
Share on other sites

Diladi re pedia gia na mou lithi kai i aporia... efoson iparxi o periorismos stin apostasi me dsl... perioxes pou eine pio makria... den iparxi dinatotita prosthikis kapiou enisxtiti stin grami oste na dinamoni to sima ktl??? kai na kaliptonte akoma kai apostaseis 10-15km!!! esto kai me eksoda tou pelati!!!
Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για mini dslam.Αυτό τοποθετείται στις απομακρυσμένες περιοχές.Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.Θα υπάρχει άραγε στην Ελλάδα κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

auto me to mini-dslam mou to eixe pi enas ipeuthinos sxediasmou adsl prin kana xrono... oso to idate eseis allo toso to eida kai ego!!!
Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
auto me to mini-dslam mou to eixe pi enas ipeuthinos sxediasmou adsl prin kana xrono... oso to idate eseis allo toso to eida kai ego!!!

Κι όμως υπάρχει. Βλέπω τους καταλόγους με τις περιοχές οπου εχει εγκατασταθεί η τεχνολογία dsl και βλέπω οτι σε μερικά μικρά χωρια (που είναι δίπλα απο το δικό μου :mad:)εχουν ενα dslam το οποιο λέγεται "ALCATEL-mini DSLAM".

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ . :angry:

Για τον π3ο είναι οι τυπάδες στον οτέ. Μου λένε το 2009 θα μου βάλουν :angry: :angry:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...