Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το R το 06.Το εχω στα 54 τοπ πιστονι καρμπυρατερ 28 κειχην ημιπλακε εκκεντροφορο fuego εξατμιση Sebring θυριδωμενη κεφαλη του R. θελω να παω στα 56 τι πιστονι προτεινετε εχει ανεβασει κανεις αλλος το R του σε 56μμ να μου προτεινει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το R το 06.Το εχω στα 54 τοπ πιστονι καρμπυρατερ 28 κειχην ημιπλακε εκκεντροφορο fuego εξατμιση Sebring θυριδωμενη κεφαλη του R. θελω να παω στα 56 τι πιστονι προτεινετε εχει ανεβασει κανεις αλλος το R του σε 56μμ να μου προτεινει τιποτα?

 

Τι λέει το top καλό είναι???Γιατί και εγώ φτιάχνω ένα μοτέρ με top πιστόνι...........

 

Στα 56 πολύ καλό πιστόνι είναι το aasa και daytona.:cool:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις δεξου την συμβουλη μου και παρε ενα σφηριλατο πιστονι, θα το πληρωσεις αρκετα παραπανω αλλα δεν θα σου επιφερει αλλα προβληματα, εμενα 2 φορες ραγισε στη μεση περα για περα (ενα narita kai ena top 55mm) και μετα οταν το κανα 59mm με narita απο την πολυ συμπιεση το εκανε κομματια και μαζι με αυτο στραβωσε μπιελα, και αν μια φορα αλλαξεις μπιελα στο μαμα στροφαλο σου μετα θα χαλαει πιο ευκολα, τωρα διανυω την εποχη της δεφτερης αλλαγης μπιελας και παω ολοταχως για την τριτη...
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις δεξου την συμβουλη μου και παρε ενα σφηριλατο πιστονι, θα το πληρωσεις αρκετα παραπανω αλλα δεν θα σου επιφερει αλλα προβληματα, εμενα 2 φορες ραγισε στη μεση περα για περα (ενα narita kai ena top 55mm) και μετα οταν το κανα 59mm με narita απο την πολυ συμπιεση το εκανε κομματια και μαζι με αυτο στραβωσε μπιελα, και αν μια φορα αλλαξεις μπιελα στο μαμα στροφαλο σου μετα θα χαλαει πιο ευκολα, τωρα διανυω την εποχη της δεφτερης αλλαγης μπιελας και παω ολοταχως για την τριτη...

 

Έ εμένα είνα μόλις 47,δεν νομίζω να πάθει τίποτα.Ίσως στο δεύτερο rebuilt να κάνω κάτι με σφυρήλατο:)

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω το Crypton 102 (το παλιο με μοτερ crypton r 105 πανω) εκκεντροφορο daytona καρμπ mikuni 24 .ερώτηση.1:να βάλω keihin 24 η 26 ,θα το κανω 54 χιλ πιστονι daytona και τον μανίσιο κύλινδρο 54χιλ. θα ήταν καλύτερα με το 24αρι καρμπ η το 26αρι ?? .ερωτηση 2. ειχα την power advance που έμοιαζε με την Protech την πούλησα γιατί δεν μ άρεσε και τώρα ποια εξάτμιση μου προτείνετε να βάλω?? είμαι ανάμεσα στην motosport την 100σταρα(45Ευρώ) Και την Protech(90Ευρώ) έχετε καμία καλύτερη ιδέα για εξάτμιση η οποία να συνδυάζει ήχο και δύναμη(επιτάχυνση και τελικές?) ??ποια απο αυτές τις 2 μου προτείνετε ?? ,,Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω το Crypton 102 (το παλιο με μοτερ crypton r 105 πανω) εκκεντροφορο daytona καρμπ mikuni 24 .ερώτηση.1:να βάλω keihin 24 η 26 ,θα το κανω 54 χιλ πιστονι daytona και τον μανίσιο κύλινδρο 54χιλ. θα ήταν καλύτερα με το 24αρι καρμπ η το 26αρι ?? .ερωτηση 2. ειχα την power advance που έμοιαζε με την Protech την πούλησα γιατί δεν μ άρεσε και τώρα ποια εξάτμιση μου προτείνετε να βάλω?? είμαι ανάμεσα στην motosport την 100σταρα(45Ευρώ) Και την Protech(90Ευρώ) έχετε καμία καλύτερη ιδέα για εξάτμιση η οποία να συνδυάζει ήχο και δύναμη(επιτάχυνση και τελικές?) ??ποια απο αυτές τις 2 μου προτείνετε ?? ,,Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα 26 και να το ρυθμίσεις σωστα{αν ανοίξεις τους αύλους εισαγωγής-εξαγωγής,αλλιώς βάλε 24}.Η power advance είναι σχεδόν ολοιδια με την protech και κάνουν και παρόμοιο θόρυβο,δεν έπρεπε να την πουλήσεις:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

η power advance (σαν τη protech οχι η παλιά Power advance)ήταν στο μηχανάκι όπως το αγόρασα μεταχειρισμένο και δε μ άρεσε ήταν και ξεθωριασμένη και την έδωσα 60ευρώ σε έναν ενώ έκανε 90ευρώ τώρα μ προτείνετε motosport ή Protech ποια είναι καλύτερη για το μηχανάκι μου???η κάποια άλλη ??Ευχαριστώ παιδιά.αα ,Υπάρχουν και κάτι άλλες (βλ.Dragon , level και κάτι τέτοιες) καμιά γνώμη ?Και η Daytona ??
Link to comment
Share on other sites

η power advance (σαν τη protech οχι η παλιά Power advance)ήταν στο μηχανάκι όπως το αγόρασα μεταχειρισμένο και δε μ άρεσε ήταν και ξεθωριασμένη και την έδωσα 60ευρώ σε έναν ενώ έκανε 90ευρώ τώρα μ προτείνετε motosport ή Protech ποια είναι καλύτερη για το μηχανάκι μου???η κάποια άλλη ??Ευχαριστώ παιδιά.αα ,Υπάρχουν και κάτι άλλες (βλ.Dragon , level και κάτι τέτοιες) καμιά γνώμη ?Και η Daytona ??

 

Από ομορφία dragon και daytona,που είναι και από τις καλύτερες σε απόδοση.Βέβαια η dragon θα είναι ακριβούτσικη,μιας και είναι χειροποίητη:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

130 πρέπει να κάνει η Dragon αλλά απ'ότι μ παν δεν είναι τόσο καλή μάλλον θα πάρω την Motosport ωραίος ήχος φθηνή και με καλές επιδόσεις τώρα η Daytona κάνει περίπου 90-95 ευρώ καλή εξάτμιση αλλά δεν έχω δει κανέναν να τη έχει (και έχουμε 50-55 μηχανάκια Τυχερό Έβρου)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω το Crypton 102 (το παλιο με μοτερ crypton r 105 πανω) εκκεντροφορο daytona καρμπ mikuni 24 .ερώτηση.1:να βάλω keihin 24 η 26 ,θα το κανω 54 χιλ πιστονι daytona και τον μανίσιο κύλινδρο 54χιλ. θα ήταν καλύτερα με το 24αρι καρμπ η το 26αρι ?? .ερωτηση 2. ειχα την power advance που έμοιαζε με την Protech την πούλησα γιατί δεν μ άρεσε και τώρα ποια εξάτμιση μου προτείνετε να βάλω?? είμαι ανάμεσα στην motosport την 100σταρα(45Ευρώ) Και την Protech(90Ευρώ) έχετε καμία καλύτερη ιδέα για εξάτμιση η οποία να συνδυάζει ήχο και δύναμη(επιτάχυνση και τελικές?) ??ποια απο αυτές τις 2 μου προτείνετε ?? ,,Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

αν θες να εχεις δυνατο μηχανακι πρεπει να κανεις και αλλα πραγματα:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω το Crypton 102 (το παλιο με μοτερ crypton r 105 πανω) εκκεντροφορο daytona καρμπ mikuni 24 .ερώτηση.1:να βάλω keihin 24 η 26 ,θα το κανω 54 χιλ πιστονι daytona και τον μανίσιο κύλινδρο 54χιλ. θα ήταν καλύτερα με το 24αρι καρμπ η το 26αρι ?? .ερωτηση 2. ειχα την power advance που έμοιαζε με την Protech την πούλησα γιατί δεν μ άρεσε και τώρα ποια εξάτμιση μου προτείνετε να βάλω?? είμαι ανάμεσα στην motosport την 100σταρα(45Ευρώ) Και την Protech(90Ευρώ) έχετε καμία καλύτερη ιδέα για εξάτμιση η οποία να συνδυάζει ήχο και δύναμη(επιτάχυνση και τελικές?) ??ποια απο αυτές τις 2 μου προτείνετε ?? ,,Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Απο εξατμηση δεν γνωριζω να σου πω, εγω εχω την κλασικη Sebring, αν την αφισεις μαμα την κεφαλη βαλε το 24αρι, γνωμη μου ειναι ομως να την κανεις ροϊκη εξελιξη εισαγωγη-εξαγωγη, θα ειναι πολυ καλυτερα, να το βαλεις ενα 28αρι πιο καλα, εγω το χα 28αρι απο KMX 200 και πραγματικα θεριζε... ειχε πολυ δυναμη σε ολες τις ταχυτητες, ηταν και η μονη φορα που το ενιωσα πραγματικα τοσο νεβρικο, αλλα να ξερεις το κλασικο προβλημα... μην περιμενεις και πολυ τελικη απο ενα μοτερ με τοσο μικρες βαλβιδες, αλλα απο νευρο θα γ@μ@ει!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες να εχεις δυνατο μηχανακι πρεπει να κανεις και αλλα πραγματα:)

 

αλλα πραγματα σαν τι ?? εχω καρμπ/εξατμιση/εκκεντροφορο και αλλα γραναζια (15-36) τι αλλο εκτος απο ρευματα χιλιοστα και βαλβιδες μπορω να κανω ?? για εξατμιση καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

αλλα πραγματα σαν τι ?? εχω καρμπ/εξατμιση/εκκεντροφορο και αλλα γραναζια (15-36) τι αλλο εκτος απο ρευματα χιλιοστα και βαλβιδες μπορω να κανω ?? για εξατμιση καμια ιδεα???

 

ροικη στην κεφαλη σκληρα δισκακια και ελατηρια στην καμπανα

Link to comment
Share on other sites

ροικη στην κεφαλη σκληρα δισκακια και ελατηρια στην καμπανα

 

για εξατμιση τη λες για motosport?? μηπως καποια αλλη θα ηταν καλυτερη??

Link to comment
Share on other sites

για εξατμιση τη λες για motosport?? μηπως καποια αλλη θα ηταν καλυτερη??

 

για εμενα καλυτερη ειναι η protech & daytona HPE

Link to comment
Share on other sites

protech κοντη?

 

και η κοντη και η αλλη η κανονικη,η κοντη κανει τελειο θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον Το μηχανακι εχει τωρα τα εξης. ροικη εξελιξη στη κεφαλη,το κομπλερ της μιζας εφυγε,ελαφρωμενο βολαν,28κειχιν ημιπλακε,εκκεντροφορος φουεγγο,εξατμισι σεβρινγ,και πιστονι 55μμ ΤΟΠ με ρεκτιφιε στον κυλινδρο του παλιου κρυπτον.Τωρα,επειδη το μιχανακι με ολα αυτα ειναι αρκετα κοντο λεω να για +1 δοντι μπροστα, το 1 δοντρι +7 χιλιομετρα δεν ειναι η κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον Το μηχανακι εχει τωρα τα εξης. ροικη εξελιξη στη κεφαλη,το κομπλερ της μιζας εφυγε,ελαφρωμενο βολαν,28κειχιν ημιπλακε,εκκεντροφορος φουεγγο,εξατμισι σεβρινγ,και πιστονι 55μμ ΤΟΠ με ρεκτιφιε στον κυλινδρο του παλιου κρυπτον.Τωρα,επειδη το μιχανακι με ολα αυτα ειναι αρκετα κοντο λεω να για +1 δοντι μπροστα, το 1 δοντρι +7 χιλιομετρα δεν ειναι η κανω λαθος?

 

επειδη δεν ειναι μανισιο, καλυτερα να αλλαξεις την σεμπρινγκ με καμια protech γνησια,τα γραναζια ειναι 15-36 τα μανισια,οποτε βαλε 16 μπροστα και πισω βαλε 35-36:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον Το μηχανακι εχει τωρα τα εξης. ροικη εξελιξη στη κεφαλη,το κομπλερ της μιζας εφυγε,ελαφρωμενο βολαν,28κειχιν ημιπλακε,εκκεντροφορος φουεγγο,εξατμισι σεβρινγ,και πιστονι 55μμ ΤΟΠ με ρεκτιφιε στον κυλινδρο του παλιου κρυπτον.Τωρα,επειδη το μιχανακι με ολα αυτα ειναι αρκετα κοντο λεω να για +1 δοντι μπροστα, το 1 δοντρι +7 χιλιομετρα δεν ειναι η κανω λαθος?

 

 

15-34 αν το θελεις για να πηγενεις καμια βολτα πιο μακρυα η 15-35 για να ειναι πιο μεσαιο, εγω το ειχα και με τους 2 συνδιαζμους, μην ακους τιποτα για δοντια και χιλιομετρα, ολα ειναι σχετικα. με αυτους τους συνδιαζμους θα βγαλει ολη του την δυναμη στο δρομο, δοκιμασε τα και θα με θυμηθεις (προτιμω το 15-35)

 

Και οσο αφορα την εξατμηση μην την αλλαζεις, τσαμπα λεφτα μην δινεις, μπορεις με ενα στρογυλο καλεμι να ανοιξεις και τα 2 διαφραγματα, θα κανει πολυ σαματα αλλα θα ειναι ελευθερας, μην πετας τα φραγκα σου για εξατμησεις που μονο ωραιο θορυρο κανουν, γιατι εσενα βγαζει πολυ καυσαεριο και θα τις ξεπερτσινωσει τις αλλες με τον καιρο...

 

Sorry το setup που ανφερα ειναι για παλιοτερο μοντελο το 105.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα ειμαι στο στρωσημο δεν το ανοιγω.Λεω,να το στρωσω πρωτα να δω τι παιζει με τις ταχυτητες και τα χιλιομετρα,και μετα βλεπουμε για τα γραναζια.Παντως, το πιο πιθανο ειναι να το μακρυνω λιγο γιατι που και που παμε και λιγο πιο εξω και θα ειναι κουραστικο με κοντες σχεσεις.Τωρα,για την protech την φορουσα πριν οταν ηταν 54 με τα ιδια πραματα χωρισ το βολαν και τη μιζα να εχει καταργηθει και το μηχανακι μπερδευε λιγο,τωρα με τη sebring ουτε μπερδευει και κανει και πολυ ωραιο ηχο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι !!!! να σας ρωτησω ξερει κανεις που μπορω να βρω σερβις μανουαλ για το crypton R ?????? ή το Owners manual Οτιδιποτε !!!!

 

ψαχνω στο νετ αλλα τιποτα !!!! αν ξερει καποιος κατι........

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα !!!

sector:superman: ! Nubia M2 !
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε,παντως αν θελεις να μαθεις κατι συγγεκριμενο πες μου σε μηνυμα να σου απαντισω μιας και εγω το εχω.Ισως βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Τυπος/κατασκευαστης CR6HSA/NGK

U 22 FS U(DENSO)

 

Διακενο μπουζι 0.6 0.7 mm

 

Αυτα λεει για το μπουζι το βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...