Jump to content

Aero cooling VS Water cooling


_NIKOS_
 Κοινοποίηση

Aero cooling OR Water cooling ?  

36 members have voted

  1. 1. Aero cooling OR Water cooling ?



Recommended Posts

Θελει και ερωτημα; Φυσικα πολυ ανωτερο το water cooling! Γι'αυτο αλλωστε ειναι και πολυ ακριβοτερο! Οτι πληρωνεις παιρνεις..
Link to comment
Share on other sites

fysika water coolinggiati exei valei kapoios gnwstos mu kai anti gia apostagmeno nero evale paraflu kai h thermokrasia tu apo 54 pu htan me aerocooling epese stous 31 !!! alla prosoxh sth synarmologhsh giati mia stagona einai arketh gia na kapsei th mobo mas opote edw kalo einai na mhn to pezume texnikoi !!!!!
Link to comment
Share on other sites

fysika water coolinggiati exei valei kapoios gnwstos mu kai anti gia apostagmeno nero evale paraflu kai h thermokrasia tu apo 54 pu htan me aerocooling epese stous 31 !!! alla prosoxh sth synarmologhsh giati mia stagona einai arketh gia na kapsei th mobo mas opote edw kalo einai na mhn to pezume texnikoi !!!!!

:lol:

31 βαθμούς??

Εγώ με το που βάζω μπροστά έχει 45:( :(

Υδρόψυξη φυσικά.

όπως και τα αυτοκίνητα...:rolleyes:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παραφλου βαζω αλλα εχω υψηλες θερμοκρασιες.

 

Μια σταγονα ειναι αρκετη??? :lol: :lol:

Οταν εβαλα την υδροψυξη πρωτη φορα ειχα ενα μικρο ψυγειο εσωτερικο. Το βιδωσα κανονικα, εβαλα νερο και το εβαλα μπρος. Σε καποια φαση βλεπω παρα πολλες φυσαλιδες και λεω απο καπου χανει... κοιταω πανω στην καρτα γραφικων και βλεπω μια πλημηρα και τα νερα σταζαν στην μητρικη και σε ολες τις επαφες *. Ε αφου δουλεψε κανα λεπτο ετσι, το εκλεισα και τα σκουπισα και ολα καλα.

Συμπερασμα: το παραφλου δεν ειναι καλος αγωγος του ηλεκρισμου :D βασικα κατι σαν λιγδα ειναι

 

*οι βιδες ηταν μακρυες και εκαναν 4 τρυπες στο ψυγειο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαζεις απιονισμενο νερο (απο αυτο που εχουν τα βενζιναδικα) και να σου πεσει στη μητρικη δεν παθαινει τιποτα.Δε μιλαμε κανα κιλο :) Καλο ειναι λοιπον πριν την τοποθετηση στο κουτι να την λειτουργουμε (την υδροψυξη) λιγο εξω απο αυτο.

Εχω εδω και 3-4 μηνες υδροψυξη και κραταει τον D930 σε 28-29 βαθμους σε idle κατασταση και περιπου 35-38(Maximum) σε full load.

ΤHEjB ειναι πολυ οι 45 βαθμοι.Μηπως δεν παταει καλα το block?Τη υδροψυξη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ΤHEjB ειναι πολυ οι 45 βαθμοι.Μηπως δεν παταει καλα το block?Τη υδροψυξη εχεις?

 

Μα δεν έχω υδροψυξη.

Με ανεμιστηράκια κάνω δουλειά.;)

45 βαθμούς με την εκκίνηση του pc.

Μετά , φτάνει μέχρι και 60-62.Όχι πάρα πάνω.

Δεν είναι λίγο , αλλά είναι νομίζω μέσα στα όρια.:O

 

edit:Μιλάω για θερμοκρασία cpu , όχι μητρικής.Αυτή δεν ξεπερνά τους 35 στις δυσκολότερες συνθήκες.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά w/c...

Δεν συγκρίνεται σε απόδοση..

 

Κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τα προηγούμενα ποστ..

Στο κύκλωμα το καλό είναι να υπάρχει μία αναλογία παραφλού και απιονισμένου νερού.Αυτό διότι το σκέτο παραφλού είναι πηχτό και ζορίζει την αντλία με αποτέλεσμα πολυ πιθανώς να υπάρξει φθορά στην φτερωτή..

Επίσης όσο αφορά την αγωγιμότητα,ένα έχω να σας πω..

Πριν κάτι μήνες έκανα bench έχοντας ένα κουβά με παγάκια και κάποια στιγμή πετάχτηκε ο σωλήνας και άδειασε όλη η λούπα πάνω στη mobo ενώσο ήταν ανοιχτό το pc σε full load!!Tο νερό όπως καταλαβαίνετε ήταν απλό της βρύσης..:p Tελικά μετά από ένα καλό στέγνωμα όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια!!Το θέμα είναι να μην πάρουν υγρασία μέσα οι πυκνωτές..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω υδροψυξη.

Με ανεμιστηράκια κάνω δουλειά.;)

45 βαθμούς με την εκκίνηση του pc.

Μετά , φτάνει μέχρι και 60-62.Όχι πάρα πάνω.

Δεν είναι λίγο , αλλά είναι νομίζω μέσα στα όρια.:O

 

edit:Μιλάω για θερμοκρασία cpu , όχι μητρικής.Αυτή δεν ξεπερνά τους 35 στις δυσκολότερες συνθήκες.

Α ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι ειχες υδροψυξη :happy: Νορμαλ θερμοκρασιες εχεις για τα δεδομενα της Intel :)

Link to comment
Share on other sites

Α ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι ειχες υδροψυξη :happy: Νορμαλ θερμοκρασιες εχεις για τα δεδομενα της Intel :)

Ναι , αν και θα προτιμούσα να ήταν λίγο πάρα κάτω η θερμοκρασία της cpu:rolleyes:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά w/c...

Δεν συγκρίνεται σε απόδοση..

 

Κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τα προηγούμενα ποστ..

Στο κύκλωμα το καλό είναι να υπάρχει μία αναλογία παραφλού και απιονισμένου νερού.Αυτό διότι το σκέτο παραφλού είναι πηχτό και ζορίζει την αντλία με αποτέλεσμα πολυ πιθανώς να υπάρξει φθορά στην φτερωτή..

Επίσης όσο αφορά την αγωγιμότητα,ένα έχω να σας πω..

Πριν κάτι μήνες έκανα bench έχοντας ένα κουβά με παγάκια και κάποια στιγμή πετάχτηκε ο σωλήνας και άδειασε όλη η λούπα πάνω στη mobo ενώσο ήταν ανοιχτό το pc σε full load!!Tο νερό όπως καταλαβαίνετε ήταν απλό της βρύσης..:p Tελικά μετά από ένα καλό στέγνωμα όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια!!Το θέμα είναι να μην πάρουν υγρασία μέσα οι πυκνωτές..

Η αντλία μου δεν εχει φτερωτή :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ποια έχεις??

Ουτε θυμαμαι. 4 χρονια δουλευει ασταματητα χωρις προβλημα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θελει και ερωτημα; Φυσικα πολυ ανωτερο το water cooling! Γι'αυτο αλλωστε ειναι και πολυ ακριβοτερο! Οτι πληρωνεις παιρνεις..

 

 

nai alla exo akousei oti einai poli epikindino to water cooling giati ama sindethei lathos mporei na sou kanei megali zimia.

Eno ama baleis merikous anemistires parapano den mporeis na exeis to idio apotelesma me tin idropsiksi??????????????????????/

Link to comment
Share on other sites

nai alla exo akousei oti einai poli epikindino to water cooling giati ama sindethei lathos mporei na sou kanei megali zimia.

Eno ama baleis merikous anemistires parapano den mporeis na exeis to idio apotelesma me tin idropsiksi??????????????????????/

Κατι τετοια λεγονται και παιρνουν ολοι την υδροψυξη με κακο ματι..Λιγο αν προσεξεις ολα θα πανε καλα.Με λιγο διαβασμα σε σχετικα FAQ για την υδροψυξη και με λιγη προσοχη δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.

Υπαρχουν μεν ψυκτρες με ανεμιστηρες που σε αποδοση ισως να φτανουν την υδροψυξη αλλα πιστευω οτι καμια λυση αεροψυξης μπορει να συναγωνιστει με την υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια λεγονται και παιρνουν ολοι την υδροψυξη με κακο ματι..Λιγο αν προσεξεις ολα θα πανε καλα.Οτιδηποτε και να κανεις στο pc αμα δεν προσεξεις μπορεις να κανεις ζημια.Με λιγο διαβασμα σε σχετικα FAQ για την υδροψυξη και με λιγη προσοχη δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.

 

Entaksi Euxaristo poli "gregorisvas".

Link to comment
Share on other sites

Aero Cooling επειδή είναι παραδοσιακό. Εγώ με την Sonic Tower ψύκτρα της Thermaltake και 2 12άρηδες ανεμιστήρες αθόρυβους αλλά με μεγάλη ροή αέρα, έχω λύσει το πρόβλημά μου. Ο Athlon μου είναι overclocked και κάτω από κανονικές συνθήκες δεν πιάνει πάνω από 30 βαθμούς ενώ φορτωμένος δεν πιάνει πάνω από 35!
Link to comment
Share on other sites

Aero Cooling επειδή είναι παραδοσιακό. Εγώ με την Sonic Tower ψύκτρα της Thermaltake και 2 12άρηδες ανεμιστήρες αθόρυβους αλλά με μεγάλη ροή αέρα, έχω λύσει το πρόβλημά μου. Ο Athlon μου είναι overclocked και κάτω από κανονικές συνθήκες δεν πιάνει πάνω από 30 βαθμούς ενώ φορτωμένος δεν πιάνει πάνω από 35!

 

Ναι , αλλά είναι AMD, κάτσε να ήταν Intel και θα σου έλεγα εγώ...

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο μπορείς να δοκιμάσεις λύσεις όπως το Reserator της zalman το οποίο δεν έχει ανεμιστηράκια. Οι μεγάλες επιφάνειες της συσκευής ψύχουν το υγρό και θόρυβος παράγεται μόνο από την αντλία που όμως είναι ελάχιστος.
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω aero cooling πρωτιμο την υδροψιξη.

Απο αυτο πουγραφετε βλεπω οτι εχετε μεγαλες σε γενικες γραμες θερμοκρασιες!!!

Ενας φιλος εχει Intel Pentium D στα 3.00Gh ειχαμε παρει μια ψικτρα της thermaltake με αερα βεβαια και οταν ξεκιναει το pc εχει 37 και στην χειροτερη περιπτοση να παει μεχρι 45!!:)

Εγω εχω μια πιο παλια σε Pentium 4 3.00Gh και δουλευω στους 50 με το φαν να ειναι στις 2400rpm και παει μεχρι 3500

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Re paidia emena den anevainei h thermokrasia pano apo tous 38 vathmous me Aero cooling kai 35 h motherboard.......to anemistiraki doulevei stis 2400

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

Re paidia emena den anevainei h thermokrasia pano apo tous 38 vathmous me Aero cooling kai 35 h motherboard.......to anemistiraki doulevei stis 2400

 

amd έχεις ε?

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

oxi Intel P4 sta 2.8GHz......kala den einai....kai otan paizw kanena paixnidi paei to pollu 42(mia fora to exei kanei mono...eixe polu skoni to aemistiraki...)

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...