Jump to content

Laptop VS Desktop


lazyman
 Κοινοποίηση

laptop vs desktop  

44 members have voted

  1. 1. laptop vs desktop



Recommended Posts

καλησπερα

λογω του οτι σε 2 μηνες γινομαι φοιτητης βρισκομαι σε διλλημα διοτι θα πρεπει να αγορασω η/υ

 

αλλα οπως λεει ο λαος

εδω σε θελω καβουρα να περπατας στα καρβουνα

 

τι θα πρεπει (κατα την κριση σας )να αγορασω laptop η desktop pc??

 

βασικα εχω ηδη desktop αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου ειναι χρησιμος για την σχολη μου

 

αν θελετε μετα το voting πειτε και την αποψη σας

 

ευχαριστω

φωτης

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (5.04.07) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Egw 8a pw mono thn apopsh mou,gt dn vlepw tn pshfoforia. :p

an krineis oti dn xreiazesai tis koryfaies dynatothtes , terastious sklhrous, kai 19ara o8onh, pare laptop. To pairneis opou 8es kai den 8elei toso xwro. An pali ta 8es auta, alla 8es kai forhtothta, mporeis na pareis ena kalo laptop, kai meta pairneis mazi sou kai ton desktop pou hdh exeis kai ton xrhsimopoieis px san apo8hkh h syndeeis thn megalh o8onh tou :) sthn plaka twra: an pali exeis lefta, pare enan alienware mALX, pou einai forhtos me dynatotes anta3ies koryfaiou desktop, me kati kila parapanw omws :p exei kai 19" kai kostizei ~6k$ ;)

elpizw na se boh8hsa kapws.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υπαρχουν φοιτητες και φοιτητες. Θες τον υπολογιστη σαν εργαλειο αντε και κανα τραγουδακι ή θες να παιζεις doom3 με φουλ γραφικα κτλ;

 

Εγω παντως εχω εναν HP Pavilion που τον πηρα περσι γυρω στα 700 ευρω, με celeron 1.5, 512MB ram, 40MB HDD και 15αρα οθονη και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Εχω και ενα εξωτερικο σκληρο με τα mp3 μου και τις εργασιες μου και ενα φλασακι και ειμαι κομπλέ ;)

 

Εχω και εναν desktop στο σπιτι της μανας μου για οτι αλλο χρειαστει :D

 

Το καλο με τους φορητους ειναι οτι τον παιρνεις μαζι σου οπου και να εισαι, ειναι πιο προσωπικος και καταλαμβανει λιγοτερο χωρο στο σπιτι σου.

 

Αλλα οπως ειπα και πριν εξαρτατε καθαρα και μονο απο την χρηση.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την χρήση και φυσικά από τα χρήματα που διαθέτεις. Αφού έχεις ήδη desktop χρησιμοποίησε αυτόν και αν δεν σου κάνει και έχεις και τα χρήματα φυσικά παίρνεις αργότερα το laptop.
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
αφου εχεις desktop γνωμη μου ειναι να παρεις laptop,αν δεν ειχες τιποτα και ηθελες να αγορασεις θα σου ελεγα επιτραπεζιο
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο αν μας έλεγες τι είδους χρήση κάνεις στο pc. Παίζεις παιχνίδια, προγραμματίζεις, κάνεις επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο, απλά σερφάρεις, χρησιμοποιείς εφαρμογές γραφείου, μετακινείσαι συχνά;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι τα laptop εινα για αυτους που ταξιδευουν συχνα καθως μονο ετσι κανουν αποσβεση τα λεφτα τους. Διοτι, με τα λεφτα που θα δωσεις για ενα καλο laptop, παιρνεις ενα πολυ καλυτερο (σε επειδοσεις) desktop. Ασε που αναβαθμιζεται και πιο ευκολα.

 

Για αρχη, πες μας αυτα που ρωταει ο φιλος zxr, δηλαδη για ποια χρηση προοριζεται το pc και θα σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι τα laptop εινα για αυτους που ταξιδευουν συχνα καθως μονο ετσι κανουν αποσβεση τα λεφτα τους. Διοτι, με τα λεφτα που θα δωσεις για ενα καλο laptop, παιρνεις ενα πολυ καλυτερο (σε επειδοσεις) desktop. Ασε που αναβαθμιζεται και πιο ευκολα.

 

Για αρχη, πες μας αυτα που ρωταει ο φιλος zxr, δηλαδη για ποια χρηση προοριζεται το pc και θα σε βοηθησουμε.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις το laptop είναι τα συχνά ταξίδια. Άλλον λόγο σοβαρό δεν βρίσκω. Για να έχεις αυτά που έχεις στο desktop (μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, εύκολη αναβάθμιση και φυσικά μεγάλη οθόνη) θα πρέπει να σκάσεις μπόλικα ευρουδάκια.

 

Εκτός φυσικά αν θες να σε βλέπουν να κυκλοφορείς με φορητό.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να πάρεις notebook. Υπήρξαν πολλές στιγμές που ήθελα να τελειώσω ένα project ή να μεταφέρω τη δουλειά μου εκτός Κοζάνης (εκεί σπούδαζα) και δεν μπορούσα. Επίσης, το notebook βολεύει αφάνταστα σε previews/παρουσιάσεις εργασιών και δίνει επαγγελματικό ύφος στο φοιτητή, πράγμα που αρέσει στους καθηγητές γιατί δίνει την αίσθηση της οργανωμένης δουλειάς και όχι της προχειρότητας.

 

Το πόσα χρήματα θα δώσεις εξαρτάται από το τι χρήση θέλεις να/θα κάνεις. Φερ' ειπείν, για Office, στατιστικά πακέτα, ελαφριά χρήση Photoshop, μουσική και internet surfing μη δώσεις πάνω από 1600 ευρώ. Αν δουλεύεις με σχεδιαστικά προγράμματα, modelers, παραμετρικά κλπ να ξέρεις ότι τα 2GB RAM είναι must, όπως και η μεγάλη επεξεργαστική ισχύς και η ισχυρή κάρτα γραφικών. Εδώ βέβαια οι τιμές είναι υψηλές (περί τα 2600 ευρώ).

 

Από μάρκες προτείνω FSC (βεβαίως βεβαίως, αν δεν παινέψω το σπίτι μου θα πέσει να κρασάρει), HP και Dell.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα laptop θα επαιρνα μονο αν επαιρνα κατι καλο.Ειναι μεγαλη "τρελα" να εχεις ενα καλο laptop και να κανει τα παντα!(ακομα ψηνω τον πατερα μου να παει για "αποσυρση" το δικο του!)Μετα την εισαγωγη μου :lol: ας μπουμε στο θεμα!Για τι δουλεια κατ'αρχην το θες το pc?Τι σπουδαζεις?
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

otan prin 3 xronia egina ki ego foithths eixa to idio dillhma !! telika phra laptop !! sthn telikh parolo pou dn to metaniosa pisteuo oti tha htan kalutera na ena desktop pc etsi oste na mporo na to anavathmizo kai na tou perno oti vlakioules thelo kai na tou ta vazo pano !!
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα για μενα desktop...Κανεις οτι θες...αναβαθμισεις και χωριτικοτητα ...Laptop εχουν οσοι ταξιδευουν κυριως
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Desktop, giati me ta idia lefta pou tha edines gia laptop, perneis kati anwtero!

Den einai toso euaisthita k einai poio oikonomika!

 

Vevaia an mporeis na exeis k ta 2 tote eisai tzet! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Desktop, giati me ta idia lefta pou tha edines gia laptop, perneis kati anwtero!

Den einai toso euaisthita k einai poio oikonomika!

 

Vevaia an mporeis na exeis k ta 2 tote eisai tzet! :)

Αν μπορείς να έχεις και τα 2, δεν ρωτάς τι να προτιμήσω από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του φοιτητικού θέματος και μόνο θα σου προτείνω laptop... όπως είπαν και παραπάνω παρουσιάσεις, φορητότητα για να το παίρνεις και στα φιλαράκια σου να βλέπετε κανένα dvd, κάνα δικτυάκι για απλά games (warcraft κ.λ.π.), Πιστεύω ότι σαν φοιτητής πιο χρήσιμο σου είναι π.χ. να πάρεις το pc σου και να πας στου συμφοιτητή να δείτε μια εργασιά παρά να μεταφέρεις τα αρχεία σε flashακι. Laptop all the way....
Link to comment
Share on other sites

Laptop, προτιμοτερο καποιο desktop replacement, (τιμες απο 1500~3000Ε) eνω εαν ειναι και build to order και πιο φθηνο σου ερχεται και μπορεις να αλλαξεις τα βασικα του μερη (καρτα γραφικων, επεξεργαστη, μνημη, σκληρο)

 

Εγω βεβαια επειδη την πατησα απο BTO προτιμησα τη δευτερη φορα να παρω ενα επωνυμο οποτε αγορασα ενα ACER aspire 5652.

Φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα ΧΩΡΙΣ Εμενα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...