Jump to content

Samsung SGH-ZV10 & SGH-ZV30


Giorgosk80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως τα πρότυπα της Samsung προκατόχων, ZV30 και ZV10 είναι ελκυστικά, μικρά και εξαιρετικά ελαφριά τηλέφωνα UMTS που είναι τέλεια για να εκμεταλλευθούν όλο το Vodafone ζωντανό! υπηρεσίες και τα κυριώτερα σημεία UMTS Vodafone κινητό TV2 ή Videotelephony3. Και τα δύο πρότυπα triband προσφέρουν την άριστη αξία για τα χρήματα και ενσωματώνουν τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ιονικής μπαταρίας λίθιου, IrDa, USB και bluetooth των διεπαφών και του πελάτη ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, της ενσωματωμένης ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής και του ενσωματωμένου MP3 φορέα ως πρότυπα.

Samsung ZV30 είναι ένα γνήσιο κινητό τηλέφωνο πολυμέσων. Έχει μια επίδειξη με ένα ψήφισμα εικονοκυττάρων 176x220 και 262.144 χρωμάτων TFT, το οποίο εξασφαλίζει ότι η κινητή TV Vodafone παρουσιάζεται όχι μόνο σε μια ματ οθόνη, αλλά σε μια λαμπρή μίνι οθόνη. Η Samsung ZV30 τέλεια επιδεικνύει τον αθλητισμό, τις ειδήσεις, τα ρυμουλκά κινηματογράφων και τις σειρές TV που παρουσιάζονται στα τώρα 17 κινητά TV3 κανάλια Vodafone. Το ενσωματωμένο CMOS digicam παραδίδει τις εικόνες με ένα ψήφισμα 1.280 X 960 εικονοκυττάρων. Ο φακός φωτογραφικών μηχανών μπορεί επίσης να γυριστεί για τις εφαρμογές βιντεοτηλεφωνίας.

Οι ανεμιστήρες μουσικής μπορούν να χρησιμοποιήσουν το πρότυπο της Samsung για τη μουσική Vodafone μεταφορτώνουν όποτε συμπαθούν και οπουδήποτε συμβαίνουν να είναι. Ο τηλεφωνικός ενσωματωμένος MP3 φορέας παραδίδει την άριστη ποιότητα ήχου. Η Samsung ZV30 επίσης προσφέρει την αφθονία της μνήμης για να αποθηκεύσει τις φωτογραφίες, videoclips και αρχεία μουσικής. Εσωτερική μνήμη 40 ΜΒ και μέχρι 256 ΜΒ της προαιρετικής εξωτερικής μνήμης (δια-στιγμιαίες κάρτες) μπορούν να αποθηκεύσουν τους μεγάλους όγκους των στοιχείων.

 

Από κοινού με μια σύμβαση όρου και την ανά-μικρή συσκευασία UMTS συν 200 ή 500 δασμολόγια, οι τηλεφωνικές μόνο δαπάνες ΕΥΡ 59,50, ή ΕΥΡ 99,50 σύνδεσαν με την ανά-μικρή συσκευασία UMTS συν το δασμολόγιο 100. Χωρίς μια σύμβαση, κοστίζει την ΕΥΡ 449.50.

 

Προδιαγραφές

  • Διαστάσεις (mm): 89 X 47 X 26 χιλ.
  • Βάρος: 110 γ
  • Μπαταρία: 1000 mAh (λι-ιονικά)
  • Εξωτερική κεραία: Αριθ.
  • Εφεδρεία: Μέχρι 220 χ
  • Talktime: Μέχρι 2,2 χ
  • UMTS: Ναι
  • GPRS: Ναι
  • Τρι-ταινία: Ναι (900/1800/1900 MHz)
  • Χρώμα: Ασημένιο γκρι
  • Μνήμη: 40 Εσωτερική μνήμη ΜΒ, δια-στιγμιαία μνήμη μέχρι και 256 ΜΒ
  • Επίδειξη: Επίδειξη με 262.144 χρώματα TFT ψήφισμα 176 X 220 εικονοκυττάρων
  • Ενσωματωμένη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή: Εικονοκύτταρα ψηφίσματος φωτογραφιών (VGA) 1.280 X 960, τηλεοπτικό ψήφισμα μέχρι 176 X 144 εικονοκύτταρα, ψηφιακό ζουμ 4 Χ, λάμψη φωτογραφιών
  • Διεπαφές: IrDa, USB, bluetooth
  • Ενσωματωμένος MP3 φορέας: Ναι
  • Η πλήρης μουσική διαδρομής μεταφορτώνει: Ναι
  • ΒηδεοΜΜΣ-ικανός: Ναι
  • Πελάτης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: Ναι
  • Δομένος επιφυλακή: Ναι

(Αν δεν καταλαβεις κατι ειναι γιατι το κειμενο ειναι μεταφρασμενο)

 

Δείκτης SAR SGH-ZV10:

0.77 W/kg

 

Δείκτης SAR SGH-ZV30:

0.795 W/kg

Edited by gianpithio
Update
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

geia sas prin treis meres peira to samsung zv30 kai to exo fortisei idi 3 fores :w00t: :w00t: :w00t: . den krataei katholoy h mpataria toy. moy eipan pos tha moy feroyn allo omos fovame min exo to idio provleima. exoyn genika provleima mpatarias ta samsung ???

poso krataei h mpataria toys peripoy me fisiologiki xrisi ? exei kaneis ayto to kinito na moy pei poso toy paei h mpataria ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους πήρα πριν λίγες μέρες to SGH-ZV30 όλα κάλα εκτός το γεγονός ότι η ειδοποίηση αφύπνισης δεν λειτούργει όταν το κινητό είναι κλειστο!!!!!!!!! όποιος ξέρει κατι περισσότερο και το κακολογώ το κινητο έτσι ας με ενημερώσει και μένα!!!! σημείωση : λειτουργεί μια χαρα όταν είναι ανοιχτό
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εκει στις ρυθμισεις της αφυπνισης αν εχει μια ρυθμιση που να λεει αυτοματη ενεργοποιηση,αν ειναι ανενεργο βαλε το ενεργο και θα εισαι Ok.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, είμαι τελείος άσχετος από Samsung, και το πρώτο που έτυχε να πάρω είναι το Samsung ZV-10 από vodafone... Έχω μείνει εντυπωσιασμένος μέχρι τώρα, αλλά έχω κάποιες σημαντικές απορίες...

 

1. Πως βάζω java παιχνίδια;;; Μήπως είναι κλειδωμένη αυτή η λειτουργία;;; και αν είναι κλειδωμένη, υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει;;;

 

2. Από που μπορώ να βρω καλούδια για download? Γιατί έχω φάει το κόσμο αλλά δεν έχω βρει ούτε themes ούτε games...

 

3. Μήπως το συγκεκριμένο κινητό είναι ίδιο με κάποιο άλλο samsung (ίσως να έχει αλλάξει σε ZV-10 λόγο vodafone μόνο) και μπορώ να κατεβάσω games και themes για το "άλλο" κινητό (που όμως θα κάνουν και στο ZV-10, αφού θα είναι ίδια);;;

 

Ευχαριστώ

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μα καλά... κανείς δεν το έχει πάρει αυτό το κινητό για να ξέρει;;; τόσο πολύ δημοφιλές είναι;;; :-)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω τον Anastazi αν το Bluetooth & οι IrDA του είναι αποκλειστικά και μόνο για διασύνδεση με handsfree ή PC.:what:
Αχ και να μπορούσα να αλλάζω κινητό κάθε μέρα...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

EN 50360:2001

 

 

λειτουργούνε Bluetooth & οι IrDA μια χαρά και σε συσκευες,

οσο για το ξυπνητήρι πηρα την samsung γιατι δεν άντεξα και που επιβεβαιώσανε τους φόβους μου, δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν ειναι κλειστό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μα καλά... κανείς δεν το έχει πάρει αυτό το κινητό για να ξέρει;;; τόσο πολύ δημοφιλές είναι;;; :-)

 

Μαλλον ειναι πολυ δημοφιλες φίλε μου, γιατι και εγω ψάχνω πληροφοριες για το συγκεκριμένο κινητο, αλλα δε βρισκω πουθενα στο forum. :D

Στο συγκεκριμένο κινητακι κατεληξα τελειως απο τυχη, γιατι μου κλέψανε το προηγουμενο και την επομενη εφευγα για ταξιδι...δεν η8ελα να ξοδεψω και πολλα, ειχα και μια επιδοτηση, οποτε κατεληξα σε αυτο χωρίς πολλες σκεψεις.

Ενας λογος ηταν και το design του που μου αρεσε πολυ...

Αν ειχα περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου, θα το εψαχνα σαφως περισσοτερο!! Τεσπα...

 

Αυτο που εμενα με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η διαρκεια της μπαταριας του. Χωρις ιδιαιτερα αυξημενη χρήση. Με 5 τηλεφωνα και 2-3 μηνυματα ημερησιως θελει φορτισμα καθε 1.5 μερα περιπου. Εμενα αυτο μου γαινεται ψιλουπερβολικο...ειδικα σε σχεση με το προηγουμενο που ειχα (Sharp GX30i) που ειχε και πολυ καλυτερη οθονη. Φταιει μηπως το οτι ειναι ακομα καινουριο και ενδεχομενως να μην εχει στρωσει ακομα η μπαταρια; Βεβαια αυτο ειναι το πρωτο 3G κινητο που εχω και δεν ξερω αν εν μερει οφειλεται και σε αυτο. Παντως αυτη τη στιγμη το εχω να λειτουργει με GPRS και οχι με 3G, οποτε δε θα επρεπε να εχει σημασια.

 

Αυτο που σιγουρα παρατηρησα απο τη στιγμη που το γυρισα απο 3G σε GPRS, ειναι οτι σταματησε να υπερθερμαινεται. Οταν το ειχα σε 3G mode, το πισω μερος του ηταν πολυ ζεστο, γεγονοσ που το αποδιδω στο οτι εψαχνε συνεχως να βρει 3G σημα. Με τη μπαταρια ομως ε3ακολουθω να εχω αυτο το προβλημα.:( Εσυ τι εχεις παρατηρησει; Any suggestions?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

geia sas prin treis meres peira to samsung zv30 kai to exo fortisei idi 3 fores :w00t: :w00t: :w00t: . den krataei katholoy h mpataria toy. moy eipan pos tha moy feroyn allo omos fovame min exo to idio provleima. exoyn genika provleima mpatarias ta samsung ???

poso krataei h mpataria toys peripoy me fisiologiki xrisi ? exei kaneis ayto to kinito na moy pei poso toy paei h mpataria ?

 

Φιλε μου, εχω και εγω αντίστοιχο προβλημα με το ZV10 :( Η μπαταρια του πεφτει πολυ γρηγορα!!!

Αν θες, δες εδω ενα σχετικο post που εχω κανει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=92312

Με την καινουρια μπαταρια τελικα τι εγινε με σένα; Είναι ενταξει τώρα ή συνεχιζεται το προβλημα;

Αν ειναι να ζητησω κι εγω αντικατασταση...

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή ήταν χάλια η αυτονομία του... Τελικά, μετά από κάποιους μήνες (?) που το έχω, έχει φτάσει να κρατάει περίπου 2,5 μέρες με 20 λεπτα ομιλία την ημέρα, 4-5 φωτογραφίες την ημέρα, καθόλου μηνύματα και καθόλου παιχνίδι (και καθόλου mp3)... Γενικά, η μπαταρία του δεν είναι και από τις καλύτερες, αλλά δεν είναι και από τις χειρότερες.

 

Το design είναι το μεγάλο του ατου, και με έχει εντυπωσιάσει και ο ήχος του (είναι το πρώτο samsung που πέρνω).

 

Α, και κάτι ακόμα... με 3G ενεργοποιημένο κρατάει περίπου 2 μέρες (με ίδια χρήση που γράφω παραπάνω) αλλά σε εμένα δεν ανεβάζει θερμοκρασία;) . Με 3G απενεργοποιημένο, κρατάει περίπου 2,5 μέρες (όπως αναφέρω και παραπάνω).

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από κάποιους μήνες (?) που το έχω, έχει φτάσει να κρατάει περίπου 2,5 μέρες με 20 λεπτα ομιλία την ημέρα

 

Thanks kogos! Με εκανες να αναθαρρησω καπως...

Link to comment
Share on other sites

To ZV10 όπως και το ZV30 έχει όντως παρουσιάσει κάποια πρόβληματα με την μπαταρία. Τις περισότερες φορές τα προβλήματα έχουν να κάνουν με την αυτονομία και λιγότερο με την υπερθέρμανσή της.
kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Άμα εξαιρέσουμε την μπαταρία έχουν προκύψει τίποτα άλλα σφάλματα , π.χ. στο λογισμικό?? Κάτι ακόμα, ξέρει κανείς ανα παίζει mp3??
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει προκύψει τίποτα... ούτε restart ούτε τέτοια πράγματα... και με αρκετή πίεση κιόλας δεν βγάζει τίποτα.

 

MP3 παίζει και μάλιστα με ΠΟΛΥ καλό ήχο, και από τα ακουστικά αλλά και από το ηχείο. Μάλιστα έχει και graphical equalizer που αν δεν το θες φυσικά το βγάζεις... φαίνετε και από την μέσα οθόνη αλλά και από την έξω!

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Άμα εξαιρέσουμε την μπαταρία έχουν προκύψει τίποτα άλλα σφάλματα , π.χ. στο λογισμικό?? Κάτι ακόμα, ξέρει κανείς ανα παίζει mp3??

 

Ούτε και σε μενα εχει πεσει κατι στην αντιληψη μου αναφορικα με σφαλματα λογισμικου, οσο καιρο εχω το κινητο. Για τα mp3 φανταζομαι οτι καλυφθηκες απο τον kogos. Ο περιορισμος στα mp3 προερχεται μονο απο την ελλειψη δυνατοτητας αποθηκευσης σε εξωτερικη καρτα μνημης. Ο,τι χωρεσεις στα 40 ΜΒ της μνημης της συσκευης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απέκτησα πριν 2 μέρες το ZV30.

 

Εγώ είμαι Nokiaκιας 10 χρόνια και μου φαινόταν αδύνατο να αλλάξω συνήθειες.

Με αυτό όμως ίσως κολήσω. Μου άρεσε σε πολλά σημεία, αλλά έχω και μερικά που με δυσκολεύουν:

 

α) Το ξυπνητήρι δεν χτυπάει αν το τηλέφωνο είναι κλειστό;

β) Με εκνευρίζει που αντί για αποστολή μηνύματος, έχει ΕΠΙΛΟΓΗ παραλήπτη, μετά σε γυρνάει ΠΑΛΙ στη δημιουργία και ΤΟΤΕ έχει ΑΠΟΣΤΟΛΗ (χαζές κινήσεις).

γ) Αν έχεις τηλέφωνα στην μνήμη του τηλεφώνου στη SIM, στην αποστολή μηνύματος τα βλέπεις ΟΛΑ (έχω επιλέξει ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΝΟ, δουλεύει στον κατάλογο, αλλά όχι στα μηνύματα).

 

Και το βασικό (και ο λόγος που ξεκίνησα το μήνυμα).

Μπορεί να μου στείλει κάποιος τις ρυθμίσεις για WAP? Πως στο καλό μπαίνει; Δεν θέλω το profile του Vodafone Live (μισό € ανα κλήση), αλλά το παλιό κλασικό wap που είχα στα Nokia με την πολυ χαμηλή χρέωση. Πρέπει να ελέγχω το wap.artinoi.gr συχνά (wap port του Artinoi.gr).

 

1000 ευχαριστώ (που θα με βοηθήσετε).

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να μου απαντήσει κάποιος (ελπίζω), έχω και άλλη μια ερώτηση.

 

Το software που είχε μέσα, είναι αρκετά προβληματικό. Και στο PC και το Laptop μου κολάει αρκετά. Ειδικά αν θέλεις να ανεβάσεις/κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο, κάνει 2-3 λεπτά (!!!). Οπότε καλύτερα με το card reader.

 

Αλλά: Η επεξεργασία του καταλόγου τηλεφώνων ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ. Οι 2 πρώτες επιλογές του PC Studio είναι "σβηστές"... Και τώρα; Πως θα κάνω backup?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα και γω το zv10 με μια επιδότηση που χα. Αφού το φόρτισα, του έβαλα μια κάρτα Cosmote (της κοπέλας μου). Άνοιξε κανονικά, το μόνο περιέργο ήταν ότι στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων η επιλογή για ενεργοποίηση της αναφοράς ήταν γκριζαρισμένη και δεν μπορούσε να επιλεγεί. Το σβήνω και βάζω τη δικιά μου κάρτα (Vodafone Live), όλα καλά και όλες οι επιλογές διαθέσιμες. Οκ, λοιπόν το πήρα πρέφα ότι κάτι κλείδωμα παίζει, δεν πειράζει λέω, το σβήνω και βάζω πάλι την Cosmote. Ε αυτό ήταν. Το κινητό κόλλησε στην οθόνη που δείχνει την κάρτα με μια κλεψύδρα. Άλλαξα πάλι κάρτα και έβαλα την VF και πάλι κόλλησε στο ίδιο σημείο. Τι παίχτηκε;;;

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει στα shortcuts, στο επάνω πλήκτρο το "Προφίλ", οπότε το βράδυ το βάζω στο ΠΤΗΣΗ και το αφήνω εκεί. ΔΕΝ λειτουργεί ο πομπός του, οπότε και δεν ξοδεύει πολύ μπαταρία (θέλω να πιστεύω) όπως και δεν με εννοχλούν.

Το ότι δεν κλείνει εντελώς έχει και άλλο καλό, βλέπεις την ώρα στην εξωτερική οθόνη (που μένει φωτισμένη) όποτε το θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kogos dokimase na mpeis sto:http://www.todosamsung.com/for...c.php?t=4292

to mono kako einai oti einai sta ispanika alla mporeis na dokimaseis na to metafraseis sta agglika mesw tou http://systran.otenet.gr/. Mpourda h metafrash alla katalabaineis kapws.:wacko:

Tellos gia paixnidia mpes sto http://www.todosamsung.com/foros_samsung/viewtopic.php?t=5314

kai katebase ta mesw rapidshare(hope you know how)Prosoxi exoun sympiesh rar.(mporeis na xrisimopoihseis kapoio programma opws to ALPHAZIP)

.Bebaia thelei prosoxi giati ama kaneis kamia blakia den kserw ti mporei na ginei.

Elpizw na se bohthisa!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια απάντηση...

Και μια ΚΑΛΗ απάντηση. Μετά από πολύ καιρό, έχω τον τρόπο να περάσω παιχνίδια αλλά και ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! Σε ευχαριστώ και για τα 2 links (το ένα θέλει πείραγμα για να δουλέψει).

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του ισπανού, κατάφερα (με πλάγιο τρόπο, γιατί όπως τα γράφει δεν δούλευαν - ίσως γιατί μιλάει για το zv10 και οτι το 30).

 

Τι κάνω:

 

α) Περνάω τα παιχνίδια στην κάρτα trans flash

β) Από το τηλέφωνο τα επιλέγω και τα κάνω ΜΕΤΑΦΟΡΑ στο τηλέφωνο

γ) Του λέω να πάνε στον κατάλογο games *

δ) Μπαίνω στο κρυφό μενού admin (εκεί ήταν το κόλπο).

ε) Γράφεις *#3695147*# & μετά στο Intervals *#3971258*#

ζ) Storage / Update Java DB

 

Και τα παιχνίδια είναι πλέον ενεργά.

 

 

 

* Αν δεν βρίσκει κατάλογο Games τότε πρέπει να δημιουργήσεις μέσω του καλωδίου & του software του samsung. Εμένα πάντως η διαδικασία αυτή ΕΣΑΣΕ τα παιχνίδια που είχα μέσα στο τηλέφωνο (ένα από αυτά μάλιστα αγορασμένο απο την vf)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλει πολύ δουλειά και προσοχή η διαδικασία με τα παιχνίδια στο ZV30.

 

Αν διαγράψεις ένα παιχνίδι, τότε όλος ο φάκελος καταστρέφεται. Δεν μπορείς ούτε να προσθέσεις νέα παιχνίδια, ούτε να διαγράψεις τα υπόλοιπα, ούτε τρέχουν όσα έμειναν. Λύση είναι να κάνεις update media database από το κρυφό μενού και να διαγραφεί έτσι ο φάκελος Games που στο info είναι -1kb (!!!!).

 

Μετά θέλει από την αρχή δημιουργία του φακέλου (με το καλώδιο) και ανέβασμα ΕΝΑ ΕΝΑ όλα τα παιχνίδια. Παλούκι!

 

Τουλάχιστον κατάλαβα ότι οι κωδικοί δεν είναι τυχαίοι... Ο πρώτος είναι ένα ανάποδο Ν στο αριθμητικό πληκτρολόγιο και ο δεύτερο κάτι παρόμοιο.

Γράψτε τον κωδικό *#3695147* και θα καταλάβετε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...