Jump to content

Συμβουλές για Daytona DY50R


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα βαλεις και ενα καρμπυλατερ αλλο και θα εισαι μια χαρα.(εξατμιση δεν σου προτεινω λογω θορυβου).

παντως ολο το φτιαξιμο μαζι με εργασια παραπανω απο 100 ευρο δεν θα σου παει.

καλυτερα να το κανεις 100αρι,γιατι 72αρι δεν θα δεις καμια απολυτως διαφορα.:)

 

Με 100 ευροω δεν το κανει 100αρι....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με 100 ευροω δεν το κανει 100αρι....

μια χαρα το κανει! κυλινδρο-πιστονι-φλαντζες και καρμπυλατερ ποσο νομιζεις οτι κοστιζουν???

 

εδω με 200 ευρο αγοραζεις μοτερ ολοκληρο :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το κανει! κυλινδρο-πιστονι-φλαντζες και καρμπυλατερ ποσο νομιζεις οτι κοστιζουν???

 

εδω με 200 ευρο αγοραζεις μοτερ ολοκληρο :lol:

 

Και ποιος σου ειπε οτι χρειαζετε μονο αυτα?τον στροφαλο?την εργασια?και για να το κανει 100αρι μονο με πιστονι χρειαζετε να ειναι πανω απο 54χιλιοστα για να γινει 100αρι με τον 50αρι στροφαλο συν να φαγωθουν τα καρτερ..και αν αντεξει η μπιελα και δεν βαρεσει με την πρωτη μιζια...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλια το ειχα κανει 47mm χωρις να αλλαξω στροφαλο και μπιελα (γιατι μετα πρεπει να ανοιχτει ολο το μοτερ και θα κοστισει πολυ και η εργασια) και ειχα βαλει και 5ο σταδιο εκεντροφορο και καρμπ και δεν ειχε κανενα προβλημα για 5000Km που το δουλεψα...

Πιθανων να μπορεις να το κανεις ανετα και λιγο μεγαλυτερο και με ενα πιο χαλαρο εκκεντροφορο για να δουλευει πιο γραμμικα. Και ολα απλα ανταλλακτικα ετσι ..

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι χρειαζετε μονο αυτα?τον στροφαλο?την εργασια?και για να το κανει 100αρι μονο με πιστονι χρειαζετε να ειναι πανω απο 54χιλιοστα για να γινει 100αρι με τον 50αρι στροφαλο συν να φαγωθουν τα καρτερ..και αν αντεξει η μπιελα και δεν βαρεσει με την πρωτη μιζια...

Για να στο λεω..ξερω οτι γινετε.

οπως ειπα και παραπανω θα φτιαξεις μηχανακι για την βολτα σου και τιποτα παραπανω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμα λες φιλε με την εργασια μεσα φιλε σορυ αλλα κανεις μεγαλο λαθος.Αν παλι βαζεις μονο ανταλλακτικα και παλι κανεις μεγαλο λαθος.Αμα το μηχανακι το θελει για βολτες πρεπει να ριξει στο νερο απο 250-300 και ολα αυτα στα λεω για εχω ηδη περασει απο αυτο το σταδιο και μαλιστα αρκετες φορες.Για παραδειγμα το μοτερ του Daytona το ξεκινησα για χαλαρα και το κατεληξα ενα τερας.Μια μετατροπη για 100 κυβικα στο νερο μονο θελεις απο 250-350-400!
Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια πλακα κανετε .. με 200Ε παιρνεισ lifan 125 ολο κομπλε και θα ριξεις 400 για να το κανεις 100αρι ?? με 100Ε παιρνεις ανετα κυλινδρο πιστονι κεφαλη και εκκεντροφορο ...

 

και οταν λες απο 250 μεχρι 400 ειναι μια διαφορα σχεδον 100% πανω.. μη λεμε ετσι νουμερα..

1200 κανει ολο το μηχανακι ...

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Για να στο λεω..ξερω οτι γινετε.

οπως ειπα και παραπανω θα φτιαξεις μηχανακι για την βολτα σου και τιποτα παραπανω.:)

 

Αφου ξερεις τοτε για να γεινει 100αρι πες μου ποσα χιλιοστα πιστονι θα βαλει?η διαδρομη ειναι 41χιλιοστα...και με 100 ευρω περνεις κιλινδροπιστονο και κεφαλη(καμια κινεζικη)...και δεν μενουνε λεφτα για εργασια

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ε κινεζικη θα παρεις .. τι θα παρεις ... Την εργασια δεν την εβαλα μεσα.. εξαρταται απο το μηχανικο. μπορει να σου πει 50Ε μπορει να σου πει και 100Ε..
SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Αφου ξερεις τοτε για να γεινει 100αρι πες μου ποσα χιλιοστα πιστονι θα βαλει?η διαδρομη ειναι 41χιλιοστα...και με 100 ευρω περνεις κιλινδροπιστονο και κεφαλη(καμια κινεζικη)...και δεν μενουνε λεφτα για εργασια

εργασια να του δωσεις 20 ευρο και πολλα ειναι.

και σιγα την εργασια...το κανεις και μονος σου! και η αγορα ειναι που μεγαλη...και μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες.

αμα ειναι να δωσεις 150 ευρο για κυλινδροπιστονο..πας σε καινουργιο μοτερ!

 

αλλα ο φιλος παραπανω θελει να αυξησει λιγο τον κυβισμο.αμα δεν θελει 100αρι βαζει 72 κυβικα και ουτε κεφαλη ουτε τιποτα..:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aνετα το κανεις 100cc με 100ε κοιτα εδω ποσο κανουν πιστονι,εκεντοφορος,κυλινδρος,φλαντζες http://www.moto-rider.com

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Aνετα το κανεις 100cc με 100ε κοιτα εδω ποσο κανουν πιστονι,εκεντοφορος,κυλινδρος,φλαντζες http://www.moto-rider.com

 

Kαι μολις το βγαλεις μενεις στο δρομο...αμα ηταν ολοι θα φτιαχναμε ετσι τα μηχανακια και τα ακριβα ανταλακτικα δεν θα τα περναμε για αξιοπιστια...

Αν πιστευετε οτι με λιγα λεφτα θα εχεις κατι αξιοπιστιο ειστε πολυ γελασμενη...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι μολις το βγαλεις μενεις στο δρομο...αμα ηταν ολοι θα φτιαχναμε ετσι τα μηχανακια και τα ακριβα ανταλακτικα δεν θα τα περναμε για αξιοπιστια...

Αν πιστευετε οτι με λιγα λεφτα θα εχεις κατι αξιοπιστιο ειστε πολυ γελασμενη...

ναι καλα...:whistle:

 

αμα το μηχανακι το πας οπως πρεπει..πιστεψε'με δεν θα σου βγαλει κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι καλα...:whistle:

 

αμα το μηχανακι το πας οπως πρεπει..πιστεψε'με δεν θα σου βγαλει κανενα προβλημα.

 

E τοτε γιατι κατηγορεις τα κινεζικα πως χαλανε?οταν λες οτι και πολυ απλα πραγματα αν τα πηγαινεις χαλαρα δεν χαλανε?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Aμα το μηχανακι δεν το σκεισεις στο δρομο και το πας χαλαρα και το προσεχεις δεν παθενει τιποτα αλλα αμα το καρφονεις της ταχυτητες και το πας συνεχια τερμα λογικο ειναι να χαλασει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

E τοτε γιατι κατηγορεις τα κινεζικα πως χαλανε?οταν λες οτι και πολυ απλα πραγματα αν τα πηγαινεις χαλαρα δεν χαλανε?

 

δλδ ο πατερας μου που ειναι 52 χρονον αγορασε lifan και του εσπασε ο πυρος ψαλιδιου του χαλασε ο δεικτης βενζινης και του εκαιγε λαδι του κερατα.... τι εκανε του επινε το αιμα? και ολα αυτα μεσα σε 3 μηνες.. μην ακουω ανουσια πραγματα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

E τοτε γιατι κατηγορεις τα κινεζικα πως χαλανε?οταν λες οτι και πολυ απλα πραγματα αν τα πηγαινεις χαλαρα δεν χαλανε?

Εγω κατηγορω πως χαλανε??? καποιο λαθος κανεις...εγω ειμαι που τον προτρεπω να παρει κινεζικα ανταλλακτικα.αλλωστε εχω στην κατοχη μου το ιδιο μηχανακι.(μεταχειρισμενο)

 

βεβαια ολα αυτα σε μια οικονομικη λυση και σε παπι.

 

το παι ειναι για να κανεις την βολτα σου και να μαθεις να οδηγας.τιποτα παραπανω..

τωρα αμ εσυ θελεις να το πηγαινεις στα "κοκκινα",τι περιμενεις να κανει το ταπεινο μοτερ μιας οποιαδηποτε παπιας??? και μην μου πεις οτι τα Honda-Yamaha δεν "σπανε" γιατι,απλα αυτα αντεχουν περισσοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εργασια να του δωσεις 20 ευρο και πολλα ειναι.

και σιγα την εργασια...το κανεις και μονος σου! και η αγορα ειναι που μεγαλη...και μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες.

αμα ειναι να δωσεις 150 ευρο για κυλινδροπιστονο..πας σε καινουργιο μοτερ!

 

αλλα ο φιλος παραπανω θελει να αυξησει λιγο τον κυβισμο.αμα δεν θελει 100αρι βαζει 72 κυβικα και ουτε κεφαλη ουτε τιποτα..:whistle:

Ελα ομως που δεν ειναι σιγα την εργασια?Για κατσε και καντο μονος σου.Αμα μπορεσεις μονο και μονο να το χρονισεις τοτε θα σου δωσω και 100 ευρω αλλα οσα ξερεις φιλαρακο τοσα λες.Και αμα βαλεις μονο μουφα πραγματα οχι μονο θα στο τιναξει το μηχανακι στον αερα αλλα θα φυγει η κεφαλη σαν πιραυλος και δεν θα το παει ο φιλος σου σινεχως ηρεμα γιατι το γκαζι ειναι παντα γλυκο.................

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που δεν ειναι σιγα την εργασια?Για κατσε και καντο μονος σου.Αμα μπορεσεις μονο και μονο να το χρονισεις τοτε θα σου δωσω και 100 ευρω αλλα οσα ξερεις φιλαρακο τοσα λες.Και αμα βαλεις μονο μουφα πραγματα οχι μονο θα στο τιναξει το μηχανακι στον αερα αλλα θα φυγει η κεφαλη σαν πιραυλος και δεν θα το παει ο φιλος σου σινεχως ηρεμα γιατι το γκαζι ειναι παντα γλυκο.................

μονος μου θα το κανω! και σιγα τι χρονισμο εχει ενα παπακι...μαλλον δεν εχεις ιδεα και για σενα ειναι δυσκολο.

ολη μου την ζωη την εχω :food: με μηχανακια...το παπακι το ελυνα και το εδενα μονος μου και σε χρονια που ανταλλακτικο δεν εβρισκες..και ουτε ειχες πολλες επιλογες.

ενα 100αρι παπακι εχει την δυναμη των 5-6 ιππων στο μοτερ! στην ροδα ουτε τα μισα.

για ποια δυναμη αναφερεις???

το γκαζι ειναι "γλυκο" οπως το λες...αλλα το παπακι δεν θα στο δωσει ποτε! επισης αμα το μυαλο ειναι στην θεση του...πρωτα σκεφτεσαι την βολτα σου και μετα τα "γκαζια".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μη τρωτε αμεσως οτι καραμελα σας πετανε ... να σκεφτομαστε και λιγο.. δλδ μια κινεζικη κεφαλη ποσο διαφορα μπορει να εχει απο μια γνησια?? και τα δυο χυτα ειναι .. γιατι να του χαλασει δλδ δεν καταλαβαινω.. ουτε για πολυπλοκα ηλεκτρονικα μιλαμε ουτε για κανενα dragsterαδικο.. παπι θα φτοιαξει.. αντε θα καιει λιγο λαδι παραπανω.. αμα εχει γλυτωσει 500Ε ας καιει οσο θελει.. θα βαζει μισο λιτρο καθε 500km..

 

Εγω εκανα 5000km με τα "κινεζικα" χωρις κανενα προβλημα και τωρα αλλα 3000km με τον λιφαν 125 ολα μια χαρα.. και μην ανισυχεις του δινω και καταλαβαινει ... φυσικα δε παω 5 λεπτα τερμα .. τι θα κανει θα σπασει ..

 

Τωρα αμα εισαι deliveras καλυτερα πουλα το και παρε κατ ευθειαν honda τι να σου πω.. που εγω πιστευω παλι δεν θα χες προβλημα ...

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μη τρωτε αμεσως οτι καραμελα σας πετανε ... να σκεφτομαστε και λιγο.. δλδ μια κινεζικη κεφαλη ποσο διαφορα μπορει να εχει απο μια γνησια?? και τα δυο χυτα ειναι .. γιατι να του χαλασει δλδ δεν καταλαβαινω.. ουτε για πολυπλοκα ηλεκτρονικα μιλαμε ουτε για κανενα dragsterαδικο.. παπι θα φτοιαξει.. αντε θα καιει λιγο λαδι παραπανω.. αμα εχει γλυτωσει 500Ε ας καιει οσο θελει.. θα βαζει μισο λιτρο καθε 500km..

 

Εγω εκανα 5000km με τα "κινεζικα" χωρις κανενα προβλημα και τωρα αλλα 3000km με τον λιφαν 125 ολα μια χαρα.. και μην ανισυχεις του δινω και καταλαβαινει ... φυσικα δε παω 5 λεπτα τερμα .. τι θα κανει θα σπασει ..

 

Τωρα αμα εισαι deliveras καλυτερα πουλα το και παρε κατ ευθειαν honda τι να σου πω.. που εγω πιστευω παλι δεν θα χες προβλημα ...

 

1η και κυριοτερη διαφορα ειναι τα μεταλλα.. υπαρχει τεραστια διαφορα ο χυτοσιδερος με το αλουμινιο. 2ον η καθε εταιρια εχει ξοδεψει καποια λιγοτερα περισσοτερα χιλιαρικα για την τεχνογνωσια τησ καθε κατεσκευεισ...για αυτο αλλωστε τα Takegawa και λιγοτερα χιλιοστα να ειναι παντα πρωτα βγαινουν

Link to comment
Share on other sites

μονος μου θα το κανω! και σιγα τι χρονισμο εχει ενα παπακι...μαλλον δεν εχεις ιδεα και για σενα ειναι δυσκολο.

ολη μου την ζωη την εχω :food: με μηχανακια...το παπακι το ελυνα και το εδενα μονος μου και σε χρονια που ανταλλακτικο δεν εβρισκες..και ουτε ειχες πολλες επιλογες.

ενα 100αρι παπακι εχει την δυναμη των 5-6 ιππων στο μοτερ! στην ροδα ουτε τα μισα.

για ποια δυναμη αναφερεις???

το γκαζι ειναι "γλυκο" οπως το λες...αλλα το παπακι δεν θα στο δωσει ποτε! επισης αμα το μυαλο ειναι στην θεση του...πρωτα σκεφτεσαι την βολτα σου και μετα τα "γκαζια".

καλα κατσε φτιαξτο και μετα ελα μιλησε μου εγω μονο με ενα μοτερ Daytona θα ειμαι στα 72κε και μετα θα δουμε ποιος ειναι καλος.

Link to comment
Share on other sites

1η και κυριοτερη διαφορα ειναι τα μεταλλα.. υπαρχει τεραστια διαφορα ο χυτοσιδερος με το αλουμινιο. 2ον η καθε εταιρια εχει ξοδεψει καποια λιγοτερα περισσοτερα χιλιαρικα για την τεχνογνωσια τησ καθε κατεσκευεισ...για αυτο αλλωστε τα Takegawa και λιγοτερα χιλιοστα να ειναι παντα πρωτα βγαινουν

 

Που ειδες εσυ αλουμινενια κεφαλη σε παπι και ποιος ο λογος να βαλεις δλδ...?? Και τι μας νοιαζει πιο βγαινει πρωτο.. μια γρηγορη βολτα θελει να κανει το παιδι.. λες να τον πειραξει αν θα πιασει τα 60 μισο sec ποιο αργα ?? :lol:

 

Φυσικα οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα να αξιζει κι ολας να το πληρωσεις.. δε θα πας να ριξεις λεφτα σε ενα Lada ουτε σε ενα παπι.. οταν θα εχεις κατι της προκοπης που θα κραταει και την αξια του τοτε ναι ..

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Που ειδες εσυ αλουμινενια κεφαλη σε παπι και ποιος ο λογος να βαλεις δλδ...?? Και τι μας νοιαζει πιο βγαινει πρωτο.. μια γρηγορη βολτα θελει να κανει το παιδι.. λες να τον πειραξει αν θα πιασει τα 60 μισο sec ποιο αργα ?? :lol:

 

Φυσικα οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα να αξιζει κι ολας να το πληρωσεις.. δε θα πας να ριξεις λεφτα σε ενα Lada ουτε σε ενα παπι.. οταν θα εχεις κατι της προκοπης που θα κραταει και την αξια του τοτε ναι ..

 

χαχαχα! φιλαρακι αν εισαι μηχανικος τοτε στειλε μην. ξερεις ποσοι πιτσιρικαδες ηρθανε με τα μηχανακια τους κολημενα και με χτυπημενες βαλβιδες?? και ολα αυτα γιατι λυπηθηκανε τα 40-50 ευρο παραπανω..αλλα ολη η ζημια μαζι με τα εργατικα στοιχηζει πανο απο 50αρι..οποτε αμα δεν δωσεις λεφτα σε κατι καλο θα τα δωσεις με το παραπανω αργοτερα..και κεφαλες αλουμινιου κυκλοφορανε αρκετες απλως κατι τυποι σαν εσενα νομιζουν οτι το αλουμινιο ειναι παραθυρο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! φιλαρακι αν εισαι μηχανικος τοτε στειλε μην. ξερεις ποσοι πιτσιρικαδες ηρθανε με τα μηχανακια τους κολημενα και με χτυπημενες βαλβιδες?? και ολα αυτα γιατι λυπηθηκανε τα 40-50 ευρο παραπανω..αλλα ολη η ζημια μαζι με τα εργατικα στοιχηζει πανο απο 50αρι..οποτε αμα δεν δωσεις λεφτα σε κατι καλο θα τα δωσεις με το παραπανω αργοτερα..και κεφαλες αλουμινιου κυκλοφορανε αρκετες απλως κατι τυποι σαν εσενα νομιζουν οτι το αλουμινιο ειναι παραθυρο!:lol:

 

Καταρχην ετσι για να ξερεις οι χαλυβες ειναι πολυ πιο ανθεκτικοι, ευκολοκατεργαστοι και συνεπως ακριβεστεροι στην κατεργασια απο το αλουμινιο. Το αλουμινιο οπου μπανει ειναι για μειωση βαρους...

 

Κατα δευτερον αμα εισαι καγκουρας δε σε σωζει το αλουμινιο φιλαρακι ... εγω ουτε μοτερ εχω σπασει ακομα ουτε εχω δει και κανενα παπι παραγωγης με αλουμινενια κεφαλη...

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...