Jump to content

Laptop shutin' down..


Tele-phonic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To laptop mou polles fores kleinei ksafnika, xoris ego na kano tipota, apla eksafanizetai o deiktis apo tin othoni kai meta kleinei.. Apo search sto google exo tin apopsi pos einai apo overheating... Alla k enas filos mou to pathaine auto kai allakse driver sti karta grafikon kai lithike to provlima. Pos na ksero apo pou einai to provlima? Kai an einai overheatin pos to lino (afou einai laptop) ?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε πρώτη φάση να αναβαθμίσεις τους drivers της κάρτας σου. Αν δεν λυθεί βρες κάποιο πρόγραμμα για να δεις τι θερμοκρασίες πιάνει το laptop σου. Αν είναι από overheating υπάρχουν ειδικές βάσεις με ανεμιστηράκια που ίσως βοηθήσουν. Υπάρχει σχετικό thread εδώ μέσα για τέτοιες βάσεις οπότε μπορείς να διαβάσεις πιο αναλυτικά αν όντως κάνουν δουλειά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει προβλημα και η μητρικη.....υπαρχουν καποια laptops που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα!!!!! Κοιταξε την....

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Tele-phonic ποιό laptop έχεις?

Εγώ το παθαίνω αυτό με το Toshiba M40x-119. Ρώτησα και την εταιρία και μου είπαν ότι είναι από overheating.

 

Δύο λύσεις υπάρχουν. Ή το πας για service για να σου το καθαρίσουν από τη σκόνη, ώστε να λειτουργεί καλά το fan ή αγοράζεις μια βάση με ανεμιστηράκια, οι οποίες κάνουν δουλειά.

 

Εμένα η Toshiba μου είπε πως μπορεί να μου στείλει courier να έρθει να το πάρει και να μου το επιστρέψουν σε 5 εργάσιμες, όλα δωρεάν δεδομένου ότι είμαι ακόμα εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη και σε μένα κάτι τέτοιο πριν λιγό καιρό αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο σκληρός δίσκος είχε "κουνηθεί" με αποτέλεσμα το 97% του δίσκου να είναι στην κανονική του μορφή, το υπόλοιπο 3% είχε καταστραφεί. Φυσικά αυτό το κατάλαβα όταν κάποια στιγμή πήγα να κάνω format και στο 97% κολλούσε το σύμπαν!

 

Αναγκάστηκα και άλλαξα σκληρό, ευτυχώς δηλαδή γιατί έβαλα πολύ καλύτερο!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Συνέβη και σε μένα κάτι τέτοιο πριν λιγό καιρό αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο σκληρός δίσκος είχε "κουνηθεί" με αποτέλεσμα το 97% του δίσκου να είναι στην κανονική του μορφή, το υπόλοιπο 3% είχε καταστραφεί. Φυσικά αυτό το κατάλαβα όταν κάποια στιγμή πήγα να κάνω format και στο 97% κολλούσε το σύμπαν!

 

Αναγκάστηκα και άλλαξα σκληρό, ευτυχώς δηλαδή γιατί έβαλα πολύ καλύτερο!

Εμένα τελικά πλέον είναι διαπιστωμένο ότι είναι από υπερθέρμανση. Δοκίμασα τη βάση μιας φίλης και το πρόβλημα λύθηκε. Δε σβήνει. Άρα θα πάρω κι εγώ μια να ξεμπερδεύω. Επίσης βελτιώθηκαν και πολύ οι επιδόσεις. Με τη βάση το laptop παραμένει κρύο. Πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

τι επεξεργαστη εχει φιλε μου;

Intel 1,7M

ή μπορεις πολυ απλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και χωρις εξοδα να καθαρισεις το ανεμιστηρακι και τελειωσες...

Σύμφωνοι.. αλλά επειδή εγώ ως φοιτητής χρησιμοποιώ το λαπτοπ ως βασικό υπολογιστή και τον έχω ανοιχτό πάνω απο 12ωρα ημερησίως καλά είναι να ψύχεται αρκετά για να μη χάνει σε αποδόσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Intel 1,7M

τελικα το προβλημα ηταν στο οτι θερμαινοταν απο τον επεξεργαστη ή οτι δε ψυχοταν καλα λογω σκονης;

μου κανει εντυπωση που εχει 1,7Μ και ζεσταινοταν τοσο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα ηταν στο οτι θερμαινοταν απο τον επεξεργαστη ή οτι δε ψυχοταν καλα λογω σκονης;

μου κανει εντυπωση που εχει 1,7Μ και ζεσταινοταν τοσο...:confused:

Σκόνη έχει μαζέψει μέσα. Δεν έσβηνε έτσι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...