Jump to content

Σχεδίαση κυκλωμάτων με Orcad


manolog3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα στην σχεδιαση με orcad οπου ειναι προγραμμα που σχεδιαζει ηλεκτονικα κυκλωματα. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω κανω την σχεδιαση οταν παω να το ανοιξω στο Layout μου λεει οτι δεν μπορει να το ''διαβασει''. Τι να κανω ξερει κανεις να με βοηθησει??? Οχι τιποτε αλλο αλλα πρεπει να παραδωσω και εργασια μεσω αυτου....:( :( :( :( :( :( :cry: :cry: :cry:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

το orcad ειναι 2 προγραμματα. το σχεδιαστικο Layout και το κανονικο σχεδιο με τα εξαρτηματα (αυτο με τα layers). δε νομιζω να μπορεις να ανοιξεις ενα σχεδιο τετοιο με το layout. δε θυμαμαι καλα να σου πω την αληθεια
Link to comment
Share on other sites

το orcad ειναι 2 προγραμματα. το σχεδιαστικο Layout και το κανονικο σχεδιο με τα εξαρτηματα (αυτο με τα layers). δε νομιζω να μπορεις να ανοιξεις ενα σχεδιο τετοιο με το layout. δε θυμαμαι καλα να σου πω την αληθεια

 

Το σχεδιαστικο γινεται στο Capture και για την μετατροπη του σε PCB γινεται με την χρηση του Layout οπου εκει ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζω... παντως ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες αδερφε να γραψεις.....:) :) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε βόλευε καλύτερα το Protel (έχει μετονομασθεί ως Altium DXP).

Είναι αρκετά πιο user friendly από το OrCAD.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεωει με το ORCAD (πρωην PSPICE) αλλα οχι με το PCB του.

Μονο το σχεδιαστικο για προσομοιωσεις. (Capture CIS)

 

Δεν καταλαβαινω ομως το προβλημα σου. Δωσε λεπτομερειες.

 

Ενα προβλημα που θυμαμαι οτι ειχα ειναι οτι επρεπε να κανω διπλο κλικ στις γειωσεις και να βαζω σε ενα απο τα πεδια που ανοιγαν το 0 σαν δυναμικο της γειωσης. Χωρις αυτο δεν μου δουλευε τιποτα.

 

ΥΓ.Χωρις φυσικα να θελω να προσβαλω το πολυ αγαπητο μας myphone δοκιμασε να ποσταρεις και σε αλλα φορουμ οπως πχ το http://www.thmmy.gr που ειναι φορουμ Ηλεκτρολογων Μηχανικων και ισως εχουν δουλεψει το προγραμμα περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να ανοιξω το Layout για να δημιουργησω το PCB κυκλωμα....μου βγαζει μηνυμα οπου δεν αναγνωριζει τα footprints... δημιουργω εγω νεα βιβλιοθηκη με δικιας ονομασιας footprints αλλα κατι συμβαινει και τα φτιαχνει ολα με 1 ακροδεκτη....Εκει ειναι το προβλημα στα footprints!!:blink: :blink: :blink: :confused: :confused: :confused: :blink: :confused: :confused:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω.

 

Γιατι δεν χρησιμοποιεις το EAGLE?

Εγω εκει εκανα τις πλακετες! Ειναι πολυ απλο και "αγοραζεται"¨ευκολα.

Η βιβλιοθηκη του ειναι αρκετα πληρης και οτι δεν υπαρχει μπορεις ευκολα ή να το φτιαξεις ή να το αντικαταστησεις με κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οπως εγραψα και στο πρωτο μου post του θεματος αυτο το προγραμμα χρησιμοποιουμε στο εργαστηριο οποτε δεν εχω την πολυτελεια να χρησιμοποιησω αλλο.

 

Υ.Γ. Το EAGLE και πραγματι ειναι πολυ ποιο ευκολο αλλα ας οψεται η σχολη:wacko: :wacko:

 

Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον.:) :) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαστε στην ίδια σχολή..

Μάλλον το πρόγραμμα που έχεις είναι demo και έτσι δεν σου επιτρέπει να βάλεις πόλους κόμβους. (Οι σχολές δίνουν την demo έκδοση). Αν θυμάμαι καλά είναι μέχρι 20 κόμβους. Αν είναι χώρισε το κύκλωμα σε 3 διαφορετικά και τρέξτε το κάθε ένα κύκλωμα ξεχωριστά (ελπίζω να είμαστε στην ιδία σχολή).

Link to comment
Share on other sites

''Ηλεκτρονικος'' στα Τει Πειραια ειμαι αδερφε...Οχι δεν φταινε οι κομβοι αλλα οι βιβλιοθηκες του προγραμματος μαλλον δεν αναγνωριζουν ολα τα footprints...Εφτιαξα εγω δικα μου σε νεα βιβλιοθηκη αλλα δεν μπορω να το κανω ''layout'' γιατι μου τα δημιουργει ολα με 1 pin ενω το τρανζιστορ για παραδειγμα θελει 3!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. Μαλλον πρεπει να ειναι demo το προγραμματακι....:p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...