Jump to content

Αντιηλιακά και προστασία του δέρματος!


billakosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν φτιάχνω το μαλλί. Λανσάρω επιμελώς ατημέλητο λουκ. ;)

Και προς θεού δεν βάζω κρέμες στο πρόσωπο. FFS!!!

Ρυτιδουλες! :p

Εγω ψηνω τον αδερφο μου να κανει μασκα προσωπου.

 

 

Βασιλη, εγω το ειχα κανει μια φορα(λαθος μου) αναγκαστικα μιας και δεν ειχαμε ομπρελα ηλιου. Και δεν το ξανακανω ποτε. Μονο θεραπεια δεν ειναι εννοειται. Καθαρα αισθητικος ο λογος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρυτιδουλες! :p

Εγω ψηνω τον αδερφο μου να κανει μασκα προσωπου.

 

Γοητεία! :p

Eυτυχως έχω αδερφή αισθητικό, εργαζόμενη στην Estee Lauder οπότε έχω τα τυχερά μου. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως έχω αδερφή αισθητικό, εργαζόμενη στην Estee Lauder οπότε έχω τα τυχερά μου. :whistle:

Ασε τα brutal τοτε! Εκδηλωθηκες!:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι???

αν καεις....τι κανεις μετα??? για πειτε λιγο... :whistle::cry:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειδικές κρέμες και spray ρε billakosssss :p

Πάνε σε φαρμακείο και πάρε κανά σπρει. Στην τελική γιαουρτώσου ;p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οχι μη. Βρωμαει. Οικτρα.

Και αυτό με τις φράουλες;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό με τις φράουλες;

Τις φραουλες σιγα μην τις απλωσω πανω μου. Ειναι ακριβες ρε και μ'αρεσουν.:p

Bepanthol βασικα. Η θεικοτερη κρεμα για ΤΑ ΠΑΝΤΑ.-

 

Εντιτ. Τωρα καταλαβα οτι εννοεις το γιαουρτι με φραουλες. Κι αυτο μ'αρεσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

προσοχή στα αντηλιακά,

η χρήση τους δεν ενδείκνυται, γιατί μαζί με το μπλοκάρισμα των uv ακτίνων εμποδίζεται και η δημιουργία της βιταμίνης D, η πιο αντικαρκινογόνα βιταμίνη.

Συνάμα περιέχουν κακρινογόνα χημικά.

 

Συνεπώς κάντε ηλιοθεραπεία χωρίς υπερβολές και με σωστή διατροφή θα είστε cancer free.

 

Sunscreen use actually causes cancer, it doesn't prevent it, says exhaustive scientific research

 

I've been saying this for years. Now the research is finally coming out to prove it: sunscreen use actually causes cancer, according to comprehensive new research published in the U.K.

 

There are two primary reasons why sunscreen causes cancer. First, and most importantly, the use of sunscreen blocks the skin from absorbing the sun's rays. That's what it's supposed to do, right? Yes, but in doing so, it also blocks the creation of all-essential vitamin D, the nutrient that the human body desperately needs to prevent as many as 25 chronic diseases. Notably: prostate cancer, breast cancer, osteoporosis, schizophrenia and heart disease.

 

 

It turns out that most people living in the Northern hemisphere (which probably includes you) are chronically deficient in vitamin D. By wearing sunscreen, they're depriving their bodies of perhaps the single most important nutrient they need to stay healthy.

 

The second reason sunscreen causes cancer is because it contains toxic chemicals in the form of artificial fragrance, chemical colors and petroleum products used as fillers and stabilizers. These chemicals are absorbed through the skin where they enter the bloodstream and wreak havoc on the immune system. Artificial fragrances, just by themselves, may contain dozens of carconigenic chemicals that damage the liver, the heart, and even promote systemic cancer.

 

Of course, the sunscreen manufacturers continue to deny all this while propagating the ridiculous myth that, "There's no such thing as a healthy tan." In reality, there's no such thing as a healthy pale person! A tan is a bonafide sign of good health, and a deep tan actually protects you from cancer.

 

All this has come out in this comprehensive new research report entitled, "Sunlight Robbery." To summarize the findings of the report, "To ensure optimum levels of vitamin D and optimum health people in the UK need to sunbathe whenever they can wearing as few clothes as possible while taking care not to burn. Vitamin D obtained from food provides only about 10% of our needs."

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στα αντηλιακά,

η χρήση τους δεν ενδείκνυται, γιατί μαζί με το μπλοκάρισμα των uv ακτίνων εμποδίζεται και η δημιουργία της βιταμίνης D, η πιο αντικαρκινογόνα βιταμίνη.

Συνάμα περιέχουν κακρινογόνα χημικά.

 

Συνεπώς κάντε ηλιοθεραπεία χωρίς υπερβολές και με σωστή διατροφή θα είστε cancer free.

 

Sunscreen use actually causes cancer, it doesn't prevent it, says exhaustive scientific research

 

I've been saying this for years. Now the research is finally coming out to prove it: sunscreen use actually causes cancer, according to comprehensive new research published in the U.K.

 

There are two primary reasons why sunscreen causes cancer. First, and most importantly, the use of sunscreen blocks the skin from absorbing the sun's rays. That's what it's supposed to do, right? Yes, but in doing so, it also blocks the creation of all-essential vitamin D, the nutrient that the human body desperately needs to prevent as many as 25 chronic diseases. Notably: prostate cancer, breast cancer, osteoporosis, schizophrenia and heart disease.

 

 

It turns out that most people living in the Northern hemisphere (which probably includes you) are chronically deficient in vitamin D. By wearing sunscreen, they're depriving their bodies of perhaps the single most important nutrient they need to stay healthy.

 

The second reason sunscreen causes cancer is because it contains toxic chemicals in the form of artificial fragrance, chemical colors and petroleum products used as fillers and stabilizers. These chemicals are absorbed through the skin where they enter the bloodstream and wreak havoc on the immune system. Artificial fragrances, just by themselves, may contain dozens of carconigenic chemicals that damage the liver, the heart, and even promote systemic cancer.

 

Of course, the sunscreen manufacturers continue to deny all this while propagating the ridiculous myth that, "There's no such thing as a healthy tan." In reality, there's no such thing as a healthy pale person! A tan is a bonafide sign of good health, and a deep tan actually protects you from cancer.

 

All this has come out in this comprehensive new research report entitled, "Sunlight Robbery." To summarize the findings of the report, "To ensure optimum levels of vitamin D and optimum health people in the UK need to sunbathe whenever they can wearing as few clothes as possible while taking care not to burn. Vitamin D obtained from food provides only about 10% of our needs."

Καλα σε chain e-mai βρικες το πιο πανω κειμενο ? Παντως δεν μου φενεται σαν ιατρικη αποψη.Οπως και να χει, δεν ισχει διοτι η ηλιακη ακτινοβολια καταστρεφει την βιταμινη δ και δεν πιστευω οτι τα αντιλιακα καταστρεφουν την βιταμινη δ, για τα καρκινογωνα συστατικα ειναι εντελως εκτος διοτι με αυτη την αποψη ΟΛΕΣ οι κρεμες ειναι καρκινογωνες ΟΛΑ τα σαπουνια και γεννικο ολα το προιοντα που βαζουμε ειναι καρκινιγωνα. Επισεις η αντιλιακη κρεμεα σε προστατευει απο τις ΚΑΡΚΙΝΟΓΩΝΕΣ ακτινες του ηλιου οποτε αν δεν βαζεις και εκτιθεσε ωρες στον ηλιο ειναι σιγουρο οτι θα αποκτισεις καρκινο τουδερματος, ενω ποτε δεν ακουσα ατομα να παθει καρκινο απο τη χρηση αντιλιακου :p.Οποτε προσεχουμε τι διαβαζουμε και κρινουμε πριν το γραψουμε:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, δεν ισχει διοτι η ηλιακη ακτινοβολια καταστρεφει την βιταμινη δ και δεν πιστευω οτι τα αντιλιακα καταστρεφουν την βιταμινη δ

 

η ηλιακη ακτινοβολια ΔΕΝ καταστρεφει την βιταμινη D

ισα ισα κατα την εκθεση μας στον ηλιο παραγουμε βιταμινη D(περιπου 10-15 λεπτα,2 -3 φορες την εβδομαδα αρκουν ):D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η ηλιακη ακτινοβολια ΔΕΝ καταστρεφει την βιταμινη D

ισα ισα κατα την εκθεση μας στον ηλιο παραγουμε βιταμινη D(περιπου 10-15 λεπτα,2 -3 φορες την εβδομαδα αρκουν ):D

Αυτο ομολογω πως δεν το ηξερα,ειμουν με την αποψη οτι την καταστρεφει γιατι μιλοντας με εν φιλο γιατρο μου ειχε πει οτι οταν εκτεθεις πολλες ωρες στον ηλιο τοτε καταστρεφετε η βιταμιη δ

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομολογω πως δεν το ηξερα,ειμουν με την αποψη οτι την καταστρεφει γιατι μιλοντας με εν φιλο γιατρο μου ειχε πει οτι οταν εκτεθεις πολλες ωρες στον ηλιο τοτε καταστρεφετε η βιταμιη δ

 

Μάλλον θα εννοούσε πολλές ώρες την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα εννοούσε πολλές ώρες την ημέρα!

παν μετρον αριστον που ελεγαν και οι παλαιοι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, πέρυσι δεν έκανα και πολλά μπάνια (δεν ξέρω γιατί:p) και φέτος είμαι πολύ άσπρος μου το λένε και οι φίλοι μου.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κανένα καλό αντηλιακό για να μη κατακαώ απο τον ήλιο αλλα πάνω απ'όλα που να βοηθάει και στο μαύρισμα ωστε να μαυρίσω το συντομότερο δυνατό...:O

Δεν είμαι απο αυτούς που κάθονται με τις ώρες στην θάλασσα.Εντάξη καμια ώρα να κάτσω αλλα παραπάνω δεν νομίζω οπότε κάποιο καλό αντηλιακό που να βοηθάει και να επιταχύνει το μαύρισμα οσο είμαι στην παραλία θα ήταν καλό για εμένα νομίζω...

 

 

edit-ενας φίλος μου, μου είπε να ρωτήσω και γι αυτόν.

Στο μέτωπο έχει σπυράκια απο ακμή (αν και λίγα τα πιο πολλά είναι κοκκινα σημάδια απο τα σπυράκια- τα οποία ελπίζει να εξαφανιστούν όσο να ναι με το μαύρισμα).Κάτι για αυτόν έχετε να προτείνετε ή δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο απο αντηλιακό το δέρμα με ακμή?

Link to comment
Share on other sites

Κομισιόν: “Προφυλαχθείτε έξυπνα” από τον ήλιο

Πηγή: http://ec.europa.eu/news/environment/080714_1_el.htm

 

Να λαμβάνουν παραπάνω μέτρα προστασίας από τον ήλιο, κάλεσαν τους παραθεριστές οι ευρωπαίοι Επίτροποι για θέματα Υγείας και Καταναλωτών, σε μια προσπάθεια να περιοριστούν τα κρούσματα καρκίνου του δέρματος (μελάνωμα) – ειδικά μεταξύ των παιδιών που έχουν και τους ευπαθέστερους οργανισμούς.

 

«Το μήνυμά μας αυτό το καλοκαίρι είναι πολύ σαφές: προφυλαχθείτε έξυπνα από τον ήλιο» παρότρυνε η Επίτροπος Υγείας κ. Ανδρούλα Βασιλείου και συμβούλεψε τους γονείς να μην επιτρέπουν την άμεση έκθεση των βρεφών και των παιδιών στον ήλιο.

 

Η αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου του δέρματος μάλιστα, ώθησε την Ευρωπαϊκή Ένωση να θεσπίσει αυστηρότερους κανονισμούς για τα προϊόντα που σχετίζονται με την προφύλαξη από τον ήλιο. Ειδικά για τις ετικέτες των αντηλιακών, απαγορεύθηκαν σημάνσεις όπως «100% προστασία από τον ήλιο», καθώς όπως τόνισε η Επίτροπος Καταναλωτών κ. Κούνεβα «Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως 100% προστασία από τον ήλιο ή ασφαλές μαύρισμα» και σημείωσε ότι «το πιο σημαντικό είναι οι παραθεριστές να γνωρίζουν ότι τα αντηλιακά φίλτρα προστασίας είναι μόνο ένα από μια σειρά μέτρων».

 

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή συνιστά στους παραθεριστές:

 

- Να αποφεύγουν την έκθεση τις ώρες υψηλής ακτινοβολίας, που είναι από τις 11:00 ως τις 15:00 για τις περισσότερες χώρες.

 

- Όταν δεν είναι δυνατό να αποφεύγουν την έκθεση στον ήλιο, να φροντίζουν ώστε να είναι καλά καλυμμένοι,

 

- Καπέλα και γυαλιά ηλίου μπορούν να προσφέρουν επιπλέον προστασία,

 

- Να αποφεύγουν την άμεση έκθεση στον ήλιο των βρεφών και των μικρών παιδιών,

 

- Να χρησιμοποιούν αντηλιακά που προστατεύουν και από τις δύο μορφές υπεριώδους ακτινοβολίας, UVB και UVA,

 

- Να βάζουν συχνά αντηλιακό και σε επαρκή ποσότητα. Για την προστασία όλου του σώματος ενός ενήλικου μετρίου αναστήματος χρειάζονται περίπου 35 γραμμάρια αντηλιακού.

 

Επίσης, για να προστατευτούμε καλύτερα, καλό είναι να γνωρίζουμε τα εξής:

 

- Το 90% της υπεριώδους ακτινοβολίας διαπερνά τα ελαφρά σύννεφα,

 

- Το νερό προσφέρει ελάχιστη προστασία και οι αντανακλάσεις από το νερό μπορεί να εντείνουν την έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία,

 

- Η έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία λειτουργεί αθροιστικά, επομένως τα τακτικά διαλείμματα κατά την ηλιοθεραπεία δεν έχουν αποτέλεσμα.

 

Πηγη: http://www.cosmo.gr/Health/205569.html

Δελτίο Τύπου: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/08/1138&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι απ ότι κατάλαβα δεν έχουν ιδέα τι είναι ο δείκτης προστασίας μπορείτε να διαβάσεται στο παρακάτω λινκ κάτι που εχω γράψει σε άλλο θέμα σχετικό με αυτό..καθώς και το προϊόν που προτείνω... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2389142#post2389142

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι απ ότι κατάλαβα δεν έχουν ιδέα τι είναι ο δείκτης προστασίας μπορείτε να διαβάσεται στο παρακάτω λινκ κάτι που εχω γράψει σε άλλο θέμα σχετικό με αυτό..καθώς και το προϊόν που προτείνω... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2389142#post2389142

ή να διαβασει το πληρες αρθρο εδω ή εδω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Τα λάδια που κυκλοφορύν με δείκτη προστασίας 6 κάνουν όντως μαύρισμα? Εννοώ αυτά που γράφουν ότι είναι και για μαύρισμα αλλά έχουν και μικρό δείκτη προστασίας? Ή είναι καλύτερα να μην έχει καθόλου δείκτη? Δεν αναφέρομαι τόσο από άποψη ασφάλειας στον ήλιο , αλλά αν κάνουν οντως μαυρίζουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
το λαδι νομιζω!μαρμελαδα?πρωτη φορα τα ακουω:)για αντιλιακο νομιζω οτι υπαρχουν ειδικα γιαυτες τις περιπτωσεις δηλαδη του μαυρισματος!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...