Jump to content

'Αλλαξα στο bios AGP SIZE σε 512 και δεν ανοίγει οθόνη


alex23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Αλλαξα στο bios το AGP APERTURE SIZE στα 512,κ δεν ανοίγει οθόνη (no signal).

Tι να κανω?

Reset το bios?και αν ναι πως γινεται?Αμα βγαλω την μπαταρια ειναι οκ?

Πρεπει να εχω το manual της Motherboard?

Για να κανω reset με jumperakia?

To μοντελο της motherboard ειναι: MS6585*G5.XATX)MSI V5 G52-M6585X8

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να κάνεις reset το BIOS. Κάθε μητρική έχει είτε δύο επαφές τις οποίες πρέπει να βραχυκυκλώσεις είτε ένα jumper γι'αυτή τη δουλειά (αναφέρεται ως Clear CMOS ή κάπως έτσι). Αν δεν έχεις το manual της μητρικής, μπορείς να ψάξεις να το βρεις στο δίκτυο με το Google, είναι πολύ πιθανόν να υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Η απλα βγαζεις τον υπολογιστη απο την πριζα και μετα αφαιρεις την μπαταρια που εχει η μητρικη για κανα 10λεπτο - 15λεπτο.
Link to comment
Share on other sites

ή αφαιρεις απο το pc την καρτα γραφικων σου και συνδεεις την οθονη στη motherboard, ωστε να ανοιξει και να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο bios :)

υ.γ. Αν κατι δουλευει οκ, μη το σκαλιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Πως συνδεεις την οθονη στην motherboard?

Εβγαλα μπαταρια και ολα οκ.

Το συστημα ειχε μνημη 1024

Κατι αλλο ομως

Πως ενα παιχνιδι παιζει με καρτα γραφικων με 128 μνημη και οχι με την asus nvidia με 512 μνημη?

Link to comment
Share on other sites

ή αφαιρεις απο το pc την καρτα γραφικων σου και συνδεεις την οθονη στη motherboard, ωστε να ανοιξει και να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο bios :)

υ.γ. Αν κατι δουλευει οκ, μη το σκαλιζεις...

 

Αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει onboard κάρτα γραφικών και έχει βάλει επιπρόσθετη. Αλλά για να δουλέψεις επιπρόσθετη πρέπει να απενεργοποιήσεις την Onboard απο τα bios. Οπότε ακόμα και αν είχε, πάλι και στην onboard δεν θα δούλευε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει onboard κάρτα γραφικών και έχει βάλει επιπρόσθετη. Αλλά για να δουλέψεις επιπρόσθετη πρέπει να απενεργοποιήσεις την Onboard απο τα bios. Οπότε ακόμα και αν είχε, πάλι και στην onboard δεν θα δούλευε.

Ειχες δικιο για το οτι θα πρεπει να εχει onboard καρτα γραφικων, αλλα εγω οταν στο δικο μου εβαλα καρτα γραφικων δεν απενεργοποιησα την onboard απο το bios.

Να στο πω απλα, αν βγαλω το καλωδιο της οθονης απο την καρτα γραφικων και τη βαλω στην onboard υποδοχη θα δουλεψει κανονικα :blink:

Επρεπε να την ειχα απενεργοποιησει?? :O

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά θα τρώει πόρους απο το σύστημα η δεύτερη (περριτη) VGA. οσο για το σβήσιμο των ρυθμίσεων, ποτε δε χρησιμοποίησα τo jumper, αλλά έβγαζα τη μπαταρια :)
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο για το οτι θα πρεπει να εχει onboard καρτα γραφικων, αλλα εγω οταν στο δικο μου εβαλα καρτα γραφικων δεν απενεργοποιησα την onboard απο το bios.

Να στο πω απλα, αν βγαλω το καλωδιο της οθονης απο την καρτα γραφικων και τη βαλω στην onboard υποδοχη θα δουλεψει κανονικα :blink:

Επρεπε να την ειχα απενεργοποιησει?? :O

Αλλιώς τζάμπα σου τρώει την ραμ(η onboard δεν έχοτν δικιά τους μνήμη-κάνουν χρήση της ραμ)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...